• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ANGKOR, A KHMER TEMPLOMOK ŐSI VÁROSA

Még beültettem az Aquarebell köré a megmaradt bonsaiokat. Remélem megmaradnak És nem fognak kiúszni, mint az első felvonásban. Került be még 2 liter visszasózatlan RO víz (80 TDS-sel). Most a TDS 326. Remélem a táptalajt nem kotortam fel. A köv pár napban gondolom kiderül, ha szökik felfelé...

A mai nap több helyen necces volt, de alapjában meg vagyok elégedve vele. A polcokat is több helyen farigcsáltam mint kellett volna, egyszerűen azért, mert nem néztem meg rendesen melyik oldala kerül belülre. Így középen is lett rajta luk. Egyszerű figyelmetlenség. A földmunka végülis sikerült, hogy a növények és főleg az akvárium túléli-e az kérdéses. Még mindíg a finom por terít be sok mindent. A fekete alga szerű dolog szintén a növények jó részén rajta van. Ami pozitív még, a nagy földmunkában az MC nem úszott fel :)

Az akvárium most nem szép... :(
 
Utoljára módosított:
Ma megint volt egy kis fenforgás... Az akvárium megkapta megint a reggeli tápozást...
normál tápozás: 1,5 Macro, 1/2 ml Fe, 2ml ECarbo. Szűrőleállítással a Wavy Green-re és az Anubias Petite-re.

11 óra körül a halal és a garnélák mindegyike a felszinen szedte a levegőt. Mindet áttettem egy nagy műanyag dobozba. 1 kivételével, ő bent maradt véletlenül, Mindenesetre jól van.
15óra, benyomtam 2 pumpa Plantert ( 2-3 ml az előírt heti) és friss víz is kerül be, mert a leengedett vizet már nem tudom vissza tölteni. Megint RO megy de visszasózom 2 GKval. Mértem TDS-t 336- most kb 15 perc múlva ismét 346.... fakkk.. újra mér 339... gondolom ennyi ugrálás megengedhető? Vagy beleszólt az almás süti??? :) RO betöltése után 326. Alakul...
17 óra körül, vissza mennek az állatok az akváriumba.... mi lehetett??? Oxigén hiány? Mindenesetre reggel, fokozottabb ellenörzés kell. Mivel tudom növelni az oxygén szintemet??? Valami árérzékeny megoldást kéne keresnem.


Hopp most nézem a seachem oldalán, mivel csak replenishem van visszasózásra azt raktam bele, bár a másikat (Equilibrium) ajánlja, de ha nincs más ez is jó. Hát nem teljesen, ugyanis a Replenishben az összes nyomelem Clorid-os bármit is jelentsen. Írja is, hogy növényesbe csak végszükség esetén adható.
Google fordítóval
“Használjam-e a Replenish ™ -et az élő ültetvényes akváriumomban az ásványi anyagok tartalmának helyreállítása és a GH növelése érdekében?
V: Javasoljuk a Replenish ™ használatát élő növények nélküli közösségi tartályban, mivel nátriumot és kloridot tartalmaz, amelyek károsak lehetnek a növényekre. Az ültetett akváriumban a GH helyreállításához vagy növeléséhez használja az Equilibrium ™ eszközt”
És tényleg: ”Ingredients: calcium chloride, magnesium chloride, sodium chloride, potassium chloride.” Azt nem tudom, hogy Prime hozzákeverésével a Mg és Ca is beleomlik a lefolyóba??? Hiszen az kivonja/megköti/semlegesíti a Chloridokat. Vagy csak a klórt köti meg és a Mg Ca és a többi nyomelem marad benne? Erre ha valaki tudja a választ azt megköszönném.
Király.
De találtam táblázatot, kifejezetten HighTech adagoláshoz is. Jövő héten elkezdem nyomni a Seachem tápokat szerintem, csak még Trace-t és Advanced-et kell beszerezni.
na megyek mert piszokul este van már...
 
Ma elkezdtem a Seachem tápolást....
Day 1Hétfő
Flourish 1 cap per 60 US gallons (240 L)0,5 (0,1/1-5Liter)(0,02/L)
Flourish Excel 1 cap (5 mL) per 10 US gallons (40 L)3,1 (0,125/1Liter)
Flourish Phosphorus 1/2 cap per 20 US gallons (80 L)0,8 (0.1/1-4/5Liter)(0,031/L)
Flourish Nitrogen 1/2 cap per 40 US gallons (160 L)0,39(0,015/L)

