• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Autómata feltöltő rendszer - Auto top-up

Yanni

Kertész szaki
Csatlakoznek a hazi barkacsolok koze egy kis szosszenettel. Anno kb 8 eve epitettem egy egyszeru magnes reed csoves kapcsoloval szerelt top up rendszert. Egy sima 220V-os billeno kapcsolos rele volt benne. A problema csak annyi volt, vele, hogy a holt ponton (picit ingadozott a vizszint) folyamatosan ki be kapcsolgatott es mindig tonkre tette vagy a reed kapcsolot vagy a pumpat ami ra volt kotve :) Egy pici 3V-tol 6V-ig mukodtetheto mini pumpa volt ra kotve.
Gondoltam picit tovabb fejlesztem a rendszert. Aztan a vegere mar kisse tulzasba is estem. Legalabb is a parom szerint :)

Ez mar ket kapcsolos rendszerrel fog mukodni. A ket vizszint erzekelo picit eltolva lesznek egymastol. Kb egy centis szinteltolassal fognak kapcsolni. Ahhoz, hogy a pumpa elinduljon, mindket kacsolonak behuzott allapotban kell lennie, es a kikapcsolashoz mindkettonek el kell engenie.

Hogy is mukodik pontosan? Normal allapotban mikor a vizszint a megfelelo magassagban van, a piros led fog vilagitani. Amikor az elso szintet erzekelo kapcsolo behuz, akkor bekapcsol a sarga led. Ezen a szinten meg lehetnek valtozo ertekek. Pl egy pici vizmozgas es a kapcsolo ki/be kapcsolgat. De ekkor meg nem tortenik semmi. Viszont ha a szint eleri a masodik kapcsolot, akkor az elso mar annyire lefog sulyedni, hogy ott nem lehet mar vagy/vagy alapot. A masodik erzekelo kapcsolasnal behuz a rele, es egeszen addig menni fog a tolto pumpa amig mindket vizszintet erzekelo kapcsolo ujra el nem fog engedni. Egyenlore meg csak a vezerlo elektornika es doboza keszult el. Varok meg par alkatreszt az erzekelok megfelelo elhelyezesehez, aztan majd kiderul, hogy is fog ez mukodni elesben.
Par kepet mellekelek az ekecselesemrol :)

E6DC763E-55FB-4D11-888C-32D462721110.jpeg

F65C83DC-763B-44C2-A59E-3C2863E7E290.jpeg

2D48277A-7ACB-40DB-B4AE-FA8D7591C98B.jpeg

A elolapon levo ketto csatlakozora mennek az erzekelok, alulra pedik kapcsolodik a pumpa ami ugyanazzal az 5V-al lesz meghajtva ami a mukodteto elektronikat is hajtja.

Nem mondom hogy filleres megoldas de a dobozt leszamitva kb 7000Ft-ot koltottem ra. Ebben az erzeklok is benne vannak, csak azok meg nem keszultek el.
 
Utoljára módosított:
Csatlakoznek a hazi barkacsolok koze egy kis szosszenettel. Anno kb 8 eve epitettem egy egyszeru magnes reed csoves kapcsoloval szerelt top up rendszert. Egy sima 220V-os billeno kapcsolos rele volt benne. A problema csak annyi volt, vele, hogy a holt ponton (picit ingadozott a vizszint) folyamatosan ki be kapcsolgatott es mindig tonkre tette vagy a reed kapcsolot vagy a pumpat ami ra volt kotve :)
.
Én ezt a problémát úgy orvosoltam, hogy amint a vízszint elérte az úszókapcsolót, utána még 10 másodpercig ment a feltöltés, ez nálam több milliméternyi plusz vízszint és így nem a határon dolgozott a a kapcsoló, illetve a rendszer, vagyis nem függött a vízfelszín hulámzásától stb. Ezen felül saját káromon tapsztaltam meg, hogy nem jó magára hagyni a vezérlést, mert elég ha valamiért megakad az úszó, és máris kiönt az akvárium. Nálam mostmár csak gombnyomásra tölt, de eleinte, este 8-kor indította csak el a szivattyút ha alacsony volt a szint, vagyis még határon se kapcsolgatott ki-be.
 
Nalam a tul toltes veszelye nem fog fent allni mert a top up ballonom 15 literes, amit a szuro akvarium siman betud fogadni. Gondolkodtam a kesleltetett toltesen is, de ott megint egy olyan elektronika kell, aminek kacsolnia kell, ha megkapja a vezerlo jelet, es egeszen addig toltenie kell amig a jel meg nem szunik, plusz utana meg mondjuk 10mp kesleltetes. De a hiba hatar akkor is egyetlen kacsolon mulik. Nalam kettonek kell elromlania ahhoz hogy tul toltes legyen, amit kizartnak tartok egy idoben.

