• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aqua Art táp és talaj tapasztalatok

Na akkor most mesélek. Mivel nem voltam apt tápokkal sem megelégedve, így kicsit kitekintettem. Régóta kacérkodtam az aqua artos red és green tápokkal. Újra elolvasva a leírásukat egyből lecsaptam a macro green verzióra. Leírásában az szerepelt, hogy a megfelelő nitrát, foszfát és kálium összetétele van a kis fényt igénylő bolbitisek, microsorumok és anubiasok számára. Na mondom pont egy ilyen híg lötyi kell nekünk, hogy kislányom minden nap nyomasson az akváriumba egy-két pumpával. El is kezdtem egy flaska microval és egy macro greennel a tápozást. Micronál érdekesség, hogy a heti cserélt víz mennyiségéhez adja a mértéket, ami újszerű és érdekes megközelítés.
Eltelt egy hét és azt vettem észre, hogy az úszó növények masszív nitrát tünetet mutatnak és bolbitis is senyved. Mértem egy alacsony tartományú foszfát teszttel és egy nitrátot is. Nitrát <5 lett, míg foszfát >3. Hű mondom itt valami baromi nagy gond van. Ráírtam a lengyel gyártóra, hogy mondják már meg légyszi, milyen arányban van benne az N és P, és hány ppm-el is emel? Nos a dühítő válasz tegnap meg is jött. Eltekintve a már olvasott promóciós szövegtől a lényege az volt, hogy üzletpolitikájuk szerint ilyen adatot nem adnak ki. Na mondom akkor ………., majd rámérek magam. Vettem egy friss jbl no3 tesztet meg bevetettem a tűpontos foszfát tesztemet is. 10 liter ro vízbe tettem 1ml macro greent és lemértem. Nitrát kimutathatatlan, foszfát ~2 ppm.
Szerencsére már pénteken toltam bele egy nagyobb adag N+-t így vasárnapra már kezdenek az úszónövények helyrejönni.
Írtam egy óvatoskodó számonkérő levelet a gyártónak, a válaszukat megosztom majd.
 
Hirtelen haragomban sok rosszat gondoltam. Nos. Lehiggadva próbálom más szemszögből elemezni a dolgot. Két variáció lehetséges.
Ad.1.: a tápkeverő ember eltolta. Ennek valószínűsége kicsi, de nem lehetetlen. Láttunk már ilyet.
Ad.2.: ténylegesen a macro green tápjuk egy híg kálium-foszfát táp. A leírás szerint napi 40 literhez adsz 1 ml-t. Ezzel 0,025-el emeled a foszfátot.
Amit tudni kell a red és green tápjukról, hogy mindkettőt aktív talajhoz ajánlják használni akként, hogy a növények aktív növekedési szakaszában (visszavágás után) a redet tolod két hétig, aztán a kívánt növénymagasság elérése után a greent tolod két hétig (aztán indul a visszavágással az egész újra).
Feltételezem, hogy a red tápjuk EI alapján működik emelt nitrát tartalommal (nem vettem, nem mértem be). Tulajdonképpen érdekes koncepció, mert a green használata közben lényegében nitrát megvonást használsz, a kis mennyiségű foszfátot meg részben elnyeli a talaj, részben pedig felhasználják a nővények a vízben maradt maradék nitráttal.
Személyes nyűgömnek 3 oka van a green kapcsán.
1. Nem aktív talajjal akartam használni, így piszkosul felhalmozódott a foszfát.
2. Nem tüntetik fel a hatóanyagtartalmat, így nem is lehet alaposan tervezni vele. Szerintem egy korrekt gyártó elérhetővé teszi a tartalmat.
3. A leírásban kifejezetten microsorumok, anubiasokhoz írták, ami félrevezető így, hiszen ha nincs aktív talajom, nem működik a dolog.

Nem kicsit átverve érzem magam. Ettől eltekintve nem a táppal van a gond, hiszen elméletileg működőképes a dolog, hanem az elégtelen termékinformációval.
 
Utoljára módosított:
Csak a hitelesség kedvéért. Ezt az üzenetet küldtem neki:

Dear Bartlomiej Lipczynski,



as you refused to provide me with data, I measured the results myself. I put 1 ml of macro green medium in 1 litre of ro water. The result was astonishing. Nitrate was undetectable, while phosphate was 2 ppm. Excuse me for asking, but are you actually selling mono phosphate under the name macro green? The description of the product does not suggest this at all and is highly misleading.



Best regards



Balint
 
Ez a választ kaptam:

Dear Sir dr. Nagy Bálint,
Good Day,
Your message proves that you are beginning your adventure in the world of chemistry and chemical technologies, which is musch bigger and more complicated than you can imagine at this stage.

However, there was a misunderstanding, because our company deals with the supply of finished products for aquarists focused on freshwater aquaristics with live plants. We provide support and knowledge in the field of aquarium products, that we sent You before. We do not distribute chemical reagents or online training for home chemistry experiments.



Therefore, we will not be able to help you with your experiments. However, we would like to remind you of the caution and safety precautions described on our products, in particular, do not eat them or pour them into your eyes.



We wish you a lot of success and satisfaction related to the beautiful aquarium hobby.
 
Ha a Green Aqua ilyen kitérő válaszokat adna a feltett kérdésekre, már egy ügyfele sem lenne. Elég csalódott vagyok. Azt kell mondanom, hogy senkinek nem ajánlhatom ennek a cégnek a termékeit.
Ez nem kitérő válasz volt, hanem durva arcul (pofán) csapása a vásárlónak. Egy enyhén pikirt, de jogos kérdésre, egy szemtelen, lealázó választ adnak. Nem semmi... ☹️
 
Odáig értem a sztorit, hogy manapság nagyon sokat akarunk egy táptól. Szeretnénk, hogy minden iszonyat lassan nőjön, de legyen teljesen egészséges, szép harsogó színű. A vörösödésre hajlamos növények iszonyat vörösek legyenek. Emellett lehetőleg ne kelljen sokat karbantartani és ne feles vízcserét kelljen csinálni hetente, hanem kevesebbet. Ja és egyáltalán ne legyen alga.

Szóval innen nézve érthető ha valamelyik gyártó nem akarja kiadni a titkait. Egyrészt nem szeretnék, hogy te otthon méricskéljél és ezt-azt hozzátéve "elrontsd" az ő tuti receptjüket, hiszen nekik az az érdekük, hogy toljad a gyári adagolást, akkor is, ha csak pár növényed van. Másrészt nem szeretnék, hogy a konkurencia megtudná a titkos részleteket. Persze ha akarják, úgy is bemérik.

Ami a kommunikációjukat illeti, hát az előzőek mentén gondolkodva végül is jogos, hogy nem akarnak infóval szolgálni.
Na de a stílus, az bizony bicska nyitogató.
 
Én azt gondolom, hogy ez valami sablon válasz szöveg lehet. Biztos nem én írtam nekik először. Nekem az sokkal kevésbé tetszik, hogy a termékleírásban azt állítják valótlanul, hogy a lassú növekedésű microsorum stb növények részère ideális arányban tartalmaz npk elemeket. Az anubiasnak nem kell nitrát? szerintem ez a fogyasztó megtévesztése. És nem is a válaszuk stílusa a probléma, hanem hogy egyáltalán nem látják problémának hogy megtévesztik a fogyasztót. Simán el lehet adni a terméket máshogy is, nem kell a kamu duma. Ismétlem nekem ez a mèrhetetlen erkölcstelenség verte ki a biztosítekot, nem a stílus. Először ledöbbentem én is a szövegen és kezdett vörösödni a fejem, de aztàn röhögtem egyet rajta, mert ennyire intelligensen paraszt választ régen olvastam. Humorérzékem azért még van.
 
A jószágok által megtermelt nitrát mellé valóban kell még? Szerintem egy anubias-microsorum tipusú akváriumnál pont hogy a felgyülemlő nitrát a probléma.
Az angolom erősen hiányos, de a simizzem a buksid hülyegyerek tipusú választ még az átlagos, tudatlan vásárlónak sem szabadna adni.
 
A jószágok által megtermelt nitrát mellé valóban kell még? Szerintem egy anubias-microsorum tipusú akváriumnál pont hogy a felgyülemlő nitrát a probléma.
Az angolom erősen hiányos, de a simizzem a buksid hülyegyerek tipusú választ még az átlagos, tudatlan vásárlónak sem szabadna adni.
Ahogy az én akváriumom mutatja, kell plusz nitrát. Nincs előírva, hogy kell olyan mennyiségű jószágot tartanom, hogy elég N kerüljön a rendszerbe. Ilyen alapon P-t sem kellene tartalmaznia, hiszen az is jön lebomlásból.
 
Ne érts félre, nem kötekszem. Szivesen beszélgetnék a növénytápok összetételéről, de nem akarok az ördög ügyvédje lenni.
Én anubias-microsorum akváriumnál nem egy profi növényes akváriumot látok kevés nanohallal, hanem egy kezdő akváriumot kaviccsal és guppival. Szerintem a gyártó is.
 
Ne érts félre, nem kötekszem. Szivesen beszélgetnék a növénytápok összetételéről, de nem akarok az ördög ügyvédje lenni.
Én anubias-microsorum akváriumnál nem egy profi növényes akváriumot látok kevés nanohallal, hanem egy kezdő akváriumot kaviccsal és guppival. Szerintem a gyártó is.
És pont ez a lényeg. Olvasd el fent amit írtam. Csak aktív talajjal működik. Különben úgy felhalmozódok pillanatok alatt a foszfát mint nálam. Tulajdonképpen ezt nem is aniubiasosra tervezték, hanem a macro red tápjuk mellé váltótápnak.
 
Utoljára módosított:
Ahogy az én akváriumom mutatja, kell plusz nitrát. Nincs előírva, hogy kell olyan mennyiségű jószágot tartanom, hogy elég N kerüljön a rendszerbe. Ilyen alapon P-t sem kellene tartalmaznia, hiszen az is jön lebomlásból.
Nincs 2 egyforma üveg. Ahogy univerzális táp sincs. Lehet, hogy soha nem ússza meg a magunkfajta méricskélős a kevergetést. Én letettem a voksom az APT mellett. Monofoszfáttal egészítem ki inert talajnál a zero-t. Azokkal a növény-állat társításokkal, ami nekem van, műkszik. Sokaknál enélkül is jó. Neked meg nem jött be. Én a mindenféle barkácsolásban csinálok sokféle verziót, te meg a tápokat szereted kipróbálni. Igazából ez egy tőről fakad. Szeretnénk valami tökéletesen univerzális egyszerűt. A baj csak az, hogy ha megtaláljuk a "szent grált", akkor már hamar unalmassá fog válni.
Kívánom neked, hogy még sokáig ne találd meg, csak járd a végeláthatatlan utat, velünk! Az út a lényeg, nem a végcél. 🙂
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére