• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aquascaping WIKI

Kezdő növényes akvaristaként szeretném megosztani veletek tapasztalataimat. Nemrégiben fedeztem fel ezt a hobbit és viszonylag gyorsan 2 hónap leforgása alatt indítottam el az akváriumomat. A témában teljes mértékben járatlan voltam. Ez idő alatt rengeteget olvastam és próbáltam képezni magam. Sajnos azt kell mondjam a fellelhető szakirodalom elég szegényes. Könyvesboltokban szinte alig kapni magyar nyelven irodalmat. Interneten pedig rendkívül széttagolt és időigényes az információk beszerzése. Konkrétan ha csak ezt a fórumot nézem (ahol rengeteg elfekvő adat és tapasztalat halmozódott fel az évek alatt), megállapítható, hogy iszonyú nehéz az adatbányászat. Sok esetben csak naplókból lehet megfelelő infót kinyerni. Ráadásul az újonnan jövők folyamatosan offolják a topicokat olyan kérdésekkel amik valószínűleg már ezerszer megválaszolásra kerültek. Ez pedig joggal idegesítheti a régi motorosokat. Ez bizonyosan sokakat elriaszt a hobbitól.

Javaslat:

Létre kellene hozni a wikipédiához hasonló aquascaper wikit, amit szabadon lehet szerkeszteni.

Mivel a GA a növényes akvarisztika zászlóshajója és ezt a fórumot is ők üzemeltetik, ezért álláspontom szerint (ha szabad kéretlenül másra testálni ezt a feladatot) a wikit is nekik kellene elindítaniuk. Jelentősen tehermentesítené ez ezt a fórumot is, ráadásul nagymértékben növelhetné a növényes akvaristák számát is a könnyen elérhető, és könnyen kezelhető adatbázis.
 
A tapasztalatomat írtam le, és biztos nem vagyok egyedül aki így érzett. Akinek nincs elég ideje, vagy energiája végigböngészni mindent az már a kezdetekben visszafordul, vagy alapból kudarcra van ítélve. A szabad szerkesztésnek az a lényege, hogy bárki hozzátehet, bővíthet megfelelő kontrollal. Ha akarod értsd úgy, hogy ez a közösség és a nagyobb akvarisztikai közösség csinálná azoknak akik meg szeretnék ismerni az akvarisztikai hobbit. Persze nem erőszak a disznótor csak egy konstruktív kritika volt arról, hogy a tudás átadásának nem megfelelő formája a fórum. Persze el lehet olvasni 186 topicot egyenként 40 oldallal, aminek a nagy része könnyed chatelés... Nem egyszerűbb módja a tanulásnak egy rendszerbe foglalt kulcsszavakra épülő adathalmaz?
 
Szerintem akinek nincs eleg ideje olvasgatni annak a hobbyra sem lesz eleg ideje. Es fognak erni kudarcok...ez egy kis eletkozosseg. Hiaba irod papirra(wikire), hogy hogyan viselkedjen nem ugy fog. Tapasztalni kell...eveken at. Majd ket eve van a forum szerint felepitett akvariumom. Es meg evekig fogok tanulni, mire majd azt mondhatom, hogy nem lep meg egy-ket tortenes es tudom mit kell tennem.
A konnyednek tuno beszelgetesekben is vannak infomorzsak. Kicsit nehezkes az info kereses, de erdekes megnezni a "nagyok" fejlodeset is eveken keresztul. Nehany topik az elejen nagyon kezdetleges infokat tartalmaz, amikor meg kiprobalas alatt voltak olyan dolgok, amik most termeszetesek. Szamomra ez is tanulsagos es erdekes. Ha valamire nem talalsz valaszt, akkor meg kerdezhetsz. Segitokesz tarsasag.
 
