• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Avar

Bálint Nagy

VIP kertész
Karácsonyi eltáv előtt 8 l vízcsere. Sajna van egy minimális alganyomás. Főként a poppy melletti mohákon. Mivel a következő pár napban nem kap az üveg tápot ezért co2 csak pötyög. Salviniát erősen ritkítottam. Időközben kiugrott pár nannostomus, kettő maradt, majd pótolom őket. Rákokat vagy levadászta a betta, vagy nagyon ügyesen elbújtak. Nem látok mozgást, egyetlen amanót láttam. Pótolni kell majd őket.

A273EA5F-3D08-452E-A7EC-FCC56FDA12F0.jpeg

ARM-et még nem volt időm megnyírni, csak az anubiasokat fürfettem meg carbóban, ill vágtam le az algás leveleket.

ABB73542-1F99-4351-BE87-74F539A56C1C.jpeg

Betta egész jól érzi magát, bár lehet kicsit túletetem.

A4E629D1-BF9E-44CB-BCEF-F1F9C7197685.jpeg

94D7C4B8-8C84-4D10-99DA-566D53ABB570.jpeg

Bálint Nagy

VIP kertész
Beugrottam az irodába. Egyből a galaxis útikalauz stopposoknak jelmondata ugrott be. Ne ess pánikba! Iszonyatos algabummal állok szemben.

E30956E7-6BA1-4738-8FD3-CB6381DFEB64.jpeg

Az ok minden bizonnyal a következő. Mielőtt eltávra mentem volna benyomtam egy tápgolyót a super red alá. Sajnos az üveg adottságai miatt mindenhol elég alacsony a talaj szintje. Emiatt elég sok tápanyag kijut a vízoszlopba. A nitrátom valahol 150-200 között van, foszfát 0,5. Lekaparom az üvegről az algát, nagy vízcsere, foszfátot emelem, co2-t növelem.

Z1234

VIP kertész
Mi volt a tápgolyóban?

150-200 ppm nitrát már elég sok lehet kényesebb halak esetén.... nitritet mértél?

Z1234

VIP kertész
Nitrit 0.
Tápgolyóban:
14% N (7,5 ammonium, 6,5 nitrát)
3,5 % P
9,1 % K
5,2% S
1,2 % Mg
0,4 % Fe
Stb.
Akváriumi tápgolyó? Van rajta valami bevonat vagy egyébb "trükk" ami a nitrát leadását lassítja?

Kicsit csodálkozok, ha nitrát műtrágyát tennének bele. Ez elég fast-food bizonyos parányi lényeknek amik a talajban, ahol alacsony a redox a nitrátot nitritté alakíthatják. Nitrit könnyebben kioldódhat a vízoszlopba, mert a talaj kevésbé köti meg. (Vízoszlopban ez a biológiai folyamat nem igazán mehet végbe, mert ott rendelkezésre áll O2. Tehát ez a "veszély" csak a talajban áll fenn). Nitrit elég mérgező a halaknak. Ezzel szemben a szerves anyagú tápgolyóknak előnye, hogy az N, P, ... szerves anyaghoz van kötve és emiatt sokkal lassabban felvehető a növények számára.

7.5% ammonium sem biztos, hogy életbiztosítás az akváriumban levő halaknak, bár tény, hogy ettől a növények szuper jól nőhetnek. Inkább szárazföldi növényekhez kifejlesztett tápokban szoktam karbamid-N-et látni ilyen mennyiségben.

Utoljára módosított:

Bálint Nagy

VIP kertész
A táp neve Scotts Osmocote® Plus Trace Elements: Water Gardens & Aquatic Plants. Sajnos egyetlen “golyó” akkora mint egy tizes pakk tropica kapszula tartalma. 30 literre 2 golyó az ajánlás. Én ezt a részt nem olvastam el és betettem vagy 4-5 golyót (egy tizes tropica kapszula után). Kicsit túltoltam. :LOL: Egyébként az itthoni 54-l-esbe csak hármat tettem, de itt is jelentős volt az alga megjelenése. Gyárthatnák kisebb golyókban is. Külföldi oldalakon olvastam, hogy jelentős ammónia tüskét csinál. Nem a golyó maga okozza, mert a beltartalma nagyszerű, hanem maga egy darabnak a tömege és táptartalma.

Z1234

VIP kertész
A táp neve Scotts Osmocote® Plus Trace Elements: Water Gardens & Aquatic Plants. Sajnos egyetlen “golyó” akkora mint egy tizes pakk tropica kapszula tartalma. 30 literre 2 golyó az ajánlás. Én ezt a részt nem olvastam el és betettem vagy 4-5 golyót (egy tizes tropica kapszula után). Kicsit túltoltam. :LOL: Egyébként az itthoni 54-l-esbe csak hármat tettem, de itt is jelentős volt az alga megjelenése. Gyárthatnák kisebb golyókban is. Külföldi oldalakon olvastam, hogy jelentős ammónia tüskét csinál. Nem a golyó maga okozza, mert a beltartalma nagyszerű, hanem maga egy darabnak a tömege és táptartalma.
Leírásában az szerepel, hogy hőmérséklet függvényében oldódik ki, és emiatt kora tavasszal érdemes kirakni.... Lehet, hogy akvárium hőmérsékleten kicsit gyorsabban történtek a dolgok...

Oldal tetejére