• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Amatőr...csapó 2

Szia!
Köszönöm a bejegyzésed, tipped. Az ecset alga már régi bútordarab, régebbi mint az úszó nővény és a Pogostemon. Az aki feltöltését követő hetekben jelent meg, azóta hol itt, hol ott foltokban nő. Lehet nincs összefüggésben amit megfigyeltem: ahol nagyobb az áramlás, vagy közvetlen neki csapódik a gyökérnek, növénynek, ott napok alatt elég szép kis "bunda" nő:lurking:. Ahol gyengébb, ott semmi.
A táptalaj hiányát gyökértáp golyóval pótolom, jelenleg TF-s tabblettával tűzgéltem meg az Amazonia-t. Ez mennyire hatásos megoldás? Első akinál, kezdő akinál szándékosan nem tettem táptalajt, ha valamiért bontani, vagy át szeretném rendezni, ne keveredjen a két talaj, de később természetesen lesz táptalaj is! Tápozásnak EL Profito-t a dobozán feltüntetett mennyiségen, és EL Carbo-t a dobozán feltüntetett mennyiség közel kétszeresét adagolok. Ez elegendő lehet?
Véleményem szerint a Pogostemon útközben az üzletbe, vagy hazazafelé szenvedett végleges károsodást.. haza érve a csomagolásból kiszedve már potyogtak a levelei, elég üvegesnek tűnt az egész növény.. az akiban pár nap alatt teljesen elolvadt.. :(
Akkor viszont nem olyan rossz a helyzet. Azt hittem régebben szenved a Pogo...
A táprúd és golyó jó ötlet, az sokat segít.
Ha az ecset az erősebb áramlású helyeken jön elő, csökkenteni kell az áramláson. De oka lehet a sok mulm, nem takarított szűrő, CO2 is.
Magam is küzdök vele már jó ideje...pedig sik mindent bebetettem már...
A Profitot nem használtam még, nincs vele tapasztalatom.
 
Akkor viszont nem olyan rossz a helyzet. Azt hittem régebben szenved a Pogo...
A táprúd és golyó jó ötlet, az sokat segít.
Ha az ecset az erősebb áramlású helyeken jön elő, csökkenteni kell az áramláson. De oka lehet a sok mulm, nem takarított szűrő, CO2 is.
Magam is küzdök vele már jó ideje...pedig sik mindent bebetettem már...
A Profitot nem használtam még, nincs vele tapasztalatom.
Szia! A csapokat félig elzártam, jelenleg az esőztetőt rakosgatom ide-oda.. Valószínű a következő befektetésem egy üveg ki és befolyó lesz.. gondolom egy pipe jobban eloszlatja az áramlást.
Mulm nem sok szokott lenni, a halak túl sok eleséget nem kapnak, diétáznak.. vízcsere előtt egy csővel átszivattyúzom a talajt, sok mindent nem szed össze.. A világításon is változtattam, jobban vissza dimmelet, kevesebb ideig viágítok. Ezzel már lehet túlzásba estem, mert a "sötétebb" helyeken lett egy kis barna alga.:wideyed:
Kitartóak vagyunk, nem adjuk fel!:geek:
 
Ecset alga nálam két okból "szokott" megjelenni. 1. túl nagy áramlás: ha a beáramló víz útjába lóg egy dekor akkor az bizony ki fog szőrösödni. 2. túl sok mulmmal terhelt víz: elmaradt vízcsere, porszívózás, koszos szűrő. Ilyenkor az aljzat közelében, nagyobb területen jelenik meg az ecset, és nem nagyon fedezhető fel összefüggés az áramlattal.
Szóval ha kis területen, az áramlat útjában van ecset algád, akkor valóban a túl nagy flow az ok. Az üveg tölcsércsodák sokat tudnak javítania a helyzeten, a legjobb megoldás persze a tudatos építkezés lenne, amikor ezt is figyelembe vesszük a dekorok elhelyezésén (az általam összerakott scape-ek a tökéletes rossz példák erre). :)
 
Ecset alga nálam két okból "szokott" megjelenni. 1. túl nagy áramlás: ha a beáramló víz útjába lóg egy dekor akkor az bizony ki fog szőrösödni. 2. túl sok mulmmal terhelt víz: elmaradt vízcsere, porszívózás, koszos szűrő. Ilyenkor az aljzat közelében, nagyobb területen jelenik meg az ecset, és nem nagyon fedezhető fel összefüggés az áramlattal.
Szóval ha kis területen, az áramlat útjában van ecset algád, akkor valóban a túl nagy flow az ok. Az üveg tölcsércsodák sokat tudnak javítania a helyzeten, a legjobb megoldás persze a tudatos építkezés lenne, amikor ezt is figyelembe vesszük a dekorok elhelyezésén (az általam összerakott scape-ek a tökéletes rossz példák erre). :)

Szia Bandesz!
Nem előnyös az én berebdezésem se. Először ültetéskor szembesültem a ténnyel, utána egy héten keresztül napi 2-3 alkalomma, a felúszó növények vissza ültetésekor.. Az áramlást se tudtam jól beállítani, valahol mindig összegyült a mulm. Ezt heti 1-2 alkalommal egy hurkapálcára kötözött vékony csővel takaritom a mai napig.. Valamint már korábban ZoleeG fórumtárs felhívta a figyelmenm, hogy a belső szűrő kevés lesz a feladata ellátásához. Sajnos csak 1 hete jutottam odáig, hogy külső szűrőre tudjak váltani. Ez még nagyon steril, így még a szűrésem minősége se megfelelő, és az áramlás beállítása sem.. Egy legenda, vagy egy tapasztalt kertész tuti kisujjból kirázná az ültetést és az áramlás beállítást, de nekem kezdőként még nem nagyon megy.. A kőfal cserélésekor valószínű az elrendezésen is változtatni fogok.. a saját hibáim finomítgatom.. valamint a lakók létszámát is változtatni fogom, a Plattik elvileg már el vannak ajándékozva, helyükre garnélák jönnek lakni.
 
Ezt heti 1-2 alkalommal egy hurkapálcára kötözött vékony csővel takaritom a mai napig
Többször is olvastam itt a fórumon erről a hurkapálcikás dologról, amit a porszívózást illeti.. Nekem ez elég idegenek tűnik. Nekem az első pillanattól az volt hogy lássam hogy mit porszívózok (kis garnélát vagy mocskot). Gyorsan eszembe is jutott hogy hogyan tudnám ez kivitelezni. A megoldás, eléget T5 fénycső, leszedtem a 2 végét, kitörtem a záró részt, és meleg víz alatt, egy cső kefével kipucoltam a fehér port. Olyan fénycsövet kell választani, amilyen mély az akvárium, és így még a kezed sem lesz vizes.:D
Egy ilyesmire gondoltam:
DSCF7453.JPG DSCF7454.JPG
 
Többször is olvastam itt a fórumon erről a hurkapálcikás dologról, amit a porszívózást illeti.. Nekem ez elég idegenek tűnik. Nekem az első pillanattól az volt hogy lássam hogy mit porszívózok (kis garnélát vagy mocskot). Gyorsan eszembe is jutott hogy hogyan tudnám ez kivitelezni. A megoldás, eléget T5 fénycső, leszedtem a 2 végét, kitörtem a záró részt, és meleg víz alatt, egy cső kefével kipucoltam a fehér port. Olyan fénycsövet kell választani, amilyen mély az akvárium, és így még a kezed sem lesz vizes.:D
Egy ilyesmire gondoltam:
View attachment 49886 View attachment 49887
Szia Micro!
Köszönöm a bejegyzésed! Nagyon ötletes a szerkezet(y), készítek eggyet én is. Az T5 üveghez csatlakoztatott cső lesz vékonyabb, hogy legyem időm alaposan átjárni az egész aljzatot.
 
Sziasztok!

Előre nem szeretnék inni a medve bőrére.., úgy néz ki, hogy kezd fogyni az ecset alga, és nem is nő új:woot:! A világítás és a tápozás csökkentését kissé megérezték a növények is, leginkább a sessiliflora, elég ramatyúl néz ki. Még egy hétig marad a tápozás és világítás, utána egy keveset emelek mindenen.

