• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Automata vízpótlás

vartan

Kertész tanonc
Legjobb napló
Mivel gondolom mást is idegesít a nyitott tetejű akvárium vizének párolgása, gondoltam megosztom veletek a házi gyártmányú vízpótlóm ötletét. Nem kell hozzá sok minden, magam is az itthon található kacatokból raktam össze. Egyszerű fizikai jelenségekre épül az egész, motor se kell hozzá. Hozzávalók:
1 db polc, vagy szekrény, ami a kívánt vízszint alatt van egy picivel
1 db mezei légcső, ami elér a polctól az akváriumig
1 db 5 literes flakon (amiben pl. az étolajat vagy ioncserélt vizet lehet venni)
1 db kicsi műanyag kuka (vagy hasonló edény) aminek felfordítva nem ér az aljára az 5 literes flakon
1 db vékonyabb üreges pálcika (én egy lufi 'nyelét' vettem) amire rá lehet húzni a légcsövet
Ha ezek megvannak, akkor jöhet az összerakás. Fogjuk az olajos/deszt vizes flakon és öntsük ki ami benne van, majd szereljük le a fogantyúját. Ezután az üveg szájával lefelé tegyük a kukába(ra), és jelöljük meg, hogy meddig ér a nagy flakon szája.(Ez lehet, hogy így nem érthető, de nem tudom máshogy leírni.) Ezután tegyük a kis kukát a polcra, és tegyünk alá mondjuk egy pár könyvet, hogy a jelölés az akváriumi vízszinttel egy magasságban legyen. Most fogjuk a pálcikát és vágjuk két darabra, úgy hogy az egyik darab hoszabb legyen mint a vödör magassága. Öngyújtóval hajlítsuk mindkét darabot 'U' alakúra, úgy, hogy a nagyobb rész egyik vége leérjen a vödör aljára. Ezt követően húzzuk rá a légcsövet. Már csak fel kell tölteni az 5 literes flakont (deszt)vízzel, és megszívni a végét, és az aksira akasztani a másik kis 'U'-t. Kész is.
Remélem azért lehet valamennyire látni a rajzon :)
http://kepfeltoltes.hu/090425/vizfeltol ... es.hu_.jpg
vizfeltolto_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
hat nem egy Amano stilus ;) de a barkacs otletert kapsz egy dicseretet. ;)

ha mar parolgasnal tartunk mekkora parolgasra epitetted ezt a szerzemenyt?
nalam hetente van vizcsere. 240 literes akvariumom hetente 10 litert parologtat. azert toltom fel ket vizcsere kozott hogy az esoztetok ne torjek meg a viz felszint. de ez az 5-10 liter betoltese kb 1 perc ;)

el tudom kepzelni ha mondjuk 500 literes akid van es 2-3 hetente cserelsz kozben hozza sem nyulsz es a szoba adottsagai olyanok hogy meg jobban parolog. De en ugy vettem eszre hogy ha rendszeres heti vizcsereket csinalsz nem tud olyan mertekben csokkenni, hogy az zavaro legyen.

kivancsi vagyok nalad ez hogy mukodik.
 
Ha 'amano stílust' akarsz akkor szerintem azt ne a DIY szekcióban keresd :) Egyébként csak 70 literes az akvárium, de heti 5 liter körül párolog. Többnyire én is azért csináltam, hogy ne mozogjon a vízfelszín. Attól az 5 liter víztől kb 1-2 centit esik a vízszint, és a szűrő már fodrozza. Emelett kevésbé zavaró a szemnek a pár mm-es vízkő csík mint a 2-3 centis. Mellesleg igazad van, 5-10 liter betöltése 1 perc, de ez nem is azért van, hogy időt takaríts meg, hanem azért, hogy ne ingadozzon a vízszint. Esetleg lehetne vele növénytápot is adagolni, ha állandó a vízhőmérséklet, akkor ugye ugyanannyit párolog naponta. Mondjuk én nem adagolnék így, de tény, hogy lehetne. :)
 
vartan said:
Ha 'amano stílust' akarsz akkor szerintem azt ne a DIY szekcióban keresd :) Egyébként csak 70 literes az akvárium, de heti 5 liter körül párolog. Többnyire én is azért csináltam, hogy ne mozogjon a vízfelszín. Attól az 5 liter víztől kb 1-2 centit esik a vízszint, és a szűrő már fodrozza. Emelett kevésbé zavaró a szemnek a pár mm-es vízkő csík mint a 2-3 centis. Mellesleg igazad van, 5-10 liter betöltése 1 perc, de ez nem is azért van, hogy időt takaríts meg, hanem azért, hogy ne ingadozzon a vízszint. Esetleg lehetne vele növénytápot is adagolni, ha állandó a vízhőmérséklet, akkor ugye ugyanannyit párolog naponta. Mondjuk én nem adagolnék így, de tény, hogy lehetne. :)

oksi nem kotozkodni akartam csak kivancsi voltam a parolgasra. ;) mondjuk a kis akvarium nagy parolgasnal valoban tobbet mozog a vizszint.
en azzal segitettem kicsit hogy lejjebb nyomtam meg par centivel az esoztetot. ugyhogy igy teljesen vizszintesen nyomja kb 4 centivel a viz alatt.
 
Lejjebb sajnos nem tudom tenni a gyári eheim pipát, így is picit ferdén raktam fel, hogy lefele mutasson picit. Mondjuk tudni kell, hogy még új az egész akvárium, 2 hete megy, és egyenlőre a kis 500 l/ órás 2322 is centrifugát csinál az aksiból. (pláne a koralia nanoval :))
 
vartan said:
Lejjebb sajnos nem tudom tenni a gyári eheim pipát, így is picit ferdén raktam fel, hogy lefele mutasson picit. Mondjuk tudni kell, hogy még új az egész akvárium, 2 hete megy, és egyenlőre a kis 500 l/ órás 2322 is centrifugát csinál az aksiból. (pláne a koralia nanoval :))

Ha centrifugát csinál az akváriumodból, fojts a nyomó ágon. Én is ezt tettem, mert nagyon forgatta a vizet. Aztán ahogy látod, hogy csökken az áramlás a beszívott maszatok függvényében, nyithatsz a nyomó ágon, így egy darabig állandó vízmozgásod lesz, és a halaid sem bolondulnak meg a nagy forgatagtól. :)
 
Összeraktam én is egy hasonlót kb. két éve, de kiiktattam, mivel nem túl esztétikus dolog. Tény viszont, hogy működik, ha jól elrejti az ember teljesen jól használható.
 
deck said:
Összeraktam én is egy hasonlót kb. két éve, de kiiktattam, mivel nem túl esztétikus dolog. Tény viszont, hogy működik, ha jól elrejti az ember teljesen jól használható.
Az is igaz, nekem sikerült egy sarokba rakni ahol nem igen látszik.
 
Bár nem nagy az érdeklődés a megoldásom iránt, gondoltam azért felrakok egy képet róla.
 
Back
Oldal tetejére