• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Amano garnéla szaporítása

Andi Amano garnéla tenyésztési útmutatójában olvastam,hogy a petés garnéla elég letargikus hangulatba kerül és alig eszik.
Na ez nálam nem igaz.Jön megy az akváriumban,és olyan gyorsan kajál mint még soha. :)
 
Nálam nem mozdult rá semmire, pedig kapott minden finomságot.
A nap nagy részét egy kő mögött töltötte a legsötétebb sarokban :?
 
Igen ez így volt nálam is.
De visszaraktam a közösbe és tisztára hiper aktiv lett. :lol:
 
Hali!
Olyan kérdésem lenne,hogy az amano garnéla mennyire érzékeny az easy carbora(1ml/21l-t adok naponta),és a co2 szintre?Sajnos még élesztős rendszerem van,ma tettem be őket,és leállítottam,nehogy valami bajuk legyen.Nem igazán tudom szabályozni a szintet,mennyire birják az ingadozást(éjszaka-nappal).Előre is köszi a válaszokat!
 
Sziasztok!

Gondolom nem mindenki olvassa szentgyo garnélás fórumát, ezért összefoglalnám nagy vonalakban az innen-onnan összegyűjtött infókat és a saját tapasztalataimat.

Először is szükség lesz 2 akváriumra. Az egyik a lárváknak (min. 15-20 liter, ideális 50 liter) a másik a petés nősténynek, ahol el fogja engedni a csemetéket. Mindkét akváriumban célszerű apró lyukú szivacsszűrőt használni, mert az elengedett lárvákat a belső vagy külső szűrő beszippantaná.
A kicsik akváriumát érdemes 2-3 héttel korábban beindítani, mielőtt a nőstény elengedné lárvákat. Ez azért szükséges, hogy a tengersó megfelelően feloldódjon és beinduljon az algaképződés, ami később a kis amanok táplálékául fog szolgálni. Az akváriumot feltöltjük tengeri só és csapvíz elegyével, a tengervíz sósűrűségének megfelelően 33gr/liter. A víz hőfokát 24-26C-ra kell beállítani. Heti 10% vízcsere.
A beikrásodott mamát 1-2 héttel korábban különítsük el az elengedés előtt. A nőstény kb. 3-4 hétig hordozza a lárvákat. Ideális körülmények között egy éjszaka alatt elengedi a kicsiket, de előfordul, hogy 2-3 nap is el telik mire "megszabadul" az összes lárvától. Az akváriumban lebegő apróságokat célszerű este kislámpa segítségével egy csoportba csalogatni és levegőztető csővel átszívni egy kis edénybe, majd a nevelő medencébe. Arra figyelni kell, hogy ha viszonylag sok vízzel sikerült csak összegyűjteni a kicsiket (több mint 1 liter), akkor óvatosan szívjunk le a vízből, vagy planktonhálón átöntjük, és csak a lárvák kerülnek a sósvízbe.
Az eleresztést követően vedleni fog a nőstény, utána még 1-2 napig várjunk míg megerősödik az új páncélja, és csak azután rakjuk vissza a közös medencébe.
A tengervízben 45 napot töltenek a kicsik, mialatt 1-2mm-es lárvából kis rákocskák fejlődnek. Az apróságokat az első 2 hétben a HOBBY LIQUIZELL-el, a 3. héttől HOBBY MIKROZELL, LIQUIZELL és a Serra Spirulina-val felváltva lehet etetni. A 45. nap körül elkezdenek az akváriumban ide-oda cikázni, ami azt jelenti, hogy tovább kell lépni. A gyorsan úszkáló egyedeket átszoktatás nélkül lehet rakni az édesvízi medencébe.

Én egy 35 literes nevelő akváriummal indítottam augusztus 6-án, amiben egy Sista szivacsszűrő és egy 11W-os világítás volt. Berendezés gyanánt egy kisebb kő és vasfa. Napi 14-18 órát ment a világítás (reggel be, este kikapcs). Heti 15-20% vízcsere. Sósűrűség 33g/l. Vízhőfok 25C. Nyáron a melegebb napokon volt, hogy felment 27-28C-ra az akvárium hőmérséklete, de számottevő elhullást nem tapasztaltam. Etetés az első 2 hétben reggel és este 8-10 csepp HOBBY LIQUIZELL, a harmadik héttől felváltva HOBBY LIQUIZELL és HOBBY MIKROZELL. A negyedik héttől a menüt kiegészítettem összetört Spirulinával.
Idő hiányába az édesvízbe rakást az 58. napon végeztem. Így sikerült kb. 160 egyedet felnevelni.

Az átrakás napján:
9638785_9e078697e904abf198708b85eaa1b46a_l.jpg

December közepén már ekkorák voltak az Amanok:
10311699_ac26ebab7f336ed2622498d73b7862de_l.jpg

Remélem ezzel a kis írással tudtam segíteni az Amanok felnevelésében. Ha bármi kérdésetek van megpróbálok rá válaszolni.
Zoli
 
Köszönjük szépen! Remek, lényegretörő leírás. Így már nem is tűnik bonyolultnak ez a sós vizes amanotenyésztés.
 
Nekem csak az a gondom, hogy amikor bepetésedik, akkor is veszett gyors marad és a kihalászása szerintem egy sokk a többieknek (meg neki is) - nem beszélve a felfordulásról, amit a hálóval okoznék... Én eddig ezért nem vállalkoztam rá, de nagyon készülök ;)
 
Köszi a részletes leírást! ;)
Nekem már csak az a kérdésem, hogy mennyi maradt meg kb. a szaporulatból?
 
A szaporulatból egész pontosan 161db garnélát sikerült felnevelnem. Jelen pillanatban még van úgy 80-90db.

Zoli
 
Hupika said:
Nekem csak az a gondom, hogy amikor bepetésedik, akkor is veszett gyors marad és a kihalászása szerintem egy sokk a többieknek (meg neki is) - nem beszélve a felfordulásról, amit a hálóval okoznék... Én eddig ezért nem vállalkoztam rá, de nagyon készülök ;)

Az tény, hogy nem egyszerű a petés nőstény levadászása.
Nekem is bele tellett 1-2 órába mire sikerült kihalásznom a 200l-es akváriumból.
9276341_9c5cabe1fdb7405f8567bf71604162bc_m.jpg


A kihalászás okozta sokk miatt ajánlatos a mamák átrakását közvetlen a bepetésedés utánra időzíteni. Így kissebb az esély a peték spontán elengedésére.

Zoli
 
Beszereztem a két kis akváriumot, minden technikát is hozzá. Holnap be is indítom. Egy kérdésem lenne, tengeri só: milyen fajtát használsz? Vagy az mindegy, csak tengeri só legyen és a pontos 33g/l a lényeg?
 
Van bármilyen előjele annak, hogy a garnélamama el fogja engedni a petéket? Vagy szimplán csak tegyem külön és ha eljött az ideje, elengedi a csomagot? Igazából féltem a mamát. Akváriumból szívtam le vizet, pár kisebb követ tettem be neki a kis akváriumba és egy szivacsszűrőt üzemeltem be, plusz egy pici fűtőt (biztos ami biztos). De csak új hely, csak egyedül lesz és nem szeretném, ha a mama bánná a vágyamat az utódokra :?
 
Itt egy jó kis cikk, igaz németül, de minden tudnivaló és tapasztalat részletes leírásával, ahogy ígértem!

http://www.caridinajaponica.de/zuchtbericht.htm

Nálam is jó párszor bepetésedett már mindkét nőstény, de család és munka mellett nem mertem belevágni a kísérletbe!

Minden elismerésem azé, akinek sikerült! :clap:
 
Mivel lehet etetni a frissen kikelt garnélákat (amano)? Amiket kerestem már: Hobby Liquizell, Hobby Makrozell, JBL Nobil Fluid, JBL Novo Baby. Ezeket Miskolcon nem találtam meg egyik boltban sem!!! Ennyire ritka az ivadék kaja? Pláne a folyékonyak!
 
Hupika said:
Mivel lehet etetni a frissen kikelt garnélákat (amano)? Amiket kerestem már: Hobby Liquizell, Hobby Makrozell, JBL Nobil Fluid, JBL Novo Baby. Ezeket Miskolcon nem találtam meg egyik boltban sem!!! Ennyire ritka az ivadék kaja? Pláne a folyékonyak!

Szerintem azzal amivel írtál ;) Vagy algatabletta vízzel elkeverve. Akvaristán volt egy blog, és szentgyo garnis blogján is leírták, az amanos topicban, hogy mit hol hogyan.
 
Hupika said:
... Egy kérdésem lenne, tengeri só: milyen fajtát használsz? Vagy az mindegy, csak tengeri só legyen és a pontos 33g/l a lényeg?

Elvileg mindegy milyen sókeveréket használsz, de a 33g/l keverési arányt tartsd be.

Hupika said:
Van bármilyen előjele annak, hogy a garnélamama el fogja engedni a petéket? Vagy szimplán csak tegyem külön és ha eljött az ideje, elengedi a csomagot? Igazából féltem a mamát...

Nincs semmi előjele, de úgy a petésedéstől számított 3-4 héttől lehet számítani a lárvák elengedésére. Ha időben átkerül a mama a keltetőbe nem lehet probléma.

Hupika said:
Mivel lehet etetni a frissen kikelt garnélákat (amano)? Amiket kerestem már: Hobby Liquizell, Hobby Makrozell, JBL Nobil Fluid, JBL Novo Baby. Ezeket Miskolcon nem találtam meg egyik boltban sem!!! Ennyire ritka az ivadék kaja? Pláne a folyékonyak!

Mindenféle képen próbálj beszerezni folyékony eledelt, mivel a kikelt lárvák annyira aprócskák, hogy az első 2 hétben másfajta eledelt nem tudnak megenni. Ha máshogy nem megy, rendelj a neten. Több helyen is lehet kapni:

És ezeket érdemes elolvasgatni:
http://www.garnelaforum.hu/viewtopic.php?f=19&t=27&start=0
http://www.garnelaforum.hu/viewtopic.php?f=19&t=403

Zoli
 
Okés, köszi... SERA tengeri sót vettem - pislogtam az árán, de egye fene, első próbálkozásnak adjam meg a módját ;) És rendeltem folyékony tápot is (liquizellt és JBL-t is, amelyik lesz, azt hozzák el). A mama jól van a szülőakváriumban és ha jól számolom, a héten el kell engednie a lárvákat. Tettem egy tál vízbe három követ és a "napon" van, hátha bealgásodik valamennyire, mire itt lesznek a picik és majd beteszem nekik az akiba, legeljenek :)
 
Back
Oldal tetejére