• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Augusta per angusta

warr_

Főkertész
Immár úgy fél éve ketyeg az akvárium, asszem ideje egy naplót nyitni neki :)

Ahogy a bemutatkozós topikban írtam, alapvetően a gyerekek (jelenleg 6 és fél, 3 és fél évesek) kedvéért és miatt merült fel az akvárium ötlete, de természetesen legtöbbször az etetést sem tartják észben, így kb minden rám marad vele 😆
De nem baj. Kb. 25 év kihagyás után tértem vissza ehhez a hobbihoz, úgyhogy volt mit bepótolnom, amihez ez a fórum és közösség is pótolhatatlan segítséget nyújtott. 👍

A témára fordítható helyem sajnos limitált volt, már 80 centis tartály sem fért el az egyetlen szóba jöhető helyen, így végül kihozva a dologból a maximumot egy 105 literes AquaEl szett lett a befutó (75*35*40) fedéllel (ezt a pulyák miatt mindenképpen szerettem volna, szerencsére a macska túl lusta ahhoz, hogy érdekelje az akvárium :ROFLMAO:), beépített 16W-os led világítással (elvileg 6500 Kelvin). A hozzá adott kis belső szűrőt nagyon keveselltem, külső szűrőnek viszont nem volt hely, így került bele pluszba egy Eheim Biopower 160-as.
A szekrénykéje egy két doboz sörért beszerzett házilag készített állvány volt, ami viszont csak 60 centi széles volt, így vágattam rá méretre egy erős bútorlapot, ráapplikáltam, plusz fali tartókonzolokat is felfúrtam alá alátámasztásként, fő a biztonság :)

Alapvetően egy sima társas akit szerettem volna sok növénnyel. A belevalókat a GA-ban szereztem be (kár hogy ilyen messze van Békástól, mennék gyakrabban...), JBL AquaBasis Plus ment alulra, rá 15 kiló Dennerle Quartz Gravel fekete dekorkavics. Vasfák, dragon stone került bele több napos áztatás után.
A növények: Cryptocoryne wendtii Green, Cryptocoryne wendtii Brown, Staurogyne repens, Jávai moha, Egeria densa.

01.jpg

Augusztus lévén a víz is alaposan felmelegedett (a szetthez mellékelt fűtőt a dobozból se vettem ki, azóta se használtam), az átokhínár pedig nem viselte túl jól a 28-29 fokos vizet, apránként elolvadt, így a helyére Bacopa caroliniana került. Sima csapvízzel került feltöltésre, ez azóta is így van az egyszerűség kedvéért, pedig kicsit jó lenne lágyítani rajta...

02.jpg
 
A Bacopa már jobban bírta a strapát. Kapta az aki a Seachem Stability-t meg Prime-ot, Excelt is vettem.
A szokásos 2-3 hétig járatódott a rendszer.

03.jpg

:D
A halakon sokáig tipródtam. Eleinte az elevenszülőkre gondoltam, hogy azok érdekesek lehetnek a gyerekeknek, de aztán végül elvetettem az ötletet. Egyrészt nem akartam, hogy pár hónap után százával nyüzsögjenek esetlegesen :p, meg aztán a lényegesen nagyobb bioload is elriasztott. Ekkora akiba a xifókat, mollikat eleve túl nagy méretűnek gondoltam. Gondolkodtam törperazbórákon, aztán végül a pontylazacokmellett döntöttem :)
Találtam a közelben egy tenyésztőt, aki pont ilyesmivel foglalkozott, segítőkész is volt, meg tudtuk beszélni a részleteket. Sajnos van egy olyan tulajdonságom, hogy a túl mainstream dolgokat nem szeretem, így valami kicsit különlegesebbet szerettem volna :D
Így aztán először egy fiatal, 9 fős sárga fantomlazac csapat került be az akiba (Hyphessobrycon roseus), igazán jó fej kis halak, nem is értem miért nem elterjedtebbek.

20190831_201959.jpg20190831_202423.jpg

Igazából nem is ők voltak az elős élőlények, mert valamelyik növénnyel bekerülhetett hólyagcsiga, ami aztán szaporodásnak indult :)

A Bacopákkal eleinte volt egy kis gond, szerettek kiszabadulni a talajból. A renitenseket kiszedtem, és gyökereztetési céllal egy levágott tetejű műanyag falokba helyeztem őket akváriumvízzel és sima általános növényfölddel. Ezután már a helyükön maradtak :)
 
Már a tervezési fázisban is úgy gondoltam, hogy külön algázókkal (cory pl) nem "foglalnám" a helyet, meg amúgy is tetszettek a garnélák, szóval a takarító feladatokra bekerült 5 darab Amano és 4 darab red cherry. Az RC-k azóta szépen elszaporodtak, a növendékek szeretnek a szűrőkben lapulni, minden szűrőtakarításkor visszamentek vagy 8-10 darabot legalább :ROFLMAO:
A garnélák a Vadvilágból érkeztek. Az amanokból az egyik be is petésedett, lehet csak az az egy volt lány :) Persze édesvízben esélytelen a dolog. amúgy ő hatalmasra nőtt :p
IMG_0015770414.jpg
A következő csapat hal végül vörössávos pontylazac (Hyphessobrycon amapaensis) lett, 8 darab. Kicsit hasonlít az izzófényű pontylazachoz :)

IMG_0015763778.jpg IMG_0015763777.jpg IMG_0015770415.jpg 04.jpg 05.jpg

Az eleség fagyaszott cyclops, Tetra Min juniort, Tetra pro color lemezes és JBL novo fect vegyesen, váltogatva.

