• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Áramszünet, avagy az akvakertész rémálma

ilyen kérdések pörögnek bennem:

- FSP jó márka? Inkább tápgyártó, de lehet nem is kell több, ez csak 2*22w
- különböző márkák különböző hibákkal küszködnek ahogy az aksiból váltó áramot állítanak elő. Érzékenyebb berendezések (néhány PC VGA, alaplap) lefagynak amint bekapcsol az UPS. Szűrőmotor menni fog?
- Sípolás programozható ha USB-st veszek? Vagy ott néhány alert emailt, linux parancsot (shutdown) tudok konfigolni, de pont a sípolást nem. Sose volt szünetmentesem.
 
Pár éve utánajártam a problémának, aztán letettem róla, mert úgy gondolom, nem éri meg a beruházást. Akkor egy szünetmentes tápokkal foglalkozó cég tulajdonosa arról tájékoztatott, hogy épített már ki komolyabb akváriumok alá, és a külső szűrők működési elve miatt csak a valódi szinuszos UPS-eket szabad használni. Ezt ajánlotta akkor: Inform SINUS 1000 VA
 
Pár éve utánajártam a problémának, aztán letettem róla, mert úgy gondolom, nem éri meg a beruházást. Akkor egy szünetmentes tápokkal foglalkozó cég tulajdonosa arról tájékoztatott, hogy épített már ki komolyabb akváriumok alá, és a külső szűrők működési elve miatt csak a valódi szinuszos UPS-eket szabad használni. Ezt ajánlotta akkor: Inform SINUS 1000 VA

Szóval kidobott vackokból berhelni sok értelme nincs.
Pont ettől féltem, mivel többsége PC-hez készül, amiben az első lépés, hogy egyenáramot csinál belőle a tápegysége. Váltóáramos jellemzői teljesen eltűnnek.
Szűrőkbe meg ha jól tudom váltóáramú motor van.
 
Most olvastam vissza, hogy a topik első oldalán már volt erről szó, érdemes visszalapoznod.
Olvastam már az egész topicot, csak mire eljutottam a végére a lényeg kiszállt a fejemből :( ezért is dobtam be ide az ötleteimet amire senki nem reagált.
De majd lassan összeáll. Sajnos ahogy látom vannak olcsó UPS-ek de nem valós szinusz hullámmal. Amivel a motor vagy megbirkózik vagy nem. Tehát ezek kiestek. Marad a drága. Az a baj, hogy abból a kategóriából meg csak 1000VA-es és nagyobb létezik. Amit én feleslegesen fizetek meg, mert nekem egy 300-as is megtenné.

Simán el tudom képzelni, hogy valamelyik középkategóriás gyártó gyárt kis akkumulátorral is és az nekem jó lenne, de mire végignézem az teljes piacot...bah...

A nehézség ott van, hogy vannak a háromszög szinuszos meg a négyszög , meg a "majdnem" szinuszos elnevezés, meg a szinte szinusz elnevezés, meg a "tisztán" szinuszos.
Az ember találja ki, most akkor melyik az amelyik egy motornak megfelel. :D
 
Mivel kemény munkával építem fel a bacikultúrámat, most esik le, hogy nagyon megérné egy olcsó és egyszerű kicsi szünetmentes. Már nagyon olcsón lehet belépőszintűeket kapni és mivel 2*22W-os szűrőt kell üzemeltetnie nem egy 500W-os PC-t a VA nem is annyira fontos.

FSP Nano 600VA 13e Ft
FSP Nano 800VA 14e Ft
EATON 5E500I 500VA 14e Ft

Ezeket néztem ki.

Elsőt példának kiemelve:

600 VA szorozva a cos fi-vel = 360W osztva a két szűrővel (44W) = 8,18 óra működés

Ez minden tekintetben elégnek tűnik. Már csak a márkát kellene kitalálni. Van valakinek tapasztalata?
Aminek még utána kell olvasnom, hogy melyik mikor sípol. Mert az agyamra fog menni, hogy 5 perces áramszünetnél is visítani kezd. S mivel ezek a belépő szintűek nem programozhatóak, nem tudok változtatni a sípoláson.

Vettem egy Samsung mikrót és akár mit csinálok sípol. Ha megnyomok egy digitális gombot az előlapon. Ha elindítom...ha csak ránézek. Agyamra megy, nem tudok benne melegíteni ha mások alszanak. Emiatt fokozottan érdekel mikor fog sípolni a szünetmentes. :D

Magánban is kérdeztél, de nyilvánosan válaszolok, hátha segít még valakinek az UPS adatainak értelmezésében. Remélem ezzel nem sértek levéltitkot.
Tehát vegyük az első "kinézett" típust: FSP Nano 600VA 13e Ft
az adatai:
Kapacitás: 600 VA / 360W Ez már totális hülyeség. A kapacitást nem VA-ban, vagy Watt-ban adják meg, hanem Ah-ban (Amper órában). Az egyik teljesítmény, a másik munka.
Feszültség: 220-240 VAC OK
Frekvenciatartomány: 60/50 Hz Hülyén van fogalmazva, de egye fene: OK
Akkumlátor típusa: 1db 12 V / 7 AH Marhaság. Ez nem az akkumulátor típusa, hanem a névleges feszültsége, és a kapacitása [Ah], és nem AH. Ez az egyik legfontosabb jellemző a mi szempontunkból. (visszatérek rá)
Üzemidő (terhelés: 120 W): 10 perc OK. Ez a másik legfontosabb jellemző.

Többféle képpen kiszámíthatjuk, hogy mennyi ideig működik majd a szivattyúd.
1. Vegyük az utolsó adatot:
Tehát, ha 120W teljesítményt akarsz belőle kivenni, akkor 10 percig működik. Ha felállítjuk az aránypárt, akkor kijön, hogy ha 60W-os motorral terheljük, akkor 20 percig működik, ha 40W-os motorral, akkor 30 (!) percig. (valójában kisebb terhelés esetében tovább fog működni, mint 30 perc. Ez az akkumulátor I/t (A/h) görbéjéből látszik)). Mondjuk 1 órán át. Ugye belátod, hogy ez nem 8,18 óra???
2. Induljunk ki az akku kapacitásából: A 7Ah. Ez azt jelenti, hogy 7A áramot tud adni 1 órán keresztül (ez így megint nem igaz erre az akku típusra, de ezt most hanyagoljuk el). Tehát az akkumulátort 7A x 12V = 84W-os, Ohm-os fogyasztóval terhelhetjük 1 órán át. Igen, de ott van még az UPS invrterének a hatásfoka (mondjuk 75%), akkor már csak 63W-os terhelést tud működtetni egy órán át. Tehát aránypárral, 40W-os terhelést 1,5 órán át tud működtetni. Ugye ez sem 8,18 óra?
... és megint írhatod, hogy "ellent mondok önmagamnak", mert az előbb azt írtam, hogy 30 percig működik, most meg azt írom, hogy 1,5 óra! Igen, de az ólom akkuk névleges kapacitását 0,1C terhelésnél adják meg, nem 1C vagy 10C terhelésnél. Azaz, a névleges kapacitása nem úgy értendő, hogy 84W 1 órán keresztül, hanem 8,4W 10 órán keresztül.
Tehát, ha minden veszteségtől eltekintünk, pl. az UPS hatásfokát 100%-nak vesszük, akkor kb. egy 10W-os fogyasztót tudna táplálni 8,18 órán át. Ha figyelembe vesszük az UPS veszteségét is, akkor kb. egy 7,5W-os fogyasztót tud táplálni 8,18 órán ár. Ez ugye nem 44W?
Sajnos nem vagyok egy tanár alkat, nem tudom jól elmagyarázni, nincs hozzá türelmem, de bízom benne, hogy sikerült egy kicsit közelebb kerülni az igazsághoz.
Nem akarok esti iskolát sem indítani a GA fórumán, kérdezz-felelek alapon, ezért javaslom, ha valóban bele akarsz merülni a témába, nézz körül a neten, tölts le adatlapokat és értelmezd.
A lényeg két pontban:
- Ne vásárolj olyan helyről, ahol butaságokat írnak le. Ott nem értenek hozzá, és félrevezetnek.
- Elsősorban, az UPS akkumulátorának a kapacitását figyeld. A "teljesítménye" szinte mindegy, mert a legkisebb is legalább 350VA-t tud (10 (!) percen át).
 
Magánban is kérdeztél, de nyilvánosan válaszolok, hátha segít még valakinek az UPS adatainak értelmezésében. Remélem ezzel nem sértek levéltitkot.
Tehát vegyük az első "kinézett" típust: FSP Nano 600VA 13e Ft


Ezer köszönet.

Nagyon hálás vagyok és egyben azt érzem utálsz mert én ehhez nem értek. :D :D

Úgy gondoltam ha azt írják rá, hogy 600VA akkor ez jelent valamit. Azt nem feltételeztem, hogy ez egy giga kamu. Vagy valami extra szépített adat.

Írásod alapján akkor sosem a nevét vagy a megadott W-ot vagy VA-t fogom nézni hanem a teljesítményt vagy a akvárium adatait. Innen látszik, hogy akkor még az 50e ft-osak is kevesek lesznek ide. :(

Másik topicban mikor azt írtam ellent mondasz önmagadnak én úgy értettem - csak nem akartam ezer mondatot írni -, hogy az én szemszögemből ez ellentmondásos. Mert még nem értem a teljes képet. Bocsi ha ezzel rosszat mondtam vagy akármi.
 
Ezer köszönet.

Nagyon hálás vagyok és egyben azt érzem utálsz mert én ehhez nem értek. :D :D

Úgy gondoltam ha azt írják rá, hogy 600VA akkor ez jelent valamit. Azt nem feltételeztem, hogy ez egy giga kamu. Vagy valami extra szépített adat.

Írásod alapján akkor sosem a nevét vagy a megadott W-ot vagy VA-t fogom nézni hanem a teljesítményt vagy a akvárium adatait. Innen látszik, hogy akkor még az 50e ft-osak is kevesek lesznek ide. :(

Másik topicban mikor azt írtam ellent mondasz önmagadnak én úgy értettem - csak nem akartam ezer mondatot írni -, hogy az én szemszögemből ez ellentmondásos. Mert még nem értem a teljes képet. Bocsi ha ezzel rosszat mondtam vagy akármi.

Nem tudom, miért érzed, hogy utállak. :ROFLMAO: Még véletlenül sem volt szándékom úgy fogalmazni, hogy ez jöjjön le belőle. Jómagam sem értek az UPS-hez, csak van egy csekély ismeretem az elektronika területén. Ennyi.

Ez nem kamu! Pontosan azt jelenti az adat, amit leírtak: 600VA teljesítmény felvételű fogyasztót tud ellátni 10(!) percen keresztül.
DE... e pár szó mögött sok értelmezési ismeret, szabvány, paraméter, mérési körülmény van, amit meg kell érteni. A piac olyan kiélezett, hogy egyetlen gyártó sem engedheti meg magának ebben a szegmensben a kamut.

"Írásod alapján akkor sosem a nevét vagy a megadott W-ot vagy VA-t fogom nézni hanem a teljesítményt" NEEEEEM! :banghead: Sajnálom, hogy legnagyobb igyekezetem ellenére sem tudtam érthetően leírni: a KAPACITÁST kell nézni. :(

Nem is feltételeztem, hogy rosszat akartál írni. Már látom, hogy nem látod át teljesen a dolgot. Nem vagyunk egyformák. Egyikünknek ez az erőssége, másnak pedig az.

A másik félreértés pedig az én kijelentésemből származik: "nem érdemes segíteni". Ezt azért írtam, mert a következő hozzászólásaid alapján, az volt az érzésem, hogy el sem olvasod amit mások írnak, csak írsz...írsz...írsz... De már látom, hibás következtetésre jutottam, mert valóban nem tudod, nem érted azokat a kifejezéseket, összefüggéseket, alapfogalmakat, amelyek szükségesek a dolgok megértéséhez. ... és ezt nem pejoratív értelemben írom, hanem csak egy vélt magyarázatként, részemről. :notworthy:
 
Nem tudom, miért érzed, hogy utállak.
Erudi és Cipo beszélgetéséről egy csodálatos vicc jutott eszembe:
Biológia órán tanárnő kérdi Mórickát:
- Móricka, mije van a libának?
- Szeme!
- Móricka, és még mije van a libának?
- Másik szeme!
- Móricka! Mivel takaróztok otthon, ha hideg van?
- Párnával!
- És Móricka, mi van a párnában?
- Toll!
- Tehát akkor Móricka, mije van a libának?
- Szeme! :D
 
Nekem legutóbb több órán át egész jól elment autóaksiról, inverterrel a szűrőm. Ez ugyan csak 25 watt, és elméletben 100 wattos volt az inverter , ami mégsem bírt el egy második szűrőt és és tönkrement. De a lényeg, hogy ez a megoldás is akár használható lehetne, csak a szűrőhöz amennyiben lenne valamilyen átkapcsoló vezérlés, mint amik pl vészvilágításokhoz használnak. Ha belegondolunk, akkor igazából nem is létszükséglet a szünetmentes megoldás , hiszen ez nem számítógép, hogy egyből kifekszik, itt simán lehet akár több perces leállás utáni váltás is.
 
Nekem legutóbb több órán át egész jól elment autóaksiról, inverterrel a szűrőm. Ez ugyan csak 25 watt, és elméletben 100 wattos volt az inverter , ami mégsem bírt el egy második szűrőt és és tönkrement. De a lényeg, hogy ez a megoldás is akár használható lehetne, csak a szűrőhöz amennyiben lenne valamilyen átkapcsoló vezérlés, mint amik pl vészvilágításokhoz használnak. Ha belegondolunk, akkor igazából nem is létszükséglet a szünetmentes megoldás , hiszen ez nem számítógép, hogy egyből kifekszik, itt simán lehet akár több perces leállás utáni váltás is.
A standby UPS-ekben van "átkapcsoló". Ha van tápfeszültség, akkor az jelenik meg a kimenetén, ha nincs betáp, akkor az akku+inverter kezd dolgozni. HA visszajön a hálózati feszültség, megint az jelenik meg a kimeneten, és az akku elkezd tölteni. A lényeg, hogy ne dupla konverziós on-line UPS-t vegyél, mert az nagyon sokat fogyaszt, (számunkra) teljesen feleslegesen.
Esetleg érdemes lehet a szűrő működését szakaszossá tenni: 5 percig megy (a baciknak juttat kaját), öt percig pihen. Persze az arányokat lehet módosítani (szerintem). Persze lehet, hogy másodpercek alatt kihal a baci kultúra... ;)
 
NEEEEEM! :banghead: Sajnálom, hogy legnagyobb igyekezetem ellenére sem tudtam érthetően leírni: a KAPACITÁST kell nézni. :(

2-3 hónapja találtam erre a fórumra. Azóta napi 4 órát olvasgatok, baromira túlcsordultam. De mint a drog, nem bírom abbahagyni. Segítség. :D :D
Fejlesztési vezető vagyok, napi 3-6 órát olvasgatok specifikációkat vagy valamilyen szerződést. Néha annyira zizzent vagyok ettől az információanyagtól, hogy már nem tudom megmondani hány éves vagyok.
Ezt a topicot olvastam 2 hónapja, akkor még száraz információként átolvasva nem sok rakódott le. Most hogy már érdekes lenne, mert jó lenne egy UPS...hát olvastam is meg nem is.

Amikor írtam neked 22 órakor 2 gyerek ugrált a nyakamon, hogy holnap utaznak el és ezt és ezt magukkal vihetik-e. S mindent értettem amit írtál, de egy baromi hülye mondatot írtam le neked. Bocsi ezért.

Találtam egy videót amit téged igazol. Itt a srác egy 1500VA-s UPS-t köt be akvárium alá.
36W terhelésnél 100%-os töltöttségnél 410 percet mutat az UPS digitális kijelzője. De ugyebár ez egy háromszor drágább masina.



Esetleg érdemes lehet a szűrő működését szakaszossá tenni: 5 percig megy (a baciknak juttat kaját), öt percig pihen. Persze az arányokat lehet módosítani (szerintem). Persze lehet, hogy másodpercek alatt kihal a baci kultúra... ;)

Kezdetektől ugyanez jár a fejemben. De én inkább 5 percenként 2 percre indítanám be.
Más topikokban írja Viktor meg Balázs, hogy már az első másodpercekben elkezdenek dögleni, de milliárdos létszámról beszélünk és exponenciális a haldoklás. Fél óra a határ amíg lehet egy szűrőt kikapcsolva hagyni. Oxigént elhasználják a tartályból és akkor nekiindul a haldoklás. Tehát ha pár percenként kicseréled a tartályban a vizet akkor azzal elvannak egy keveset.

Én inkább amitől félnék, hogy valamiért nem indul be újra a körforgás. Hiába megy a motor. Zárt a rendszer miért ne indulna be? Nem tudom. Nekem pl kikapcsolt, nem takarított, nyugalmi helyzetben amikor újraindítom egy csomó bubi ettől a lökettől felszabadul ami elbújt.

Viszont valami komoly elektronika kell ami figyeli, hogy nincs áram és csak akkor kezdjen szakaszos működésbe. Ilyet boltba tuti nem kapni.

Mint elektromos szaki: szerinted a négyszögjel nem fogja zavarni a szűrő motorját? Tehát hogy nem szép görbe a szinusz hullám. Merthogy az olcsóbbak csak azt tudják.
 
2-3 hónapja találtam erre a fórumra. Azóta napi 4 órát olvasgatok, baromira túlcsordultam. De mint a drog, nem bírom abbahagyni. Segítség. :D :D
Fejlesztési vezető vagyok, napi 3-6 órát olvasgatok specifikációkat vagy valamilyen szerződést. Néha annyira zizzent vagyok ettől az információanyagtól, hogy már nem tudom megmondani hány éves vagyok.
Ezt a topicot olvastam 2 hónapja, akkor még száraz információként átolvasva nem sok rakódott le. Most hogy már érdekes lenne, mert jó lenne egy UPS...hát olvastam is meg nem is.

Amikor írtam neked 22 órakor 2 gyerek ugrált a nyakamon, hogy holnap utaznak el és ezt és ezt magukkal vihetik-e. S mindent értettem amit írtál, de egy baromi hülye mondatot írtam le neked. Bocsi ezért.

Találtam egy videót amit téged igazol. Itt a srác egy 1500VA-s UPS-t köt be akvárium alá.
36W terhelésnél 100%-os töltöttségnél 410 percet mutat az UPS digitális kijelzője. De ugyebár ez egy háromszor drágább masina.





Kezdetektől ugyanez jár a fejemben. De én inkább 5 percenként 2 percre indítanám be.
Más topikokban írja Viktor meg Balázs, hogy már az első másodpercekben elkezdenek dögleni, de milliárdos létszámról beszélünk és exponenciális a haldoklás. Fél óra a határ amíg lehet egy szűrőt kikapcsolva hagyni. Oxigént elhasználják a tartályból és akkor nekiindul a haldoklás. Tehát ha pár percenként kicseréled a tartályban a vizet akkor azzal elvannak egy keveset.

Én inkább amitől félnék, hogy valamiért nem indul be újra a körforgás. Hiába megy a motor. Zárt a rendszer miért ne indulna be? Nem tudom. Nekem pl kikapcsolt, nem takarított, nyugalmi helyzetben amikor újraindítom egy csomó bubi ettől a lökettől felszabadul ami elbújt.

Viszont valami komoly elektronika kell ami figyeli, hogy nincs áram és csak akkor kezdjen szakaszos működésbe. Ilyet boltba tuti nem kapni.

Mint elektromos szaki: szerinted a négyszögjel nem fogja zavarni a szűrő motorját? Tehát hogy nem szép görbe a szinusz hullám. Merthogy az olcsóbbak csak azt tudják.
Tökéletesen megértelek. Azt javasolnám (ha megengeded így ismeretlenül), relaxálj a meló után egy kicsit, és utána kezdj olvasni/válaszolni. Sajnos én is túl sokat ülök a gép előtt. Írok, és rajzolok egész nap. ...és utána órákon át nézem az akváriumot. Szintén pár hónapja találtam a fórumra, és azóta újabb és újabb info-kat olvasok itt, olyanokat, amik "az én időmben" teljesen ismeretlenek voltak.
Jó ez a youtube. Ha látja az ember az eseményeket, könnyebben megérti, vagy legalábbis elfogadja a tényeket. Az UPS-ekből kivehető teljesítmény [W] [VA] általában/valamilyen szinten arányos a bennük lévő akkumulátor kapacitásával [Ah].
De különböző típusok között is van eltérés, annak függvényében, hogy a cél inkább a hosszabb működési idő, kisebb teljesítmény mellett, vagy rövidebb működési idő, nagyobb pillanatnyi kivehető teljesítmény mellett. Akik UPS-t vásárolnak, általában tudják, hogy mit várnak el tőle. Nekünk az a jó, ha viszonylag kis teljesítmény leadására képes, de minél hosszabb ideig. Ez pedig a beépített akkumulátor kapacitásától függ, semmi mástól.

Fogalmam sincs, mennyi idő alatt, mennyi baci születik, illetve pusztul el. Sosem számoltam meg. ;) Viszont itt a fórumon vannak jó páran, akik pont ennek a szakértői. Ők a maximumra törekednek a saját területükön. Én igyekszem a low-tech szinten maradni, ennek ellenére veszem az újabbnál-újabb, drágábbnál-drágább vacakokat, egy rakást pénz otthagyva az akvarista boltban, miközben a folyamatos kétség gyötör: Tényleg szükségem van erre???
Magánvéleményem, ami a butasággal/tudatlansággal határos: ez a baci kérdés (is) túl van spilázva. Elhiszem, hogy egy túlpörgetett, túlnépesített akváriumban, ahol az egész létezés pengeélen táncol (high-tech), a legapróbb hiba is végzetes lehet az élővilágra. Ez is egy cél lehet ebben a hobbiban, ezt a létformát fenntartani. Ezt tisztelem, becsülöm, de igyekszem nem követni. Nekem van itthon UPS-em, de eszembe nem jut bekötni az akváriumba. Az élővilágom (növények és állatok össz mennyisége), úgy van megválasztva, hogy feltételezésem szerint, akkor is életben maradnának napokig, ha leállna a szűrő, meg a levegőztetés.
Úgy gondolom, hogy a félelmeid nem elégé megalapozottak. Valóban: miért ne indulna be? ... és, ha nem indulna be, mi történik? Elpusztulnak a bacik? ...és??? Majd lesz másik, ahogy ezek is lettek.

"Viszont valami komoly elektronika kell ami figyeli, hogy nincs áram és csak akkor kezdjen szakaszos működésbe. Ilyet boltba tuti nem kapni."

Az általad megkívánt, kegyetlen bonyolult :oops: elektronika ezzel a két bolti eszközzel valósítható meg:
finder.jpg SMR-t.jpg

Három hátránya van:
- Ár: 5.700,- + 1.500,- = 7.200,,-
- Csak szimmetrikus (egyenlő) BE-KI kapcsolási idők állíthatók be. Az aszimmetrikus időzítéshez (pl. 2 perc BE, 5 perc KI) még egy SMR-T szükséges. Ez újabb 5.700,- lenne. Vagy kilehetne váltani a kettőt egy készülékkel, ami úgy 200-300 forinttal olcsóbb lenne.
- Ezeknek is van fogyasztása, ami hozzá adódna a szivattyúk fogyasztásához: kb. 3W

Az utolsó kérdésedre nem tudok biztos választ adni, de azért utána néztem:
A neten azt írják, hogy "csak is színuszos jellel lehet a szivattyúkat hajtani". "A kváziszínuszos jel akár tönkre is teheti a szivattyút". De ahol ezt írják, ott általában fűtési szivattyúról beszélnek, ami meleg vizet keringtet, és a tekercs léghűtésű. A mi esetünkben a motor (általában) a víz alatt van, tehát nem probléma a többlet meleg leadása. Megnéztem jó pár UPS jelalakját, és mindegyik kb. 230V effektív feszültséget adhatott le, 325V csúcs mellett (ez nyilván való).
Csak, hogy tiszta legyen: a többlet hő, a nem színuszos jel (négyszö, trapéz) 50Hz-nél magasabb rendű felharmónikusaiból származik, amit a motor nem tud felhasználni forgó mozgás előállítására.
Még egy utolsó kép: Ilyen jel van a konnektorodban, amiről pillanatnyilag is működnek a szivattyúid. Nem mondanám tökéletes színusznak (igaz, kváziszínusznak sem), mégis működik vele minden.
Ha majd nagyon unatkozom, azért kipróbálom majd az UPS-t az egyik szivattyúmmal (2 héten belül biztosan nem).


 

Attachments

  • 50Hz-2017.07.19..jpg
    {memory} MB · Megtekintések: 4
Utoljára módosított:
miközben a folyamatos kétség gyötör: Tényleg szükségem van erre???
Haha komolyan mintha magamat hallanám. :D :D De azért volt amikor ment a TV és inkább a low-techemet néztem ami mellette van mint a műsort és ez tök jó.

Magánvéleményem, ami a butasággal/tudatlansággal határos: ez a baci kérdés (is) túl van spilázva. Elhiszem, hogy egy túlpörgetett, túlnépesített akváriumban, ahol az egész létezés pengeélen táncol (high-tech)........Ezt tisztelem, becsülöm, de igyekszem nem követni.

Nem tudom mióta akvázól, de egyik naplómban írtam, hogy én gyerek korom óta. Volt már gagyi guppis akváriumom, meg Low-tech növényorgiám, meg sügeres akváriumom elképesztően gyönyörű sügérekkel - ez épp legutóbb. Ezek már nem kihívások és nem is annyira érdekesek számomra. Amikor megláttam @viktorlantos ROOTS OF HARMONY akváriumát akkor éreztem, hogy nekem tovább kell lépnem ebbe az irányba.
http://www.greenaqua.hu/hu/akvarium...lt&dir=desc&limit=64&mode=grid&order=position


S persze rohadt messze vagyok ettől, sőt az első layoutom egy kudarc és hibát hibára halmozok, de az ember csak így szerez tapasztalatot. Alakítom pofozkodom s vannak már olyan részei amik nagyon tetszenek, remélem később az egész összeáll. S igazad van jött az algaroham, de 3 hónapja csinálom és kb lassan mindegyiket megtanulom kezelni, mármint, hogy miért történik. Azaz már túl vagyok rajtuk.

Úgy gondolom, hogy a félelmeid nem elégé megalapozottak. Valóban: miért ne indulna be? ... és, ha nem indulna be, mi történik? Elpusztulnak a bacik? ...és??? Majd lesz másik, ahogy ezek is lettek.
Bevallom tökéletesen igazad van. Le is beszéltél az UPS-ről. A dolog úgy indult, hogy 13e Ft-ért is lehet kani akkor miért ne. De mint kiderült az a legjobb szándékkal is csak 1-1,5 órát bírja.



Az általad megkívánt, kegyetlen bonyolult :oops: elektronika ezzel a két bolti eszközzel valósítható meg:

Nem írtam, hogy kegyetlen bonyolult. :D Csak annyit, hogy tuti nem kapni olyat ami be van dugva egy konnektorba amiből jön 230 volt (UPS) és közben egy másik 230 voltos konnektort figyel, hogy abba elment az áram és még időzítő is van benne meg relé ami meghajt egy 230V-os motort.

Köszi, ezeket lementem, még jól jöhet. De ha nekiállnék tuti egy Arduinoval oldanám meg.
Arduino + relé + 2 trafó + 2 dudvilla. 800 + 800 + 2*1000 + 2*300 = 4200 Ft
Ebből azt hiszem jelenleg is van mindegyik otthon.

Arduinoval aztán olyat programozok amilyet akarok. Pl. az elején menjen 5 percenként 3 percet
Ha a 3 percek összege elérte az 1 órát utána menjen 10 percenként 3 percet. stb...sőt rákötök egy wifimodult +800 és emailt küld a munkahelyemre, hogy ha otthon nincs áram már 2 órája.

Egyébként ilyenkor már nem amiatt áll neki az ember mert kell, hanem mert érdekes megvalósítani és akarok forrasztgatni meg próbálgatni és learatni a sikerélményt amikor bedugom és megy. :D :D

A neten azt írják, hogy "csak is színuszos jellel lehet a szivattyúkat hajtani". A kváziszínuszos jel
akár tönkre is teheti a szivattyút.

Nagyon köszönöm, hogy fáradtál vele és ennek utána néztél

Ha majd nagyon unatkozom, azért kipróbálom majd az UPS-t az egyik szivattyúmmal (2 héten belül biztosan nem).

Jaj tönkre ne tedd miattam a motorod. Nincs valami (feszültség) szűrő amit rá lehet dugni és levágja a 230 feletti pillanatnyi peak-eket? S nem úgy értem, hogy valami 10e ft-os cucc, hanem valami 500Ft-os IGBT vagy giganagy kondi akármilyen alkatrész ami ezt megoldja? Nem értek hozzá, csak kérdezek.
 
Haha komolyan mintha magamat hallanám. :D :D De azért volt amikor ment a TV és inkább a low-techemet néztem ami mellette van mint a műsort és ez tök jó.



Nem tudom mióta akvázól, de egyik naplómban írtam, hogy én gyerek korom óta. Volt már gagyi guppis akváriumom, meg Low-tech növényorgiám, meg sügeres akváriumom elképesztően gyönyörű sügérekkel - ez épp legutóbb. Ezek már nem kihívások és nem is annyira érdekesek számomra. Amikor megláttam @viktorlantos ROOTS OF HARMONY akváriumát akkor éreztem, hogy nekem tovább kell lépnem ebbe az irányba.
http://www.greenaqua.hu/hu/akvarium...lt&dir=desc&limit=64&mode=grid&order=position


S persze rohadt messze vagyok ettől, sőt az első layoutom egy kudarc és hibát hibára halmozok, de az ember csak így szerez tapasztalatot. Alakítom pofozkodom s vannak már olyan részei amik nagyon tetszenek, remélem később az egész összeáll. S igazad van jött az algaroham, de 3 hónapja csinálom és kb lassan mindegyiket megtanulom kezelni, mármint, hogy miért történik. Azaz már túl vagyok rajtuk.


Bevallom tökéletesen igazad van. Le is beszéltél az UPS-ről. A dolog úgy indult, hogy 13e Ft-ért is lehet kani akkor miért ne. De mint kiderült az a legjobb szándékkal is csak 1-1,5 órát bírja.




Nem írtam, hogy kegyetlen bonyolult. :D Csak annyit, hogy tuti nem kapni olyat ami be van dugva egy konnektorba amiből jön 230 volt (UPS) és közben egy másik 230 voltos konnektort figyel, hogy abba elment az áram és még időzítő is van benne meg relé ami meghajt egy 230V-os motort.

Köszi, ezeket lementem, még jól jöhet. De ha nekiállnék tuti egy Arduinoval oldanám meg.
Arduino + relé + 2 trafó + 2 dudvilla. 800 + 800 + 2*1000 + 2*300 = 4200 Ft
Ebből azt hiszem jelenleg is van mindegyik otthon.

Arduinoval aztán olyat programozok amilyet akarok. Pl. az elején menjen 5 percenként 3 percet
Ha a 3 percek összege elérte az 1 órát utána menjen 10 percenként 3 percet. stb...sőt rákötök egy wifimodult +800 és emailt küld a munkahelyemre, hogy ha otthon nincs áram már 2 órája.

Egyébként ilyenkor már nem amiatt áll neki az ember mert kell, hanem mert érdekes megvalósítani és akarok forrasztgatni meg próbálgatni és learatni a sikerélményt amikor bedugom és megy. :D :D



Nagyon köszönöm, hogy fáradtál vele és ennek utána néztél



Jaj tönkre ne tedd miattam a motorod. Nincs valami (feszültség) szűrő amit rá lehet dugni és levágja a 230 feletti pillanatnyi peak-eket? S nem úgy értem, hogy valami 10e ft-os cucc, hanem valami 500Ft-os IGBT vagy giganagy kondi akármilyen alkatrész ami ezt megoldja? Nem értek hozzá, csak kérdezek.
Gyerek koromban volt három akváriumom kb. 7-8 évig. Aztán 37 év szünet, és most, fél éve, megint van 1 db. A mostani akvához a lökést az egyik kollégám akváriuma adta, amit a GA-tól vett kompletten, berendezve, halakkal, GA minőségben, high-tech cuccokkal.

Egy kicsit tudathasadásos állapotba kerültem. Nem tudlak hová tenni. Egyik leveledből úgy tűnik, azt sem tudod melyik végén kell a pákát megfogni, mert egy elméleti szakember vagy (vagy az sem) most meg kiderül, hogy bármikor összedobsz egy Arduino alapú komplett elektronikát a fiókodban található cuccokból, felprogramozva. Nem értem... o_O
Az utolsó kérdésedből megint arra következettek, hogy a szakmád mondjuk könyvelő, vagy hegedűművész, aki az áramról csak annyit tud, hogy "ne nyúlj hozzá" (igen, írtad, hogy kb. mi a munkád, de mégis...)
Szerintem beültettél minket a hintába... :bored:
 
Gyerek koromban volt három akváriumom kb. 7-8 évig. Aztán 37 év szünet, és most, fél éve, megint van 1 db. A mostani akvához a lökést az egyik kollégám akváriuma adta, amit a GA-tól vett kompletten, berendezve, halakkal, GA minőségben, high-tech cuccokkal.
Olvastam én a naplód? Rákeresek. Ez van amikor rengeteget olvasok.
Egy kicsit tudathasadásos állapotba kerültem. Nem tudlak hová tenni.
Hát ez most nagyon offtopic lesz - ugorjátok át - de elektroműszerész a szakmám. :D De tényleg :D De épp hogy csak átbukdácsoltam. Ott elveszettem a fonalat 16 évesen, hogy a pozitív-ból folyik az áram és így is számítjuk de igazából az elektronok a negatív irányból jönnek. Ne akard megmagyarázni már nem érdekel, de én akkor ott elvesztettem a fonalat és a tanárok nem tették helyre. Kijöttem a suliból és elmentem IT-snak. (Estin főiskola)
Szóval másodperc tört részéig se hívnám magam elektroműszerésznek.
IT bejött abban piszok jó lettem. Értelemszerűen egy csomó minden ragadt rám az évek alatt elektronikában. De pont hatalmas űr is tátong bennem. Állítom, hogy ritka GERONIMO tanáraim voltak. (szerk: haha cenzúrázták a csúnya szót) Amúgy meg pár hónapja egy elektromos játékot csináltam a gyerekeknek egy arduino meghajt 10 NFC readert. Amire ha rátesz egy NFC-s akció figurát érzékeli, hogy ki az mi a az és egy programozható LED sor kigyullad alatta. Végtermék: egy terepasztal amire ha felteszel egy szuperhőst kigyullad alatt egy világító korong. Menő oda vannak érte. S összekötöttük egy kártyajátékkal. De ez inkább programozás mint elektronika. Alapvetően szeretem hülyének tettetni magamat a témában mert az is vagyok és mert hatalmas részek hiányoznak, holott azért még fejből emlékszem melyik színű LED milyen szennyező réteget alkot hogy kiadja azt a szint és annak milyen a nyitófeszültsége.
Szóval lehet szégyenkeznem, hogy elektroműszerészként végeztem 22 éve és nem értek hozzá, de ez van.
 
Olvastam én a naplód? Rákeresek. Ez van amikor rengeteget olvasok.

Hát ez most nagyon offtopic lesz - ugorjátok át - de elektroműszerész a szakmám. :D De tényleg :D De épp hogy csak átbukdácsoltam. Ott elveszettem a fonalat 16 évesen, hogy a pozitív-ból folyik az áram és így is számítjuk de igazából az elektronok a negatív irányból jönnek. Ne akard megmagyarázni már nem érdekel, de én akkor ott elvesztettem a fonalat és a tanárok nem tették helyre. Kijöttem a suliból és elmentem IT-snak. (Estin főiskola)
Szóval másodperc tört részéig se hívnám magam elektroműszerésznek.
IT bejött abban piszok jó lettem. Értelemszerűen egy csomó minden ragadt rám az évek alatt elektronikában. De pont hatalmas űr is tátong bennem. Állítom, hogy ritka GERONIMO tanáraim voltak. (szerk: haha cenzúrázták a csúnya szót) Amúgy meg pár hónapja egy elektromos játékot csináltam a gyerekeknek egy arduino meghajt 10 NFC readert. Amire ha rátesz egy NFC-s akció figurát érzékeli, hogy ki az mi a az és egy programozható LED sor kigyullad alatta. Végtermék: egy terepasztal amire ha felteszel egy szuperhőst kigyullad alatt egy világító korong. Menő oda vannak érte. S összekötöttük egy kártyajátékkal. De ez inkább programozás mint elektronika. Alapvetően szeretem hülyének tettetni magamat a témában mert az is vagyok és mert hatalmas részek hiányoznak, holott azért még fejből emlékszem melyik színű LED milyen szennyező réteget alkot hogy kiadja azt a szint és annak milyen a nyitófeszültsége.
Szóval lehet szégyenkeznem, hogy elektroműszerészként végeztem 22 éve és nem értek hozzá, de ez van.
OK. Képbe kerültem (azt hiszem). Szégyenkeznünk semmiért nem kell. Az élet ide-oda sodor, mert már csak ilyen... (lásd.: Forrest Gump)
Ha valami konkrét kérdésed lesz, megpróbálok segíteni, ha tudok. Kifejtős, hosszú levelek írásától a továbbiakban tartózkodom. Bocs.
A naplómat ne keresd, mert nincs. Nem tartom rá érdemesnek az akvámat, hogy időről időre bemutassam. Nagyon egyszerű low-tech, amivel nem lehet dicsekedni az itt (a fórumon) bemutatottak mellett.
 
OK. Képbe kerültem (azt hiszem). Nem tartom rá érdemesnek az akvámat, hogy időről időre bemutassam. Nagyon egyszerű low-tech, amivel nem lehet dicsekedni az itt (a fórumon) bemutatottak mellett.
Te büszke vagy rá? Akkor miért ne? Sok itt a low-tech és nekem is volt...szinte mindenkinek volt és hidd el annak is megvan a szépsége. Én szívesen látnám. Ráadásul a bukásaidat is beleírhatod amiből mások tanulhatnak. Technikai újításaidat stb...
Én high-tech akváriumom nem ér fel egy közepes Low-tech-el sem mégis vezetem a naplót. Remélem lesz jobb is majd.
De persze ez a te döntésed kell legyen.
 
Pénteken 8 és 3 óra között villanyórát szereltek nálam, így fogtam az összes szűrőanyagomat, beledobtam egy kannába, majd akkuról működtettem benne egy levegőpumpát, szóval elméletileg rögtönöztem egy működő szűrőt. Az akváriumokba ezek után visszaraktam a szűrőanyagokat, persze az erős bubizásnak meg vízforgatásnak megvolt az az "előnye", hogy tisztára takarította a biológiai szűrőanyagomat.

A 30 literes meglehetősen túlnépesedett Endler akváriumomban 1 liter ilyen biológiai szűrőanyag ment hónapok óta akkora hatékonysággal, hogy mikor betegség okán nem tudtam több mint 1 hónapig vizet cserélni még mindig nem ment 30 fölé a nitrát, a káros anyagok meg nullán voltak. Viszont ezután a vödrös akció után annak ellenére, hogy mindent ugyanúgy rendeztem vissza, folyamatosan járatnom kell a levegőpumpát szombat óta az akváriumban, mert különben pár órán belül kezdenek pipálni a halaim. Mivel se CO2, se egyéb dolog nem megy a vízbe, ami befolyásolná az oxigénszintet, lehet ez az oxigénhiány a szűrőbaktériumok tömeges pusztulásának a jele? Hab a tortán, hogy szombatról vasárnapra este valamikor elment az áram, valami lecsapta a biztosítékot miközben aludtam, így fogalmam sincs meddig voltam áram nélkül. Ebben az egészben azt nem értem, hogy van egy másik akváriumom amit egy EHEIM 2213 szűr csak szivaccsal, itt is nagy a kavalkád a halaim szaporodási hajlama miatt, de egyáltalán nem láttam oxigénhiány tünetet egyetlen jószágon se, pedig ide megy CO2 is (bár az is igaz hogy térfogat arányokat nézve itt jóval több a növény mint a problémás 30 literesben).

Hirtelen felindulásból, biztos ami biztos, rendeltem egy doboz Seachem Stability-t, a keddi megérkezéséig mit tudnék még csinálni?
 
Back
Oldal tetejére