Plusz nalam a szuro akuban teljes vizcsend van. Nincs hullamzas vagy mas zavaro tenyezo.
 
Utoljára módosított:
Én ezt a problémát úgy orvosoltam, hogy amint a vízszint elérte az úszókapcsolót, utána még 10 másodpercig ment a feltöltés, ez nálam több milliméternyi plusz vízszint és így nem a határon dolgozott a a kapcsoló, illetve a rendszer, vagyis nem függött a vízfelszín hulámzásától stb. Ezen felül saját káromon tapsztaltam meg, hogy nem jó magára hagyni a vezérlést, mert elég ha valamiért megakad az úszó, és máris kiönt az akvárium. Nálam mostmár csak gombnyomásra tölt, de eleinte, este 8-kor indította csak el a szivattyút ha alacsony volt a szint, vagyis még határon se kapcsolgatott ki-be.

Most nezem, hogy te kiserletezel arduinoval is. Azzal mar egesz mas tema ezeket a dolgokat vezerelni. Millio lehetoseg van mindenre. En meg analog rendszerrel csinaltam ezt :)
Gondolkodtam en is arduinos vezerlessel. Ra akartam allitani egy kamerat a cuccra, hogy tavolrol is figyelni tudjam. De igazabol semmi olyan beavatkozast nem tudnek csinalni messzirol amivel mondjuk egy veszhelyzetet el tudnek haritani. Gondolok most ez alatt egy hal pusztulasra. Mas hirtelen keletkezo gondot nem tudok elkepzelni ami nem bir varni estig. Meg azon is agyaltam, mit is vezerelnek?? A lampakat egy sajat controller vezerli. A szuro ejjel nappal megy. a futes automatikusan kapcsol. A co szinten automatikusan kapcsol PH szint alapjan. Szal az arduino akarhogy is nezem szamomra teljesen felesleges. Pedig jo kis cucc :)
 
Az arduinot már jóideje hanyagolom, bár néha előjön néhány próbálkozás erejéig. Mondjuk egy nemrégi baleset miatt elő is kell szednem majd, mivel a kifogyó palackomat nem szerette papilon reduktor, és a maradék gázt egyben nyomta be, nyomáscsökkentés nélkül, ez pedig a teljes hal és garnéla állomány pusztulásához vezetett egy délelőtt alatt. Emiatt szeretnék építeni egy védelmet, hogy ilynen esetben zárja el a CO2 mágnesszelepét. valahol van egy pH szondám és hozzá való panel is. Viszont én úgy tudom, hogy növényesben nem túl szerencsés a pH vezérlő, mert annak ingadozásához vezet, ez is csak nagyon alacsony pH szintnél kapcsolna, de alapban maradna a hagyományos időkapcsolós vezérlés
Nálam jóideje egy Omron Zen viszi az akváriumot, ezt jóval egyszerűbb programozni mint az arduinot, ez kapcsolja a lámpát , CO2 van az UV-C szűrőt, másodpercere programozható, így a táppumpákat is és van még pár extra funkció, de minden csak programozás kérdése ha esetleg valami eszembe jutna. Tetszik benne az is, hogy nagyon pontos az órája, és ez az egy időzít mindent, tehát nincs szétcsúszás, valamint ha kicserélném a leeresztő oldal mágnesszelepét, akkor ismét automatán menne a vízcsere is, mivel be van csövezve az akvárium egészen a kazánházik (12méter), ahol az RO vizes hordó van. Na ő tud ilyen, hogy kézi feltöltésnél van késleltetett kikapcsolás. A legbulisabb az volt, hogy rá volt kötve a felszínleszívó és egy áramoltató is, ami csak akkor ment ha megvolt a szint, vagyis vízcsere közben lekapcsoltja őket. Igen ám, de amint benyúltam az akváriumba, egyből behulámzott a vízszint és lekapcsoltak ezek, meg utána be. Ami ezek után jótt az kicsit meglepő és mulatságos volt, ugyanis szépen átment tengeribe az akváárium, és öngerjesztő módon elkezdte hullámoztatni a vízfelszín. Na utána ide is kellett némi késleltetést programozni ;), különben kicsap a víz.
Távoli netes dolgot nem tud, de nem is látom szükségét.:)
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...7751_cd1d3d33da6b81ed6a93ba6501dcb232_xxl.jpg
 
Viszont én úgy tudom, hogy növényesben nem túl szerencsés a pH vezérlő, mert annak ingadozásához vezet
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...7751_cd1d3d33da6b81ed6a93ba6501dcb232_xxl.jpg

Latom te is bele tudsz merulni a hobbiba :)
Engem is el tud kapni a gepszij ha nem fogom vissza magam.

