• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alsópolcos szűrők

artegor

Tapasztalt kertész
Mostanában elég sokat beszélgettünk a nagyobb akváriumok szűréséről( több külső szűrő,mattenfilter), viszont meglepődtem, hogy az alsópolcos szűrőrendszerről nem is nagyon írogatott senki.Kezdetnek teszek fel néhány képet, hogy mire is gondolok:
6591775_9ba7e59427aa5f03b46307874081f3f5_m.jpg
6591771_ddccd2dec9e4d7c5f419f2c6938737ea_m.jpg
6591773_7c4dfa4d386aea6f13908df5318501f9_m.jpg
6591777_e6c914404d52fe5c5d8ec0366e14cc54_l.jpg
Nem nagyon akarok találgatni, ezért ha valaki tudja, elmondhatná, hogy hogyan kerül az eredeti akváriumból a víz a szűrőakváriumba és fordítva.

art.
 
artegor said:
Nem nagyon akarok találgatni, ezért ha valaki tudja, elmondhatná, hogy hogyan kerül az eredeti akváriumból a víz a szűrőakváriumba és fordítva.art.

Főleg, hogyan működik,hogy nem áraszja el a szobát áramkimaradáskor.
 
Én annyit tudok róla hogy a nagy akiból túlfolyás elvén kerül le a víz, aztán a pumpa meg felnyomja, így ha áramszünet van nem megy fel víz, így le sem tud jönni.
De szerintem így azért elég sok mulm marad az akiban :S
 
Ez igen egyszerű nekem ilyenem van. Az akvárium hátsó üvege 2 helyen meg van fúrva és a furatokba van beragasztva a lefolyó cső amely az alsó akváriumba van belelógatva.

Ott különféle funkciójú rekeszeken keresztül eljut a víz a felnyomópumpához.Ezen egy egyszerű áttetsző slag van amely felmegy a fenti akváriumba, és úgy mint egy külső szűrő esőztetője engedi be a vizet.
Ha áramszünet van a fenti aksiból csak addig tud lefolyni a víz amilyen magasan a furatok vannak.Itt megállapodik a vízszint.A lenti aksinak akkorának kell lennie, hogy ilyenkor a fentről lefolyó vizet be tudja fogadni.
A lenti aksiban a külső szűrő kapacitásának sokszorosát lehet elhelyezni minden gond nélkül.Az átfolyó víz mennyisége az akvárium térfogatának a két-háromszorosa.Tehát nem kell tízszeres, vagy annál több.Itt sokat lehet spórolni a szűrő árán, a felnyomópumpa ennek akár a tizede is lehet.A lenti aksiba aztán tetszőleges szűrőanyagot lehet rakni.

Csak nem mindenki hajlandó megfúratni az aksiját, és nem mindenkinek van alul ekkora helye.Én a gyári szetteket is szétszedtem és a hátsó üveglapokat is megfúrattam.Megéri, sokkal kényelmesebb az egészet kezelni, mint a külső szűrőnél.

Mulm sincs ha jó az aksiban a flow, ezt keringtetővel meg lehet oldani.Az aksim alja patyolat tiszta. :)
 
Mulm sincs ha jó az aksiban a flow, ezt keringtetővel meg lehet oldani.Az aksim alja patyolat tiszta.

Igen. Pont ezen filóztam. Egy Koralia szépen megforgatná a vizet annyira, hogy a mulm eltűnjön.
Az ADA-nak van ilyen előkészített akija. Kicsit más az elv, de az eredmény ugyanaz, mint Jojonál.
75_Gazoa.jpg


102-8582-2.jpg
 
100_1374.jpg
Nálam nagyon szépen muzsikál.
A lényeg az,hogy nem kell túltölteni. Első feltöltésnél az akváriumot minimumra, a szűrőt pedig maxra kell tölteni, így pont annyi víz lesz benne amennyi kell. ennyi :)
Én nagyon megvagyok vele elégedve. Még annyi, hogy az optimális vízszintet érdemes bejelölni, vízcserénél jól jön.

