• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aquamorf LED

AmBalaj

Főkertész
Legjobb napló
Leginkább a műszikláiról és különböző 3D háttereiről volt ismerős ez a taksonyi székhelyű cég, de a napokban felfedeztem, hogy LED-es akvárium világításokből is nagyon jól fel vannak szerelve. Több méretben, többféle kivitelben készítenek lámpákat és az az igazság, hogy elgondolkodtatott az ajánlatuk. Szeptemberben pár napig Pesten leszek úgyhogy tennék egy kitérőt, de előtte azért puhatolóznék.

Van valakinek tapasztalata velük? A honlapjukon egy "Green Aqua akváriummal" szemléltetik az egyik világítótestjüket, a háttérben ADA termékekkel és egyéb high-end finomságokkal. Talán @viktorlantos vagy @Nigro többet tudnak róla.

60P akváriumom van, úgyhogy az árakat tekintve simán bevállalnék egy "Extra széles spektrumú" 60 centis példányt, de felmerült pár kérdés.
- Először is nincs tapasztalatom kék meg piros LED-ekkel viszont úgy rémlik, hogy páran a fórumon kísérleteztek már ilyesmivel. Minden véleményre kíváncsi vagyok.
- Másrészt az 5400 lumen fényerő enyhén szólva ijesztő :D Még dimmerrel is túlzás, mert (fotózáson kívül) soha nem használnám ki.
- Az 50 centis kistesó a maga szerény 4320 lumenjével már jobban kihasználható (nem 50%-ra, csak mondjuk 70%-ra lenne letekerve az idő nagy részében). Jobban is nézne ki (mindenképp függeszteném), de ott már más gondok jelentkezhetnek. Ha jól értelmeztem, 10 centivel rövidebb LED-szalagok kerülnek be mint maga a világítótest, tehát ez esetben az akvárium két szélén 10-10 centi maradna lefödetlenül. Mennyire lehet baj ez egy ilyen kialakítású lámpatestnél?
 
A fórumon rákeresel elvétve találni róla infót. Leginkább vásárlás előtti kérdések. Utólagos tapasztalat nincs.

Utoljára talán 2-3 hete írtam, hogy miért szerepelnek a GA akváriumok a fotón. Nem ezzel a lámpával készültek az akváriumok. Mi sem tudtuk tesztelni, csak próba erejéig feltettük az akváriumra. Volt egy közös elgondolás, ami végül meghiúsult.

Anno nem tetszett a szín spektrum. A zöld színek nem voltak szépek. (sárgás volt ha jól rémlik). Árban nem tudott versenyezni az olcsó T5 kombó lámpákkal és a gyártási korlátok miatt nem volt lehetőség cserélni a ledet olyanra amit szerettünk volna.
 
Nekem az a nagggyon furcsa, és főleg gyanús, hogy olyan adatokat adnak meg, ami szerint 1W teljesítménnyel 180 lm fényerőt kipréselnek a ledekből. Tudtommal ez lehetetlen... Kb a fele reális.
 
Minden lámpa amit próbáltunk gyengébb volt az Aquasky 601-nél. Pedig tudjuk, hogy ennél még van feljebb.
 
Nekem az a nagggyon furcsa, és főleg gyanús, hogy olyan adatokat adnak meg, ami szerint 1W teljesítménnyel 180 lm fényerőt kipréselnek a ledekből. Tudtommal ez lehetetlen... Kb a fele reális.

Tudtommal is. 90-100Lm/W-tal már jónak számít egy led a mostani technika szerint. A philips kisérletezett annak idején és nekik sikerült 200-at elérni. Az nem tudom hol tart most.
 
Köszi a válaszokat srácok! Rákerestem mielőtt kérdeztem de valami miatt akkor nem jártam sikerrel, most viszont megtaláltam a beszélgetést. Rá fogok kérdezni a gyártónál a LED-ek típusára, bár kétlem, hogy az orromra kötnék. Mindenesetre egy mailt talán megérhet a dolog.

@Beni, @outside_agency :
Érdekes amit mondotok a hatékonysággal kapcsolatban, ilyen szempontból sosem vizsgálódtam. Most hirtelen ebbe botlottam bele: Cree News: Cree First to Break 300 Lumens-Per-Watt Barrier
Ez egy tavalyi sajtóközlemény a Cree-től, miszerint a 180 lumen/watt-os hatékonyságot ők már 2009-ben elérték és tavaly tavasszal már 300 lumen/watt-tal dicsekedtek. Tudom, laboratóriumi körülmények, teszt fázis, távol áll még ilyenkor a forgalmazástól stb, de szerintetek elképzelhető, hogy ilyen márkás cuccokat épít be az Aquamorf és 6 év alatt megfizethető szintre szorult le az ára?

Anno nem tetszett a szín spektrum. A zöld színek nem voltak szépek. (sárgás volt ha jól rémlik).

@viktorlantos : Emlékszel még, milyen lámpákat próbáltatok? Csak sima fehéret, vagy ebbe az ún. extra széles spektrumúba is belekóstoltatok?
Továbbra is várom egyébként a tapasztalataitokat a piros-kék kombinációkkal :) Érdemes próbálkozni vagy nem számottevő a különbség?

Minden lámpa amit próbáltunk gyengébb volt az Aquasky 601-nél. Pedig tudjuk, hogy ennél még van feljebb.

Árban nem tudott versenyezni az olcsó T5 kombó lámpákkal és a gyártási korlátok miatt nem volt lehetőség cserélni a ledet olyanra amit szerettünk volna.

(Kicsit off lesz, mert nem konkrétan az Aquamorf termék érdekel, hanem a maga a technológia, úgyhogy előre is elnézést kérek...)
Eltekintve ár-érték aránytól, fenntarthatóságtól, hatékonyságtól, kényelemtől, esztétikumtól, stb. és csak a növények növekedését tekintve mi a tapasztalatotok? Egy ilyen átlagos T5HO fénye alatt jobban fejlődnek a növények mint egy közepes LED alatt? A spektrumgörbéről tudom, hogy szinte minden esetben eltérő és kíváncsi vagyok, melyik hozott nálatok jobb eredményeket. Én annak idején T8-ról egyből a fehér LED szalagra tértem át, úgyhogy a T5 erényeiről csak lexikális tudásom van, az sem sok :)

Száz szónak is egy a vége, szeretnék már végre egy igényes, gyári világítást is kipróbálni de jelenleg az Aquasky 601 árának nagyjából fele áll rendelkezésemre.
 
Ez egy tavalyi sajtóközlemény a Cree-től, miszerint a 180 lumen/watt-os hatékonyságot ők már 2009-ben elérték és tavaly tavasszal már 300 lumen/watt-tal dicsekedtek.
Ez így van, csak ha megnézed az árát és hogy pontosan milyen körülmények között tudják ezt a teljesítményt a power ledek, akkor máris máshogy látod a helyzetet. A power ledek valahol 1/4 és 1/3 teljesítmény körül tudják a legnagyobb hatásfokot biztosítani. Nagyobb teljesítménynél eléggé leromlik a hatásfok. Ez azt jelenti, hogy 3x, 4x annyi darab ledet kell beépíteni a lámpába. Ráadásul ezek az extrém jó hatásfokú ledek messze drágábbak mint a 90-130 lumen környékén teljesítőek. Többször számolgattam már mennyibe jönne ki egy egyedi gyártás. De csak az anyag költség ijesztő volt. Hiába fogyaszt keveset, a megtérülésről még csak álmodozni sem lehet.


Tudom, laboratóriumi körülmények, teszt fázis, távol áll még ilyenkor a forgalmazástól stb, de szerintetek elképzelhető, hogy ilyen márkás cuccokat épít be az Aquamorf és 6 év alatt megfizethető szintre szorult le az ára?
Kizárt dolog.
Mindenki olcsó vagy kicsit minőségibb led szalagokat használ (ADA), esetleg olcsóbb vagy közép kategóriás power ledeket (ELOS, Giesemann, TMC). Felső kategóriásat nem használ senki sem. Nézd meg így is mennyibe kerülnek az előbb felsoroltak, mi lenne ha a legdrágább technológiát használnák?
 
@eMZé, szóval szerinted sem lesz az Aquaskynál kétszer erősebb dimmelhető lámpám kevesebb mint feleannyiból... :confused: Így kimondva tényleg nagyon hülyén hangzik... Pedig valami azt súgta, hogy vágjak bele.
 
Szerintem lehet erősebb lámpád feleannyiból. Csak nem ez lesz az :) A neves gyártóknál meg kell fizetned az igényes formatervezést és minőséggaranciát is. Ha csak a teljesítményre mész, kihozhatsz olcsóbban DIY lámpát.
Ezektől függetlenül viszont lehet még jó ez az Aquamorf is (még ha nem is jobb), kíváncsi lennék a tapasztalatokra. <-- Ezért szerintem vágj bele ;) :D
 
Amúgy félreértés ne essék, tényleg nem akarok erősebbet az Aquaskynál, mert semmi nem indokolja. Ha Aquaskyt vennék, akkor is közbeiktatnék egy dimmert, mert én már csak ilyen vagyok :) A plusz fényről csak annyit, hogy jól jönne fotózásnál, de annál tovább nem izgat.
Az ereteti kérdésem egyébként nem is erre vonatkozott csak ráterelődött a szó, mert @Beni -nek feltűnt ez az ellentmondás ami tényleg egyre gyanúsbb minél jobban elásom magam a témában. Nagyon örülök a visszajelzéseiteknek, már csak azt kellene eldöntsem, hogy érdemes-e a nyaralásomból rászánjam azt a pár órát és ellátogassak Taksonyra vagy jobban járok ha újra előkapom a forrasztópákát és felszerelem az elfekvőben levő fehér ledjeimet (vagy akár 2x24W T5HO-t). :)
 