Nitrogén nem volt, azt később kapja meg. Az Excelt mem mertem a megnövelt dózis miatt helyi kezeléssel nyomni. Majd holnaptól.
kb 10 óra körül kezdtek feljönni a halak pipálni. Szinte biztos vagyok, hogy oxigén hiány....Miutan felkapcsolt a lámpa, kezdtek megnyugodni az állatok. Viszont, mintha javulást látnék, a fekete (alga?!?) dolgaban. Holnap már úgyis majd felét, vagy harmadát kell csak adni az excel-ből
aztan bementem a Vadvilágba és ezekkel tértem meg....
1398EC14-6E35-4C4A-85D0-CCAF0A5CB172.jpeg4FCF285D-DCC6-424D-A0B9-10825BBD9125.jpeg4464E576-3B39-4F29-BB84-9E865D433A18.jpeg759EE853-13D7-407A-A40E-036982454477.jpeg
gyorsan be is ment a Nitrogen adag az akváriumba. Beüzemeltem az Oxidatort is. Remélem jó lesz és behozza a hozzá fűzött reményeket.
 
Today is...napi Seachem tapozás ment
Day 2 Kedd
Flourish Trace 1,5 (0,06/L)
Flourish Excel 0,6 (0,25/L)
Flourish Iron 0,6 (0,25/L)
Flourish Advance*1,5 (0,06/L)

Az excelt nagy higításban a növényekre locsoltam 20 perc szűrő stoppal.

GH/KH mérés...
Vadvilág RO víz: 0KH, talán 1-2GH
Akvárium víz 4KH, 14GH
Csapvíz GH 16

Így akkor nyugodtan sózhatom az RO vizet kb 6osra. Holnap vízcsere és leszívom a maradék felgyülemlett mocskot az átrendezés és nem szakszerű takarítás miatt.
A fórumon olvastam egy bankkártyás trükköt ( Azt hiszem @tsokee -tól ) az aljzat elejének a takarításával kapcsolatban. Kipróbálom.

A szűrés most nagyon lefolytott szűrővel megy. (Eléggé morog a szűrő. Talán levegőtleníteni kellene. És pár kép ami tegnap készült0CAE3449-FE04-4A57-8E14-2C2E1EE74A2E.jpeg
A219EB5F-EE0B-41CD-A705-752B679B1081.jpeg
60700DED-92FF-45F3-B5A5-027F3BEC7C7A.jpeg
ennél pedig megfigyelhető a fekete alga szerű képződmény...remélem már nem sokáig..
FB664EAF-D83F-49DD-A39C-418EFB1C299E.jpeg
 
Hoppá, rossz az adagoló táblám. Nem 0,6ot kell az excelből és az Ironból, hanem 6,25-öt....de nekem ez sem kerek. Mindjárt utána számolok még egyszer. 6ml nem lehet... jó a 0,6 csak nem 0,25/L hanem 0,025/L amivel számolni kell...
 
Today is...ma nem tápoztam reggel, mert vizet akartam cserélni.
Viszont mivel a gyerek kezével be kellett mennem a Bethesdaba, így csak délután tudtam elkezdeni a vízcserét. Le eresztettem a vizet, megpróbáltam kiporszívózni a széleket. Több-kevesebb sikerrel. Azért ezt még gyakorolni kell. A bankkártyával fel tudtam a szélekről a mulmot hajtani és bement a leszívócső valamennyire mögé, de nem az igazi. Kézzel szivaccsal nem fértem hozzá. Talán ha még 1-2x megcsinálom, akkor már jó lesz. Beültettem a MC-t, és a H’Rat, (Szerk: most nézem, hogy ez a H’Ra nem az a H’Ra. Én az Ada félét szerettem volna, illetve néztem ki, amit vettem az meg a Tropica Vietnamja. Miért van két gyártó [termesztő]között ekkora eltérés?) az MC eléggé könnyen ment. Már amennyire könnyen mehet vízben. De a H’Raval megszenvedtem. Kapott pár tövet a bal oldal és a többit a jobb sarok. De a nagy szikla miatt sehogy nem fértem hozzá rendesen, ezért folyton feljött. Remélem végül sikerült legalább a felét úgy elültetni, hogy megmaradjon.
-Szűrőcsöveket teljesen szétszedtem, szűrőröl is, hogy ki tudjam tisztítani, mocsok nehéz volt a szűkítőről leszedni. Először csak a 16-22-esről jött le. Így átdugtam rajta a tisztítót. Persze, hogy beleszakadt. Utána szinte le kellett ‘tépni’. Szó szerint.
-vissza sóztam 20 liter RO vizet. 24g Equilibriummal. 6-os keménységet szerettem volna beállítani, erre sikerült egy 16-ost. Király! Ezt még gyakorolni kell :( (Szerk: pedig a gári kalkulátor is ezt dobta ki. Lehet, hogy nem keveredett el rendesen?)

