• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Atlantisz kapujában

Milopapa

Kertész segéd
Sziasztok!

Egy kollégától kapott, levetett akváriumban kezdtem újra ezt a gyerekkori hobbit, kb 25 év után elsősorban a gyerekek számára (ahogy a bemutatkozóban írtam), de nagyon hamar újra beleszerettem és már a következő, nagyobb akváriumot tervezem.

Természetemnél fogva szeretek alaposan utánajárni mindennek, amibe belefogok, ezért amint felmerült, hogy a kolléga odaadja nekünk a már nem használt akváriumukat, belevetettem magam a témába.

Amit kaptunk:
  • belépő szintű, állítólag Auchanban vásárolt szett: íves frontú, 80*33 alapterületű akvárium hozzá tartozó tetővel
  • hozzá való szintén ívelt szekrény (sajnos fekete, eléggé elüt a nappalink világos berendezésétől)
  • világítás: 2 neoncső (ismeretlen wattitással), eltérő színhőmérséklettel (le kellett cserélni az egyik drivert, az új másképp hajtja meg)
  • Fűtő
  • Légpumpa + porlasztókő --> lecseréltem
  • Belső szűrő --> lecseréltem
Elsődleges cél volt, hogy a karbantartást lehetőség szerint minimalizáljam, ebből egyből kipottyant, hogy nem ártana egy rendes szűrő, úgyhogy némi research után berendeltem egy Eheim 2271-t.
Következő döntési pont volt a talaj: itt elsősorban a színe miatt a JBL Manado-ra esett a választás (meg akkor még nem ástam bele annyira az aktív talajok világába), plusz ha már ott voltunk, vettünk hozzá pár vasfa dekort (illetve asszonypajtás gyengéje az ókor, így bekerült egy elsüllyedt rom is, innen a cím).
A Manado mosása amúgy igazi tortúra volt, ráment majdnem egy nap, mire elégedettek voltunk a koszolásával.

Menet közben egyre több kétségem merült fel az örökölt akváriummal kapcsolatban:
  • eleve az íveltségtől nem voltam oda (algakaparás?)
  • a tető csapnivaló (van egy kis flepni az elején, de gyakorlatilag bármihez nyúltam, le kellett venni az egész tetőt, ráadásul a szűrő csövekhez is ki kellett vágni az oldalából, egyszerűen nem fért be alá semmi.
  • mélység! az egész aki kb 35 centi magas, egyszerűen nem fért bele pl a szűrő szívócsöve - ketté kellett fűrészelnem (csővel újra összeköthető)
  • kiderült, hogy amire 100 literesként gondoltak, valójában kb 75 liter. Állítólag a dobozon is 100 volt.
  • a beüzemelés során az iszonyat merev Eheim cső és a méretes szűrő okozott még problémát - fűrészelni kellett a szekrényből is, hogy be lehessen csukni az ajtót.
Ezen a ponton komolyan elgondolkoztam, hogy hagyjam a francba ezt az akváriumot és menjünk kapásból egy legalább 125-ösre vagy 180-asra... végül abban maradtunk, hogy megpróbáljuk ezzel, ha marad a lelkesedés, akkor jöhet a nagyobb.

Berendezés:
  • Alulra Dennerle DeponitMix 9 in 1, erre ment rá a Manado
  • Hardscape: két vasfa, majd pár nap tisztítás és áztatás után két dragon kő
  • Növények: na, ehhez még nem értek, bolti tanácsadás mentén nagyrészt low-tech növények (helyi boltokból szedtem össze karácsony előtt, alacsony készletből - egyik helyen még értettek is hozzá, a másikról nem vagyok meggyőződve)
  • Hátulra felkerült egy Juwel poszter, egyelőre rögzítő nélkül
  • Külső szűrőként az Eheim 2271, légpumpa szintén Eheim 200l/h egy Aquario NEO special type légporlasztóval
Indítás:
  • A kemény csapvízet ioncserélt vízzel keverve töltöttem fel az akksit és a vízcseréket is ezzel végeztem
  • Seachem Stability (gyári instrukciók szerinti napi adagolással) és Easy Life Fluid Filter Medium (egyszer)
  • Két hétig halak nélküli üzem
Lakók:
  • 15 vörös neon
  • 3 Cory
  • Terv: 3 törpe gurámi (képtelenség beszerezni így év elején)
Következő lépés: a tanultakat átülteni egy 240 literes akváriumra, jelenleg tervezés alatt, a címet erre is értem kicsit :)

Összefoglaló:

Akvárium
: "Auchan" íves akvárium (szettből), kb 75l
Aljzat: Dennerle DeponitMix 9-in-1, JBL Manado
Szűrés: Eheim 2271 (Professional 4+ 250), Eheim felszín skimmer a szívóágon beépítve
Légpumpa: Eheim 200l/h + Aquario NEO special type légporlasztóval
Világítás: ismeretlen eredetű halogén csövek
Fűtés: örökölt belső fűtő


És végül egy kép (kb egy hetes):
XQdBTOZiRE3n1oJNE-d3HwGtg=w1920-h909-no?authuser=0.jpg
 
Köszi - elfelejtettem írni, de a hétvégén végeztem egy kísérletet a családi "víztisztitóval", amiről kiderült, hogy egy fullos RO rendszer. Még a házzal együtt kaptuk, de egy szűrőcsere utáni kipróbálás óta egyáltalán nem használtuk, mert senkinek nem ízlett a teljesen csupasz íze.
Viszont egy 30 literes hordót sikerült kb 5 óra alatt megtöltenem, megmértem a paramétereket és jó kis semleges lágy víz, úgyhogy ezek után ezt fogom használni, keverve csapvízzel plusz Seachem Prime.

Amúgy a Filter Fluid Medium vízelőkészítésre nem jó? Bár ahogy olvasom, az Aquamaker lesz inkább a Prime Easylife-os megfelelője....
 
A családi víztisztítót használom immáron én is, mert szuper 0-s vizet csinál. Nekem +15 volt a KH-m a GH-m meg kb 0, igy GH+-al sózom vissza, amíg a KH fel nem higul....

Ahogy pár hete nekem is tanácsolták, felesleges pancsolni és keverni a tisztított vizet és a csap vizet. Es hát igen, hatránya hogy nagyon lassan telik meg a tartály nekem is....
 
Sajnos még egy 25%-os (60l) vízcseréhez sincs meg az infrastruktúrám jelenleg tisztán ozmóból, viszont ha felesben tolom csapvízzel, az már működhet. Megnézem esetleg, mekkora a következő hordóméret, mert éjszaka végülis le tudna csorogni akár 60l is, de azt nehezen tudom elképzelni a konyhában... ezt a 30 litereset meg még odébb is tudom húzni a kövön, mikor teli van.
 
Ezt nem igazán értem. Van egy frankó szűrőd, majd ezt a vizet "koszolod" csapvízzel.
Én nem tenném.

Ehhez az akávriumhoz akkor valszeg átállok a tisztán ozmó vízre, a probléma a nagyobbal lesz.

Lásd feljebb, egy nagy akváriumhoz nem tudok elég mennyiségű vizet előállítani. Bár közben találtam 60 literes hordókat, ezt talán a vízcsere előtti éjszakára elbírja a konyha is, de ez így csak 25%-os vízcsere. Elég lehet ez egy 240 literes akvának mondjuk heti szinten? Sok helyen látok 50%-ot, de talán kevesebbel is el tudok lenni egy low-tech megközelítésben.
 
Sajnos még egy 25%-os (60l) vízcseréhez sincs meg az infrastruktúrám jelenleg tisztán ozmóból, viszont ha felesben tolom csapvízzel, az már működhet. Megnézem esetleg, mekkora a következő hordóméret, mert éjszaka végülis le tudna csorogni akár 60l is, de azt nehezen tudom elképzelni a konyhában... ezt a 30 litereset meg még odébb is tudom húzni a kövön, mikor teli van.
Kerti slag, aba bilincs, legolcsóbb merülő vízpumpa, aminek van elegendő szuflája az esetleges szintkülönbség áthidalására. És egy elzáró gömbcsap a slag végén.
 
Ahogy előttem mondták, a csapvíz rizikós. Azt azért mindenképpen tudnod kéne, hogy alkalmas-e növényesnek a vized. Jó lenne tudni szikes-e. Ezt igazából neked kell lemérned, Gh és Kh teszt kéne hozzá. Ha ugyanis szikes, akkor a lágy víz hozzákeverése nem oldja meg a gondod.
 
Ehhez az akávriumhoz akkor valszeg átállok a tisztán ozmó vízre, a probléma a nagyobbal lesz.

Lásd feljebb, egy nagy akváriumhoz nem tudok elég mennyiségű vizet előállítani. Bár közben találtam 60 literes hordókat, ezt talán a vízcsere előtti éjszakára elbírja a konyha is, de ez így csak 25%-os vízcsere. Elég lehet ez egy 240 literes akvának mondjuk heti szinten? Sok helyen látok 50%-ot, de talán kevesebbel is el tudok lenni egy low-tech megközelítésben.
Nekem is 240l-es van. Ha nekem elég a heti 80 liter, szerintem neked is.
 
Na, volt némi izgalom év elején: darakór ütötte fel a fejét az akváriumban! Szerencsére a kezelés időben hatott és mindegyik hal túlélte - a növényekről ezt már kevésbé lehetett elmondani. Talán az elsötétítés nem tetszett nekik, de nagyrészt kidöglöttek, úgyhogy amint stabilizálódott a helyzet, újraültettem az akváriumot, egyúttal átrendezve a terepet is.
Azóta átálltam teljesen az RO vízre (felsózva), nagyon szépen sikerült belőni a vízparamétereket és GA mikro+makroval etetem a növényeket (sajnos csak easy carboval kombinálva). Meglátjuk, hogy alakul!

A halállomány is gyarapodott:
  • 15 vörös neon
  • 3 törpe gurámi
  • 4 Corydoras
  • 4 guppi
  • 2 algaevő géb
  • egy tucat süncsiga
  • egy tucat amano - bár őket gyakorlatilag nem látni, vagy elbújtak, vagy megették a halak...

vFrkW4eZaT_ltt8lLMb3KIuFI=w1920-h824-no?authuser=0.jpg
 
Magam is terveztem romokkal megdobott akváriumot, de saját készítésű romokkal, és válogatott növényekkel, mert
a méretarányok könnyen elmászhatnak, ami miatt borul a látvány.
 
Magam is terveztem romokkal megdobott akváriumot, de saját készítésű romokkal, és válogatott növényekkel, mert
a méretarányok könnyen elmászhatnak, ami miatt borul a látvány.
Hát sajnos a berendezés erősen kompromisszumos, mert ez családi akvárium és engedményeket kellett tennem, ahogy lelkesedett a család. Én se tettem volna bele szívem szerint se a romot, se a középső kerámia "fát", nem illik bele.
Növényeknél ugyanez, kb ami a helyi kisállatkereskedésben volt, abból válogattunk össze valami nagyrészt igénytelen flórát.

Amúgy sem volt igazából koncepció, leginkább kísérleti terep a 20 év kihagyással újraindított akvarisztika oltárán, a következőnél már tervezgetem a sárkánykő alapú hegyes koncepciót. Abban nem lesznek romok :)
 
Hát sajnos a berendezés erősen kompromisszumos, mert ez családi akvárium és engedményeket kellett tennem, ahogy lelkesedett a család. Én se tettem volna bele szívem szerint se a romot, se a középső kerámia "fát", nem illik bele.
Növényeknél ugyanez, kb ami a helyi kisállatkereskedésben volt, abból válogattunk össze valami nagyrészt igénytelen flórát.

Amúgy sem volt igazából koncepció, leginkább kísérleti terep a 20 év kihagyással újraindított akvarisztika oltárán, a következőnél már tervezgetem a sárkánykő alapú hegyes koncepciót. Abban nem lesznek romok :)
mondjuk dragonköves hegytetőre egy kis vár(rom) akár még kerülhet is, ha mindenképp kell bele tenni valami díszletet ;)
 
Hát sajnos a berendezés erősen kompromisszumos, mert ez családi akvárium és engedményeket kellett tennem, ahogy lelkesedett a család. Én se tettem volna bele szívem szerint se a romot, se a középső kerámia "fát", nem illik bele.
Növényeknél ugyanez, kb ami a helyi kisállatkereskedésben volt, abból válogattunk össze valami nagyrészt igénytelen flórát.

Amúgy sem volt igazából koncepció, leginkább kísérleti terep a 20 év kihagyással újraindított akvarisztika oltárán, a következőnél már tervezgetem a sárkánykő alapú hegyes koncepciót. Abban nem lesznek romok :)
Nyugi, első verzióban nekem is ott figyelt a kavics-habkő (vagy valami nemtudommi volt az)-gömbmoha háromszög, ugyanígy 20+ év kihagyás után, de szép fokozatosan el lehet adni aztán bármit a családnak, hogy mi miért nem passzol bele :D
 
Hát sajnos a berendezés erősen kompromisszumos, mert ez családi akvárium és engedményeket kellett tennem, ahogy lelkesedett a család. Én se tettem volna bele szívem szerint se a romot, se a középső kerámia "fát", nem illik bele.
Növényeknél ugyanez, kb ami a helyi kisállatkereskedésben volt, abból válogattunk össze valami nagyrészt igénytelen flórát.

Amúgy sem volt igazából koncepció, leginkább kísérleti terep a 20 év kihagyással újraindított akvarisztika oltárán, a következőnél már tervezgetem a sárkánykő alapú hegyes koncepciót. Abban nem lesznek romok :)
Hajrá sárkánykő! Amúgy a nadrágot tessék hordani! 😛Asszonynak nem kölcsön adni! Ha a törzsfőnök azt mondja "UFF" akkor mindenki csendben hallgat.... a halak meg csendben uffnak... 🤣🤣🤣🤣
 
Hát sajnos a berendezés erősen kompromisszumos, mert ez családi akvárium és engedményeket kellett tennem, ahogy lelkesedett a család. Én se tettem volna bele szívem szerint se a romot, se a középső kerámia "fát", nem illik bele.
Növényeknél ugyanez, kb ami a helyi kisállatkereskedésben volt, abból válogattunk össze valami nagyrészt igénytelen flórát.

Amúgy sem volt igazából koncepció, leginkább kísérleti terep a 20 év kihagyással újraindított akvarisztika oltárán, a következőnél már tervezgetem a sárkánykő alapú hegyes koncepciót. Abban nem lesznek romok :)
Na igen, "családi akvárium" kategóriában jelen állapotában, vélhetően dobogós helyezett.
 
Back
Oldal tetejére