IMG-14f6b5956f4f781a043ab6e69dd6246d-V.jpg IMG-8659d86056f8c258763e88157ec10457-V.jpg IMG-89cc6fe97f3bd720f288cd6f3cfb0496-V.jpg
 
Sziasztok!
Az ecsetalga már csak egy-két helyen, kisebb foltokban van jelen. Egész jó a helyzet. Az esedékes vízcsere holnapra elhalasztva, vízcsere után egy keveset emelek a tápozáson és a világításon. A Bacopa, az úszó növények szépen fejlődnek, szaporodnak, mindkét tő Anubias ismét hoznak új bimbókat, úgy látszik jól érzik magukat. A Hydrocotyle levelei valamiért kissé megbarnultak, a Sessiliflora-t vissza kell vagdossam..
IMG-671d7bf7f2f5b88a514e42819109b694-V.jpg
 
Sziasztok!

Egy kis növény nyirbálás utáni kép.. Az áramlás beállítással kicsit meggyűlt a bajom, nem akar össze jönni. Jelenleg egy Eheim 2222 szűr fél gázon, felfúrt esőztetővel, és még így is nagy az áramlás, az első falon lecsapódik, ott minden ecsetes. Az üveg ki-be folyók félúton lehetnek hozzám, addig marad a barkács.
Az Anubias-ok látszólag jól érzik magukat, mindkét tő egymás után hozza a leveleket, bimbókat. A Bacopa kétéltű életmódra vált. :)IMG-ddf190059867616e35f694f34f2c23e2-V.jpg IMG-c593b700aa0e4bebec45ab705e42dfb2-V.jpg IMG-3a88ba6336268bee0330b1627ad8647b-V.jpg
 
Sziasztok!
Az aki egy kis optikai tuningon esett át. A héten megérkezett csajnából egy szett eredeti noname üveg ki/befolyó. A beállításával még kell egy keveset foglalkoznom, az aki első felét elég erősen kavarja. A halak létszáma is bővűlt 2 otoval. A szűrő is átesett egy tömítés cserén, ami nem sült el jól, sajnos azóta szépen lassan cseperészik az egyik sarka. :grumpy:
Holnap vízcsere, nyírbálás..
IMG-98e2400a2d2ce37b62a125b8b13f0928-V.jpg IMG-db39afc8de715af1a4dd3e32d4354506-V.jpg
 
Sziasztok!
Történt egy kis növény ritkítás, a sessiliflorának és egy marék úszónövénynek mennie kellett.. kell egy kis hely a 15literes aki növényesítésből kimaradt töveknek. A szűrő kapott még 1 liter töltetet, így fullon van 3 liter Seachem Mátrix-al. Ecset és kevés fonal alga:lurking: még mindig van, úgy néz ki maradni is fog, nagyon jól érzik magukat:meh:.. A ki-befolyó alatti részen a Crypto és az MC elég satnyán néz ki, valamiért egyik sem hajlandó fejlődni.
IMG-a4d85021d91eefbcf20442e7a6b79df9-V.jpg IMG-9e2d825ffdfb5563eb9698075fefb8be-V.jpg
 
Sziasztok!
A kis aki ültetéséből maradt növényeket bepréseltem.. plusz egy ágat is kapott jó sok karácsony mohával kötözve:rolleyes:... Bocsi az egyre gyengébb minőségű képekért, valamire mindig elmegy a tükörreflexes gépre szánt pénz:grumpy:..
IMG-fbfdf31914d9994b8ff0516eaa2a0d4d-V.jpg IMG-13d17726ce3cab226a38f42de4451640-V.jpg
 
Sziasztok!
Hétvégén volt kis időm matatni az akiban... nővényt nyírbáltam, a jobb oldali kő támfalat eltávolítottam, megnöveltem a beültethető területet egy becsületes tenyérnyi felülettel. Egy cserép Crypto Parva, és egy cserép valami szintén kis növésű Crypto került ültetésre.. Mivel mindkét fajtából két két cseréppel vettem, tervezem, hogy a gyökerek körül lévő régebbi nagyobb növényeket lecserélem. Még egy kis MC-t is tervezek a parva elé, közé..
Este dimmelt világításnál... kedvencem!
IMG-961c708f95db9672ca85ff321b066f27-V.jpg IMG-a2cf8bc462c8fa2d874d437775a6df4e-V.jpg IMG-2a5d448e3fe82de30daa6680398e8b8b-V.jpg
 
Sziasztok!
Hétvégén volt kis időm matatni az akiban... nővényt nyírbáltam, a jobb oldali kő támfalat eltávolítottam, megnöveltem a beültethető területet egy becsületes tenyérnyi felülettel. Egy cserép Crypto Parva, és egy cserép valami szintén kis növésű Crypto került ültetésre.. Mivel mindkét fajtából két két cseréppel vettem, tervezem, hogy a gyökerek körül lévő régebbi nagyobb növényeket lecserélem. Még egy kis MC-t is tervezek a parva elé, közé..
Este dimmelt világításnál... kedvencem!
View attachment 54949 View attachment 54950 View attachment 54951
Sziasztok!
A tegnapi vihar után közel 3 órás áramszünet fogadott otthon.. gondolom mindkét szűrőmet lenullázta.. Van itthon Sera-s folyékony baktérium, a Siporax-hoz kaptam.. Ezt adagolva gyorsít a helyreállításon?
 
Sziasztok!

Néhány napja az egyik Anubias néhány levele kezd sárgulni:(. A ki-befolyó oldalán lévő tő gyengélkedik. A másiknak semmi baja, egymás után hozza az új leveleket és bimbókat.
Másfél hete volt egy nagyobb áramszünet, és egy jó hete a halacskák száraz eleségét váltottam fagyasztottra.
Valakinek volna ötlete mi lehet a gubanc? Bocsi a gyenge képekért..
IMG-21b3a69b7073c61bbe50351b4a23c397-V.jpg IMG-7eb96436c32888923ef402b06cc47562-V.jpg
 
Sziasztok!

Sajnos az Anubias még mindig gyengélkedik, ha így halan 1-2 hét és teljesen tönkre megy..:(. Egy hete kicsit változtattam a ki-befolyó elhelyezésén, hátha a nagyon gyenge áramlat nem tetszik neki. A többi növény szépen növöget, a legutóbb ültetett Cryptok szinte levélváltás nélkül klimatizálódtak.. Elég jól elfogyott az ecsetalga, egy kevés maradt a köveken, de nem vészes.. egy kevés zöld pontalga is van, de ez sem vészes..

IMG-14a9cd8fe493aeb9a8c60a2841586e35-V.jpg IMG-7f7c9de725bd35b46f7aa252b89a8659-V.jpg IMG-a45cfab6d41b6cd3bdbd29b30b95ff27-V.jpg IMG-eafa8575f76313288a4be903764847a5-V.jpg
 
Sziasztok!

Sajnos az Anubias még mindig gyengélkedik, ha így halan 1-2 hét és teljesen tönkre megy..:(. Egy hete kicsit változtattam a ki-befolyó elhelyezésén, hátha a nagyon gyenge áramlat nem tetszik neki. A többi növény szépen növöget, a legutóbb ültetett Cryptok szinte levélváltás nélkül klimatizálódtak.. Elég jól elfogyott az ecsetalga, egy kevés maradt a köveken, de nem vészes.. egy kevés zöld pontalga is van, de ez sem vészes..

View attachment 56433 View attachment 56434 View attachment 56435 View attachment 56436
Szép a virágzó Buce is.(y)
 
Szép a virágzó Buce is.(y)
Köszönöm! Néhány helyen már voltak az akiban, úgy tűnik a kőfalak között jól érzik magukat. Elég gyenge áramlás és szűrt fény éri őket.:)

Közben kiszedtem a gyengélkedő Anubias-t. Valamiért elkezdett rothadni a növény szára, kapásból három darabra hullott.. a beteg részt eltávolítottam, 2-3 leveles rizómák maradtak. Bízok benne hogy felépül.:nurse:
 
Back
Oldal tetejére