A ph vezerlesrol en nem hallottam hogy nem szabad. Az elozo akvamban nem volt meg semmi extra ketyere. De annal kb 5-6 tizedet ugralt (alaphangon) a ph szintje a nappalok es ejszakak kozott. Ezutan szeteztem be a ketyeret. KH szintet allitasz be es ahhoz szabalyozza a PH szintet azzal hogy co2-t kapcsol. 1 tized + - ertek mellett allitja be a ph szintet.
De kivancsi lennek arra, hogy te mit hallottal negativumot ezzel kapcsolatban.
 
Itt van a vizszintet erzeklo kapcsolo beta verzioja :)
Ebbol lesz ketto, ha a draga kinai elado kepes meg kuldeni mar egy honap varakozas utan az akril tartokat. Persze a kabelezes normalisan meg lesz csinalva csatlakozoval a vegen.

6B94201A-5827-411F-8127-C74CBBB3F018.jpeg
 
Latom te is bele tudsz merulni a hobbiba :)
Engem is el tud kapni a gepszij ha nem fogom vissza magam.
Nos igen:D! Saját építésű lámpa, bútor, vízcserélő rendszer, úgy, hogy végigvéstem miatta a nappalit ;)
A ph vezerlesrol en nem hallottam hogy nem szabad. Az elozo akvamban nem volt meg semmi extra ketyere. De annal kb 5-6 tizedet ugralt (alaphangon) a ph szintje a nappalok es ejszakak kozott. Ezutan szeteztem be a ketyeret. KH szintet allitasz be es ahhoz szabalyozza a PH szintet azzal hogy co2-t kapcsol. 1 tized + - ertek mellett allitja be a ph szintet.
https://akvakertesz.hu/threads/co2-controller-a-noevenyes-akvariumban.70/
 
Nos igen:D! Saját építésű lámpa, bútor, vízcserélő rendszer, úgy, hogy végigvéstem miatta a nappalit ;)

https://akvakertesz.hu/threads/co2-controller-a-noevenyes-akvariumban.70/

Ez a topik mar 9 eve indult. Azota velemenyem szerint picit fejlodott a teknika. Nalam egy erinto kijelzos JBL van amivel a reaktort szabalyozom. Ezzel csak annyit csinalok, hogy nem engedem tul magasra maszni a ph szintet ejszaka, mert kepes lenne akar 6.8-tol 7.7-re felmenni. A reaktorral 7.2-ig engedem es reggel lampa gyujtas elott masfel oraval indul a diffuzeres beoldas ami este lampa oltas elott kapcsol ki. Amikor meg vettem ezt a cuccot eleinte csak a diffuzer volt rajta es teljesen azzal szabalyoztam. Ebben csak az nem tetszett, hogy ejszaka is tul sokat ment.
Ennel az akvamnal viszont a tulfolyo miatt eleg sok co oldodik ki a vizbol, es amig erre nem talalok valami megoldast, addig igy probalom szinten tartani.
Ez a cucc mar keri a kalibralast 30naponta. KH szinthez allit auto ph-t. Nalam az 5-os kh melle a 6.8ph-t allitana automatikusan. De meg igy is kikapcsolna napkozben, ezert nem hagyom hogy csak ez alapjan menjen a rendszer.
 
Utoljára módosított:
Ez a topik mar 9 eve indult. Azota velemenyem szerint picit fejlodott a teknika.
Biztosan! De növényes körökben még mindig inkább egy jól beállított időkapcsolós rendszer az elfogadott, mivel a vezérelt megoldás CO2 ingadozáshoz vezethet, aminek egyenes következménye az algásodás. A lassú reagálása a rendszernek, víznek a DC-n is megfigyelhető mikor állítasz a tűszelepen, és a DC színe csak 1-2 óra múlva változik. Ezt a témában Farkas Balázs a GA egyik alapítója fejette ki az első hozzászólásban. Ez a trend pedig most is él, mert pár hete voltam náluk és elpanaszoltam hogy jártam a náluk vett Papilon reduktorommal, és gondolkodom valami vezérlésen. Akkor is mondták, hogy ez előbb említett dolgok miatt nem javasolják ezeket a vezérlőket. Kifejtettem, hogy csak a túlzott CO2 bevitel ellen akarom védeni az akváriumot, nem ki-be kapcsolgatni a gázt ;)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Az úszókapcsolómmal van gond. Néha bekapcsolva marad és pöckölni kell hogy helyre álljon. Lehet azért mert kínai vagy nem mindegy a kapcsolási feszültség meg ilyenek? 12v-os vízpumpához milyen kapcsoló kell? Az is fontos hogy milyen adapterrel működtetem?
 
