• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aquascaping WIKI

Pár hónapja végeztem méréseket "steril" környezetben, nyilván egy igazi akváriumban más lehet az érték, de CO2 nélkül is, 1-2 nk KH esetén nagyjából 10+ ppm szabad CO2-t kalkuláltam a KH és pH mérések alapján. Én már a 0-1-2 nk KH környékén üzemelő akváriumokat, amik közepe-erős fénnyel mennek mesterséges CO2 nélkül, egy köztes állapotba, a mid-tech-be sorolnám.
Már vártam, hogy mikor csatlakozol be a beszélgetésbe... pontosan az ilyen jellegű és egyéb tapasztalati adatok azok amik elérhetetlenek, vagy csak évek adatbányászatával megtalálhatók. Nem kifejezetten low- vagy hightech akvarisztikai wikit kellene létrehozni, hanem egy mindenre kiterjedő akvarisztikai wikit. DW-i alapossággal. DW által leírtak is alkalmazhatóak high tech vonalon is. Az összefüggések nem változnak.
 
Konkrétan frászt kapok attól, amikor valaki azt mondja hogy olvass vissza. Egy kezdő azt sem tudja mit keressen, hiszen azt sem tudja mit nem tud. Ha ennek a fórumnak az aktív tagjai egyenként csak 5 szócikk igényes kidolgozását bevállalnák már akkor előbbre lennénk. A szócikkeknek meg lehetne kimondottan vitatott megjelölésű része ahol saját tapasztalatok jelenhetnének meg.
 
Már vártam, hogy mikor csatlakozol be a beszélgetésbe... pontosan az ilyen jellegű és egyéb tapasztalati adatok azok amik elérhetetlenek, vagy csak évek adatbányászatával megtalálhatók. Nem kifejezetten low- vagy hightech akvarisztikai wikit kellene létrehozni, hanem egy mindenre kiterjedő akvarisztikai wikit. DW-i alapossággal. DW által leírtak is alkalmazhatóak high tech vonalon is. Az összefüggések nem változnak.

Diana Walstad és az általános aquascaping máshova helyezi a fókuszt, de természetesen van átfedés. Amilyen témákat az előbb Lantos Viktor felsorolt, kb azok a dolgok érdeklik a legnagyobb tömegeket. Gyakorlatilag vízalatti látványtervezés, nem a működés tudományos alapossága biosz, kémia szinten(csak érintőlegesen, a legfontosabb gyakorlati dolgokat tekintve). DW ennek pont az ellentéte, meg akarta ismerni mi zajlik le pontosan, és ezeket kihasználni egy minimalista technikai felszereltség és gondozás érdekében, de a látványtervezés nem érdekelte.


Nem kifejezetten low- vagy hightech akvarisztikai wikit kellene létrehozni, hanem egy mindenre kiterjedő akvarisztikai wikit.

Ilyen sajnos nem is lesz szerintem.
 
Konkrétan frászt kapok attól, amikor valaki azt mondja hogy olvass vissza. Egy kezdő azt sem tudja mit keressen, hiszen azt sem tudja mit nem tud. Ha ennek a fórumnak az aktív tagjai egyenként csak 5 szócikk igényes kidolgozását bevállalnák már akkor előbbre lennénk. A szócikkeknek meg lehetne kimondottan vitatott megjelölésű része ahol saját tapasztalatok jelenhetnének meg.

Olvass vissza, és megtudod mit nem tudsz! :D
 
Egyáltalán nincs értelmes nyomtatott anyag erről a témáról sajnos.
Általános anyagok vannak. De aquascaping témában kb. nulla.

Pedig hálás téma. Reméljük ez egy jó kezdeményezés és az anyagi források is megvannak hozzá.

Építés, növények használata, tippek trükkök, dekorációval való meló, egyszerűbb és bonyolultabb layout készítés. Növények természetes használata.
Egy ilyen akvárium üzemeltetése, problémák, megoldások. Működő akváriumok átalakítása stb. Zöld, színes akváriumok. Sziklás fás akváriumok. Kétoldalú berendezések.
Spec tech cuccok és ezek használata, hogyan segítik az akváriumot hosszabb távon.....

Rengeteg téma van. De erre komoly kiadó és pénzügyi háttér kell, hogy ezt megfelelően be lehessen csomagolni.

Jól állna nektek, ha ti is írnátok egyet, vagy beszállnátok George mellé írónak.
 
Nekem pl ami ilyen értékes irodalom volt az ADA publikációkon kívül az egy 2005-ös kiadású ADG könyv. Amiért szimpi volt, hogy be lehetett kukkantani egy egy projekt mögé és a teljes könyvből építés/megvalósítás szinten is sokat lehetett okulni.
A csapat rengeteg saját egyedi építésű akváriumot csinál ezért a mögöttes technikai dolgok szinte minden akvárium esetén tanulságosak voltak.
https://www.link moderálva/Inspired-Aquariums-Ideas-Instruction-Living/dp/1592531954
Azóta már ők is sokkal nagyobbak és tapasztaltabbak lettek, de pl második kötet vagy hasonló témában készül anyag nincs.

Ezért érdekes pl a George féle amerikai vonal.

Talán ezen kívül az 1-2 éve megjelent Karen Randall könyv - Sunken Garden ami a témához kapcsolódik
https://www.sunkengardens.net/

De jobban örülnék, ha olyan szerzőtől érkezne könyv aki ténylegesen beletette a munkát ezeknek az akváriumoknak az építésébe. Az ADG csapat ilyen. Az ADA kiadványai ilyenek.
George ha nagy piacra készül, akkor leginkább egy kezdőknek szóló hagyományos könyvet ír majd. Alapokról. Tőle egyébként is inkább ezt az egyszerűbb vonalat szoktuk meg. Most a Tropica zászló alatt is ilyen pozícióban dolgozik. Bár 8 éve még ő is épített sokfélét.

A legtöbb könyvvel az a baj, hogy túl bugyuta. Dummy könyvek nyomdokain mozognak. Ezért igazából nem is tesznek kitérőt az aquascaping felé. Bedobunk 2 követ meg akasztós szűrőt és haladjunk.
Ebből nem fogja megtanulni a növényezést a jóember.

A növényes enciklopédiák vagy egy DW könyv meg tényleg a másik véglet. Ezt a közönséget kevésbé érdekli a tudományos világ. Talán majd később, ha be akar kukkantani a színfalak mögé. Nem biológusnak szeretne tanulni az átlagember, csak szeretne egy jól működő látványos akváriumot, amivel tervezhető kezelhető gondok vannak, vagy teljesen gondtalanok.

Egy látványos könyv kellene akár több társszerzővel, rengeteg jó minőségű fotóval, akár videókkal megtámogatva ha már itt vagyunk a jövőben :)
Egy könyv bemutathatná egy adott projekten belüli szívásokat, problémakezelést, technikai vívmányokat is.
 
Kezdő növényes akvaristaként szeretném megosztani veletek tapasztalataimat. Nemrégiben fedeztem fel ezt a hobbit és viszonylag gyorsan 2 hónap leforgása alatt indítottam el az akváriumomat. A témában teljes mértékben járatlan voltam. Ez idő alatt rengeteget olvastam és próbáltam képezni magam. Sajnos azt kell mondjam a fellelhető szakirodalom elég szegényes. Könyvesboltokban szinte alig kapni magyar nyelven irodalmat. Interneten pedig rendkívül széttagolt és időigényes az információk beszerzése. Konkrétan ha csak ezt a fórumot nézem (ahol rengeteg elfekvő adat és tapasztalat halmozódott fel az évek alatt), megállapítható, hogy iszonyú nehéz az adatbányászat. Sok esetben csak naplókból lehet megfelelő infót kinyerni. Ráadásul az újonnan jövők folyamatosan offolják a topicokat olyan kérdésekkel amik valószínűleg már ezerszer megválaszolásra kerültek. Ez pedig joggal idegesítheti a régi motorosokat. Ez bizonyosan sokakat elriaszt a hobbitól.

Javaslat:

Létre kellene hozni a wikipédiához hasonló aquascaper wikit, amit szabadon lehet szerkeszteni.

Mivel a GA a növényes akvarisztika zászlóshajója és ezt a fórumot is ők üzemeltetik, ezért álláspontom szerint (ha szabad kéretlenül másra testálni ezt a feladatot) a wikit is nekik kellene elindítaniuk. Jelentősen tehermentesítené ez ezt a fórumot is, ráadásul nagymértékben növelhetné a növényes akvaristák számát is a könnyen elérhető, és könnyen kezelhető adatbázis.

Szerintem az a baj, hogy kereskedőként nem részletezheti érdemben a témákat, mert azzal előbb, utóbb a saját üzletét rontaná. Ha pedig kereskedői szempontból nézve kényelmes távolságot tart a részletektől, akkor olyan anyag már van. A JBL 200 oldalas pdf dokumentuma például nagyon részletes és olvasmányos is.

És igen, irgalmatlanul nagy munka egy ilyen oldal karban tartása, nem véletlenül szerkesztik az olvasók ezeket :) legfeljebb lehetne egy-két ga-s emberke ilyen főszerkesztő, de bevallottan nincs idejük már arra sem, hogy otthon legyen 1-2 folyamatosan frissülő, színvonalas verseny akváriumuk.

Szerintem kinőtte a kereteit az üzlet, idejük MÁR nincs, elég pénzük pedig MÉG nincs ahhoz, hogy ők maguk fizessenek valaki munkaidőben azért, hogy hiteles információkkal lássa el egész Európát :)
 
Szerintem kinőtte a kereteit az üzlet, idejük MÁR nincs, elég pénzük pedig MÉG nincs ahhoz, hogy ők maguk fizessenek valaki munkaidőben azért, hogy hiteles információkkal lássa el egész Európát :)

A könyvkiadás nem így működik. Németeknél kizárólag kiadók nyomnak ilyen könyveket. Enélkül pl Chris Lukhaup sem mozditja meg a fotósbatyut. Ez nem plusz ember kérdése.
Egy ilyen projektnek megtérülőnek kellene lennie és díjazásban elégnek kellene lenni ahhoz, hogy 1-2 hónapig csak ezen dolgozz vagy több ember ezen dolgozzon. Itt nem csak az óraszámok, felszerelések, felhasznált dokumentálandó cuccokról van szó.
Per pill ezek a számok nem találkoznak a valósággal.

Elég keményen izzadunk, hogy a most pörgő YouTube csatornát is finanszírozhatóvá tegyük hosszútávon. Szinte felér egy komplett vállalkozás építésével.
Nem tudom mennyire tudjátok, de kb 5-6 ember dolgozik folyamatosan ezeken a videókon is. Emellett olyan alkotókat is támogatunk pénzügyileg, mint George vagy épp Jurijs.

A wikivel a legnagyobb baj az, hogy akik ma lelkesek és esetleg energia is van, hogy ezen dolgozzanak, 2 év múlva talán már sehol sem lesznek. Ez a természetes rendje minden hobbinak. 2-3 év és a legtöbb ember másfelé fordul.
Ha ez nem pénzügyi háttérrel megy, csak pusztán időeltolásból, ott borítékolható a végeredmény.
 
Én elég newbie vagyok ebben az egészben, de amit látok az egészből, az az, hogy azért ennek az egész hobbinak az igazán mély szintű megismerése egy szűkebb réteget érdekel elsősorban. Ők azok, akik meg akarják ismerni az egész témát szőröstül-bőröstül, és erre nem sajnálják az időt és energiát. Egy komoly szakkönyv nekik lenne igazán értékes, ugyanakkor paradox módon pont ez a réteg az, aki, ha nincs ilyen, hát nem sajnálja az energiát, hogy utánanézzen a dolgoknak akármi áron.
Aztán van, aki szeretne tudni mindent, de amikor jönne az igazi energiabefektetés, akkor rájön, hogy kérdezni egyszerűbb, mint keresni, és elsősorban a gyors információra vannak kiéhezve. Nekik is hasznos egy ilyen könyv, de már lehet, hogy az árát sokallanák (az előző réteg gondolkodás nélkül megvenné) :)
Aztán van, aki szeretne gyönyörű növényes akváriumot, de lehetőleg úgy, hogy ne nagyon kelljen megfeszülni ezért. Ők már nem veszik ezt meg, max letöltik pdf-ben (ami elkerülhetetlen a könyvpiacon, hogy felkerüljön a könyv ide-oda - jelenleg könyvkiadó vagyok, tehát testközelből látom ezt). Aztán az első komolyabb algabumm után a hobbi megy is a levesbe, vagy maradnak halas vonalon.

Látni kell, hogy egy ilyen tudásbázis egy szűk réteget fog érdekelni, pláne, ha megkérik érte azt az árat, ami elméletben ki is termeli a költségeket.
Én ezt végignéztem teljesen más vonalon, sőt, más témában írtam is két ebook-ot, amiben MINDEN benne volt, ami az adott témában egy érdeklődő számára fontos infó. Tök ingyenes volt, csak egy mailcímet kértünk érte (70+ oldalas írás volt, izmosodásról, ill zsírégetésről érthető módon, igényes kivitelben), és mégis, az emberek nagyobbik része az elolvasás helyett inkább kérdezősködött - nem megérteni akarta, hogy mi miért történik, hanem instant megoldást várt a problémára. Picit hasonlónak látom itt is a helyzetet.

Egy szépen összerakott könyv nyilvánvalóan tovább erősítené a GA szakértői pozícióját (és persze hasznos lenne az igazi növényfejeknek), de ez a fentieket figyelembe sokkal inkább a brandépítés kategóriájába tartozna, ami nagyjából végtelen anyagi erőforrást kíván meg :)
 
Rövidített verzióban el tudnád nekem magyarázni, hogy hogyan kell zsírt égetni hatékonyan? És lécci ne azt írd, hogy szükség lesz egy forró serpenyőre. Lehetőleg ne legyen fizikailag megterhelő, kerüljük a költséges mű-beavatkozásokat és eredményt szeretnék látni pár héten belül (különben beperellek megvezetésért és csalásért). Küldheted az infót a postával is (Fed-Ex helyett) hogy ne legyen publikus (marketing-gyanús) és végtelen anyagi erőforrásra se legyen szükséged, ha már ilyen spúr vagy. Köszi.
Én viszont kitartó fórumozó vagyok, engem vajon melyik kategóriába sorolnál te kis beskatulyázós?

Szerk: reakció hiányában - és utólag visszaolvasva - rájöttem, nem volt olyan jó poén ez a hozzászólás :( mint ahogy akkor a fejemben hangzott, de most már itt marad :)
 
Utoljára módosított:
A könyv nagyszerű. Csak sokkal nagyobb meló, mint amit felvetettem. Mivel utólag nem lehet szerkeszteni, frissíteni, bővíteni és kb kizárja a közösségi megvalósítást, ami az önkéntes munkán alapszik, ami egy ilyen adatbázis felépítésének kulcsa. Tudom miről beszélek amikor közösségi munkát említek. A szerkesztésemben indult el (majd időhiány miatt szűnt meg) az első magyar társasjátékos online magazin a Tabula. Nagyszerű dolog volt, hatalmas löketet adott a magyar társasjátékozàs elterjedésének. Egyébként nem hagytam abba azt a hobbit, csak átalakult családiasabb vonallá...
El kell meséljek valamit. Apósom, amikor feleségem kislány volt elkezdett akvarisztikával foglalkozni. Persze amolyan lelkes kezdő módon, hiszen vidéken szakkönyvek alig fordultak elő, leginkább a "halas"-nál szerezte be a szerény ismereteit. Egyik ezzel kapcsolatos sztorija volt, hogy betegséget szereztek a halai és segítséget kért a halastól, aki ajánlotta neki, hogy tegyen a vízbe metilénkéket. Hogy mennyit? Amíg már kék nem lesz a víz. Nos a halak 20%-a kidöglött természetesen a nem megfelelő dózis miatt. Másik sztorit ugyanezen halassal feleségem mesélte. Kinézett magának egy aranyhalat és azért vették meg, mert a halas biztosította őket, hogy ezek csak 3-4 hónapot élnek. A hal kb. 1 évig húzta és a feleségemnek felnőttként kellett elmagyarázni, hogy mi is történt és mennyire gáz ez a dolog és a hal kis túlzással, de majdnem hogy még ma is élhetne. Jellemzően a neonhalak 1,5-2 évnél tovább nem húzták náluk, pedig Após azért a lehetőségekhez képest kiművelte magát.

