• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alternatíva a wpl érték leváltására?

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
A WpL-ről.
Egyszerű mint a faeke, osztjuk a wattok számát az akvárium literjeivel. 0.3 gyenge, 0,4-0,6 közepes 0,8 felett erős fény. Jó iránymutató, de hiányoltam belőle a realitást különböző körülmények között. Köztudott, hogy kis, nano akváriumokban az 1 wpl szabály valahogy máshogyan működik, mint mondjuk 100 liter felett... Miért lehet ez, mikor mindkét esetben az érték 1wpl? Ezt szerettem volna kiküszöbölni, így született meg a fejemben ez a kis egyenlet, egy pontosabb "wpl" érték megadására.


Az általam kitalált érték logikája az, hogy kiszámolom, hány lumen érkezik átlagosan egy cm2 talajfelületre. Ehhez persze feltételezzük, hogy a fényforrások úgy vannak elhelyezve, hogy teljesen lefedjék az akváriumot, nagy része a fénynek hasznosuljon.(mindenki erre törekszik)
Ekkor vesszük a fényforrások lumen értékeit, majd elosztjuk a kapott cm2 értékkel, ami tehát az alapterület.

Ennek az értéknek pedig egy bizonyos százalékát vesszük, a vízmélység függvényében. Ezt az értéket egy akvarista.hu-n található blogból vettem, név szerint cyranose-tól. Ő lux mérő műszerrel mérte le a fényforrásainak értékét különböző vízmélységekben.
20000 lux-ról indult, 20 cm mélyen 10.000-ret kapott, 40 cm mélyen 5000 luxot mért. Ez durván(ahogy a mérés is zajlott, nem laboratóriumi pontossággal), 20 cm-en 50%-a, 40 cm-en pedig 25%-a ér le a fénynek. Ezek az értékek lehetnek mások is a víz átlátszóságának függvényében, ezért is hansúlyozom, hogy ez az érték egy durva mutató lesz csupán.
És még egy fontos megjegyezni való: ezek az értékek fénycsövekkel lettek mérve... Másfajta fényforássok máshogy terjedhetnek vízben, ezekkel kapcsolatban nem találtam ilyen méréseket, legtöbben úgy is a fénycsövekkel operálunk.

Lux mérés (refi,no refi,DIY refi) - www.akvarista.hu ( az említett blog, köszönet neki!)

Tehát kell:
Akvárium hossza szorozva a szélességével = akvárium alaterülete
Az akváriumot megvilágító fényforrások lumen értéke szummázva.

Lumen érték / alaterület = x lm/cm2

x * Az akvárium aljára lejutó fénymennyiség.

Ezt az értéket a cikkből vett értékek alapján adjuk meg. Tulajdonképpen az akvárium mélységét kell nézni, de természetesen megnézhető az érték másik mélységben is.
0 cm --> 100%
10 cm --> ~75%-a jut le (0.75)
20 cm --> ~50%-a jut le (0.5)
30cm --> ~37,5%-a jut le (0.375)
40 cm --> ~25%-a jut le (0.25)

Ezek az értékek tehát csak körülbelüli értékek, nem a pontosság a lényeg, hanem az arányok. E mérések során amúgy is egy zacskó volt húzva a műszerre, ez is befolyásolja a mérést :D

A kapott számnak a mértékegysége lm/cm2 x lejutott fénymennyiség %-ban.



Egy példa, hogy megmutassam, mire gondoltam:


Kiszámoltam a nanoakváriumom fényerejét, ami 9 literes, 9 wattos kompakt izzóval. Ez 1wpl.
20 x 30 x 15magas
lumen: 570 (9 w kompakt)
alapterület: 600 cm2
570 / 600 = 0.95
0.95 x 0.625(15cm-re interpolált % érték)
Az érték 0,59 lett.


Ugyanez ez 96 literes akváriumnál , ahol 5 x 18 wattos cső világít, a wpl 0.93.
Az érték pedig 0.67.... Hiába közel 1 wpl a kicsinél, és a nagynál is, a 96 l-esnél több fény jut le az akvárium aljára.


Nem vagyok matematikus, így szívesen fogadok kritikákat, észrevételeket. remélem valamit sikerült elindítanom, mert ez a dolog eddig hiány volt véleményem szerint az akvakertészet palettáján.(vagy ha volt is ilyen, nem terjedt el)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Szia!

Teljes mértékben egyet értek veled, hogy lux értekből pontosabban lehetne számolni, csak a kivitelezhetőség, már problémás. Az egyenletből kimaradt plm hogy milyen magasan van a lámpa, ezen kívül ahány lámpa annyi féle értéket fog produkálni még ugyanazokkal a csövekkel is. Nem mindegy, hogy milyen refi, milyen a hűtése a lámpának, és milyen a szoba hőmérséklete, az ATI lámpáknál még az sem mindegy, hogy melyik vége van a hűtés beömlője alatt. Ez az érték csak akkor működhetne, ha valaki az összes csövet az összes lámpával letesztelné. Ennyi ismeretlen változóval ez csak egy bizonyos lámpa egy bizonyos cső kombinációban működik, és aki vásárlás előtt áll annak nem annyival pontosabb, mint a w/l mutató.
 
A levegő fényelnyelése elenyésző, így ezzel nem számoltam. Természetesen igazad van abban, hogy ahány lámpa annyi érték, de ez igaz a wpl értékre is, csak jobban, mert ez legalább számol a vízmélységgel, és lm/cm2 értéket veszi alapul, a liter maga kicsit pontatlanabb értéket ad.

A wpl és ez is egy hozzávetőleges érték. A wpl sem számol magasággal, refivel, semmivel. Csak egy watt értéket ad meg literre vonatkoztatva.

Ez valóságosabban adja vissza a fény erősségét, ennyi a különbség.
Ha a pontosságra mennénk, kb egy kétsoros egyenletet kéne felírni, ahol kb 5 változót kéne feltüntetni. Próbáltam a lehető legjobban leegyszerűsíteni, hogy még használható legyen, használhatóbb, mint a wpl érték.

Nem sokkal pontosabb, mint a wpl, de pontosabb. Kiszámolni pedig fél perc sincs.
 
Teljes mértékben igazad van, hogy pontosabb, itt az a kérdés, megéri a befektetett munka az érték kiszámolását. Én támogatnék egy olyan topikot, ahol ezeket megosztjuk a saját méréseink alapján. Jelen állásban sajnos nem segíti a lámpa vásárlás előtt állókat jelentősebben a döntésben.
 
Teljes mértékben igazad van, hogy pontosabb, itt az a kérdés, megéri a befektetett munka az érték kiszámolását. Én támogatnék egy olyan topikot, ahol ezeket megosztjuk a saját méréseink alapján. Jelen állásban sajnos nem segíti a lámpa vásárlás előtt állókat jelentősebben a döntésben.


Én is egyetértek veled, ezzel a mutatóval viszont nem a kezdőket céloztam meg főleg, hanem egyszerűen egy valósághoz közelebb álló értéket kívántam definiálni.
Egyszerűen informatívabb értéket kapunk, ha ezzel jellemezzük az akváriumunk világítását. Mondok egy példát. Versenyeken az akvárium leírásában, amikor a nano akváriumokat hasonlítjuk össze a normál akváriumokkal, a wpl értéknél sokkal valósabb adatot kapunk.

Természetesen a lámpa kibocsátott fényének intenzitáscsökkenését még bőven árnyalni kell, ez egy nagyon durva közelítés.

Több mutató beiktatása viszont szerintem felesleges, hogy pl 20 cm levegő mennyit vesz le az erőböl, szerintem a hibahatáron belül, annyira elenyésző.

Talán változó lehetne még a víz tisztaságának értéke is, meg a lámpa kora, mert 1-2 év alatt veszít a fényerőböl. Ha ezeket belevennénk, nem kapnánk gyakorlatias, könnyen kiszámítható értéket, az már inkább tudományos igényű dolog lenne.

Azzal lehetne a mutató használhatóságát maximalizálni, ha kidolgoznánk egy olyan fényintenzitás csökkenési adatsort a mélység függvényében, ami sok párhuzamos mérésből lenne kifejezve. Lenne eltérés így is egyes esetekben, de a mértéke még az elfogadható határon belül lehetne. Ezt akár több világítási módra ismételni. Tegyük fel így a hibahatár (sacc) +-1%. Nem egy analitikai mérés pontossága, de a wpl értéknél jóval pontosabb adat lenne a kicsit haladóbbak számára.
 
Én is egyetértek veled, ezzel a mutatóval viszont nem a kezdőket céloztam meg főleg, hanem egyszerűen egy valósághoz közelebb álló értéket kívántam definiálni.
Egyszerűen informatívabb értéket kapunk, ha ezzel jellemezzük az akváriumunk világítását. Mondok egy példát. Versenyeken az akvárium leírásában, amikor a nano akváriumokat hasonlítjuk össze a normál akváriumokkal, a wpl értéknél sokkal valósabb adatot kapunk.

Természetesen a lámpa kibocsátott fényének intenzitáscsökkenését még bőven árnyalni kell, ez egy nagyon durva közelítés.

Több mutató beiktatása viszont szerintem felesleges, hogy pl 20 cm levegő mennyit vesz le az erőböl, szerintem a hibahatáron belül, annyira elenyésző.

Talán változó lehetne még a víz tisztaságának értéke is, meg a lámpa kora, mert 1-2 év alatt veszít a fényerőböl. Ha ezeket belevennénk, nem kapnánk gyakorlatias, könnyen kiszámítható értéket, az már inkább tudományos igényű dolog lenne.

Azzal lehetne a mutató használhatóságát maximalizálni, ha kidolgoznánk egy olyan fényintenzitás csökkenési adatsort a mélység függvényében, ami sok párhuzamos mérésből lenne kifejezve. Lenne eltérés így is egyes esetekben, de a mértéke még az elfogadható határon belül lehetne. Ezt akár több világítási módra ismételni. Tegyük fel így a hibahatár (sacc) +-1%. Nem egy analitikai mérés pontossága, de a wpl értéknél jóval pontosabb adat lenne a kicsit haladóbbak számára.
Ilyen megvilágításban jó az elképzelés. Ha van elegendő mérés működőképes lenne, és nem lenne nehéz összerakni egy kalkulátort, ami megkönnyíti a számolgatást.
 
Biztos hogy szükséges valakinek ezt ennyire pontosan kiszámolni? Minek, a természetbe is mindig minden változik.
100w felett szerintem már nem oszt nem szoroz 10w érték.
Szerintem fontosabb hogy megfelelő legyen a fény eloszlása.
 
Biztos hogy szükséges valakinek ezt ennyire pontosan kiszámolni? Minek, a természetbe is mindig minden változik.
100w felett szerintem már nem oszt nem szoroz 10w érték.
Szerintem fontosabb hogy megfelelő legyen a fény eloszlása.

Igaz, de az akvárium egy pontosan szabályozott közeg a technika oldaláról, és ha már ennél tartunk, szeretjük pontosan jellemezni is azt :)
Nem csak 100 w feletti világítású akváriumok léteznek, és az összehasonlításban segít, ha egy 20 literest, és egy 200 literest vizsgálunk. Mint tudjuk, a két esetben az 1wpl takarhat igen eltérő valós fényerőt is.

A fény eloszlását pedig mindenki szem előtt szokta tartani, erre nem szoktunk kitérni, nem nehéz megvalósítani.

Nem oszt szoroz 100w felett 10w világítás + vagy -, de amint említettem szeretjük pontosan tudni, mink van :)
 
Tehát kérek jelentkezőket, akik meg tudnak valósítani lux méréseket.

Főleg t5 és t8 csövek fényereje érdekelne :)

Ha sok mérés összejönne, lehetne csinálni egy kalkulátort, a mérések átlagából.

Talán ha nagy különbség adódna, lehetne külön venni a low-tech és a high-tech akváriumokat.
 
Lehet találni infókat a neten különböző fénycsövek ledek stb.. tulajdonságairól .

Sokat számít a reflektor , elektronika, színhőmérséklet, színvisszaadás stb.. A növények fényigénye, elvegetálnak vagy pedig nem győzöd nyírni egy adott fény alatt.


Valószínűleg nincs mindenkinek otthon luxmérője.


Egy alternatíva ami talán segíthet közelebb vinni a dolgokat: Okos telefonokhoz ingyenesen letölthető különböző luxmérő programok. Lenne egy sztenderd program beállításokkal és mindenki annak az adatait közölné .Ez persze nem lenne pontos, de jó megközelítés talán

LUX Meter - Android-apps op Google Play
 
Akkor egy droidos telót adj.
Én támogatom a mérést, de nem lenne hátrány, ha egy vagy két merovel lenne mérve.
 
Még amire kíváncsi vagyok, hogy a gyártók a lument hogyan mérik, mert ugye egy cső körbevilágít.

Azt hiszem a világítás témakörben láttam egy topicot nagy fényteszt néven, azt is majd átnézem részletesen.

Úgy kéne a mérést megvalósítani, hogy 10cm-enként luxmérést végzünk(már aki tud), aztán 15-20 mérés alapján egy átlagot kihozunk. Ha túl nagy szórás lenne az értékek között, két kategóriát lehetne létrehozni.

Az lenne a legjobb, ha vegyesen lennének a csövek kor ügyileg is, egyszerűbb lenne egy átlagot kihozni mindenből, a sok kategória csak bonyolítaná a dolgot.

A reflektor - nem reflektor témakört pedig úgy kéne megoldani, hogy megnézni a csövek fényerejét mindkét esetben, és a kalkulátorba ezt beépíteni.
 
Ha az akvárium tetején még szárazon:) mérnénk és meg lenne a mért értéknél víz magasság az segítene?


Bocs az offért, más téma: A szűrők és levegő pumpáknál viszonylagos kinek mi a halk vagy hangos. Ezeknél nem nagyon találni adatokat. Ezt is talán lehetne mérni egy driodos appal pl.:

Decibel meter - Android-apps op Google Play

(szerintem ezek pontosabban mérnek mint egy droidos lux méter )és egy helyen itt a fórumon összegyűjteni? Akinek lenne kedve ezzel vackolni másokat segítve.
 
Én egyszer megcsináltam a fénymérést telefonommal (moto Defy+, ami bírja a vizet :whistle:), de nem hiszem, hogy a mértékadó mérés lenne. Csak infó jelleggel csináltam magamnak, de kb. ilyen eredményeket kaptam, mint Te.
 
Ha az akvárium tetején még szárazon:) mérnénk és meg lenne a mért értéknél víz magasság az segítene?

Ez pl abban segítene, hogy 0 magasságban mennyi egy lámpa fénykibocsátása. Tehát megmérheted vele a reflektoros és a reflektor nélküli luxot.
Amivel mérsz muszáj vízbe meríteni, a levegőben teljesen máshogy gyengül a fény, mint a vízben. Meg két akvárium átlátszósága is más, ezért lenne jó egy átlag értéket kihozni belőlük. Magyarul hiába mérjük meg a lámpát, a vízmélységből nem tudjuk kiszámolni a fényerő-csökkenést, ez az egyik alap összetevője az egyenletnek :)

Én egyszer megcsináltam a fénymérést telefonommal (moto Defy+, ami bírja a vizet :whistle:), de nem hiszem, hogy a mértékadó mérés lenne. Csak infó jelleggel csináltam magamnak, de kb. ilyen eredményeket kaptam, mint Te.


Igen, itt az a kérdés, hogy egy sima app egy okostelefonon nem közölne-e teljesen pontatlan eredményeket.


A blogban említett cyranose, tudna mérni nekem, csak még nem reagált.
Persze egy mérés nem mérés...
 
Úgy látom befulladt a téma, nagyon vegyesek voltak minden fórumon a visszajelzések az értelméről, amit részben meg is értek, a tapasztalati fény "belövés" elterjedt.
Tehát valakinek bevált a világítás bizonyos növényeknél, és ez a lényeg, nem a bonyolult számolgatás.

Azért még egy dolgot fenntartok, hogy a wpl helyett lumen/literrel kéne számolni, eléggé eltér egyes fényforássok watt / lumen értéke. Talán ennyi még beleférne.
 
Back
Oldal tetejére