Hetente, 10 naponta kábé egyharmados vízcsere, a világítás 6-8 óra, ahogy sikerül (egyszerűbb lenne egy időzítővel...).
A kisebbik szűrőbe a szivacs fele helyére beraktam egy 100 ml-s kis zsák Purigent.

A kis garnélák folyamatosan szaporodnak, egysszer nem láttam, hogy a halak zaklatnák őket :) Persze van is helyük bőven elbújni, de szerintem békésen megvannak egymás mellett.
 
A nagyon elszaporodott hólyagcsigák ellen bekerült 4 darab Heléna, pikkpakk rendet is vágtak :ROFLMAO: Nagyjából eltűntek a hólyagok, bár egyszer-egyszer látok új üres házakat, szóval lehet valahol még bújkál egy-kettő :)
Aztán persze a helénák is nekiálltak szaporodni, ha már vérengzeni nem tudtak annyit, legalább 8-10 kis sárga-fekete házikós csigusz bolyong az akvában :)

A halak számomra túl sok időt töltöttek az alső rétegekben, így került az akiba amazonasi békatutaj. Ez segített, azóta bátrabban úszkálnak.

Az első két fajta az én választásom volt, eljött az ideje, hogy a gyerekek is dönthessenek: a kisebbik sima neonhalat, a nagyobbik titteyát (vörös karcsú díszmárna) válaszott, 6-6 darabot vittünk haza.
A sárga fantomoknál meg a vörössávosoknál lövésem nincs az ivararányokról :p A neonok (miután nőttek kicsit) szerintem három fiú, 3 lány, a titteyák meg egyértelműek ugye, 4 fiút és két lányt vettünk. A két nőstény már eleve rendelkezett pocakkal, de egy-két nappal az érkezésük után ívni is kezdtek, láttam ikrát is hullani, persze nem lett a dologból semmi, gondolom megették :ROFLMAO: Furcsálltam mindenesetre, de örültem neki, úgy tűnik jól érzik magukat :)

20191128_123328.jpg

A növényzet is szépen besűrűsödött :)
 
Mostanra szépen eldzsungelesedett az akvárium, sajnos van némi időhiány :ROFLMAO:
Azért a szűrőpucolás, vízcsere megvan.

Januári állapot:

IMG_20200118_152328_HDR.jpg

Ez pedig néhány nappal ezelőtti:

IMG_20200219_092203.jpg

Azóta volt némi növényritkítás, @borlaci86 -nak jutott is egy nagyobbacska adag jávai moha :giggle:
Crypto-kból is ritkítottam ,de még jócskán kell majd. A bacopákat is toppolni szeretném.
A bal oldali nagy bokrot tervezem megritkítani, és áttenni valahova jobb hátulra.

Jah, tápozásról még nem szóltam, egy-két naponta kap egy fél kupat Flourish Excelt, és 2 ml macro-t (AquaLine TF) és hetente 2-3 ml micro-t (Seachem Flourish). Ezen biztos lehetne finomítani :unsure:. alapvetően azért így is szépen fejlődnek a növények, egyedül talán a stau lehetne több/bővebb. A békatutajnak lehet valami kevés, ott azért van sárgulás, levél eldobás. Javaslatokat szivesen fogadok :)

Köszönöm hogy benéztél!
 
Szerintem kizárt, az nagyon sok lenne.
Egy idő után más állaga is lesz, mint az elején. Lehet, hogy elengedte az elsőt, aztán újból bepetésedett.
Remélem igazad van, nem látom azért minden nap, néha bújkál kicsit a susnyásban :p
Nem szeretném, ha valami baja lenne.
 
Remélem igazad van, nem látom azért minden nap, néha bújkál kicsit a susnyásban :p
Nem szeretném, ha valami baja lenne.
Szia,

Szerintem nagyon gyorsan petés lett újra, nálam bő 2 hónap alatt volt 2x. Mielőtt elengedte feltűnően aktív volt, ugrált a leveleken és szörfözött a sodrásban :) Utána meg napokig nem is láttam.
 
Szia,

Szerintem nagyon gyorsan petés lett újra, nálam bő 2 hónap alatt volt 2x. Mielőtt elengedte feltűnően aktív volt, ugrált a leveleken és szörfözött a sodrásban :) Utána meg napokig nem is láttam.
Kár, hogy hiába strapálja magát az édesvízben :rolleyes::LOL:
 
Megint 10 nap lett egy hét helyett a szűrőtakarítás + vízcsere, kevés az idő... 😪
Gondoltam lágyítok kicsit a vizen (vízművek holnap szerint kb 13nk a csapvíz, de úgy néztem az akivan még keményedik), így vízcserekor ment bele 15 liter kompatibilis ioncserélt víz, nem akartam egyszerre túl nagy változást.

Van vagy tucat növendék Heléna (ennyit láttam egyszerre, szóval valszeg több is van), de úgy tiűnik nem kell senkinek. Lehet jövő héten beviszem őket a Vadvilágba...

Szerintetek nagyon borzasztó ötlet lenne berakni egy bettát? 😆😜
 
Back
Oldal tetejére