• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Apistogramma borelli (Sárga törpesügér)

Rain

Új regisztrált
Apistogramma borelli

Ez a faj régi nagy "szerelmem". Nemrégiben sikerült hozzájutnom Pasa révén egy háremhez (egy hím két nőstény). Véleményem szerint az egyik legszebb dél-amerikai törpesügér faj. Természetes élőhelye főként a 150.000 km2-nyi területű Pantanal mocsárvidéke. Az Apistogramma genus-on belül, a Regani-line tagja. A tartása és szaporítása nem igényel "extra" ismereteket, könnyen gondozható, jó alkalmazkodó képességű, "hálás" törpesügér faj. Többek között elmondható róla az is, hogy viszonylag nagy testmérete ellenére már kisebb 50-60 literes medencében is komfortosan érzi magát, agresszivitása más (nem Apistogramma) fajokkal szemben minimálisnak mondható. Minden olyan tapasztaltabb akvarista számára tudom őket ajánlani, akik korábban már sikeresen "megbirkóztak" az Apsitogramma Cacatuoides (Kakadu törpesügér) gondozásával.

t8t4hr1fna1mkrx8lazi.jpg

6713pyrsy6vkdstksg8n.jpg
 
Micsoda szinek... Nagyon szép példány :thumbup:
Mennyire bírja a csapvizet? Vagy ezt a fajt inkább lágy vizes közegbe ajánlod?
 
Nagyjából ugyanaz érvényes rájuk is mint az Apsitogramma elizabethae-re is: http://ame-torpesugerek.akvariummag...content&view=article&id=77&catid=35&Itemid=53
Ha a víz nem keményebb 16 nk-nál ill. nem lúgosabb pH 7.8-nál, akkor abban nyugodtan tartható minden tenyészetből származó A.borelli. Szaporodni nem valószínű, hogy fognak a számukra keményebb vízben viszont a szín intenzitásuk, ha elég élő eleséget kapnak nem sokkal fogja alul múlni a a lágy vizesekét. Nálam pár napja leívtak a 10nk-s pH 6.5-ös vízben és mivel jó szülők (Gyulánál is azok voltak), jó eséllyel lesz szaporulat.
Szerintem számos olyan törpesügér faj létezik, amely probléma mentesen tartható, sőt szaporítható növényes medencében is, csak valamilyen oknál fogva kevésbé ismertek a növényes irány kedvelői előtt. ;)
 
Kedves kis halnak tűnik, milyen növényekkel javasolnád beültetni az akváriumát? Fűfélékkel vagy inkább nagyobb levelű kardfüvekkel, esetleg hínárfélékkel? Vagy így ebben a sorrendben? :)

A cikk szerint 40L-ben is sikeresen tartható, szaporítható. Milyen más Apistogramma fajok jöhetnek még szóba ekkora méretű akváriumban(természetesen egy pár esetén)?

Üdv ;) Gábor
 
Ma hoztam el egy pár Borellit, a 240 literes akviban van már egy kakadu pár (ők már le is ikráztak többször), kíváncsi vagyok, hogyan oldják meg a határvillongásokat. :)

Egyébként valami gyönyörűek ezek a halak, valahogy kecsesebbek és elegánsabbak mint a többi törpesügér külsőleg (és elvileg a legbékésebbek egyike is).
 
Hát, szegény kis növendék borelli párocska, nem sok esélyük van a kifejlett kakadukkal szemben, remélem ha megerősödnek, a sarkukra állnak majd. Most inkább csak ijedten menekülnek ha a kakaduk hajtják őket. :(
 
Sikerült nekem is szert tennem 4 db kis borellii-re. Most kamaszodnak, de már szép színesek:)
Üröm az örömben, hogy sajna csak egy lányom van és három fickóm.
Eddig csapvizesben voltak, most egy "lágyuló" vizű akváriumba kerültek pontylazacok közé.
A fickók színe elképesztően szép: marinkéktől metál kékig hangulat függvényében, a hát-, farok-, anális- és hasúszókon gyönyörű citromsárga szín dominál. Nem tolakodóan, de határozottan.
Fejükön (a kopoltyú fedőn) a #4 hozzászólásba belinkelt cikk harmadik képén látható piros-fehér színkavalkád látható.
Nagyon nyugodt, már-már félénk viselkedésűek, sokat bújkálnak a növények között, de már elő-elő merészkednek.
A kislány sárgás-barnás alapszínű egy függőleges fekete sávval, ami a szemén át vonul, illetve erre merőlegesen, a test középvonalában a szájtól a farokuszonyig egy másik sötét sáv, a hátúszó tövében is vannak sötétebb foltok.
Rövidesen tervezem, hogy kapnak egy saját akváriumot, "mert megérdemlik" ahogy a reklám szlogen is szól.
A cikk nagyon hasznos volt, köszönet érte @Rain kollegának.
 
Imádom a borelliket, ahogy néztem, itthon három változatot lehet beszerezni: a "sima", alapváltoztat, a paraguay (kékesebb) és a "yellow head", ez pasztelesebb, hangsúlyosabban sárga színű.
Pasaréti Gyulától vetted a borelliket? :)
 
Nem tudom, hogy kitől származnak, mert egy "halkupec" barátom révén jutottam hozzájuk.
Az az érdekes, hogy hangulat függvényében mást és mást mutatnak. Ez számomra sügéreknél nem meglepő, már 13 éve gyönyörködök ebben a tulajdonságukban (hogy akár 10-15 másodpercenként teljesen más színt tudnak mutatni), de például a lazacvörös kalászhalaim ugyanezzel szórakoztatnak.
Néha ilyen a hím színe:
Apistogramma-borelli-a201218601.jpg

néha meg ilyen:
Apistogramma_borellii.jpg

Ami stabilan megvan: az uszonyok határozott sárga beütése.
A csajszi kb így néz ki:
Apistobabies6.jpg

Picit még barnásabb és a hosszanti csíkja egészen a szájánál kezdődik (a szem előtt is van belőle)
Még fiatalok, a srácok kb öt-öt és fél centisek, a csajszi kettő és fél-három.
Uszonyaikat viszont gyönyörűen mutogatják, öröm nézni a kifeszített zászlókat:)
 
Jaja, szép halacsok!

A nőstények az apistoknál szinte mindegyik fajnál hasonlóan "jellegtelenek", viszont ívási időszakban gyönyörűek, hihetetlen citromsárga színben tündökölnek a borellinél és a kakadunál is.
Kíváncsi leszek, hogy az agassizii fire red nőstény (aki narancssárga) mit fog mutatni ívási időszakban...
 
Vettem tegnap egy párat. Gyönyörűek. Egy fatörzsön éjjel együtt pihiztek, kilestem őket. Ma meg a fiú nagyon keményen kergeti a lányt. Remélem fizikálisan nem tud ártani neki. Vajon mi lehet a baja ?
 
Biztos fiú és lány? Nem fiú-fiú vagy lány-lány? Akkor szoktak territoriális vitáik lenni... vagy ha már ivarérettek a hím szimplán csak csajozik. :)
 
Biztos fiú és lány? Nem fiú-fiú vagy lány-lány? Akkor szoktak territoriális vitáik lenni... vagy ha már ivarérettek a hím szimplán csak csajozik. :)
Fiú lány szerintem. Kinézetre is. Teljesen másképp néznek ki. De nem folytonos a harc, csak ha meglátja megkergeti :D

Majd fotózom, ha lehrtőségem lesz :)
 
Back
Oldal tetejére