Amúgy félreértés ne essék, tényleg nem akarok erősebbet az Aquaskynál, mert semmi nem indokolja. Ha Aquaskyt vennék, akkor is közbeiktatnék egy dimmert, mert én már csak ilyen vagyok :) A plusz fényről csak annyit, hogy jól jönne fotózásnál, de annál tovább nem izgat.
Az ereteti kérdésem egyébként nem is erre vonatkozott csak ráterelődött a szó, mert @Beni -nek feltűnt ez az ellentmondás ami tényleg egyre gyanúsbb minél jobban elásom magam a témában. Nagyon örülök a visszajelzéseiteknek, már csak azt kellene eldöntsem, hogy érdemes-e a nyaralásomból rászánjam azt a pár órát és ellátogassak Taksonyra vagy jobban járok ha újra előkapom a forrasztópákát és felszerelem az elfekvőben levő fehér ledjeimet (vagy akár 2x24W T5HO-t). :)
Ha ledre váltanék, akkor egész biztosan olyat vennék/csinálnék, amiben van külön kék és piros is. Ha nem túl nagy kerülő, akkor ugorj be hozzájuk, és nézd meg élőben, mert biztos csak így lehetsz a dologban.
 
Én mondjuk megnézném növények felett. Végül is ezt fogod nézni egész évben.
Szárazon szinte minden LED egyforma.

Többfélét megnéztük anno. Azt hiszem 3-4 változatot a kérdésedre válaszolva.
Ha tudod mindenképp próbáld ki.

Eddig a legszebb LED szín amit láttam az az Opnova volt. A boltban hónapokig használtuk. Most épp valami defekt van szerintem a táp halt meg.
De ennek a lámpának volt a legközelebb a színe a zöld Solar izzóhoz és a legszebb zöld színekhez. Itt is vegyes fény van. De a gyártó elég sokat tökölt ezzel, hogy ilyen patent legyen
Opnova – The Beauty of Aquatic Lighting
 
Ha nem túl nagy kerülő, akkor ugorj be hozzájuk, és nézd meg élőben, mert biztos csak így lehetsz a dologban.
Végül is... Mit veszíthetek? :) Egye fene, útbaejtem őket és vetek egy pillantást a kínálatra.
Én mondjuk megnézném növények felett. Végül is ezt fogod nézni egész évben.
Szárazon szinte minden LED egyforma.
Pontosan ez a bajom, hogy szerintem nem fogom tudni megnézni olyan körülmények között ahogy szeretném... De remélhetőleg lesz ott valami bemutató akvárium (még ha nem is növényes) ha már hátterekkel is foglalkoznak.
Eddig a legszebb LED szín amit láttam az az Opnova volt. A boltban hónapokig használtuk. Most épp valami defekt van szerintem a táp halt meg.
Az Opnova sajnos nem fér bele a költségvetésbe, de szívesen megnézném, csak hogy egyen a fene utána :D Hazafele jövet beugrom hozzátok, hátha addig sikerül életet lehelnetek belé ;)
 
Nos, írtam az Aquamorfnak. Nem lettem sokkal okosabb. Bár a ledek pontos típusára és gyári leírására voltam kíváncsi, ennyit tudtam meg: "(...) lámpáink, mindig az elérhető LED technológia csúcs alkatrészeiből készülnek. A CHIP sorozat SAMSUNG licensz alapján gyártott SMD led. A tokozásuk változhat. Sugárzási szög 120 fok."

Valakinek mond ez valamit?
 
45 cm széles akira én is nézegettem az Aquamorf lámpáit, de nincsnek jó tapasztalataim a leddel (7020-asból építettem és hiába volt jóval túltervezve, semmit nem ér), ezért örültem, hogy mást is érdekelnek e gyártó termékei. Várom a személyes tapasztalatokat, bár azt hiszem, ezt csak 3-5 hónap tesztüzem után lehet leszűrni.
 
Miért nem ért semmit?
mert nem nőtt alatta a növényzet. bár lehet, hogy igaz az az elmélet, hogy a nanoban nem a 60lumen/l a mérvadó, de nekem majdnem 100 volt és alig nőttek a növények, jött a staghorn. Lehet, hogy nem csak a led volt a gond, de most a 32w tornado alatt szebb minden, de mintha a parvula mininek ez is kevés lenne.
Amúgy meg a 7020-asok között is van gagyibb, lehet, hogy nekem olyan jutott :(
 
Back
Oldal tetejére