• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Átok

Andravor

Főkertész
Sziasztok

Szeretném bemutatni nektek eddigi legnagyobb kudarcomat,ami 3 hónap küzdelem után ért el oda,hogy mertem fotót készíteni róla.
A legnagyobb forróságban sikerült elindítanom,egy olyan GA-s növényszállítmányból amit sikerült úgy feladniuk hogy bent töltötte a hétvégét a GLS raktárban.Voltak növények amiből egy szál volt menthető,és két hónap után tudtam belőle egy másodikat ültetni.
Jelenleg több mint 30növényfajta lakik az akvában,kezdenek egész szép részletek kialakulni,de az egész még mindíg el van maradva a várttól sajnos.
Sok akváriumot indítottam már,szinte algamentesen,ennek ellenére olyan katasztrófák sorozata súlytott hónapokig amit elképzelni se tudtam.
Pedig ilyen profi háttértechnikával még sose dolgoztam.Az Ada Powersand Specialtól és a Twinstartól sokat vártam,de maradjunk annyiban hogy soha többé nem költök rájuk.A Twinstarra külön kitérek majd.

7.jpg

90*45*25 opti
4*39w T5
Eheim 2078 +Tetra EX400 full Seachem Matrix
Ada Power Sand Special +Amazonia+Amazonia Powder
CO2
TF táp(GA-val indult de váltottam,erre is kitérek majd)
RO visszasózva 300TDS körülre(GH8 KH3)

11.jpg


Már a flow kialakítása is rendkívül nehéz volt,hetekig játszottam vele.Kipróbáltam a DoAqua lilly-től kezdve a poppyn és Eheim akril lillyn keresztül a jetig mindent,jelenleg semmi sincs az eheim zöld bevezető csövén.eddig ez tűnik a legjobb verziónak.
A Co2vel döbbenetesen sokat szívtam,kezdve onnan hogy az ADA tűszeleppel egyszerűen képtelen voltam belőni a szükséges szintet.úh előbányásztam a kőkorszaki olasz vackomat és azzal tökéletesen megy,mint évekig az előző akvák.
1.jpg
Persze a telinek vett használt palack három hét után szombat este kifogyott,így a kezdeti még kezelhető algamennyiség a következő két napi 26fokos lakáshőmérséklet mellett teljesen elszállt,és innen nem volt visszaút.
Először jött a fonálalga,mindent elborítva,majd szépen átadta a helyét a Staghornnak.
Nem tudom melyikőtöknek sikerült már összefüggő gyepet nevelni Staghornból,de igazából nem is mutat rosszul :(:dead:
4.jpg
A vízértékeket folyamatosan mértem és a kezdetektől fogva szinte nulla nitrátom volt,párosítva vas és foszfáthiánnyal pedig már az előírt másfélszeresét adagoltam a GA tápból.Lehetőségem adódott ingyen kipróbálni a TFes tápot,és mivel a a fenti problémára nem volt ötletem(és sajnos itt fórumon se kaptam segítséget),úgy éreztem nincs mit veszteni.
Ezzel párhuzamosan kivágtam a francba a külső reaktorom amit Luigiéktól vettem,mert nem láttam hatékonynak a beoldást,zabálta a palackot.kínai ötforintos in line diffúzor került helyére,ami sokkal takarékosabb és nincs hangja.
És még egy változás,ami nagy csalódás volt nekem,kikerült a Twinstar.Folyamatosan változtattam a helyét,mivel a staghorn csak az előteret érintette,pont azt a részt ahova a bubik legnagyobb arányban mentek.ezt több hetes megfigyelés alatt teljes bizonyossággal állítom,hogy ahova áthelyeztem,ott erősődött az algaprobléma.Gyanítom hogy a bubik kiszorítják a CO2-t a vízből,és emiatt az ingadozás miatt jöttek erősebben a fonalas algák.(itt tuti nagy szerepe van a 25cm magasságnak,ami jó 15-17cm vízoszlopot jelent csak).
9.jpg
Szóval nem tudom a fenti három tényezőből mi volt a megoldás,gyanítom együtt mindegyik,de egy pénteken azt mondtam,itt a vége,nincs visszaút,szét kell szedni,elbuktam.Előkapartam egy egy éve lejárt,de bontatlan(sose volt rá szükségem) JBL Algolt és belevágtam az előírt adagot.Aztán hétvégén nem volt időm,köv hét meg munka szempontjából az év legerősebbje volt,rá se néztem az akvára,halak is asszonytól kaptak enni.
És eljött a köv hétvége.Korán reggel vízcsere,lámpa fel és a staghorn mind elszíneződött(összefüggő pázsitot képzeljetek el a parvulán és Marsilean).Kb két hét volt mire az amanok és én csipesszel eltávolítottam,de a parvula tövig vissza lett vágva.A Marsilea kapott Carbot is,talán túl töményen néha,eléggé megviselte.
Kb egy hónap telt el azóta és úgy néz ki a táp/beoldás/flow/twinstar kidobása komboval sikerült elkapni a kiváltó okot is.Pár szál zöld fonál visszajön csak az üvegre a befolyástól legmesszebre lévő ponton,de az minimális.
6.jpg
Cserébe a fronton az üveg és a talaj között ellepett a cyano.ezt az Amazonia Powder számlájára írom.brutálisan málik,minden héten talajporszívózok amióta megjelent,hogy javítsam a vízáramlást a talajban.Nem hiszitek el milyen mennyiségű mocsok jön ki belőle.Ezt is most használtam először,könnyebb volt bele ültetni,de ilyen gondom sose volt a sima Amazoniaval.Már-már beleborítottam a Blue Exitet(ami szintén évekről ezelőttről bontatlanul maradt),mire tegnap visszahúzodni láttam.
Sok év kihagyás után igen nagy szívás volt ezzel mind elsőre szembesülni,sokmindent felejtettem,de remélem mostmár megtaláltam a helyes utat.
0.jpg

0.jpg
6.jpg
11.jpg
1.jpg
4.jpg
9.jpg
8.jpg
 
Utoljára módosított:
Én is sokat küzdöttem az elmúlt időszakban a staghornnal meg a kékalgával, és nálam nem a Chihiros dokira fognám, hanem CO2 fluktuációra, meg az áramlás csökkenésre heti szinten. Ez az én tapasztalatom. ;)
A cyano az emers szigetem közepén jelent meg és mikor irtás mellett, (carbo + H2O2) megjelent az akiban riccardian, akkor kiszedtem az emers növényeket egyenlőre.

Matyi a GA-ban mesélte, hogy mostanában sok helyen megjelent a staghorn ahol eddig nem volt eddig semmilyen alga. Lehet olyan mint a kínai poloska! Elindul azt letarol mindent. :ROFLMAO:
Neked is sok sikert a harchoz.
 
Staghornból nekem is lassan gyep van a parvula minin a red pintos akvában...

Ott is tarra fogok vágni mindent, ha lesz időm.

Vegyszer a garnélák miatt sajna nem játszik.
 
Vigasztaljon, hogy a nehezén már túl vagy, az emers szigeted gyönyörű, ekkora sosem volt a blyxam.
Azt nem írtad vagy csak átsiklottam felette, milyen lámpa került most fölé?
A galaxynak elég beesett a hasa, gondolom őket is megviselte ez a hercehurca.
 
Én is sokat küzdöttem az elmúlt időszakban a staghornnal meg a kékalgával, és nálam nem a Chihiros dokira fognám, hanem CO2 fluktuációra, meg az áramlás csökkenésre heti szinten. Ez az én tapasztalatom. ;)
A cyano az emers szigetem közepén jelent meg és mikor irtás mellett, (carbo + H2O2) megjelent az akiban riccardian, akkor kiszedtem az emers növényeket egyenlőre.

Matyi a GA-ban mesélte, hogy mostanában sok helyen megjelent a staghorn ahol eddig nem volt eddig semmilyen alga. Lehet olyan mint a kínai poloska! Elindul azt letarol mindent. :ROFLMAO:
Neked is sok sikert a harchoz.

Az emers rész és a víz találkozásánal nekem is volt más akváriumokban cyano problémám.itt egyszerűen nem engedem belenőni a vízbe.
A Twinstar nem egyedül a hiba forrása,nálam is alapból ingadozott a co2 ez volt a fő gond,de ahol a TS működött ott súlyosbodott a probléma.többször áthelyeztem és jól láthatóan költözött vele a legalgásabb terület is.háromszor helyeztem át,utána két hét volt kb mire látszott a változás.az akvárium hátsó részén egy darab alga nem volt az indulás óta,csak elől ahova a bubik áramlottak.de szerintem ahogy írtam nálam közrejátszik az alacsony vízoszlop is.sok összetevős játék volt ez,azért oldódott meg ilyen lassan.egyébként a tőle 50cm re lévő Banzai -ban egy szál Staghorn nem volt..
 
Vigasztaljon, hogy a nehezén már túl vagy, az emers szigeted gyönyörű, ekkora sosem volt a blyxam.
Azt nem írtad vagy csak átsiklottam felette, milyen lámpa került most fölé?
A galaxynak elég beesett a hasa, gondolom őket is megviselte ez a hercehurca.

A galaxy ilyen debil alakú,eszik rendesen.nem a legszebb vérvonal :)
Elárulom a blyxa titkát.jó helyről kell venni :D a normál méretűek nálam növögetnek de a hátsó giga méretűek tsokee akvájából érkeztek.Egyébként még dob rajta hogy vegyesen van ültetve
Potamogeton gayi -val.nagyon szépen kiegészítik egymést,nagy szerelmem lett az a növény,pedig konkrétan egy 5cmes hajtásvég élte túl a szállítást,amit csak úgy leszúrtam valahova,majd kb egy-másfél hónap múlva nőtt meg akkorára,hogy lecsíptem mégegy hajtást róla.
Egy ócska leharcolt Ody 4*39 van fölötte.sajnos nem maradt már pénz ATIra,a greenmaschineos akción meg pont lemaradtam egy ADA RGBről,pedig a GA-s ár feléért volt..
Szóval 160W világít fölötte 15cm-ről(22cmről indultunk),de egy minőségi lámpával fele ennyi is elég volna szerintem.
 
Utoljára módosított:
Staghornból nekem is lassan gyep van a parvula minin a red pintos akvában...

Ott is tarra fogok vágni mindent, ha lesz időm.

Vegyszer a garnélák miatt sajna nem játszik.

Nekem most kb 2hét alatt teljesen magára talált a parvula a tarvágás után és nem is jött vissza rá semmi.A sakuráknak és amanoknak nem lett baja a kezeléstől,de persze a crs-es vagy a king kongos akvámba én se mertem volna bepróbálni.
de mivel csak kinyírja a staghornt el nem tünteti,a parvulát ígyis úgyis vágni kell,arról nem tudja az ember csipesszel leszedni..
 
Gondolatok:

Twinstar. Staghornra nem működik. Viszont a folyamatos CO2 ingadozásod/túl és aluladagolásod miatt volt. Ha már van, akkor olyan könnyen nem adja magát.

A korai CO2 palack fogyás elkerülhető, ha a csavaros idomokat szigeteled. Tipikus reduktor, tömítés hiba.
Fonal alga lehet a rossz kondiban lévő növények mellett az extrém reaktoros CO2 túladagolás miatt is volt. Erre tippelek.

Talaj: Még most sincs egybefüggő gyep, ez pedig felhívás a keringőre. Mákod van, hogy nincs tele ecsettel az akvárium. De talán pont a folyamatos porszívózásod segített rajta.

Sajnos a nyári idő ahogy a téli fagy is ritkán segít a növényszállításon.
Utóbbinál azért az az előny megvan, hogy a hideg utazás után a lakásban már normális a hőmérséklet.
Nyáron sajna nem elég az utazás a legtöbb lakásban is problémák vannak a klimatizálással. Ezt néhány év után be kell kalkulálni, vagy be kell tenni egy klímát az akváriumra és lehet menni nyaralni, focizni, fesztiválozni :)

Valószínűleg ha most indítottad volna, egy rakat problémától megkímélted volna magad. A boltban sokszor elmondjuk, hogy inkább érdemes kivárni a nyári időszak végét egy indítással.

Mostanra viszont túlléptél rajta. Innen több hónap nyugi jön. :)
 
Gondolatok:

Twinstar. Staghornra nem működik. Viszont a folyamatos CO2 ingadozásod/túl és aluladagolásod miatt volt. Ha már van, akkor olyan könnyen nem adja magát.

A korai CO2 palack fogyás elkerülhető, ha a csavaros idomokat szigeteled. Tipikus reduktor, tömítés hiba.
Fonal alga lehet a rossz kondiban lévő növények mellett az extrém reaktoros CO2 túladagolás miatt is volt. Erre tippelek.

Talaj: Még most sincs egybefüggő gyep, ez pedig felhívás a keringőre. Mákod van, hogy nincs tele ecsettel az akvárium. De talán pont a folyamatos porszívózásod segített rajta.

Sajnos a nyári idő ahogy a téli fagy is ritkán segít a növényszállításon.
Utóbbinál azért az az előny megvan, hogy a hideg utazás után a lakásban már normális a hőmérséklet.
Nyáron sajna nem elég az utazás a legtöbb lakásban is problémák vannak a klimatizálással. Ezt néhány év után be kell kalkulálni, vagy be kell tenni egy klímát az akváriumra és lehet menni nyaralni, focizni, fesztiválozni :)

Valószínűleg ha most indítottad volna, egy rakat problémától megkímélted volna magad. A boltban sokszor elmondjuk, hogy inkább érdemes kivárni a nyári időszak végét egy indítással.

Mostanra viszont túlléptél rajta. Innen több hónap nyugi jön. :)

Szia Viktor

A korrektséghez hozzátartozik,hogy leírjam meg tudtam beszélni veled a reklamációt és kompenzálva lettem.Ha nem ragadt volna bent hétvégére a raktárban egyébként a Blyxan kívül nem lett vna gond,de az saját felelősségre jött úgyis.

A Twinstarnál tisztába vagyok vele,hogy staghorn ellen nem jó.Nem is erről volt szó,hanem hogy feltételezem,hogy a Twinstar felerősíti a CO2 fluktuációt,alacsony vízoszlop esetén.Kb olyan volt mindig mintha pezsitabit dobtam volna a vízbe.Mi a véleményed?

Co2 tömítettség rendben volt,elég sok szettet összeraktam már,természetesen minden palackcserénél új tömítést használok.Szappanos vízzel is ellenőriztem a csatlakozásokat mikor elkezdett hirtelen fogyni a palack.Egyszerűen a reaktorba olyan bubiszámmal kellett tolnom a gázt hogy elérjem a megfelelő szintet,ami nem volt gazdaságos(többféle anyaggal is mgpróbáltam teletömni a reaktort de nem volt változás).meg nem is volt tele a palack szerintem(használtan vettem,egy bolgártól :D )Volt már két sera reaktorom,nem volt velük hasonló gondom.Ugyanaz a szett megy most a kínai in line difibe kötve szivárgás nélkül.
Egyik nap rengeteg volt a co2 a vízben másnap kevés.egyik nap délre már elkezdett sárgulni a dc máskor estére épphogy lime lett.amióta lecseréltem a rektort nincs ilyen gondom.

Szerintem is a lakásklíma a legjobb megoldás az akváriumhűtésre.De mivel nálunk 4nap volt csak amikor elérte a 27fokot a lakás délutánra,de 22óra felé már ismét 20fok volt így elég felesleges lenne az én esetemben.Szerencsém van a tiroli klímával.A vízhőmérséklet a mégy napból egyiken se lépte át a 25fokot.Ettől függetlenül biztos szerencsésebb lett volna egy szeptemberi indítás,de ha a CO2 szint rendben lett volna ez a tényező még kezelhető lett volna.

Remélem igazad van és jön egy kis nyugi.A szekrény alját most pár hónapig nem szeretném kinyitni,csak az ollót csattogtatni :)
 
Nekem nagyon jól muzsikál a külső épített reaktorom a nagy akva alatt,tök gazdaságos a beoldásom...
Nyilván ahány akva, annyi setup, és annyi variáció. :)

Lassan palackcsere lesz, egyébként, elkezdett esni a palackban levő nyomás, szóval fogyogat kifele a gáz. :(
 
Nekem nagyon jól muzsikál a külső épített reaktorom a nagy akva alatt,tök gazdaságos a beoldásom...
Nyilván ahány akva, annyi setup, és annyi variáció. :)

Lassan palackcsere lesz, egyébként, elkezdett esni a palackban levő nyomás, szóval fogyogat kifele a gáz. :(

Azért mertem megvenni mert sokan jó véleménnyel vagytok az épített reaktorról.Nekem valamiért nem működött,pedig két sera rektorom volt már,elvileg ugyanaz a felépítés a vízszűrőházas is.mindegy,meguntam vele a kísérletezést.egyébként is egy szalmaszálnyi hely se maradt a 2078mellett a szekrényben úh nem bánom.
 
A galaxy ilyen debil alakú,eszik rendesen.nem a legszebb vérvonal :)
Elárulom a blyxa titkát.jó helyről kell venni :D a normál méretűek nálam növögetnek de a hátsó giga méretűek tsokee akvájából érkeztek.Egyébként még dob rajta hogy vegyesen van ültetve
Potamogeton gayi -val.nagyon szépen kiegészítik egymést,nagy szerelmem lett az a növény,pedig konkrétan egy 5cmes hajtásvég élte túl a szállítást,amit csak úgy leszúrtam valahova,majd kb egy-másfél hónap múlva nőtt meg akkorára,hogy lecsíptem mégegy hajtást róla.
Egy ócska leharcolt Ody 4*39 van fölötte.sajnos nem maradt már pénz ATIra,a greenmaschineos akción meg pont lemaradtam egy ADA RGBről,pedig a GA-s ár feléért volt..
Szóval 160W világít fölötte 15cm-ről(22cmről indultunk),de egy minőségi lámpával fele ennyi is elég volna szerintem.

Most végleg elkeserítettél, soha nem lesz normális blyxám.:(
Bizony, én is kaptam Ritáéktől egy hatalmas bokrot, még bimbós része is volt, de pár hét után elmállik a levele, és felszáll a maradék csutka.
Nálam nincs alga, de se fény, se táp, se CO2, így lehetetlen eredményt elérni vele.
Viszont a bucék élvezik nálam, az is valami.;)
 
Lassan palackcsere lesz, egyébként, elkezdett esni a palackban levő nyomás, szóval fogyogat kifele a gáz. :(
Lehet érdemes még jóval a kifogyás előtt cserélned. Én nemrég a papilon reduktorommal jártam úgy, láttam, hogy már esik a palacknyomás, de még bírta volna szerintem 1-2 napig, erre délelöttösből arra mentem haza, hogy azt a maradékot egyben benyomta az akváriumba.
 
Lehet érdemes még jóval a kifogyás előtt cserélned. Én nemrég a papilon reduktorommal jártam úgy, láttam, hogy már esik a palacknyomás, de még bírta volna szerintem 1-2 napig, erre délelöttösből arra mentem haza, hogy azt a maradékot egyben benyomta az akváriumba.
Azért ez nem semmi ám Viktor, hogy most hogy végre megmutatod az akváriumodat, még most is meg tudtad ezt úgy csinálni, hogy csak annyit tudjunk meg belőle, hogy sziklás :D Dragon köves ha jól látom, de még erre se merném a nyakamat tenni - ennyire jól sikerült az álcázás :)
 
Sokszor látom, hogy a CO2 fluktuáció miatt erős algásodás lehet. Mit értetek fluktuáció alatt? Az esti leállítás miatt bekövetkezett CO2 csökkenés, majd a reggeli indítás és napközbeni CO2 növekedést? Ez gondolom nem megkerülhető, hacsak nem akarjuk teljesen elgázosítani a gerinceseket és gerincteleneket.
Van aki egyáltalán folyamatos CO2 -vel üzemeltet akváriumot?
 
Szia!

Nagy a csend feléd mostanában. Remélem, csak az év végi hajtás miatt jut kevesebb időd a fórumra, de az akváriumot sikerült rendbe kapnod!
 
Back
Oldal tetejére