Egyetértek abban, hogy ez egy nagyszerű közösség. Ez látszik és kitűnik a beszélgetésekből.
Amikor az elmúlt két hónapra visszatekintek azt látom, hogy szinte az összes szabadidőm az olvasásra ment rá, sokszor még a szabadidőn kívüli idő is belefolyt ebbe. Ezt simán le lehetett volna 1-2 napra rövidíteni. (Kb az ember ennyi idő alatt tud 400-500 oldalnyi tömören összefoglalt szakirodalmat elolvasni.) Természetes, hogy nem fogsz mindent tudni, de legalább egy biztos bázistudásod lenne az indításkor. A DW könyv ilyen tekintetben kötelező olvasmány.
Nem viccelek a saját ráfordított idővel és pont emiatt ha sértődős lennék biztos pofonnak érezném kuchi iránymutatását, ami nem egyedi, sokszor visszatérő elem itt a fórumon és amit úgy lehetne leírni, hogy “pofa be és olvass”. Az általam ráfordított és a fentiekben kifejtettek szerint elfecsérelt időmennyiség kevésbé szerencsés házasságokban (mint az enyém) váló ok. Ez a probléma. Egy jó könyv kellene, csak az végleges és nem lehet kommentárokkal telefűzni, ill. módosítani. Ezért javasoltam wiki létrehozását.
 
Nem rossz gondolat, azonban amint te is írod: 4-500 oldal tömören összefoglalva.
Az már nem egy aqva-wiki (a wikipedia cikkek általában egy-két A4 oldalasok), hanem egy könyv, szakirodalom.
Egy ilyenbe belevágni iszonyatos munka.
Gyűjtés, rendszerezés, szelektálás, fogalmazás stb.
Ez egész embert kíván és nagyon nagyon sok időt (Martin már 7 éve írja a Winds of wintert :mad:).
A Green Aqua-s srácoknak van egy munkájuk, a bolt. Nem hiszem, hogy elvárható lenne tőlük, hogy a szabadidejükben összefoglalót gyártsanak, azért hogy a kezdőknek könnyebb legyen.
Én kb. két éve regisztráltam, de még mindig rengeteg minden érdekességet tálalok és úgy érzem jobban is megragadnak az információk amikor az egyes történeteket (akvárium naplókat) követve olvasok örömről, kudarcról, jó megoldásokról.
A Walstad könyvnek pont azért nem is ugrottam neki, mert átlapozva túl száraznak, tankönyvinek tűnt számomra, nehéz olvasmány, túl tömör. Talán majd egyszer arra is ráveszem magam.
Itt ugyanazt megkapod, szórakoztatóbb formában.
Persze egy kicsit több szabadidőt kell rááldozni, de egy hobby erről szól.
A "nagyok" pedig, hidd el segítenek, csak megfelelő formában kell kérdezni.
 
Huh gyorsan tegyük tisztàba a felvetett dolgot. Én nem a GA-ás srácoktól (lányoktól :)) várom ennek az írását, hanem közösségi munkában ennek a fórumnak a résztvevőitől. A GA csak a felületet biztosíthatná és a szerkesztői feladatokat látná el. Tisztában vagyok vele, hogy ez iszonyat meló, de a jelen kori technikai vívmányokat felhasználva a wiki a legcélravezetőbb platform.
 
Nem először van ilyen, vagy hasonló kezdeményezés, de az a probléma ezzel, hogy nincs biztos út, amit szakirodalomként lehetne kezelni. Minden akvárium más és más, ha valaki két teljesen ugyanolyan akváriumot indít ugyanazokkal a feltételekkel, egymástól fél méterre, még az sem biztos, hogy ugyanúgy fog fejlődni, viselkedni. Az interneten fellelhető adatok mondhatni tájékoztató jellegűek, de a finomhangolást mindig az aktuális akváriumon kell elvégezni.
Ezek a naplók azzal a céllal is készülnek, hogy nyomon lehessen követni a fejlődését, a fellépő problémák megoldását, így adva esetleges ötletet a későbbi tagoknak. Mutat egy utat, amin el lehet indulni, de nem biztos, hogy az illető akváriumánál megoldja a problémát. Nem hiszem, hogy idegesítő lenne a kérdés és a kérdező, maximum abban az esetben, ha láthatólag lustaság miatt nem találta meg a választ.
Vannak leírások, tapasztalatok a különböző talajokról, tápozásról, a szükséges fényről, a co2-ről, de azt nem tudja senki megmondani, hogy mit és hogyan használj. Pontosabban meg tudja mondani bárki, de nem biztos, hogy a várt eredményt fogod kapni. Nagyon sok olyan napló van, ami a képzeletbeli nagykönyv szerint készült, mégis elöntötte az alga, vagy pusztulnak a növények, és ennek számos oka lehet. Ilyenkor jön a találgatás a többi tagtól, hogy kevés fény, sok fény, túl sok táp, vagy éppen egy bizonyos elem hiánya okozza-e a gondokat. Van minta arra, hogy a növények milyen hiánytüneteket produkálnak, akkor melyik elem lehet a kevés, de közben az is előfordulhat, hogy egy másikból van túl sok, ami gátolja annak a bizonyosnak a felvételét. Algáknál szintén van összeszedett anyag, hogy vajon mi okozza, csak épp egy co2 nélküli akváriumban "a co2 nem megfelelő eloszlása" szavak nem sokat érnek.

Azt hiszem a fórum igazából wikiként is működik, viszont tudni kell, hogy mit is keresel.

Egy másik topikban írt kisregényemet tudnám csak ismételni. A Walstad könyv nem rövid, nem olvastam, de száraz információ tömegnek írják, és az az egész egyetlen "fajta" akváriumra vonatkozik. Most nekünk itt a lowtech, mid-tech, high-tech. Több féle tápozási elv, több fajta növényesítési stílus. Más tápmennyiség kell egy hollandba, és más egy csak parvulás iwagumiba.
Ha az én akváriumomat nézzük, és mondjuk összehasonlítjuk az elvekkel, rég ki kellett volna halnia az állataimnak és algatengernek kéne lennie, ugyanis túl van telepítve, erős a fényem, és hightech tápot használok (mic-mac együtt, nehéz belőni co2 nélkül), mégis köszöni jól elvan.
Ovasgattam, próbálkoztam, valami bejött, valami nem.

Két éve akvarizálok, jelenleg egy újabb kicsi elindítását tervezem, de fogalmam sincs milyen talajt válasszak, mert egyelőre túl sok feltételnek kéne megfelelnie. Olvasok, nézem a tapasztalatokat, hogy kinek van hasonló elgondolása, mit ért el vele, mire kell figyelnem. Ami persze nálam teljesen más lesz, mert már a felhasznált víz sem lesz ugyanolyan.
 
Teljesen érthető az igény, pláne rendes szakirodalom hiányában. Mindenki máshogy dolgozza fel az infókat, ezért nem lenne rossz valami hasonló megoldás sem azoknak, akik wiki szintű tematikus oldalakat néznének.
Volt egyébként fórum wiki is, de az idő bedarálta. Nem használtuk.

Egy ilyen infó gyűjtemény is akkor jó, ha megfelelő emberek szerkesztik a tartalmat vagy esetleg állandóan moderálják a cikkeket a szerkesztések után.
Nem csak a cikkek készítése lenne hatalmas meló, de ennek az infóhalmaznak a monitorozása, menedzselése sem, ami akár egy 100-as lista után is kemény, pedig simán ennek a többszörösét is el tudom képzelni wiki formában.
A jó wiki meg kb így nézne ki: https://www.aquasabi.de/aquascaping-wiki
fotókkal stb...

Több hasonló tartalmat készítettünk mi is korábban, de ezeket is aktualizálni kellene:
https://greenaqua.hu/hu/novenyvalasztas
https://greenaqua.hu/hu/karbantartas
https://greenaqua.hu/hu/kezdoknek


A több hónapos olvasgatás helyett a hobbival most ismerkedőknek a következőt tudom javasolni:

  • Használjátok a keresőt. A fórumon beépített kereső motor nagyon hatékonyan működik. Egy pici gyakorlással minden megtalálható vele.
  • A fórum teljes kiolvasása helyett inkább a fókuszált infó keresést javasolnám. Pl új akvárium indítása? Nézz meg 1-2 naplót ami szimpatikus, miből, hogyan építkezett és kiindulási alapnak jó lehet akár a teljes "lemásolása is".
Anno Nigro akváriuma adta a mintát nekem is az első növényeshez. Bevásároltam minden hozzávalót, amit használt és kb ugyanazt az eredményt tudtam elérni. Nyílván innen indul a gyakorlás, amit nem lehet megúszni, de egy használható technikai háttérrel sokkal könnyebb az egész.
  • Ne akarj elsőre világbajnok akváriumot építeni. Bár rengeteg szuper akvárium van a fórumon és a neten is, de az első tuti egy botladozás lesz. Ebből tanulsz. Nekem az első egy salátáskert volt. És a gyep tökéletes nyírása helyett el voltam foglalva azzal, hogy a CO2 rendesen menjen, ráérezzek a vízcserékre, az algák kezelésére stb. Ha lazán kezded sokkal több sikered lesz. Valószínűleg a rengeteg olvasással ezt szeretnéd elkerülni, de ebben a wiki sem nagyon fog segíteni.
  • Próbálj ki többféle növényt. Nem kell a teljes elbontásig várnod, menet közben is cserélgetheted a növényeket. Pl az egyik túl nagy lett vagy nem érzi jól magát ott ahova ültetted. Próbálj mást helyette.

Így viszonylag kevés olvasással egy kis gyorstalpaló után beleugorhatsz a saját kis víz alatti kert gondozásába. Nem bonyolult dolog, de idővel tapasztaltabb leszel és ez látszik majd a végeredményen is.
 
Huh gyorsan tegyük tisztàba a felvetett dolgot. Én nem a GA-ás srácoktól (lányoktól :)) várom ennek az írását, hanem közösségi munkában ennek a fórumnak a résztvevőitől. A GA csak a felületet biztosíthatná és a szerkesztői feladatokat látná el. Tisztában vagyok vele, hogy ez iszonyat meló, de a jelen kori technikai vívmányokat felhasználva a wiki a legcélravezetőbb platform.
Két részletet ragadnék ki @Zuzmi és @Meskó hozászólásából:
"Szerintem akinek nincs eleg ideje olvasgatni annak a hobbyra sem lesz eleg ideje. "
" de az a probléma ezzel, hogy nincs biztos út, amit szakirodalomként lehetne kezelni. Minden akvárium más és más, ha valaki két teljesen ugyanolyan akváriumot indít ugyanazokkal a feltételekkel, "

Ezekhez nincs mit hozzáfűzni.

A Wikipédia tényeket közöl, a fórum pedig csak véleményeket, még akkor is, ha ezek elismert szakemberektől származnak. ... és ez óriási különbség!
Ha ilyen igény van, akkor inkább a már működő Wikipédiát kelle bővíteni a tárggyal.
Másrészről pedig vannak szakkönyvek, amelyek tényleg az alapismereteket közlik. Kiindulásként szinte bármelyik megfelel.
 
  • A fórum teljes kiolvasása helyett inkább a fókuszált infó keresést javasolnám. Pl új akvárium indítása? Nézz meg 1-2 naplót ami szimpatikus, miből, hogyan építkezett és kiindulási alapnak jó lehet akár a teljes "lemásolása is".

Az esetleg nagy segítség lenne, ha az igazán jól sikerült akváriumok, jól dokumentált naplók közül ki lenne emelve 8-10 darab (különböző méret és felszereltség - Nano low/high - 60 cm low/high - 90 cm low/high -120 low/high)
Ezeket - mintegy ajánlást - könnyen meg lehet találni, végig lehet olvasni
 
Az esetleg nagy segítség lenne, ha az igazán jól sikerült akváriumok, jól dokumentált naplók közül ki lenne emelve 8-10 darab (különböző méret és felszereltség - Nano low/high - 60 cm low/high - 90 cm low/high -120 low/high)
Ezeket - mintegy ajánlást - könnyen meg lehet találni, végig lehet olvasni

A low-high felosztástól én már kicsit viszketek. NINCS egyértelmű határ, inkább csak "irányvonalak". Amikor kérdezik, hogy hol van a határ pl. fényerőben, legszívesebben visszakérdeznék, hogy "ki szerint"? Ezek nem hivatalos kategóriák, hanem a hobbisták alakították ki, mert szeretnék elnevezni azt, amit csinálnak. Hatalmas különbségek lehetnek a vélemények és elnevezések között.

(pl. Valaki csinál egy aktív talajos, lágy vizes, 60lm /l fényerővel működp akváriumot, de nem használ CO2-t, így elnevezi low-technek. Van egy csapvizes, 30lm/l-rel működő "családi" akvárium. Papíron mindkettő low-tech, de teljesen más a kezelésük.)
 
@Bálint Nagy

Könyv sajnos nem lesz valószínűleg, egyszerűen nem éri meg kiadni a hazai piacra, és erő, idő sincs megírni nagyon. 'Wiki" sem szerintem, hasonló okokból. Másrészt a szakmai alapokban sem egyezik mindenki véleménye.

Akik kezdik a hobbit, maradnak a fórumok, blogok, facebook csoportok tanulni. pl. az akvaguru.hu jól leírja az alapokat, tudományos alapossággal. Nigro blogja jó aquascaping alap, de "családi", nem aquascaper, de még is dús, egészséges növényes(low tech?) akváriumok alapjait nem tudod meg belőle. Nehéz ügy, első körben el kell dönteni melyik ágat szeretnéd űzni. Ha az aquascaping fogott meg, akkor nigro blogja, és tematikus keresés itt.
 
George Farmer felkérésre éppen aquascaping könyvet ír, elvileg idén már a polcokon lesz. Az egy jó olvasmánynak/alapnak tűnik, ismerve a hozzáállását és a stílusát. Youtube csatornáján mindig beszél róla. Tele lesz képekkel, magyarázattal, kezdőktől egészen a haladókig ki akarja elégíteni az olvasók igényeit. @viktorlantos - ék akár még forgalmazthatnák is itthon :)
 
George Farmer felkérésre éppen aquascaping könyvet ír, elvileg idén már a polcokon lesz. Az egy jó olvasmánynak/alapnak tűnik, ismerve a hozzáállását és a stílusát. Youtube csatornáján mindig beszél róla. Tele lesz képekkel, magyarázattal, kezdőktől egészen a haladókig ki akarja elégíteni az olvasók igényeit. @viktorlantos - ék akár még forgalmazthatnák is itthon :)

Amerikai piacra keszul, de ha az eu piacon is elerheto lesz, hozunk belole. Vegre egy angol nyelvu anyag
 
A low-high felosztástól én már kicsit viszketek. NINCS egyértelmű határ, inkább csak "irányvonalak". Amikor kérdezik, hogy hol van a határ pl. fényerőben, legszívesebben visszakérdeznék, hogy "ki szerint"? Ezek nem hivatalos kategóriák, hanem a hobbisták alakították ki, mert szeretnék elnevezni azt, amit csinálnak. Hatalmas különbségek lehetnek a vélemények és elnevezések között.

(pl. Valaki csinál egy aktív talajos, lágy vizes, 60lm /l fényerővel működp akváriumot, de nem használ CO2-t, így elnevezi low-technek. Van egy csapvizes, 30lm/l-rel működő "családi" akvárium. Papíron mindkettő low-tech, de teljesen más a kezelésük.)

Jogos... én mondjuk a CO2 igen/nem vonalon gondolkodtam, de nyilván 1001 árnyalat lehetséges
 
Jogos... én mondjuk a CO2 igen/nem vonalon gondolkodtam, de nyilván 1001 árnyalat lehetséges

Pár hónapja végeztem méréseket "steril" környezetben, nyilván egy igazi akváriumban más lehet az érték, de CO2 nélkül is, 1-2 nk KH esetén nagyjából 10+ ppm szabad CO2-t kalkuláltam a KH és pH mérések alapján. Én már a 0-1-2 nk KH környékén üzemelő akváriumokat, amik közepe-erős fénnyel mennek mesterséges CO2 nélkül, egy köztes állapotba, a mid-tech-be sorolnám.
 
Nincs már jó pár angol nyelvű könyv? Vagy nem eléggé fedik le az igényeket a benne lévő dolgok?

Egyáltalán nincs értelmes nyomtatott anyag erről a témáról sajnos.
Általános anyagok vannak. De aquascaping témában kb. nulla.

Pedig hálás téma. Reméljük ez egy jó kezdeményezés és az anyagi források is megvannak hozzá.

Építés, növények használata, tippek trükkök, dekorációval való meló, egyszerűbb és bonyolultabb layout készítés. Növények természetes használata.
Egy ilyen akvárium üzemeltetése, problémák, megoldások. Működő akváriumok átalakítása stb. Zöld, színes akváriumok. Sziklás fás akváriumok. Kétoldalú berendezések.
Spec tech cuccok és ezek használata, hogyan segítik az akváriumot hosszabb távon.....

Rengeteg téma van. De erre komoly kiadó és pénzügyi háttér kell, hogy ezt megfelelően be lehessen csomagolni.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére