• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Áramszünet, avagy az akvakertész rémálma

patzu

Főkertész
Legjobb napló
Nem tudom, hogy jó helyen nyitottam ezt a témát, de mivel úgy gondolom egy hosszabb áramszünet nem csak engem fenyeget, esetleges jó ötletek, tanácsok, ilyen esetben, mások segítségére is szolgálhatnak.

Értesítés várt a postaládában, pontosabban arról, hogy szeptember egymást követő két napján 8 órán keresztül áramszünet lesz.
Kell ennél rosszabb hír?
Örömmel fogadnék minden jó ötletet, hogy tudnám kivédeni a bacipopuláció teljes pusztulását a szűrőben!
 
A megoldást úgy hívják: szünetmentes tápegység. Nem olcsó, de ennél jobb ötletem nincsen az áramszünetes időszakok kivédéséhez.

Ha pedig ez bármilyen oknál fogva nem lehetséges, akkor az áram visszatérését követően baktérium utánpótlás a szűrőbe és az akiba is, majd sűrű vízcsere...
 
Én ezekre a napokra tervezem a vízcserét. Jó, ha megteheti az ember fia, lánya, hogy otthon van és intézkedik amíg az elektromos művek karbantart. Ha nem tudok itthon lenni akkor leoperálom előző este a pc szünetmentesét, általában ezek a 8 órás szünetek max 4 órásak szoktak lenni vagy még rövidebbek. A múlt heti egész pontosan 2:10 perc volt.
 
Egy szünetmentes táp max. meddig bírja? csak a szűrő működtetését.
 
Fűgg a szűrők teljseítményétől.
Amperórában adják meg asszem, hogy mennyit bír egy tápegység.
és mint már valahol írtam:
P = U * I :)
És de. ennyire egyszerű :)
pl 22w =220(230)V * x -> x= 22 / 220 = 0.1 amper...

..és eddig tartott a történet mert közben utána jártam és VA-ban adják meg az üzemidőt :)

Az hogy is van? :D

400 VA van benne, és modjuk egy szűrő áramfelvétele az 0.1 amper, akkor 220*0.1*x=400? :) azaz 400VA/22W = üzemóra? (18 óra? :?) :D

Na jól belementem.. :p Prociiiii!!!
 
Neten olvastam utána PC szünetmentes tápnak. Ott nem olyan tudományosan annyit írtak, hogy 4-8 óra között bírják a szünetmentesek. Tehát kibírja az áramszünet alatt, ha minden igaz, de az ára sem ócó, olyan 15.000,- körül kezdődnek...
 
CKPeter said:
Neten olvastam utána PC szünetmentes tápnak. Ott nem olyan tudományosan annyit írtak, hogy 4-8 óra között bírják a szünetmentesek. Tehát kibírja az áramszünet alatt, ha minden igaz, de az ára sem ócó, olyan 15.000,- körül kezdődnek...
Egy átlagos pc teljesítménye 200-300W ezért ez a 4-8 órás intervallum. (MENNYI???) az biztos, hogy 20-50W-os szűrök esetében ez az idő fordított arányban áll a teljesítménnyel.
Simán fogadnék arra, hogy egy 300VA-s táppal is kihúzod lazán a 8 órát a szűrőiddel. ...ha bírod, hogy közben folyamatosan pittyeg, mert az ugye elég hajmeresztő.. :)
Ha a világítást is rá akarod kötni, akkor annak is csak a teljesítményét kell beleszámolni.

BTW. a válasz a kérdésre:
42.

(na jó, szóval: szünetmentes. a legolcsóbb is elég)
 
Szünetmentesből csakis szinuszos kimenetűt vegyetek, mert a sima nem biztos, hogy meghajtja a szűrőt. A simának nem szinusz hullám van a kimenetén hanem trapéz, ezt nem minden motor szereti.
Ezek 1000VA-től kezdődnek, pl. APC SMART és társaik.

Az APC oldalán sok szünetmentesnek fent van a görbéje, pl. amit én használok: APC BACK-UPS CS 500VA 230V USB/SERIAL

Ez csurig töltött akkumulátorral kb 80-90 percig bírja 25-30W terhelés esetén.

Egyébként a számítási mód nem túl egyszerű. Legjobb a görbét használni, hiszen az sem teljesen lineáris
Szünetmentesnél VA mellett W-ban is megadják. Enyém 500 VA, 300W. Ennyit képes egyszerre leadni, felette leold. Ez igaz akkor is, ha hálózatról megy. Volt, hogy szünetmentessel ellátott konnektorba dugtam be az 1200W-os hajszárítót. Pár mp múlva le is oldott.
Érdekesség: a 350VA, 500VA, 600VA-es APC szünetmentesembe is ugyanakkora 7Ah-s zselés akku kellett. Mindössze annyi volt az eltérés, hogy egyszerre nagyobb teljesítményt lehetett kivenni belőle. Persze gyorsabban le is merült:) Tehát a VA/W érték nem arányos üzemidővel, hanem a pillanatnyi maximális kimeneti teljesítményt adja meg.

Az üzemidő szépen megnövelhető, ha a benne lévő 12V-os zselés akkukat párhuzamosan kötitek. Töltésnél jelentősen megnövelheti a töltőáramot, mely túlzottan felmelegítheti a szünetmentes alkatrészeit, ezért tölteni egyenként, de használni nyugodtan lehet egyszerre többet is. 2-3x 7Ah-ás zselés akku használatával az üzemidő ~2-3 szorosára növekszik.

Zárómegjegyzés: nálam többször előfordult, hogy délutáni etetéskor kikapcsolva felejtettem a szűrőt és csak reggel vettem észre. Bedugtam és minden ment tovább. Nem volt halhullás, nem volt algásodás. A 8 órás ELMŰ áramszünet tényleg csak egy megadott max érték. Általában néhány óra alatt végeznek. Ennyit egy nagyobb vízcsere, szűrőpucolás, stb alkalmával is áll a rendszer:)




someday said:
Fűgg a szűrők teljseítményétől.
Amperórában adják meg asszem, hogy mennyit bír egy tápegység.
és mint már valahol írtam:
P = U * I :)
És de. ennyire egyszerű :)
pl 22w =220(230)V * x -> x= 22 / 220 = 0.1 amper...

..és eddig tartott a történet mert közben utána jártam és VA-ban adják meg az üzemidőt :)
Az hogy is van? :D
400 VA van benne, és modjuk egy szűrő áramfelvétele az 0.1 amper, akkor 220*0.1*x=400? :) azaz 400VA/22W = üzemóra? (18 óra? :?) :D

Na jól belementem.. :p Prociiiii!!!
Persze amit most írok fiktív, mert a VA pillanatnyi max teljesítményt jelöl, azért kiszámolom, mi lenne, HA tényleg kivehető össz. teljesítményt jelölne, azaz Wh-t.
400VA legyen 240W, szünetmentesnél tipikus párosítás. P [W] = U [V] * I [A]
Valójában váltakozó 230V-nál a tényleges teljesítmény[W]=Feszülség [V] * Áram[A] * cos fi, de ettől most eltekintünk, innen jön a különbség a 2 érték között.
Szóval 240Wh/25W=9.6h.
De hangsúlyozom, nem ezt jelöli a szünetmentesre írt 300VA 210W :)
 
Még egy gondolat, kis előkészület kell, simán nem tudod a szűrőt rádugni a szünetmentes tápra át kell alakítanod egy elosztót.
 
Hűűűha, nem is számítottam ilyen gyors és számos reakcióra!
Köszönöm mindenkinek!
A munkahelyemről biztos el tudok hozni két napra egy szünetmentes tápot. Holnap megnézem milyen karakterisztikákkal bírnak.
 
Ha olyan helyen lakik az ember fia, és még tud is rá figyelni, akkor megoldás lehet kölcsönözni agregátort.
Nem kell nagy teljesítményű, és az keveset is "eszik". Hátránya hogy büdös és hangos. De azt a 8 órát röhögve kibírja, max után kell tölteni a benyát. :)
 
Aggregátor, ez jó :)
Bár nálam lehet, hogy nem örülnének a szomszédok, amikor a körfolyosón beröffentem :lol: :lol: :lol:
Sorry, ezt nem tudtam kihagyni.
 
Nálam is volt ilyen 3 napos (napi 8 órás) áramszünet.
A megoldás: átvittem a szűrőket a túloldalra (csak az utca egyik oldalán volt karbantartás)a szüleim házába, és ott járattam egy nagyobb vödör vízben 3 napig. Addig az egyik külső itt maradt, és áramszünet végén kapcsolt be.
Nálad sztem egy kis powerhead-et, vagy belső szűrőt elbírna a szünetmentes, ez keringethetne áramszünet alatt sötétben, mire visszaadják az áramot (az sem tragédia, ha lemerülne előbb), majd a lecsökkentett világításnál. A külsőd bacikultúráját pedig érdemes lenne megóvni erre a két napra ;)
 
Az utolsó nagy áttelepítésemnél 50 literes hordoban voltak a halak. Szűrővel stb. Minden rendben volt, de a szűrőt mikor kivettem 24 óra alatt olyan szinten megborult az egyensúly a vödörben, hogy másnapra mérgezés jelei mutatkoztak a halakon. Nitrit, Nitrát az egekben ammónia szint mászott felfelé. Levegőztető áramoltató semmit sem ért.

A szűrők szerintem menjenek áramszünetek között. Az áramszünet időszakában pedig szedd ki belőle a vizet. Így 2 napos 8 órás leállást simán át lehet vészelni. A köztes időben pedig kicsit helyrehozzák a vizet.
 
Köszönöm a segítséget, úgy néz ki lesz szünetmentes táp, amivel meg tudom oldani . :)
 
Szép és jó az UPS, de 8 órákat nem fog áthidalni, max. ha az embernek van vagy 10 db amit egymás után köt (amit kétlek) rövid kimaradásokra viszont tökéletes max. 30 perc). 8 órákat csak agregáttal lehet áthidalni sajna! Vagy marad a napelemes rendszer egy 10 kW-ost akár már 20-30 milláért utána is dobják az embernek :lol: !
 
hectorvti said:
Szép és jó az UPS, de 8 órákat nem fog áthidalni, max. ha az embernek van vagy 10 db amit egymás után köt (amit kétlek) rövid kimaradásokra viszont tökéletes max. 30 perc). 8 órákat csak agregáttal lehet áthidalni sajna! Vagy marad a napelemes rendszer egy 10 kW-ost akár már 20-30 milláért utána is dobják az embernek :lol: !

Miért nem evvel indítottatok! Ha tudom a napelemest nem szenvedek itt mindenféle tápokkal. :lol:
 
Hát olyan kb. 8e Ft.+ üzemanyag költségért már lehet aggregátort bérelni (pl. itt), ami ezen a szinten elég kell legyen... Max egy 10-es naponta. Ami ugye akár sok is lehet, de fő a békesség.
 
Kell egy kis áramszünet!!Vagy mégsem??

Sziasztok!!!Az én problémám az áramszunet!!! :evil: Valami gondok vannak mifelén es elég gyakoriak a tobb órás (akár 9 óra éjjel)kiesések.Valakinek van valami otlete elképyelése hogy mivel tudnám mukodtetni a szuroket áramszunet esetén??Várom az otleteket! Koszii!!!
 
Back
Oldal tetejére