• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Anubias barteri var. nana

A. Kavicsos said:
Szia kisvido!

Nekem az a tapasztalatom, hogy jobb a növények fejlődése ha halak is vannak az akváriumban (low-tech)!

Írtad, hogy sügeres volt, -lesz az akvárium - mennyi a keménysége a víznek (meszes kövek vannak)?

Szerintem is fontos lenne a tápozás, csak tudni kéne mi-milyen arányban van jelen amit ennnyire szeretnek az algák!
Ha megkapják a növények a hiányzó elemeket, be fognak indulni és felhasználják a többletben lévő anyagokat.
Bár az Anubiasok lassabb növekedésűek és kevesebb fénnyel is beérik, de van-e külömbség a stagnáló és növekedő tövek távolságának a lámpához képest?
Menyi idősek a csöveid, milyen színhőmérsékletűek, mennyit mennek naponta, van-e reflektor fölöttük, mekkora a távolság a vízfelszíntől?
Van fénykép az algáról?
Egyenlőre ezeket a kérdéseket válaszold meg légyszives !
Remélem ezek ismeretében könnyebb lesz a megoldás!

Szia!

Előszőr is köszönöm, hogy foglalkoztok a problémámmal.
Mostanában már ritkábban, de szoktam gyorsteszttel nézni a vízparamétereket. Fejből nem vagyok biztos bennük, de ha valamiben tévedtem, otthon megnézem, és korrigálom:

pH: kb 8-9 körül szokott lenni
NO2 mindig nulla
NO3 Az elfogadható mértéken belül, de kimutatható, és néha a határon mozog (legutóbbi pontos értéket nézek, de lehet mérek egy teljesen újat)
német keménység ha jól emlékszem 14 °d körül szokott lenni.

Egy Opti Natural és egy Opti Plant (30W) fénycsővel világítok napi 6 órát (16.00-tól 22.00-ig) Fényhőmérsékletet sajnos nem találtam leírva róla Kelvin-ben, de az aquadepo honlapján van róla grafikon:

http://www.webshop link moderálva/images/aquadepo-fenycso-opti-plant-diag.jpg

és:

http://www.webshop link moderálva/images/aquadepo-fenycso-opti-natural-diag.jpg

A fénycsövek kb 1,5-2 éve üzemelnek. A fénycsövek a vízfelszín fölött vannak majdnem teljesen (gyári tetőben), reflektor nincs (egyszer készítettem, de kivettem őket).
A vízcseréket egy aktívszenes klórszűrőn keresztül végzem mindig (kéthetente 40%). A szűrés: Eheim Aquaball 60 belső szűrő, és Eheim Classic 2215 külső szűrő.

A hőmérséklet 26 fok állandó (kivéve nyáron :? ).
Van benne 3 nagyobb mészkő, amúgy pala és dolomit. Az aljzat kvarc homok. Ami jobban nőtt Anubias az szőlőgyökérre (ha jól emlékszem, vagy vasfa) van kötözve, de azt a tövet már kettészedtem, és az ami lekerült a fáról is szuperül nő most is. Ami kevésbé jól nő két tő: az egyik szára egy mészkő és a háttér között van, a másiké simán a kvarchomokon úgy mint a jól növő levágott fele most. De kevésbé jól növők levelei felnyúlnak majdnem a víz tetejéig (hosszúak a levélnyelek), míg a jól növőké rövidebb. Az Anubias nana egy mészkőre van kötözve (rá is nőtt nagyjából) a levelek olyan 25 cm-re vannak a vízfelszíntől.

Most nincs képem az algáról, meg az akváriumról, növényekről, de ha hazamegyek készítek, és teszek fel.

Esetleg itt látható, bár ez elég régi kép, de az alga a mi hátul az Anubias-on és a köveken (elég rossz kép) látható, ugyan ez van ma is. A kvarchomokon is megjelenik (háttéren és az Anubias-ok levelein).

barnaalga.jpg


Mindent köszönök

Kisvido
 
Szia kisvido!

Minden nagyjából jónak tűnik!

A csöveket lehetne hamarosan cserélni!

Kevés viszont a növénymennyiség.
Érdekes, hogy míg régen mindenből szerettem volna egy kicsit, nem fejlőddtek túl jól!
Azóta mióta mindenből többet tartok, mintha erősítenék egymást, jobban nőnek!
Próbálj beszerezni több tövet még mindenből!
Ne nagyon fussanak a gyökerek a talajba (pláne ne a tövek)!
Inkább tereptárgyra növesztve érzik jól magukat!

Jó hogy több infót raktál föl, hátha más is észre vesz valamit (Több szem...)!

Remélem hamarosan megoldódik a problémád!

Üdv! A.ttila
 
Halihó újra!

Ma mértem gyorsteszttel az afrikai sügeres akváriumomban, és készítettem róla (növények mennyisége) és az algáról fotót.

Gyorsteszt:
NO2: 0
NO3: 10mg/l
GH: 14°d
KH: 3-6 °d
pH: 7,8 körül

Az algáról itt egy kép, jól látszik, hogy nő az Anubias barteri var. nana-n és a köveken is. Az is látszik, hogy a nana levelei elpókhálósodik. Az mitől van? Itt épp le van szedve kicsit a levelekről az alga. Van ötletetek, hogy milyen alga, és mit tehetnék ellene?

1111060086.JPG


Ez pedig egy kép az aki-ról. Elég a növény, vagy kellene még?

nagy%252520akva.jpg


Bal oldalon a két jól növő tő, a jobb oldalon pedig a kevésbé jól növők.
Köszönöm a válaszokat

Kisvido
 
Szia kisvido!

Növényt bele még, még, még!
Ami a homokban van vedd ki kőre!
Rakhatsz bele Bolbitis heudelotiit, az is afrikai növény (nem tudom ugyan mennyire sügér kompatibilis), szintén kőre, fára kötözhető.

Az algáról írnak aszakik talán, nekem még nem volt ilyen!
 
Homokban nincs egyik sem, mert azt tudtam, hogy nem szereti az Anubias, csak homokon. A bal első szép, és a középső hátsó. A gyökerek bementek a homok alá. Ha azokat most kihùzom, az teljes tereprendezéssel jár. :)

Most kapok még Anubiasokat egy felszámolódó akiból. Meg akarok beszerezni még nana-t is.
Jut eszembe erről: van valami jó tipp a nana háttérre rögzitésére?

Az algára remélem válaszolnak a szakik..

Kv
 
Szerintem ott a sarokban nem elég erős a vízáramlás. Mindenképp megpróbálnám megvariálni a szűrést.
 
Luna said:
Szerintem ott a sarokban nem elég erős a vízáramlás. Mindenképp megpróbálnám megvariálni a szűrést.

Szia Luna!

Kösz a segítséget! A jobb hátsó sarokra gondolsz? Lehet benne valami, látod a külső szűrő esőztető ága baloldalon a frontüvegre van irányítva, amin visszaverődve a hátsórész aljára jut az áramlat. A belső szűrő áramlata pedig pont a jobb oldalról a bal felé a hosszabb oldalon megy (hogy legyen keresztáramlat). de így a jobb hátsó sarok valószínűleg áramlás szegény. Te mit javasolsz?

Kisvido
 
Első körben ki sem szúrtam a külsőszűrő ágait. :lol: :geek:
Az a baj, hogy a belsőt, ha betolnád a sarokba, akkor nem marad hely a növényeknek. Ha a front üveg felőli sarokba rakod, megint nem jut el a jobb hátsó sarokba az áramlat.
A külsőnek az esőztetőjével éppen lehetne variálni (de nem vagyok benne biztos, hogy segítene-e egy hosszabb esőztető).
Esetleg megpróbálhatnád a belsőt is a frontüvegre irányítani (tehetsz rá esőztetőt is).
 
Luna said:
Első körben ki sem szúrtam a külsőszűrő ágait. :lol: :geek:

Ez azt jelenti, hogy jól eldugtam! :clap:

Luna said:
Az a baj, hogy a belsőt, ha betolnád a sarokba, akkor nem marad hely a növényeknek. Ha a front üveg felőli sarokba rakod, megint nem jut el a jobb hátsó sarokba az áramlat.
A külsőnek az esőztetőjével éppen lehetne variálni (de nem vagyok benne biztos, hogy segítene-e egy hosszabb esőztető).
Esetleg megpróbálhatnád a belsőt is a frontüvegre irányítani (tehetsz rá esőztetőt is).

Ugyan erre gondoltam! Egyelőre akkor frontüvegre nyomom a belsőt, aztán meglátjuk!

Köszi!
 
Skacok az nem baj, ha ennek a növénynek a gyökere nincs a talajban? Mert most vettem tőletek és fára kötöztem, de így a gyökere nincs földben.
 
Szia!

Egyáltalán nem gond!
Majd bele nő!
Nekem úgy is volt sokáig hogy egyáltalán nem volt aljzat az akváriumban, csak a fák amire kötöztem őket!

A.ttila
 
Nálam olyan gyors ütemben nönek az anubiasok, hogy már oda is bekanyarodik a rizóma, ahová én nem szeretném... Fél év alatt a kezdeti 2 cm-es gyökértörzs úgy kb. 15 cm-re növekedett. Emiatt kérdezném a tapasztaltabbaktól, hogy el lehet-e vágni a rizómát amélkül, hogy bármilyen gond jelentkezne? Az ok amiért kérdezem, mert olvastam valahol, hogy ha megsérül a növény, akkor oxálsav (kieg.: ettöl savanyú a sóska is például) szabadul ki (a vízbe), amit egyes garnélák igen rosszul tolerálnak (elpusztulnak). Ennek ellenére én már vagy 5-6 elvirágzott szárat, illetve alkalomadtán komplett leveleket vágtam le, de semmi negatív dolgot nem tapasztaltam. A rizóma persze jóval vastagabb, mint a levélszárak, van vagy 7-8 mm átméröjü, tehát több "cucc" is szabadulhat ki... Természetesen olvastam olyan dolgokat is, hogy kísérlet gyanánt komplett lekaszaboltak egy anubiast, hogy lássák kifekszenek-e a garnélák, de ök sem tapasztaltak semmilyen káros hatást.

Szóval mi az igazság? Van-e valaki, aki a rizóma kaszabolásával szaporította az anubiasait, illetve kell-e tartani a káros "mellékhatásoktól"?

Köszi: Robi
 
Nálam olyan gyors ütemben nönek az anubiasok, hogy már oda is bekanyarodik a rizóma, ahová én nem szeretném... Fél év alatt a kezdeti 2 cm-es gyökértörzs úgy kb. 15 cm-re növekedett. Emiatt kérdezném a tapasztaltabbaktól, hogy el lehet-e vágni a rizómát amélkül, hogy bármilyen gond jelentkezne? Az ok amiért kérdezem, mert olvastam valahol, hogy ha megsérül a növény, akkor oxálsav (kieg.: ettöl savanyú a sóska is például) szabadul ki (a vízbe), amit egyes garnélák igen rosszul tolerálnak (elpusztulnak). Ennek ellenére én már vagy 5-6 elvirágzott szárat, illetve alkalomadtán komplett leveleket vágtam le, de semmi negatív dolgot nem tapasztaltam. A rizóma persze jóval vastagabb, mint a levélszárak, van vagy 7-8 mm átméröjü, tehát több "cucc" is szabadulhat ki... Természetesen olvastam olyan dolgokat is, hogy kísérlet gyanánt komplett lekaszaboltak egy anubiast, hogy lássák kifekszenek-e a garnélák, de ök sem tapasztaltak semmilyen káros hatást.

Szóval mi az igazság? Van-e valaki, aki a rizóma kaszabolásával szaporította az anubiasait, illetve kell-e tartani a káros "mellékhatásoktól"?

Köszi: Robi

Nyugodtan vágd, én nem tapasztaltam semmi negatívat, pedig minden héten nyírom itt ott.
P2069660.JPG
 
Ennek az egész hisztinek jórészt egy félreértés az alapja. Az Anubias kalcium-oxalát kristályokat tartalmaz, ami általánosan jellemző a kontyvirágfélékre. A kristályok tű alakúak, és ha egy növényevő bepróbálkozik, ezek a tűk beleállnak az összes nyálkahártyájába, amihez csak hozzáér a sérült növényi szövet. Ennek elég súlyos tünetei lehetnek, a megszurkált nyálkahártya bedagad, begyullad és egyéb szörnyűségek is történhetnek. Ez a jelenség mint mérgezés került be a köztudatba. Például a Diffenbachia nevű szobanövényt is mindenki mérgezőként emlegeti, pedig ugyanezeket az oxalátkristályokat tartalmazza(szintén kontyvirágféle). Viszont technikailag ez nem mérgezés, annak ellenére, hogy a növény elfogyasztása váltja ki a tüneteket. A kalcium-oxalát alig oldódik vízben, így nem csinál semmi különösebbet az akváriumban.
 
Hát Moszat, remélem legalább én nem tünök "hisztisnek"! Nem tudtam, hogy ez ilyen "érzékeny" terep...
Gondolom az az üzenet, hogy mások is vergödnek a kérdéssel, miközben valami "urban legend" miatt téveszmék keringenek az anubiasokról... :) Korábban én is hangot adtam annak, hogy a kétes eredetü, blöd információk nagyon károsak lehetnek. Nyilván valami hülye elkezdte terjeszeni, hogy kinyiffant a garnélája, mert megmetszette az anubiast... Mindenesetre a német nyelverületen is keringenek az anubiasokról téves infók, ezek szerint.

Mindazonáltal köszi az infót, csak meglepödtem, ezen a hiszti dolgon! ;)

Üdv: Robi
 
Lehet a mergezesek alapja az azsiabol behozott erosen fertotlenitett novenyektol van. Ennek van valosagalapja de errol az anubias noveny nem tehet


Mi másról, mint iPhone-ról Tapatalk progival ;)
 
Bocs, nem személyesen rád gondoltam a hisztivel. Úgy általánosságban értettem, mint interneten létező jelenségre. Mivel annyira sok aggódó iromány létezik és komoly oldalak is foglalkoznak vele, ezért az egyszeri akvarista persze hogy komolyan veszi a dolgot. Ismerek olyan embert, aki egyáltalán nem is használ emiatt Anubiast az akváriumaiban.
 
Back
Oldal tetejére