Sziasztok!
Az úszókapcsolómmal van gond. Néha bekapcsolva marad és pöckölni kell hogy helyre álljon. Lehet azért mert kínai vagy nem mindegy a kapcsolási feszültség meg ilyenek? 12v-os vízpumpához milyen kapcsoló kell? Az is fontos hogy milyen adapterrel működtetem?

Milyen kapcsolot hasznalsz? Reed csoves? Hogy van bekotve a rendszerbe? Siman szakitod vele a 12v-os pumpa tapjat?
 
Hát nem tudom, kínából jött:) Igen simán szakítom.[]64181[/ATTACH]

Akkor itt a gond.

A: ez a reed max. 50-100mA kapcsolására alkalmas

B: A motor induktív terhelés, amikor kikapcsol, akkor GERONIMO egyet. Ilyenkor a reed cso kapja a sallert.

Tuti ossze egtek az erintkezok. Amikor meg pockolod akkor ujra kinyit, ez meg par alkalommal fog mukodni aztan majd teljesen meghal. Ezek nem erre vannak tervezve. Minimum be kellene kotni ele egy relet. Azzal kapcsold a pumpat es a reed-el vezereld a relet. Vagy talalsz hozza vezerlo kapcsolast is az ebayon. Van olyan ami szerelt es van olyan amit neked kell ossze rakni. En is ilyennel epitettem az enyemet.
Sok sikert
 
Akkor itt a gond.

A: ez a reed max. 50-100mA kapcsolására alkalmas

B: A motor induktív terhelés, amikor kikapcsol, akkor GERONIMO egyet. Ilyenkor a reed cso kapja a sallert.

Tuti ossze egtek az erintkezok. Amikor meg pockolod akkor ujra kinyit, ez meg par alkalommal fog mukodni aztan majd teljesen meghal. Ezek nem erre vannak tervezve. Minimum be kellene kotni ele egy relet. Azzal kapcsold a pumpat es a reed-el vezereld a relet. Vagy talalsz hozza vezerlo kapcsolast is az ebayon. Van olyan ami szerelt es van olyan amit neked kell ossze rakni. En is ilyennel epitettem az enyemet.
Sok sikert
Maximum Switching Current: 0.5 A. Ez nem 500?
Amúgy tudnál ilyen relét linkelni privátban esetleg? Köszi!
 
Maximum Switching Current: 0.5 A. Ez nem 500?
Amúgy tudnál ilyen relét linkelni privátban esetleg? Köszi!

De igen az 500mA. Alap hangon is 5x annyi mint amire ezt a kis kapcsolot terveztek.
En max ebayon tudok neked linkelni ha az megfelel. Magyarban nem tudom hol lehet effele dolgokat vasarolni online. Holnap majd keresek valamit neked. Jo ejt
 
Az otlet jo, de arra majd figyelj, hogy a szurod pumpaja altal generalt nyomas a csoben kissebb legyen mint a top up pumpad ereje, kulonben nem fogja tudni betolni a vizet a szuronek a csovebe.
Latom tettel ra egy vissza folyas gatlot is. Ez nelkulozhetetlen. Azt a szelepet a szurod olyan erovel fogja nyomni visszafele, mint amilyen erovel a vizet tolja bele az akvariumodba. Ha gyenge pumpat teszel a topupra, lehet a visszafolyas gatlo szelepet se tudja majd kinyitni.
 
Az otlet jo, de arra majd figyelj, hogy a szurod pumpaja altal generalt nyomas a csoben kissebb legyen mint a top up pumpad ereje, kulonben nem fogja tudni betolni a vizet a szuronek a csovebe.
Latom tettel ra egy vissza folyas gatlot is. Ez nelkulozhetetlen. Azt a szelepet a szurod olyan erovel fogja nyomni visszafele, mint amilyen erovel a vizet tolja bele az akvariumodba. Ha gyenge pumpat teszel a topupra, lehet a visszafolyas gatlo szelepet se tudja majd kinyitni.
Igazából túl korán rakom fel a képeket:) Ez sem működött sajna..Marad az akvába vezető cső.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére