• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Amano garnéla szaporítása

Érdekesség: még ma este is találtam fiatal amano garnélát a sósban, teljesen egészségesen. Valószínűleg az itt részletesebben tárgyalt eresztések közül a másodikból való, tehát közel 80 napja voltak a sósban.
Nem úgy tűnt mint akit zavar, én ebből azt vonom le, hogy nem kell egyáltalán rohanni a lárvák átrakásával, nyugodtan lehet őket hosszabban is sósban hagyni, hogy biztosan kellően kifejlődjenek.
 
Na most fogom megpróbálni.. llletve még a postást várom.

checklist.. azt hiszem nem hagyok ki semmit. legalábbis remélem. ( kérdés is.. )
//Elolvastam az itt linkelt összes nem német leírást :D

Enni:
Hobby Liquizell artémia lárva elaség 50 ml - kezdeti
Hobby Mikrozell artémia eleség 20 ml - köztes
Sera Micron Nature ivadék díszhaltáp 50 ml - hátha ér valamit. ha nem, akkor majd valakik megeszik. - kb por spirulina és egyéb

Egyéb cuccok:
Hobby Artémia szita - 180 mµ - ez pedig azzal a reménnyel, hogy segít a horgászatban, leszívásban..stb

Só:
Aquarium Systems Instant Ocean tengeri só 4kg - reviewk alapján okés, nem kifejezetten korallos/reef, sima tengeri só (egy csomó időt eltölöttem, hogy rájöjjek a különbségre de ebből a szempontból én nem
találtam semmit, ami érdekes lenne - de azért maradtam a "sima sea" változatnál)
+ nagyon kevés helyen elérhető a kis mennyiségű kiszerelés.. tényleg horror találni a projecthez sót.

Lakhely:
Dennerle nano cube 30L
// vagy egy 54 literes "az első akváriumom" típusú kocka - de nem ez a terv.
Az algásítás menni fog :D illetve már készülődik az "alaplé"

víz:

"tiszta" RO + a nano akvárium mostani vize. kb 1-1 arányban.
szándékosan elkezdtem algásítani.

Időjárás:
Panel lakás.. a hőmérsékletünk nem ingadozik igazán és a leírt határokon bőven belül van alulról, felülről is.


Most ott tart az egész, hogy az algásodó nanoban, látom, hogy vannak lárvák. szépen mászkálnak ide-oda. Van kisebb, van "nagyobb".
Szűrő megy, de a csodás Sunsun - ez: https://akvakertesz.hu/threads/sunsun.6872/ - dolgozik, egy garnélavédővel a végén.
Még forgatja a vizet, de a lárvákat nem kapja el, legalábbis jelentős részüket nem, (3 napja nézem, hogy fogynak-e, de nem jelentősen, vagy ha igen, akkor is tudnék még bőven miből horgászni)
ehhez gyenge a szűrő, + a beszívót eléggé elrejtettem.

A terv:
a következő eresztésre ha megérkezik minden.. ÉS közben beindul rendesen az újraindított nagy akvárium:
Akkor simán besózom a nano-t, miután kimentettem a még benne lévő pár élőlényt a most indított nagyba.
Pár buce és moha van már csak a nanoban + 4-5 amano. Igazából amúgy is bontásra kerülne, aztán ujraindítanám.
Ha sikerül, örvendezünk.
Ha nem, és még minimum 1.. jó esetben.. eresztés kell, akkor majd gondolkodunk, hogy a harmadik "első kocka akvárium"ba kerülnek át az amanok időben, majd onnan horgászok lárvát - és tovább a nanoba, és kezdjük elölről. Kicsit bízom benne, hogy a szitával, esetleg szita + cső kombinációval (ahol a szita csak egy falként működne esetleg, de ténylegesen kiszedni már a csővel szedném ki őket..) legyütt nem lesz olyan necces horgászni, de majd meglátjuk.
Cél: 180 literre valamennyi amanot összehozni, nem folyamatos termelést szeretnék összehozni :D
Nem hiszem, hogy túlnépesedést sikerülne produkálni, de legrosszabb esetben is azért néhány elfér.
🤞
 
Vannak még elúsznivágyók esetleg?
Szia,

Üdv a fórumon!
Kérlek ne vedd személyeskedésnek, amit mondok, nem csak kizárólag neked szól a megjegyzésem.
Ez egy topic az Amano garnéla szaporításával kapcsolatban, nem pedig a "keres-kínál" topic.
Aki szeretne Amano garnélát, az találhat (Pesten meg főleg).
A kérdéssel kellemetlen szituba hozod azt is, akinek sikerült szaporítania, mivel jó eséllyel nem akar megtartani 40-50-100-akárhány példányt, úgyis szeretné továbbadni. Ha így dönt írni fog a megfelelő topicba. Így a kérdéseddel kvázi azt sugallod, mintha elsőbbséget szeretnél élvezni azzal szemben, akinek nem volt pofája megkérdezni. Ha mégis rákérdezel, akkor legalább tedd azt privátban. Ja hogy nem tudsz küldeni privátot, mert ez az első belépésed? - na ez a következő, ami miatt nem túl elegáns a kérdésed.

Bocs az offért!
 
No, a project jelenleg nem nagy túlélési rátás sajnos.
De! még vannak túlélők :) 16ik nap. Nagyjából szemre 40-60 között lehetnek.
Ahogy írták sajnos a 14ik napon tényleg nagy volt az elhullás, és a "padló" nagyon tele volt a kevésbé szerencsésekkel..

- A fűtővel folyamatosan 26-27 fok körül igyekszem tartani a hőmérsékletet.
- Vizet egyszer már cseréltem. (de csak 5-8 litert a 30ból - víz kiszed, az új vizet pedig bekeverve öntöttem már be).
Itt inkább az volt a cél, hogy az üveg alján összegyűlt szerencsétleneket (több napos figyelés után..) kivegyem, illetve gyűlt össze még némi mulm szerű cucc, plusz az akvárium üvegéről levált algát.

- Most már liquizell és mikrozell kombó megy nekik (egy nem használt gyógyszeres üvegben keverem össze az akvárium sós vizét, a liquizellt és a mikrozellt, majd fecskendővel kb oda nyomom ahol sokan vannak.)

Közben nyilván igyekszem róla olvasni minél többet, annyira jutottam, hogy a fitoplankton (növény ugye) és a zooplankton (amik állatok) még jól jönne, DE ezekből a seachem phytoplanktont nem tartják számon az ajánlottak sorában, mert nem élő fitoplankton van benne és nagyon elszennyezheti a vizet a helytelen adagolás. (ugye nincsen rutinom, nem tudom mennyi kellene, fel sem ismerném a helytelen adagolást :) )

Addig igyekszem főleg a fent említett blogon lévő menetrendet követni.

+
A fentebbi mellett :) a legjobb kompakt kis "leírás-videó" amit találtam az ez, ha valakit érdekel.

Viszont nálunk iszonyatosan nehéz élő planktont, vagy planktonkultúrát szerezni. Erre van esetleg tippje valakinek ?
A kulcsszó amit keresünk:
Nannochloropsis
Tetraselmis
Rotifer

Egy planktontenyésztős videó:
Viszont a termékek már nem elérhetőek.. próbáltam keresgélni ugyan azt a nevűt, de nem jártam sikerrel.
Még akár egy amazonos vagy valamilyen link is jó lenne, hogy na, ezt keressük, és szállít Mo-ra mondjuk.
(extrém esetben külföldön élő cimborákat fogok zaklatni :D )
A leírások nekem túl általánosak, és túl sok féle termék van, hogy kiszűrjem azt, ami ide kéne és annyira nem olcsó csak a posta sem, hogy "megpróbálkozzak 10 dologgal".


(gondolom a cyano nem jó :D hiába elvileg fitoplankton.. )
Szóval hiába mondja, hogy spirulinát inkább kerüljük.. nem tudom kerülni. :) részben működik, oké, nem túl szép túlélési rátával, de úgyfest a tengerektől távol ez is valami.
Ööö.. hogy marad-e több mint kellene, azt majd belinkelném inkább tényleg az adok-veszekbe. Egyelőre sajnos nem túl reményteljes a helyzet. De az tuti, hogy nem ez lesz az utolsó kísérlet, már csak azért sem
mert a sok "bigyó" amit be kellett szerezni már nagyon nagyon sok garnéla árát kell visszahozza, ha így gondolkodom :D

+Az utolsó hím garnélám egy pár napja kiugrott a köztes "csak garnélás" tankból.. szóval van 5 lány. Kicsit belterjes lesz, de remélem legalább 1 hím kikerül a projectből és akkor hajrá :D
Ha nem, akkor GA. Most ahogy néztem picit olcsóbb is, mint pár hónapja volt.

IMG_20221213_193417.jpg319350181_555760782616246_7401129873107212054_n.jpg
 
Jaigen, a jövő zenéje még, de lehet, hogy a második projectet egy talajszűrős megoldással fogom megnyitni.

Valahogy extrém módon elgyengítve (valami DIY cuccon gondolkodom, ami olyan lenne mint egy padlófűtés elrendezése. Rettentő sok lukkal, hogy nagy felületen - tehát lassan - szívja be a vizet.)
És pakolnék rá kavicsot, manadot vagy valamit. Ez csak gondolat egyelőre. De nekem nagyon úgy tűnik a mai napon, hogy a talajszűrés ha kellően le van lassítva - veszélytelenné téve - akkor ideális lehetne. A levegőztetés szerintem (és sokszor találkozom vele leírásokban) az egyik kulcs és a víz áramoltatása. Amihez oké a buborékoltató, a szivacsokon keresztül, de még igy is sokallom a bubik erejét. + a padlón lévő gané miatt sem kellene vizet cserélni. (És elvileg se garnéla"kezdemény", se semmi hasznos dolog nem kéne legyen a padlón, legalábbis egy darabig)

+ egyszerű lenne a vízcsere a "padlószűrőn" keresztül. Megkockáztatom még feltölteni is fel tudnám azon keresztül (valahogy..) és teljesen béke, nyugalom lenne.
Van itthon még power head (600l/h kicsit overkill lenne, de van.. ) + van egy (túl erős) levegőztető, aminek csak az egyik felét/ágát használom..

Szóval még okosodni próbálok a talajszűrőkkel is, hogy mi fán terem, aztán meglátjuk.
+1 a végére, ha valaki elkezdené. az 50ml liquizell szerintem épphogy, vagy nem elégséges mennyiség kettő projecthez. Egyhez is necces lesz.

Ha újra kezdeném, akkor instant 100ml körül rendelnék.
 
Utoljára módosított:
Van itthon még power head (600l/h kicsit overkill lenne, de van.. ) + van egy (túl erős) levegőztető, aminek csak az egyik felét/ágát használom..
Én egy hátsó polcost raktam össze nemrég gyöngy dánió ivadékoknak. Egy Aquael Pat mini hajtja teljesen lefojtva. Az talán jó lenne erre. Power head túl erős (pláne a 600l/h), nem tudnád érzelmezhetősre lefolytani. 🙂
 
Én egy hátsó polcost raktam össze nemrég gyöngy dánió ivadékoknak. Egy Aquael Pat mini hajtja teljesen lefojtva. Az talán jó lenne erre. Power head túl erős (pláne a 600l/h), nem tudnád érzelmezhetősre lefolytani. 🙂
hú, köszi. adtál egy ötletet.
lehet, hogy a vége az lesz, hogy nem talajszűrő, hanem bekötöm a csodálatos csodafegyver SUNSUN HW-602B-t, ami még Pat mininél is gyengébb külső szűrő :D a külső szűrőnek semmi értelme, de ha telepakolom szivaccsal, akkor botrány gyenge tudna lenni.
+ egy hatalmas szivacsra kötöm rá az elszívó csonkját. Szóval csinálok egy ilyen gyenge "szivacsos szivattyús" szűrőt.

+ amitől garnélás ez a poszt.. ezt a szűrő dolgot azért erőltetem, mert egyrészt:
Nem vagyok benne biztos, hogy aki lemegy az aljára, az már végleg eldobta az életét, hanem aki lemegy, az veszélybe kerül. Szóval az ok, az nem a "lent lemenés", hanem a lent maradás a rossz környezetben.
- ahol elvileg sok baci van - ami megtámadja őket - ami végül a vesztüket okozza.

Az a gondolatom, hogy ha az alját egyrészt bármennyire is jobban keringetném és szűrném, akkor hátha -1 veszélyforrás. Plusz a lentmaradókat ha vissza tudnám rántani a "fentebbi életbe", akkor lehetne egy második esélyük.
Illetve valaki azt is írta, hogy a rángatózásuk az nem feltétlen normális, hanem valamilyen mérgezés szerű jel is lehet. Lent a "padlón" pedig gyakran csinálják ezt. Nem csak akkor, amikor épp ütköznek a padlóval.
Ez a házifeladatom.. hogy jussunk itt is előre..

Ez a garnélázás egyre nagyobb kihívás.
Fent az úszó film ölheti meg őket, lent meg a bacik.. szűrni rendesen nem lehet mert kicsik, de áramlás kell. Az áramlásnak kevergetnie kell a vizet, de nem lehet túl erős, mert széttöri őket a sok buborék..
 
hú, köszi. adtál egy ötletet.
lehet, hogy a vége az lesz, hogy nem talajszűrő, hanem bekötöm a csodálatos csodafegyver SUNSUN HW-602B-t, ami még Pat mininél is gyengébb külső szűrő :D a külső szűrőnek semmi értelme, de ha telepakolom szivaccsal, akkor botrány gyenge tudna lenni.
+ egy hatalmas szivacsra kötöm rá az elszívó csonkját. Szóval csinálok egy ilyen gyenge "szivacsos szivattyús" szűrőt.

+ amitől garnélás ez a poszt.. ezt a szűrő dolgot azért erőltetem, mert egyrészt:
Nem vagyok benne biztos, hogy aki lemegy az aljára, az már végleg eldobta az életét, hanem aki lemegy, az veszélybe kerül. Szóval az ok, az nem a "lent lemenés", hanem a lent maradás a rossz környezetben.
- ahol elvileg sok baci van - ami megtámadja őket - ami végül a vesztüket okozza.

Az a gondolatom, hogy ha az alját egyrészt bármennyire is jobban keringetném és szűrném, akkor hátha -1 veszélyforrás. Plusz a lentmaradókat ha vissza tudnám rántani a "fentebbi életbe", akkor lehetne egy második esélyük.
Illetve valaki azt is írta, hogy a rángatózásuk az nem feltétlen normális, hanem valamilyen mérgezés szerű jel is lehet. Lent a "padlón" pedig gyakran csinálják ezt. Nem csak akkor, amikor épp ütköznek a padlóval.
Ez a házifeladatom.. hogy jussunk itt is előre..

Ez a garnélázás egyre nagyobb kihívás.
Fent az úszó film ölheti meg őket, lent meg a bacik.. szűrni rendesen nem lehet mert kicsik, de áramlás kell. Az áramlásnak kevergetnie kell a vizet, de nem lehet túl erős, mert széttöri őket a sok buborék..
A talaj szűrést jó ötletnek gondolom. Leteríted a rácsot geotextíliával és teszel rá 2cm szűrőhomokot. A beömlőre meg kell szivacs, hogy kellően megtörje az áramlást. 1 brakkvizes szaporodású csiga sem biztos, hogy kárt tenne. A halivadékokhoz úgy tapasztaltam, hogy jó, ha van csiga, vagy garnéla, eltakarítani a megmaradó kaját, elhullott ifjoncot, stb. Persze ez okoskodás részemről. Amano szaporítása fel van írva a bakancslistámra.
 
Back
Oldal tetejére