• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ATI Sun Power, ATI Powermodule

viktorlantos

Alapító
Admin
Amióta Orpheus felkeltette az érdeklődésünket erről a lámpáról és magunk is meggyőződtünk a teljesítményéről csak ajánlani tudom, mint elérhető árú profi fénnyel rendelkező világítást.
Azóta ügyfélnél is telepítettünk 240-es akvárium fölé, ott is jól vizsgázott.

Emlékeztetőül Orpheus postja a lámpáról (és az én kötekedésem :p )
https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=1 ... ower#p3849

illetve egy friss teszt a PFK-ról angolul:
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/c ... php?sid=53

És az én szubjektív értékelésem:

Pozitív:
Nagyon jó fényerő
Keskeny kivitel
Katagóriájában sokkal kellemesebb árazasa van mint a legtöbb lámpatestnek
Minden megterem alatta

Negatív:
Nekem a lemezek összeszerelése volt kicsit fura, persze ez is csak az olcsóbb szériára jellemző, viszont nem olyan dolog ami normális közelségből észrevehető vagy bántó lenne.
Csak függesztve használható

Összességében csak ajánlani tudom. Mostanság jónéhány ilyen lámpát értékesítettünk. Ha valaki szeretné megosztani személyes tapasztalatait ez a topik pont erre jó.
Persze kérdések is jöhetnek megpróbálunk mi is és gondolom azok is segíteni akik ilyen lámpatesteket használnak.
 
viktorlantos said:
Amióta Orpheus felkeltette az érdeklődésünket erről a lámpáról és magunk is meggyőződtünk a teljesítményéről (...) Mostanság jónéhány ilyen lámpát értékesítettünk.

A fenti két mondat ok-okozati szempontból történő összekapcsolása, majd a következtetések levonása után a csekket a shopban megadott címemre kérem postázni. :lol:

Aki érdekel még néhány kép a Sunpowerről:

http://www.nano-reef.com/forums/index.p ... pic=194002

http://www.zeovit.com/forums/showpost.p ... stcount=18

http://www.atlantareefclub.org/forums/s ... ostcount=1

Ja és egy kis érdekesség még:

viktorlantos said:
Minden megterem alatta

Nos igen, ez a finn srác pl. egy 1000L-es (180x80x70) tengeri akvárium világítását oldja meg néhány Sunpower használatával (összesen 12x80W). A fényerőt tekinte a lenti képek magukért beszélnek. :)

edesta.jpg


edesta_auki.jpg



Egyébként jópofa dolog, az armatúrákat egy alumínium szerkezet tartja, ami le van burkolva, és a padlásról csörlővel emelhető fel. :)

valokansi.jpg
 
Sziasztok,

Megérkezett a mai napon a világításom az ATI Sun Power 4x24 wattos.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a rajta lévő hűtőventilátor automatikusan indul el egy elért hőmérséklet után?
Vagy azt is belehet kapcsolni külön valahol?
Ha be lehet kapcsolni akkor hogyan? Még nem nagyon ismerem ezt a típusú világítást aminek hűtőventilátora van.
Köszönöm előre is a segítséget.
 
Gabika said:
Sziasztok,

Megérkezett a mai napon a világításom az ATI Sun Power 4x24 wattos.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a rajta lévő hűtőventilátor automatikusan indul el egy elért hőmérséklet után?
Vagy azt is belehet kapcsolni külön valahol?
Ha be lehet kapcsolni akkor hogyan? Még nem nagyon ismerem ezt a típusú világítást aminek hűtőventilátora van.
Köszönöm előre is a segítséget.
A ventilátor saját hálózati adapterrel rendelkezik, ez állítható. 4,5 vagy 7,5 V-on érdemes üzemeltetni. Nekem ugyan 6 fénycsöves van, de sztem ugyanaz lesz. A lámpából csak egy szürke tápkábel jön ki, ez egy dobozban kettéoszlik két külön kábelre, így a fénycsövek kettesével külön kapcsolhatók. Ehhez a dobozhoz kell csatlakoztatni a lámpához mellékelt (univerzális) adapter, beállítani 4,5 vagy 7,5 V-ra, az adaptert meg külön aljzathoz csatlakoztatni. Vagy egy külön időkapcsolót használsz, vagy a világítás időkapcsolójára kötöd egy elosztóval.
 
oRphEus said:
Gabika said:
Sziasztok,

Megérkezett a mai napon a világításom az ATI Sun Power 4x24 wattos.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a rajta lévő hűtőventilátor automatikusan indul el egy elért hőmérséklet után?
Vagy azt is belehet kapcsolni külön valahol?
Ha be lehet kapcsolni akkor hogyan? Még nem nagyon ismerem ezt a típusú világítást aminek hűtőventilátora van.
Köszönöm előre is a segítséget.
A ventilátor saját hálózati adapterrel rendelkezik, ez állítható. 4,5 vagy 7,5 V-on érdemes üzemeltetni. Nekem ugyan 6 fénycsöves van, de sztem ugyanaz lesz. A lámpából csak egy szürke tápkábel jön ki, ez egy dobozban kettéoszlik két külön kábelre, így a fénycsövek kettesével külön kapcsolhatók. Ehhez a dobozhoz kell csatlakoztatni a lámpához mellékelt (univerzális) adapter, beállítani 4,5 vagy 7,5 V-ra, az adaptert meg külön aljzathoz csatlakoztatni. Vagy egy külön időkapcsolót használsz, vagy a világítás időkapcsolójára kötöd egy elosztóval.
Hát én ezt nem értem, addig minden stimmel, hogy egy szürke kábel egy dobozból ketté oszlik két kábelre és így lehet a fénycsöveket kettesével felkapcsolni, de én például semmilyen univerzális adaptert nem kaptam!Azt látom, hogy a két kábel között(ami kijön a fekete dobozból)van valamilyen csatlakozó felület!? :wtf:
 
debidevil10 said:
Hát én ezt nem értem, addig minden stimmel, hogy egy szürke kábel egy dobozból ketté oszlik két kábelre és így lehet a fénycsöveket kettesével felkapcsolni, de én például semmilyen univerzális adaptert nem kaptam!Azt látom, hogy a két kábel között(ami kijön a fekete dobozból)van valamilyen csatlakozó felület!? :wtf:
Ööö... hát ez érdekes. Én anno még Németországból rendeltem, akkor még nem szerepelt a GA kínálatában a termék. Nekem úgy küldték, hogy a csomagban volt egy adapter...
 
oRphEus said:
debidevil10 said:
Hát én ezt nem értem, addig minden stimmel, hogy egy szürke kábel egy dobozból ketté oszlik két kábelre és így lehet a fénycsöveket kettesével felkapcsolni, de én például semmilyen univerzális adaptert nem kaptam!Azt látom, hogy a két kábel között(ami kijön a fekete dobozból)van valamilyen csatlakozó felület!? :wtf:
Ööö... hát ez érdekes. Én anno még Németországból rendeltem, akkor még nem szerepelt a GA kínálatában a termék. Nekem úgy küldték, hogy a csomagban volt egy adapter...
Közben beszéltem Viktorral és mondta , hogy az importőr kifelejtette a csomagból! :cry: Pótolni fogják! :D
 
FONTOS: A héten szállított lámpáknál az importőr kihagyta a hűtő adaptert a csomagolásból. A pótlás ügyében már megkerestük őket. Kis türelmet kérünk mindenkivel felvesszük a kapcsolatot ezügyben.

Ha új akváriumra teszitek az első hetekben valószínű 2 csővel megy majd csak a bejáratás és most nincs az az atom hőség sem. Ezt a bejáratást a hűtés nélkül is el lehet kezdeni. A pótlás pedig remélem napokon belül megoldódik.
 
Hello Viktor,


Lehet már tudni valamit a világítás csomagjából kimaradt adapterről, mikorra várható?


Üdv,

Gábor
 
viktorlantos said:
Gabika said:
Nigro said:
Szia,
Igen, megérkeztek és már úton van felétek ;)
Köszönöm a tegnapi napon megkaptam.
Szuper! Akkor pörögjenek azok a ventik! :thumbup:
Na ezzel kapcsolatban lesz némi érdekesnek mondható infóm; úgy vettem észre egy luxméterrel végzett gyors mérést követően, hogy ha 4,5 V-ról 7 V-ra állítjuk a ventik feszültségét, akkor kb 10-12 °C-kal csökken a fénycsövek hőmérséklete (egy 6 fénycsöves lápatest esetében), de ezzel párhuzamosan a megvilágítás mértéke is csökken néhány ezer lux-szal.... Én speciel pont az ellenkezőjére számítottam. Holnap este majd lemérem pontosabban is. (Mondjuk nem hiszem, hogy komolyabb hatása lenne, mert a refik miatt még úgy is nagyod durva a megvilágítás mértéke.)
 
Nemrég akadt egy kis szabadidőm (kevésbé szofisztikáltan: unatkoztam ;) ), így végeztem néhány mérést. Egy ATI Sunpower 6x39 W-os világítást vizsgáltam. Mértem a megvilágítás értékét (egységnyi területre jutó fénymennyiség, mértékegysége a lux), a fénycsövek felszíni hőmérsékletét, és a ventilátorok zajszintjét. (A mérés nem profi műszerekkel, csak egy egyszerű, környezeti változók mérésére alkalmas multiméterrel történt, az adatok csak tájékoztató jellegűek.) Az érdekessége csak annyi, hogy pont a várakozásaimmal ellentétes eredmények születtek. A megvilágítás méréséhez a multimétert az akvárium közepére helyeztem, kb. 18 cm magasságban. Természetesen víz nem volt benne, csak aljzat. :) A környezeti hőmérséklet 23 °C volt.

A ventilátorok feszültségét először középértékre, 4,5 V-ra állítottam. Bekapcsolás után 10 mp-el a megvilágítás 10.000 lux volt, 30 mp-el 20.000 lux, 1 percnél 30.000 lux. 3-4 perccel a bekapcsolást követően elérte a maximális megvilágítási értéket, ez 37.400 lux volt. Érdekes módon ezt követően valamennyire csökkenni kezdett, 10 percnél 35.000 luxra 20 percnél 33.800 luxig esett vissza. Itt megint megfordult az irány, és a 30. perc környékére elérte az állandó, kb. 36.500 luxos megvilágítást. Ez a 60. percnél is így maradt. Eközben a fénycsövek felszíni hőmérséklete 73 °C volt, míg a 4,5 V-on üzemeltetett ventilátorok zajszintje kb. 5-10 cm-ről mérve 40dB. (Viszonyítási alapként egy átlagos PC vagy egy hűtőszekrény 35-45 dB körüli zajt produkál.)

Ezt követően 6 V-ra állítottam a ventilátorok feszültségét, a fénycsövek hőmérséklete valamelyest csökkent, 68 °C lett, ennél azonban érdekesebb, hogy a megvilágítás is lecsökkent 34.800 lux-ra. A zajszint 46 dB volt.

A következő lépcsőben átkapcsoltam a ventilátorok adapterét 7,5 V-ra. Kb. 20 perc alatt a megvilágítás értéke tovább csökkent, 33.500 luxra, a fénycsövek hőmérséklete 65 °C-ra, de a zajszint már 40-ről 50 dB-re nőtt. Maximális feszültségre, 12 V-ra kapcsolva a ventilátorokat a megvilágítás értéke tovább csökkent, egészen 30.000 luxig, a fénycsövek hőmérséklete 55 °C lett, a zajszint viszont már zavaró értékre, 60 dB-re emelkedett.

Ezt követően a feszültséget a kiindulási alapnak vett 4,5 V-ról csökkenteni kezdtem. 3 V-on ismét magasabb, 36.900 lux megvilágítást mértem. A fénycsövek 75 °C-osak voltak, de a zajszint csak 34 dB volt.

Végül kipróbáltam úgy, hogy rövid időre kikapcsoltam a ventilátorokat. A fénycsövek hőmérséklete nem igazán változott, 65 °C volt, viszont a megvilágítás mértéke drasztikusan csökkent: 20 perc alatt 27.000 (!) luxra esett vissza.

Fenti eredmények meglepőnek tartom. Az odáig rendben van, hogy hűtés nélkül gyengébb a megvilágítás, ez a várakozásoknak megfelelően alakult, 9-10.000 lux különbséggel. Azonban arra nem számítottam, hogy a ventilátorokat nagyobb teljesítményre kapcsolva is csökkent a megvilágítás. Sajnos az előtétek hőmérsékletét a lámpa szétbontása nélkül nem lehet megmérni, így ez kimaradt, bár talán az érdekesebb lenne, mivel a ventilátorok elsődleges funkciója azok hűtése, csak a másodlagos funkció a fénycsövek hűtése és a termelődő hő elvezetése.

Az armatúra teteje 4,5 V-on a hőelvezetésnek köszönhetően egyáltalán nem forró, csak az előtétek fölött közvetlenül melegebb kicsit, kb. 30 °C-os. Ami még érdekes lehet az a plexilap hőmérséklete. A lámpatest úgy van tervezve, hogy a ventilátorok által mozgatott levegő közvetlenül az előtéteket éri, ezt követően végighalad a lámpa teljes hosszában a plexilap és az előtétek között, majd az egyik oldalon távozik. Ennek ellenére természetesen a fénycsövek által termelt hőből a plexin keresztül az akvárium felé is jut. A plexi hőmérséklete 4,5 V-on egy óra üzemidőt követően 43 °C volt. 7,5 V-on 41 °C, tehát a lámpa által az akvárium (a víz) felé sugárzott hő – a ventilátorok sebességétől függően - nagyjából 40-50 °C.