A feltöltés jól ment. Nem jött fel semmi, vagy majdnem semmi. Az élőlények jöl vannak. A víz tiszta (ahha tiszta Ca és Mg)

Tápozást megcsináltam,
Day 3Szerda
Flourish Potassium 1 cap (5 mL) per 30 US gallons (120 L)1,041 (0,041/L)
Flourish Excel 1 cap (5 mL) per 50 US gallons (200 L)0,6 (0,025/L)
Flourish Iron 1 cap (5 mL) per 50 US gallons (200 L)
0,6 (0,025/L


Excel higítva célirányosan. Ezzel az RO visszasózásnál valami nagyon nincs rendben. De nem adom fel.
Az a baj velem, ha nincs dogom az akváriummal hiány érzetem támad és valamit csinálnom kell, így rontom el általaban :). Próbálom azért most majd visszafogni magam. Ezt a mai vízcserét is úgy vártam mint a messiást.
 
Utoljára módosított:
Today is...mai napon kicsit később tudtam tápozni a szokásosnál. 9 után kezdtem bele.
Day 4Csütörtök
Flourish Trace 1 cap (5 mL) per 20 US gallons (80 L)1,5 (0,06/L)
Flourish Excel 1 cap (5 mL) per 50 US gallons (200 L)0,6 (0,025/L)
Flourish Phosphorus 1/2 cap per 20 US gallons (80 L)0,8 (0,031/L)
Flourish Nitrogen 1/2 cap per 40 US gallons (160 L)0,4 (0,025/L)
Flourish Advance* 1 capful (5 mL) per 20 US gallons (80 L)1,5 (0,06/L)
Az excel, ment a tertőzött területekre nagy higítással. Kb 10x es higítással alkalmazom, hogy jusson mindenhová és az anubias a Buce és a MC nehogy megégjen. Az éjszaka semmi olyan nem jött fel ami számítana. Néhány szál MC, de elhanyagolható a veszteség. A H’Ra egyenlőre a helyén maradt. Azis igaz, hogy a növények legnagyobb ellensége a nagy Sulawesi bent ragadt a fekete lukban, ezzel majd kel csinálni valamit. Talán Perlont rakok bele.
 
Az oxydator nagyon jó találmány, nálam minden kockában van belőle. Nem zajos, mint a légpumpa, mehet nekik így éjjel-nappal az oxigén!👍
 
Az oxydator nagyon jó találmány, nálam minden kockában van belőle. Nem zajos, mint a légpumpa, mehet nekik így éjjel-nappal az oxigén!👍
Köszönöm a megerősítést. Nekem is jól jött, a halak jól érzik magukat, megy némi bubizás is a növényektől. Gondolom jól jött nekik a pihenő időszakos oxigén esténként
 
Megint jön föl az MC :( . Illetve most este a szűrő nagyon hangos lett. Tegnap betettem perlont a befolyó ágra a pohárba, hogy a csigák ne tudjanak alá menni, mert úgy viselkedik mint egy csiga csapda. A nagy bele mászik, aztán nem tud egyedül kijönni. A kicsi pedig eltűnik benne, kiveszem beteszem az AquaRebellt tisztőtáskor és alá szorulhat. Így perlont tettem a cső köré a pohárba.
 
Megvolt a restaurálás, a Khmer osztag szépen dolgozik. Miközben ezt írom, szépen újra tisztul a víz. A teraszt szinte teljesen újra kellett ültetni, a sziklákat nagyjából visszatoltam. A hátulját felöntöttem némi földdel és a terasz is kapott. A teraszt sikerült újra ültetni, az ARM fele bent maradt a többit vissza ültettem. A bonsaiokat nem tudtam csak hátra. Azok remélem bent maradnak. A többi, ki-ki jött. Majd a feltöltés után, ha kicsit letisztult ujra megpróbálom. Ment bele visszasózatlan RO víz kb 1,5 leter eddig. A TDS 352.. nem sok változás, de nem is annyira rossz talan. Még kb 1,5 litert belerakok aztán újra mérek.
View attachment 91026

View attachment 91027
ami fura volt, hogy a leszívott részen grasszáltak az Amanok. Folyamatosan jöttek ki a vízből és mentek át a nedves, de nem vízben lévő sziklán (ezen)View attachment 91028
a másik oldalra, úgy, hogy a szikla kb 1,5 cm-t kiállt a vízből.
Üdv!
Először is nagyon szép layout, gratula.
352 TDS-t RO készülékkel hogy lehet összehozni? Szerintem ott valami gond lehet a műszerrel. Vagy csak félre olvastam valamit.
 
Megint jön föl az MC :( . Illetve most este a szűrő nagyon hangos lett. Tegnap betettem perlont a befolyó ágra a pohárba, hogy a csigák ne tudjanak alá menni, mert úgy viselkedik mint egy csiga csapda. A nagy bele mászik, aztán nem tud egyedül kijönni. A kicsi pedig eltűnik benne, kiveszem beteszem az AquaRebellt tisztőtáskor és alá szorulhat. Így perlont tettem a cső köré a pohárba.
Én tudok egy sokkal jobb helyet a nagy és kis tylo csigáidnak, mint a perlonos nyomóág; nálam mondjuk, a sulawesi garnélas akváriumban, a többi szula csigu mellett.😉
 
Üdv!
Először is nagyon szép layout, gratula.
352 TDS-t RO készülékkel hogy lehet összehozni? Szerintem ott valami gond lehet a műszerrel. Vagy csak félre olvastam valamit.
Szia, nem csak a mérő akadt ki, de én is :). Nem saját RO készülékből van. A cseppentős GH is vagy 16ot cseppentett. :( nem tudom mit néztem be. Elvileg az adag rendben volt, utána számoltam újra. Az RO víz nem volt száz százalékos. Erről tudtam is. Kb 60as TDS-ű. Viszont a csepteszt 2es GH-r mutatott rajta, azt bele kalkulálva sóztam vissza. Még azt kell majd megnéznem , hogy a maradék 20 literre mit mondanak a tesztek/műszerek. Arra gondolok, hogy csa’ az lehetett a gond, hogy rosszul keveredett a só. (Bár ilyenkor fordítva szokott lenni és ami marad víz abban szokott ülepedni a szárazanyag tartalom :), de csak az lehet a baj. )
Örülök, hogyha tetszik az akvárium...
 
Én tudok egy sokkal jobb helyet a nagy és kis tylo csigáidnak, mint a perlonos nyomóág; nálam mondjuk, a sulawesi garnélas akváriumban, a többi szula csigu mellett.😉
🤘🏻 meglátjuk. Baby sitterkedést esetleg válalsz? :)
 
Today is...tegnap nem volt tápozás. A Seachem valószínűleg arra a napra rakja a vízcserét, mert vasárnapra csak a Equilibrium-ot a PH Buffereket és prime-ot a vízkezelőjét írja. Ellenben eltörtem a kifolyó csövet.
CA87961D-70B5-4B25-B497-5BC1CE13ACF6.jpeg
Ezt hogy csinálta,m (?) valaki tört már el kifolyócsövet, úgy, hogy mellette ültetett és egy kicsit hozzáért a lillyhez? Mert nekem sikerült. Mai napon ment a hétfői táp a hétfői napra előirt megnövelt excel. Illetve a tegnapi vízcsere. Az excelt kb 5x higításban adtam helyileg a leengedett alig vízben lévő, illetve vízből kikerülő növényekhez. Felkötöztem damillal egy a helyéről leszakadó Bucephandrát. Feltöltöttem teljes IoN cserélt vízzel az akváriumot. (Az itthon lévő ROnak 17-es a GK-ja). Kb12 liter ment bele. illetve megnyírtam amennyire tudtam a bal oldali kövön lévő Bucek gyökérzetét. Hátha belekapaszkodnak a kőbe. Alig fértem hozzá egy körömvágó ollóval is, nemhogy a nagy ollóval. Most így levittem a GK-t 8ra. Remélem nem lessz nagy sokk az élőlényeknek. Lehet hogy a visszasózott RO-val kellett volna 2/3 ad 1/3 ad arányban sózni az IONos vizet. Mára sikerült a teljes elő növényzetet kivégezni. Felhúzták a Bonsai egy részét és kiszedtek a H’Ra-ból is. Amit tudtam visszadugdostam, de szélmalom harcnak tűnik. A Montecarlo szinte teljesen megsemmisült. Épp csak a sarok kis részére való maradt.a Parvula minit visszadugdostam, de abból már soha nem lesz szerintem gyep. Próbáltam a széleket átporszívózni, illetve a Cuba szőnyeget is.

Induláskor:
1588601511926.png
most
1FA27C7A-2705-41BB-8E2D-F7D416C944E1.jpeg
igazábó nagy változás érdekes módon csak a szétesett teraszon van. Ott nőnek számottevően a növények. Hátul ahol nem látható érezhető még némi fejlődés. A jobb oldalon a H’Ra beállni látszik a Bonsai-al egyetemben. És a bal oldalon meg a terasz mögött is talán megfogja a Bonsai.... 4-5 év és látszódni is fognak előlről :)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére