• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

AtWork - 10L nano natural

joesalty

Főkertész
Sziasztok!

Elkapta a bandát a gépszíj, így tervezünk egy 10 literes nano natural akváriumot a cégben.

Egyelőre ami megvan:
Lelkesedés
10 literes nano
"B" virágföld táptalaj kb 1/2 liter

Ami hiányzik:
rengeteg infó
tapasztalat
aljzat
világítás (valszeg diy led lesz.)

Az akváriumban nem lesz semmilyen technika (szűrő, vízforgató, fűtő, CO2, stb).
Világítás munkakezdéstől munkavégeztéig ~ 8 óra, direkt napfény nem éri az akit.
Hőmérséklet kb 22 fok mindig.

Kérdéseim:
Milyen növényeket érdemes telepíteni, amik biztosan megmaradnak?
Amikre gondoltam:
Parvula, Pistia (algák ellen kezdésnek), ???

Segítségeteket előre is köszi

Joe és a Banda
 
Egy mini akasztós szűrőt azért tennék rá, egy kis vízmozgás legalább legyen. A Parvula nem jó döntés, szerintem valami nagyon igénytelen növényt kéne belerakni. Emellett próbálkozhattok Vallisneriával, talán HM-mel, Microsorummal. Vagy pakoljátok tele Anubiassal. A csak Anubiasos nano is tud jól kinézni.
 
Egy mini akasztós szűrőt azért tennék rá, egy kis vízmozgás legalább legyen. A Parvula nem jó döntés, szerintem valami nagyon igénytelen növényt kéne belerakni. Emellett próbálkozhattok Vallisneriával, talán HM-mel, Microsorummal. Vagy pakoljátok tele Anubiassal. A csak Anubiasos nano is tud jól kinézni.

Anubias tippet köszi!
Szűrőt, meg hasonló ketyerét azért nem tennék bele, mert így is szürkezóna az aki. Meg ilyen kis méretben milyen szűrő, vagy vízforgató az ami nem csinál hurrikánt, illetve nem foglal irgalmatlan nagy helyet?

Nem írtam, de az aki méretei: sz20xh20xm25cm.
 
Sziasztok!

Elkapta a bandát a gépszíj, így tervezünk egy 10 literes nano natural akváriumot a cégben.

Egyelőre ami megvan:
Lelkesedés
10 literes nano
"B" virágföld táptalaj kb 1/2 liter

Ami hiányzik:
rengeteg infó
tapasztalat
aljzat
világítás (valszeg diy led lesz.)

Az akváriumban nem lesz semmilyen technika (szűrő, vízforgató, fűtő, CO2, stb).
Világítás munkakezdéstől munkavégeztéig ~ 8 óra, direkt napfény nem éri az akit.
Hőmérséklet kb 22 fok mindig.

Kérdéseim:
Milyen növényeket érdemes telepíteni, amik biztosan megmaradnak?
Amikre gondoltam:
Parvula, Pistia (algák ellen kezdésnek), ???

Segítségeteket előre is köszi

Joe és a Banda
Szia! Nálam 5 liter működik hasonló feltételekkel. 1-2 cm kerti föld (nem virágföld!), 1-3 mm-es kavics 4-5 cm vastagságban. Nincs vízmozgatás, nincs világítás, nincs fűtés. Amik vannak benne: alternanthera reinecki (itt nem lyukad a levele), limnophila sessiliflora, rotala rotundifolia ezek már régóta bent vannak, nem nőnek gyorsan, de működnek. Moha is volt benne (karácsony), de kivettem, mert nem sokra ment. Nem rég óta ültettem parvulát, pogostemon helferit, montecarlot és ludwigia palustrist. Még életben vannak. Felszínen úszó növényből rucaöröm van benne, hatalmasra nőtt, köszönhetően a nem mozgó felszínnek! Garnéla is van benne már régóta. Alga is jelent meg egy kevés, valószínűleg hajalga, más nem.
Csak bátran próbálkozz!;)
 
Típusát meg tudnád mondani?

Illetve kérdésem ,hogy a Ludviga mennyire bírná? Mert otthon még a low-techben is nőtt, mint a bolondgomba.
Ha erre a szókavalkádra rákeresel, megtalálod: Hang On Back Waterfall Filter Aquarium For Fish Tank External Filtration
Attól függ melyik ludwiga.:)
 
1-2 cm kerti föld (nem virágföld!), 1-3 mm-es kavics 4-5 cm vastagságban.
Kérdés:
Mennyire kell figyelni a kertiföld vs virágföld kérdésre?
Csak mert valahol olvastam, hogy pl B típusú virágföldet lehet használni, ha az "bio" (nincs benne műtrágya).
Illetve nálunk a kerti föld=homok+tarack... :)

A növénylistát pedig köszi, a többivel egyetemben!
 
Ha erre a szókavalkádra rákeresel, megtalálod: Hang On Back Waterfall Filter Aquarium For Fish Tank External Filtration
Attól függ melyik ludwiga.:)
Köszi!

A ludviga típusa pedig az ami a képen van (fogalmam sincs, nem vagyok jó a nevek megjegyzésében... :) )
img_20170123_173031-jpg.24742.jpg
 
Kérdés:
Mennyire kell figyelni a kertiföld vs virágföld kérdésre?
Csak mert valahol olvastam, hogy pl B típusú virágföldet lehet használni, ha az "bio" (nincs benne műtrágya).
Illetve nálunk a kerti föld=homok+tarack... :)

A növénylistát pedig köszi, a többivel egyetemben!
Annyira, hogy virágföld magasabb tápanyag tartalma miatt az első hónapban magasabb lehet az ammónia, nitrit szintje a vízben! Ez esetben nagyobb szerepe van az úszó növényeknek! Ajánlom még figyelmedbe @Z1234 kolléga akváriumait pl.: https://akvakertesz.hu/threads/15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/!
 
Köszi!

A ludviga típusa pedig az ami a képen van (fogalmam sincs, nem vagyok jó a nevek megjegyzésében... :) )
View attachment 25546
Vélhetően ennyire a kicsiben is el lesz (már ha bele fér). Viszont érzékenyebb lesz majd, ahogy a többiek is. Ilyen kis tankban hamar eltűnik minden, ami a gördülékeny élethez kell.
 
Szia! Nálam 5 liter működik hasonló feltételekkel. 1-2 cm kerti föld (nem virágföld!), 1-3 mm-es kavics 4-5 cm vastagságban. Nincs vízmozgatás, nincs világítás, nincs fűtés. Amik vannak benne: alternanthera reinecki (itt nem lyukad a levele), limnophila sessiliflora, rotala rotundifolia ezek már régóta bent vannak, nem nőnek gyorsan, de működnek. Moha is volt benne (karácsony), de kivettem, mert nem sokra ment. Nem rég óta ültettem parvulát, pogostemon helferit, montecarlot és ludwigia palustrist. Még életben vannak. Felszínen úszó növényből rucaöröm van benne, hatalmasra nőtt, köszönhetően a nem mozgó felszínnek! Garnéla is van benne már régóta. Alga is jelent meg egy kevés, valószínűleg hajalga, más nem.
Csak bátran próbálkozz!;)
Hygrophila polyspermát kifelejtettem a sorból ;)
 
Annyira, hogy virágföld magasabb tápanyag tartalma miatt az első hónapban magasabb lehet az ammónia, nitrit szintje a vízben! Ez esetben nagyobb szerepe van az úszó növényeknek! Ajánlom még figyelmedbe @Z1234 kolléga akváriumait pl.: https://akvakertesz.hu/threads/15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/!
Be kell vallanom, ez adta az ötletet, de @Z1234 sokkal több tapasztalattal rendelkezik. Én még nyeretlen kétéves vagyok ebben a "szakmában" és elég sok kétely van bennem... :)
De vagy sikerül, vagy nem. :)

A nitrit és ammónia szintet én is olvastam, de remélem, ezt lehet növényekkel ellensúlyozni, mármint jó sok növénnyel.
 
Vélhetően ennyire a kicsiben is el lesz (már ha bele fér). Viszont érzékenyebb lesz majd, ahogy a többiek is. Ilyen kis tankban hamar eltűnik minden, ami a gördülékeny élethez kell.
Sok választása nem lesz a növénynek, mert az 54 literesben hetente nyírom, így költséghatékonysági okokból mindenképp rakok ebbe is, csak azért azt nem szeretném, ha csak elolvadna, vagy elrohadna a nem megfelelő körülmények miatt.
 
én az 5 literes pikomat egy eheim 2211 essel szűröm, kb fel egyharmadra lefojtva, diy leddel.
 
én az 5 literes pikomat egy eheim 2211 essel szűröm, kb fel egyharmadra lefojtva, diy leddel.
Ledes lámpa már el is készült, ahogy számolgatom 30%-on kell majd hajtanom. 100%-on kb 90 lument adna le... :)
Szűrésen még gondolkodom, de mivel ez egyfajta kisérlet is, lehet most kihagyom. Majd meglátjuk mi lesz, meddig bírja.
 
Szerintem teljesen felesleges bele a szűrő, csak több problémát okoz, mint amit esetleg megold. Hal úgysem lesz benne, mert kicsi az akvárium.

Virágföldet nem ismerem. A kertföldet sem becsülném le, mellette egy 5-10 literes befőttes üvegben azzal is lehet próbálkozni. Simán lehet, hogy ezzel kisebb a kockázat, mint a bolti földnél. Ha fű nő a kertben, akkor van benne tápanyag, az akvárium nem muskátlis balkonláda... Túl sok szerves anyag sem jó, nagyobb tarackokat, gyökereket stb érdemes kidobálni.

Van aki hőkezeli a földet, én ezzel nem vacakolok. 2.5 cm föld, rajta 2.5 cm kis méretű kavics a tipikus javaslat, esetleg virágföldből szerintem inkább kevesebb legyen, mint több. Üveg oldalánál csak kavics legyen, virágföld jobb, ha nem látszik.

Első próbálkozásnál robosztus növényeket tennék bele, amit még az akvárium mérete elvisel... és viszonylag sokat. Ha tudod engedni őket vízszint felé menni, még jobb.

Garnélát akkor raknék bele, ha már minden jól néz ki. Növények nőnek, tiszta a víz, esetleg pár vízteszt után.

Sok szerencsét a próbálkozáshoz, kiváncsian várjuk a fejleményeket!

(.... Ecology of the Planted Aquarium c. könyvet érdemes elolvasni... rengeteg ötlet, "hibakeresés" található benne ilyen körülményekre. Nem fogod megbánni.)

Ezt is érdemes elolvasni:

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388Shrimp.pdf

http://www.bookmasters.com/marktplc/images/BiolFiltration_BookWebsite.pdf
 
Utoljára módosított:
Megvolt a nagy kertészkedés, köszönet @Rebal sporttársnak a növények nagy részéért!

Ami ma bekerült az akiba:
talaj:
sima virágföld, nem sok, kb 1 cm vastagon + rá 1-3mm átmérőjű mosott kavics kb 3-4 cm vastagon
dekor:
1 db itthonról bevitt bazalt.
növények:
Hygrophila polysperma
Limnophila sessiliflora
Najas guadalupensis
Hemianthus micranthemoides
Lidwiga Repens Rubin
Anubias barteri (?)
Parvula
Rucaöröm

Majd az egészre kb 9 liter jóféle pesti csapvíz...

Jöjjenek a képek:

IMG_20170208_160625.jpg IMG_20170208_161228.jpg IMG_20170208_162556.jpg IMG_20170208_165620.jpg IMG_20170208_165630.jpg IMG_20170208_165641.jpg

Amin változtatni
lehet: feljebb kell emelnem a ledes lámpát, mert így a rucaöröm nagy része nem kap semmi fényt.
nem lehet: a tápföldet elfelejtettem benedvesíteni a takarótalaj ráöntése előtt, iszonyat sok buborék maradt benne, ez az ültetés során kijött, de még mindig van benne jócskán...
Majd legközelebb jobban figyelek.
 
Back
Oldal tetejére