001.jpg

003.jpg

002.jpg


Fentiek alapján úgy tűnik a maximális teljesítmény kihasználásához 4,5 V-on érdemes üzemeltetni a lámpát. A mérés azt is bizonyította, hogy van létjogosultsága az aktív hűtéssel szerelt lámpatesteknek, mert hűtés és hőelvezetés nélkül már igen jelentős lehet a fényveszteség. Persze a zajszint is jelentősen nőhet, ha túlpörgetjük a ventilátorokat.

Hallottam egyébként olyan pletykát is, hogy az ATI lámpáknak azért olyan jó a teljesítményük, mert valami trükkel az előtétek túlhajtják a fénycsöveket. Erről azonban semmi konkrét információt nem találtam. Mindenesetre kíváncsi lennék egy műszaki ember véleményére is a fentiekkel kapcsolatban.
 
Ez az eredmény számomra is meglepő. Bár már beszéltünk erről, azonban nekem sem logikus. Az lenne nyilvánvaló, ha jobban hűtöd, több fényt ad.
HELP PL.
Ismer itt egy villamosmérnököt valaki????
:D
 
oRphEus

A Korallszirtesen valahol megtalálod a túlhajtásról szóló hsz-t de ne kínozzál, fogalmam sincs merre van, de nem is olyan régi.Nem egyszerűen vannak túlhajtva.
 
atti76 said:
Ez az eredmény számomra is meglepő. Bár már beszéltünk erről, azonban nekem sem logikus. Az lenne nyilvánvaló, ha jobban hűtöd, több fényt ad.
HELP PL.
Ismer itt egy villamosmérnököt valaki????
:D

Nem tudom miért lenne nyilvánvaló hogy alacsonyabb hőmérsékleten nagyobb a hatásfoka. Mindenesetre van egy üzemi hőmérséklet, amit jobb esetben feltüntet a gyártó, itt adja le a gyári fényáramát, ezt érdemes tartani... nyitott tető esetén ez közel fog esni, nem érdemes vele szórakozni, zártba elég ha egy minimális légmozgást megoldjuk (arról nem beszélve hogy az üveg/plexi védőlap többet tompít, mint a hőmérsékletkülönbségből eredő fényáramveszteség).
 
Zbacsi said:
(arról nem beszélve hogy az üveg/plexi védőlap többet tompít, mint a hőmérsékletkülönbségből eredő fényáramveszteség).
Jó, hogy írtad, mert ezt is akartam mérni, csak kiment a fejemből. Most megtettem, eszerint azonban az akril lap nem sokat tompít: kb. 500-600 lux amit visszavesz, ez elhanyagolható, szemben a hőmérséklet-különbségből adódó veszteséggel, ami a teszt szerint a 10.000 luxot is elérheti.
 
oRphEus said:
Zbacsi said:
(arról nem beszélve hogy az üveg/plexi védőlap többet tompít, mint a hőmérsékletkülönbségből eredő fényáramveszteség).
Jó, hogy írtad, mert ezt is akartam mérni, csak kiment a fejemből. Most megtettem, eszerint azonban az akril lap nem sokat tompít: kb. 500-600 lux amit visszavesz, ez elhanyagolható, szemben a hőmérséklet-különbségből adódó veszteséggel, ami a teszt szerint a 10.000 luxot is elérheti.

Hmm ez valóban nem sok, többre számítottam.
Viszont ez így egy kicsit félrevezető. Mármint ha a "normális" hőmérsékletű tartományt nézzük, akkor <10% eltérés van. Persze ha kiélezzük a világítást akkor valóban sokat jelenthet.

(A grafikonon nem igazán értem a kikapcsolt és a 3V-on járatott venti különbségét fényerőben, ha a hőmérséklet azonos. Nem lett valami elmérve?)
 
Zbacsi said:
(A grafikonon nem igazán értem a kikapcsolt és a 3V-on járatott venti különbségét fényerőben, ha a hőmérséklet azonos. Nem lett valami elmérve?)
Nem. Illetve valójában van 1-2 °C különbség, de ez csak a fénycsövek hőmérséklete. A megvilágításban a különbséget valószínűleg az okozza, hogy ilyenkor az előtétek egyáltalán nem kapnak hűtést. Ez érezhető is a lámpa tetején, mert hűtés nélkül sokkal melegebb lesz, mint akár 3 V-on járatva.
 
Back
Oldal tetejére