• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Apistogramma (Inka) baenschi

Nigro

Alapító
Admin
Apistogramma_baenschi.jpg


Az Apistogramma Inka

(baenschi) törpesügér viszonylag ritka hazánkban. Igen békés Dél Amerikai törpesügér, mely gyönyörű színeivel elkápráztatja tuljadonosát. Először 2002-ben a japán Masatoshi Kuratsu a német DATZ magazinban tett róla említést. A perui őshazában az igen lágy 4 nk alatti vízekben honos. A víz pH-ja savas (5,8-6) a hőfok 25-28 fok. A kifejlett hímek testhossza 5.5 - 6 cm, míg a nőstényeké 3 - 4 cm. Színezetükben a szívárvány minden színe megtalálható. Az akvárium halaira és növényeire nem jelentenek veszélyt.
Az akvárium alsóbb régióiban tanyázik. Leginkább az igen lágy (<4 nk), savanyú (pH 5.8-6), 25-26 °C-os, tőzegen keresztül szűrt víz a leginkább alkalmas. Érzékeny a bomlástermékekre, ezért a rendszeres, részleges vízcserék alkalmával az aljzaton felgyülemlett mulm réteget érdemes minden esetben eltávolítani. Mivel viselkedése más fajokkal szemben békésnek mondható, ezért megfelelő méretű (80-100 liter közötti) medencében probléma mentesen tartható kis testű pontylazacok társaságában. Természetesen berendezhetünk külön a számára is egy 40-50 liter űrtartalmú, nagyobb alapterületű akváriumot is. Mindkét esetben a legfontosabb a baenschi-ik lakóhelye rendelkezzen néhány búvó/ikrázó hellyel (sziklákból, kövekből épített barlangok, kis cserepek, félbevágott kókuszdió stb.)Etetésükkor kerüljük a bél-gyomorproblémákat okozható vörös szúnyoglárvát, fagyasztott tubifex-et.


Tenyésztéséről egy-két jó cikk:
Breeding Fish of the Apistogramma Genus
Apistogramma baenschi (Inka)

Tudományos név: Apistogramma baenschi (U. Römer, Hahn, E. Römer, Soares & Wöhler, 2004)
Magyar név: Apistogramma Inka
Csoport: Sügérek
Származás: Peru; Rio-Shanusi folyó
Testhossz: hím: 5,5-6 cm; nőstény: 3-4 cm
Természetes élőhely: Folyók, folyamok.
Viselkedés: Társas, de a hímek rosszul tűrik egymást. A vízfenék közelében úsznak.
Táplálkozás: Ragadozó (természetes körülmények között kis rákokat, gerincteleneket eszik).
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 65 liter
Halnépesség: 1 hím és 3-4 nőstény 100 literre;
Dekoráció: Növények. néhány kő, gyökerek, kókuszdió.
Hőmérséklet: 25-26°C
pH: 6,5
Keménység: 4,5NK°
(Szaporítás idején alacsonyabb a vízkeménység és a pH-érték).
Várható életkor: 5 év
 
Utoljára módosított moderátor által:
Már elég régóta szemezek vele,gyönyörű állat,az egyszer biztos.
Ha egyszer egy 140-160 literes üvegre váltok,akkor nem kell majd gondolkoznom,hogy őket válasszam e vagy de! :D
Jó kis összefoglaló! ;)
 
Ma vízcserénél észrevettem, hogy leikrázott az egyik Inka párom :) 20-25 vöröses ikrát őriz a nőstény egy kókuszhéj belsejében. Nem dúlt a szerelem, csak úgy pikk-pakk letudták a dolgot :D
 
Pár centivel távolabb felfedeztem még egy adag ikrát, szóval kijavítom magam: inkább 40-45 darab van, vagy még több.
 
Üdv!

Nagyon tetszik ez az Inka hím, gratulálok a fészekrakáshoz! Reméljük sikeres lesz a költés is, majd számolj be folyamatosan!

Milyen körülmények között tartod őket?

:)Gábor
 
Besza-behu nagyon szép. :)
Köszi, büszke is vagyok erre a kis harcosra :)

Milyen körülmények között tartod őket?

Bevallom töredelmesen, vízteszteket soha nem használtam és nem is tervezem. De leírok minden egyebet amit tudok vagy legalább sejtek. Szóval:

- 30x35x30 cm-es akvárium, egy szál nagyon gyenge LED szalaggal világítva
- csapvíz :D (talán <10 Gh)
- 22 °C (fel fogom nyomni 25-26-ra, hogy gyorsabban fejlődjenek)
- használt, mosott Manado ADA PowerSanddel keveredve (valószínűleg keményíti a vizet rendesen)
- a szűrést egy 10x10x20 cm-es szivacs látja el, amit egy elég gyenge levegőpumpa hajt
- lakótársak: néhány tinédzser xifó és black molly
- vízcsere: 10l, amikor szükségesnek látom
- etetés: Tetra Discus granulátum, fagyasztott artemia, cyclops és vörös plankton, naponta 1-2 alkalommal

Eléggé koszos volt már a víz, gondolom a pH a béka gluteusza alatt, ez válthatta ki az ikrázást. Amint mondtam, nem észleltem látványos udvarlást egyik fél részéről sem, csak a nőstény (mintha) jelezte párszor, hogy készen áll. De azt is inkább enyhe célzásnak nevezném, mint őrületes csábító-hadjáratnak :p Egyszóval nem hinném, hogy ideálisak lennének a körülmények. Mindenesetre szépen őrzi az ikrákat, szóval az ösztönökön nem fog múlni a siker.
 
Nagyon szép hal! Egyébként tartható együtt garnélákkal? Ezzel szemezek meg a kakaduval, valamelyiket muszáj lesz majd beszereznem :)
 
Back
Oldal tetejére