Szóval azt kérditek miért szeretnék egy wikit? Mert úgy érzem kicsit a történelem ismétli önmagát. Az nem tudásanyag, hogy egy gyári használati útmutató szerint használunk mindent. Persze aki hosszú évek, akár évtizedek óta űzi az akvarisztikát, annak ez nem fontos, nade egy kezdőnek aki nem akarja kidögleszteni többször is az akváriumát? Miért kellett két hónapig szabadidőt és energiát nem sajnálva folyamatosan olvasnom, amikor ugyanennyi tudásanyagot, pár nap alatt is megszerezhettem volna? Ja és persze most már kezdem sejteni, hogy mennyi mindent nem tudok.
Mindegy, csak dohogok.
 
Rövidített verzióban el tudnád nekem magyarázni, hogy hogyan kell zsírt égetni hatékonyan? És lécci ne azt írd, hogy szükség lesz egy forró serpenyőre. Lehetőleg ne legyen fizikailag megterhelő, kerüljük a költséges mű-beavatkozásokat és eredményt szeretnék látni pár héten belül (különben beperellek megvezetésért és csalásért). Küldheted az infót a postával is (Fed-Ex helyett) hogy ne legyen publikus (marketing-gyanús) és végtelen anyagi erőforrásra se legyen szükséged, ha már ilyen spúr vagy. Köszi.
Én viszont kitartó fórumozó vagyok, engem vajon melyik kategóriába sorolnál te kis beskatulyázós?
A gyúrós kategóriába, vagy a nemszeretekolvasni kategóriába, vagy mindkettőbe... ?!?😂
 
Miért kellett két hónapig szabadidőt és energiát nem sajnálva folyamatosan olvasnom, amikor ugyanennyi tudásanyagot, pár nap alatt is megszerezhettem volna? Ja és persze most már kezdem sejteni, hogy mennyi mindent nem tudok.
Mindegy, csak dohogok.
Tökéletesen megértem ahogyan érzel és sok dologgal egyet is értek. Amikor ráleltem e fórumra, ugyanezek a kérdések kavarogtak bennem. Pontosan ugyanezt láttam én is, hogy miért kell ennyit olvasnom, hogy megértsem az egészet, mikor össze lehetne foglalni pár oldalban a dolgokat. Az egy másik kérdés, hogy az olvasás maga többnyire rendkívül élvezetes volt, kivéve hogy jól jött volna egy szűrő, ami a sallangot radírozza előttem. A rutinosak mindig a türelemmel jöttek. Hagyjuk már, gondoltam. De ennyi idő után én sem tudok mást mondani. Gondolj bele, üzemeltetsz egy akváriumot. Nem tudod cserélgetni a szűrőt, lámpát, tápokat stb hetente. Vagy ha tudod is, nem sok értelme van. Ahhoz hogy megértsd mi hogyan működik, kell összehasonlítási alap. Ezt pedig csak idővel tudod megszerezni. Ha mindeközben nem akarsz olvasgatni, ne tedd. Olvasd el a GA honlapján az útmutatókat, figyeld mi történik. Nézz meg sok-sok fotót (ez talán nem teher :) ) és az eszközparkodat frissítsd, mindig arra ami éppen tetszik. Ha nem lesz 2 hónap múlva egy neked tökéletesen tetsző, algamentes akváriumod, az nem a wiki hiánya miatt lesz. Ha meg véletlenül elsőre összejönnek a dolgok, akkor mi lesz? Mindent úgy hagysz és kész? Nem lesz okod újabb eszközöket kipróbálni, új akváriumot berendezni? Kész vagy, hobbi kipipálva? Sajnos ez egy ilyen hobbi. Ha minden egyéb működne is elsőre, akkor is újabb és újabb berendezéseket szeretnél építeni, más-más növényekkel, tereptárgyakkal stb. És nem minden élőlény pontosan ugyanúgy működik változó körülmények között? Szívás. Mit lehet tenni, tovább kísérletezni. Vagyis ugyanott vagy, mintha nem sikerült volna elsőre semmi, mínusz némi kudarcélmény. Ha azt sem bírod, hisz te csak egy szép akváriumot akartál, arra ott a mastercard :)
 
A könyv nagyszerű. Csak sokkal nagyobb meló, mint amit felvetettem. Mivel utólag nem lehet szerkeszteni, frissíteni, bővíteni és kb kizárja a közösségi megvalósítást, ami az önkéntes munkán alapszik, ami egy ilyen adatbázis felépítésének kulcsa. Tudom miről beszélek amikor közösségi munkát említek. A szerkesztésemben indult el (majd időhiány miatt szűnt meg) az első magyar társasjátékos online magazin a Tabula. Nagyszerű dolog volt, hatalmas löketet adott a magyar társasjátékozàs elterjedésének. Egyébként nem hagytam abba azt a hobbit, csak átalakult családiasabb vonallá...
El kell meséljek valamit. Apósom, amikor feleségem kislány volt elkezdett akvarisztikával foglalkozni. Persze amolyan lelkes kezdő módon, hiszen vidéken szakkönyvek alig fordultak elő, leginkább a "halas"-nál szerezte be a szerény ismereteit. Egyik ezzel kapcsolatos sztorija volt, hogy betegséget szereztek a halai és segítséget kért a halastól, aki ajánlotta neki, hogy tegyen a vízbe metilénkéket. Hogy mennyit? Amíg már kék nem lesz a víz. Nos a halak 20%-a kidöglött természetesen a nem megfelelő dózis miatt. Másik sztorit ugyanezen halassal feleségem mesélte. Kinézett magának egy aranyhalat és azért vették meg, mert a halas biztosította őket, hogy ezek csak 3-4 hónapot élnek. A hal kb. 1 évig húzta és a feleségemnek felnőttként kellett elmagyarázni, hogy mi is történt és mennyire gáz ez a dolog és a hal kis túlzással, de majdnem hogy még ma is élhetne. Jellemzően a neonhalak 1,5-2 évnél tovább nem húzták náluk, pedig Após azért a lehetőségekhez képest kiművelte magát.

Szóval azt kérditek miért szeretnék egy wikit? Mert úgy érzem kicsit a történelem ismétli önmagát. Az nem tudásanyag, hogy egy gyári használati útmutató szerint használunk mindent. Persze aki hosszú évek, akár évtizedek óta űzi az akvarisztikát, annak ez nem fontos, nade egy kezdőnek aki nem akarja kidögleszteni többször is az akváriumát? Miért kellett két hónapig szabadidőt és energiát nem sajnálva folyamatosan olvasnom, amikor ugyanennyi tudásanyagot, pár nap alatt is megszerezhettem volna? Ja és persze most már kezdem sejteni, hogy mennyi mindent nem tudok.
Mindegy, csak dohogok.

Az is baj egy ilyen "akvarisztikai" wiki létrehozásában, hogy a hobbinak ezerféle árnyalata van. Az évek alatt bebizonyosodott, hogy nem csak a high-tech-re, hanem a növényezés egyszerűbb, és más fókuszú formáira is szükség van ("low-tech"). Ahol igen is ültethetünk "kőbe" is, akkor is szép lesz a növény, és külső szűrő, és mesterséges CO2 nélkül is működik az akvárium a szemnek szép eredményt elérve. Erre már nagyon sok példa van. Hogyan lehetne létrehozni egy egységes tudásanyagot, ami pár nap alatt "gyorstalpal" téged? Én pl. egy másik irányt népszerűsítek és engem más érdekel, így inkább azt fogom az anyagokban "hirdetni", mint ami mondjuk itt elterjedt nézet. Én főleg homokban, apró sóderben növényezek, co2-t ritkán használok(ha igen, az is élesztős), és max szivacsot használok, mint szűrőanyag, így is működnek az akváriumok, de más jellegű lesz az elérhető eredmény is. Van akinek ez elég, van akit ez is megfog, van akinek kevés. A kezdőnek először is el kéne dönteni mi lesz a cél, mert oké, hogy bemegy a GA bemutatóterembe, és rábök egy akváriumra, de aztán ott van, hogy ja, ide kéne egy 70 ezres co2 szett, ő az egész akváriumra tud ennyit szánni. Ő vagy bele sem kezd, vagy egy kicsit low budgetebb irányt vesz. Nem egyszerű ez, mert a hobbi alapjai is mások a különböző irányzatokban, módszerekben. A "nyomd tövig a gázt" pillér pl. a low-techben nem is játszik, és a többi is elég rendesen más.
 
Az is baj egy ilyen "akvarisztikai" wiki létrehozásában, hogy a hobbinak ezerféle árnyalata van.

Az lehet, de ez a fórum az aquascapingről és a japán stílusú nature akváriumokról szól elsősorban, ezt népszerűsíti itthon, ennek ad felületet és publicitást.

Nem arról van szó, hogy ki és milyen körülmények között tud növényeket tartani víz alatt. A téma címe is "Aquascaping wiki", ami egyértelműen meghatározza az irányvonalat és mondjuk a kérdező érdeklődését és egyben az anyagi lehetőségeit is. Kár lenne azzal összecsapni a beszélgetést, hogy az aquascapingen és a nature akváriumokon kívül is van élet. Senki nem mondta, hogy nincs.

De az aquascaping ettől még egy hobbi, amiről itthon kevesen tudnak sokat és sokan nagyon-nagyon keveset.
 
Egyáltalán az elérhető tudásanyag kevés magában az akvarisztikában. Pl. a mai napig nem értem, hogy sok más külföldi neves aquascaperel ellentétben a GA miért nem tartja fontosnak a KH emelést. Először ezzel James Findley (egyébként egész jó áttekintő) könyvében találkoztam és DW után világosodtam meg, hogy mennyire fontos az egészséges akváriumban a megfelelő mértékű KH és micsoda nagyszerű védvonal egy csomó problémával szemben.
Egy aquascapet nem csak Adás metódussal lehet elérni. Sőt továbbmegyek az Ada is alkalmazza imitt amott a DW metódust.
Továbbmegyek. A low techben is van piaci lehetőség, csak jól kell tálalni. Az Apple sem azért sikeres, mert a legerősebb hardwaret adja el, hanem mert életérzést árul.
Összességében a növényes akvarisztika is életérzés függetlenül low, vagy high tech-től.
A GA-nak is mint úttörő cégnek is jelentős növekedési potenciál lehetne, ha a különböző metódusokat (tudás)csomagban árulná.
Elhihetitek, hogy sokakat visszariaszt, hogy olcsón megúszva egy 54 literes aki teljes kialakítása 300 ezer forint környékén van. Low techben is el lehet adni a minőségi terméket megfelelő csomagolással. És aki low techben rákap a dolog ízére az biztos ki akarja majd próbálni a high techet is.
Én csak azért tépem a számat, mert egész egyszerűen adatbányászat kell ahhoz, hogy egy teljesen laikus elinduljon. Hosszú távon eladóknak és a felhasznàlóknak is anyagilag pozitív lenne egy átfogó adatbázis. Maga a GA a példa arra, hogy egy új szemléletmód mennyire jót tett a piac összes szereplőjének.
Én függetlenül ennek megvalósulásától fogom csinálni az egy esetleg kettő akimat, mert szeretném, hogy a kislányom és az egész család nézegethesse.
 
Az lehet, de ez a fórum az aquascapingről és a japán stílusú nature akváriumokról szól elsősorban, ezt népszerűsíti itthon, ennek ad felületet és publicitást.

Nem arról van szó, hogy ki és milyen körülmények között tud növényeket tartani víz alatt. A téma címe is "Aquascaping wiki", ami egyértelműen meghatározza az irányvonalat és mondjuk a kérdező érdeklődését és egyben az anyagi lehetőségeit is. Kár lenne azzal összecsapni a beszélgetést, hogy az aquascapingen és a nature akváriumokon kívül is van élet. Senki nem mondta, hogy nincs.

De az aquascaping ettől még egy hobbi, amiről itthon kevesen tudnak sokat és sokan nagyon-nagyon keveset.

Igaz, viszont a téma nyitójának hozzászólásai alapján én úgy értelmeztem, ő egy mindenes (növényes?) akvarisztikai wiki-t szeretne. Erre reagáltam, összecsapás helyett.
 
Egyáltalán az elérhető tudásanyag kevés magában az akvarisztikában.

Ezzel nem értek egyet, sok az anyag, csak mindenfelé szétszórva. (de azt hiszem ezt te is leírtad korábban)


Én csak azért tépem a számat, mert egész egyszerűen adatbányászat kell ahhoz, hogy egy teljesen laikus elinduljon.

Ebben sajnos van valami.


Pl. a mai napig nem értem, hogy sok más külföldi neves aquascaperel ellentétben a GA miért nem tartja fontosnak a KH emelést.

Ez a téma inkább a KH pH CO2, vagy vízértékek topicba való, de a lényeg: van KH nélkül is élet. Már a sima low-techjeimben is 1-2 nk KH-t hagyok. Csak a homok emel valamicskét, Full RO megy, GH-t emelek.

A GA-nak is mint úttörő cégnek is jelentős növekedési potenciál lehetne, ha a különböző metódusokat (tudás)csomagban árulná.

Ahogy DW nem fog népszerűsíteni japán aquascapinget, úgy a GA sem fog DW metódusokat.
 
Összességében a növényes akvarisztika is életérzés függetlenül low, vagy high tech-től.
A GA-nak is mint úttörő cégnek is jelentős növekedési potenciál lehetne, ha a különböző metódusokat (tudás)csomagban árulná.

Korábbi hozzászólásaimban próbáltam rá utalni, hogy sajnos a legtöbb cég pont ezt a mainstreem réteget célozza meg az anyagokkal.
Az aquascpaingből hiányzik az infó. Volt szó itt a JBL-ről, de megemlíthetnénk a Dennerlét, a korábbi Karen Randall könyvet, a Tropica oktatóanyagait. Abban segít, hogy elindulhass, de sok esetben olyan infókat fektet le amivel nem fogsz tudni olyan akváriumokat építeni, amit ma a neten látsz pl versenyeken.

Ezeknek a cégeknek nem céljuk az aquascaping ilyen szintű oktatása. Nekik azt a tömeget kell kiszolgálniuk akik megveszik a juwel szettet, a bettás szettet a boltban.
Az aquascapinget szeretik, mert termeli nekik a manit és hozza az új ügyfeleket a varázslatos akváriumokkal, de ez egy szűk réteg. A vásárló majd a pet smart meg a többi ilyen helyre megy be. Nekik készülnek ezek a könyvek.

Mi egy emelt szintű aquascaping anyagban lennénk érdekeltek. Mert pont a mainstream miatt van tele a net teljesen ellentétes információkkal ami végül sok esetben totális kudarchoz vezet.
Most mondhatnám a nem megfelelő szűrést, a ne tápozz, mert a nitrát az ellenséged, nem kell annyi fény, CO2 nélkül is lehet növényezni, a halak majd telerakják guanóval az akváriumot ettől lesznek szépek a növényeid nem a növénytáptól stb stb stb.
Kb minden ami az elmúlt pár évtizedből elhangzott valahol és igyekeznek ráhúzni ezeket az általánosságokat vagy téves hiteket az általunk is képviselt irányvonalra.

Szerintem az általános ismeretekhez most is sok a fellelhető anyag.
De ha szeretnéd megtanulni hogyan kell egy jó iwagumit építeni, vagy mitől lesz olyan mohás erdőd, hogy fotózni sem tudsz olyat, hát az ezekből nem fog menni. A hosszabb távú üzemeltetésről nem is beszélve.

A boltban minden irányvonalhoz igyekszünk segítséget nyújtani természetesen, de wikiben teljesen általános akvarisztikai irány felé elmozdulni felesleges és ellentmondó is lesz.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére