• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Árvíz és garnéla pusztulás

viktorlantos

Alapító
Admin
Bár nem tegnap történt, mégis úgy gondolom megosztom veletek a történetem. Akik rendszeresen követik a naplómat tudják, hogy beszereztem egy nagyobb csapat CRS és egy másik csapat garnélát még a bécsi kiállításon télen. A garnélák szépen cseperedtek nálam, az állomány 50%-os szaporulattal bírt.

Jött egy akvárium átrendezés és attól féltem esetleg bajuk lesz, de mivel sok óvintézkedést megtettem végül az áttelepítés is sikeres volt. Új garnélák születtek és mindenki boldog volt hónapokig.

A vizemet folyamatosan NA Carbon szűrőanyaggal szűröm, és a rendszeres karbantartások miatt semmilyen mérgező szint nem volt az akváriumban. Direkt nem használtam Carbot sem akkoriban.

Aztán jött egy hét ami teljesen megmagyarázhatatlan fejleményeket hozott. Minden nap elment 3-4 garnéla. Persze nem néztem semlegesen az esetet, azonnal mértem mindent amit lehetett ammónia, nitrit, nitrát, PH. Minden szint normális volt. Dobtam egy vízcserét ez sem segített. Oxigénhiány nem volt, hőmérséklet nem változott.

1 hét alatt az állományom nagy része elpusztult. Összesen 2 CRS maradt meg a kb 30-35 garnélából.

Az egész az árvíz idején történt és más helyen is olvastam, hogy halpusztulások voltak. Tenyésztőnél is.

Nincs rá magyarázatom mi történt, mindenki más átvészelte a szitut. Sima csapvizet használtam, csak vízkezelő ment bele.

Azóta bekerült pár amano garnéla és szerintem valami mást is adtak, ami közben szaporodik. úgy nézem az a zöld babaulti vagy hogy a túróba hívják ;)
Szóval visszatért minden a korábbi állapotokra.

Nálatok voltak hasonló esetek az árvíz idején?
 
Ilyen nem történt nálam,mert nincsenek garnéláim,de ellenben hallottam,hogy árvíz és nagy esők idején nem ajánlatos a csapvísből inni.
 
tibicuk said:
Ilyen nem történt nálam,mert nincsenek garnéláim,de ellenben hallottam,hogy árvíz és nagy esők idején nem ajánlatos a csapvísből inni.

Párom szüleinél akik a szomszéd kerületben laknak még most is tejfehér a víz.

Sajnos látszatra és szagra sem éreztem különbséget amikor vizet cseréltem. Mindenesetre sokkoló volt. :|
 
Szia Viktor!

Ez elég rosszul hangzik. Nekem az jön le belőle se a aktív szén se a vízkezelő nem védte meg az állatkáidat!

Egyetlen tippem van, valamilyen olyan mérgező vegyi anyag volt a vízben, amit az aktív szén nem szed ki (köt meg) és a vízkezelő gyártói sem gondoltak rá, hogy ez lesz a vízben.
 
Emperor_ said:
Szia Viktor!

Ez elég rosszul hangzik. Nekem az jön le belőle se a aktív szén se a vízkezelő nem védte meg az állatkáidat!

Egyetlen tippem van, valamilyen olyan mérgező vegyi anyag volt a vízben, amit az aktív szén nem szed ki (köt meg) és a vízkezelő gyártói sem gondoltak rá, hogy ez lesz a vízben.

Nekem is ez a tippem. Annál is inkább, hogy a tenyésztő akit említettem talán még RO-t is használt mégis elvitte az állományának egy részét.
 
Elképzelhető, hogy az árvíz közrejátszott valóban.

Nem vagyok vízműveknél járatos, de teljesen elképzelhető, hogy tartva attól, hogy sokminden elszaporodik az árvíz miatt, így több/más fajta fertőtlenítőt használtak, ami okozhatta a pusztulást.
 
szentgyo said:
Elképzelhető, hogy az árvíz közrejátszott valóban.

Nem vagyok vízműveknél járatos, de teljesen elképzelhető, hogy tartva attól, hogy sokminden elszaporodik az árvíz miatt, így több/más fajta fertőtlenítőt használtak, ami okozhatta a pusztulást.

szia szentgyo ;)
én már bármit el tudok képzelni. de az is lehet hogy valaki megvuduzott. ;)
a bosszantó az amikor ott vagy, mindent megnézel 5x hogy nem e valami valahol el lett szúrva, de nincs magyarázat.
a végén már a tesztet is elenőriztem másik tipusúval.

és tényleg az a fura hogy 1 hét volt ez az időszak. azóta megint minden rendben és garnéla szaporulat is van megint...
 
Szia Viktor!
Én is tapasztaltam hasonlókat, mostanára kezd rendeződni a dolog, de alig maradt valami (garnikon kívül elment egy otto és egy razbóra). Még át is telepítettem őket, de az sem segített. Ugyanekkor nővéremnél is volt halpusztulás. És mindez a balmazújvárosi égszakadás után, amikor helyenként térdig érő víz volt. :(
 
Hali nállam is kihalt a CRS állományom pedig tele voltam petés állományal :(
Mind a 7 elhullott énse tudom mire vélni.
Ja és barátomnál is elhaltak a tigrisek is de neki maradt 2 CRS-e.
Nállam is csak az amano-k élték túl meg 2 RC.
 
Akkor mégiscsak lehetett valami a vízben a fene egye meg... :|
Mondjuk vannak akik nálunk lényegesen rosszabbul jártak az árvizek miatt. Szegények. :?

De azért ez is mutatja, hogy bármit megtehet az ember a kedvencekért, ha az anyag (víz) amivel dolgozni kell nem okés akkor nem fog működni.
Őrülök, hogy nem egy olyan állományom volt mint Pistinek, mert a guta megütött volna.

Persze azt sem tudhatom, hogy ha akkor már RO-zok az kivédte volna e a bajt. Gyanítom nem, ha az aktív szén sem segített a szűrőben. Bár ezt nem tudhatom.
 
Back
Oldal tetejére