-Remekül lehet takarítani nem kell szétszedni.
-A párolgás miatti vízhiány csak a szűrőben jelentkezik, az akváriumban a vízszint állandó nincs vízkövesedés.
- Nyáron van plusz vízfelület amit lehet hűteni.
- A mulmal sincs gond a töltö-ürítő csapra 1 tömlővéges szilikoncső, és már lehet is porszívózni.
- jó bőven meg lehet pakolni szűrőanyaggal.
-És talán még annyi,hogy kis akváriumoknál jól jöhet az a plusz 10-20 liter víz
100_1092.png
 
Nekem "felsőpolcos" szűrőakváriumom van ( ugyanis alatta nem fér el)
A vizet a szivattyú nyomja az akksi fölé a szűrőakksiba és onnan a gravitáció segítségével jut vissza esőztetőn keresztül.
A szivattyú után ketté van osztva a víz, egyik fele a szűrőakksiba másik fele pedig egy házilag készített UV sterilizátoron keresztülhaladva
érkezik az akváriumba.

318232.jpg
 
szűrőakvárium

Sziasztok!

Ilyen fajta akváriumot keresek, de előtte valaki magyarázza el légyszíves az elvét! Mert olyan kellene nekem ami alul van az aki alatt, a gravitáció elvén belefolyik a koszos víz, átmegy az anyagokon, majd az utolsó szakaszban visszatolja a szivattyú az akiba!

De a kérdéseim :D :
-ez teljesen zárt, tehát teteje is van?
-egy 1200 l/h szivattyúval lehet folyamatosan úgy üzemeltetni hogy ne csorogjon túl és ne "száradjon" ki mondjuk ha gyorsabb a vissza folyás mint a kifolyás?
120 literes akváriumot akarok vele szűrni, de tanácstalan vagyok...a pénztárcám viszont vékony sajnos!

Van-e egyáltalán értelme, mennyire megbízható?
Esetleg valakinek eladó?
 
Re: szűrőakvárium

mardelboy said:
Sziasztok!

Ilyen fajta akváriumot keresek, de előtte valaki magyarázza el légyszíves az elvét! Mert olyan kellene nekem ami alul van az aki alatt, a gravitáció elvén belefolyik a koszos víz, átmegy az anyagokon, majd az utolsó szakaszban visszatolja a szivattyú az akiba!

De a kérdéseim :D :
-ez teljesen zárt, tehát teteje is van?
-egy 1200 l/h szivattyúval lehet folyamatosan úgy üzemeltetni hogy ne csorogjon túl és ne "száradjon" ki mondjuk ha gyorsabb a vissza folyás mint a kifolyás?
120 literes akváriumot akarok vele szűrni, de tanácstalan vagyok...a pénztárcám viszont vékony sajnos!

Van-e egyáltalán értelme, mennyire megbízható?
Esetleg valakinek eladó?

Nem vagyok nagy szaki a szűrők terén, de egy 120 literes akváriumot szerintem felesleges alsó polcos szűrővel installálni, elég macerás és nagy helyet is foglal, ha nem olyan vastag a pénztárca, akkor vagy
- proci féle diy szűrő megépítését javaslom
- esetleg egy hordós szűrőd készítesz (talán ezt a legkönnyebb megcsinálni és jól meg lehet pakolni szűrőanyaggal, de ez is szép termetes helyet foglalhat a hordó nagyságát figyelembe véve lsd. N-dee naplójában)
- vagy használtan veszel egy külső szűrőt én is így jutottam hozzá, 18 ezer környékén már lehet venni jó kis használt pl. Eheimeket minőségi szűrőanyagokkal együtt, nagyon megbízható, halk és nem utolsó sorban egy csomó fölösleges energiától és bosszankodástól kíméled meg magad!
A 120 literhez egy Eheim prof 2226-os vagy ennél nagyobb szűrőket javaslok, ha tartani akarod a nagy könyvben leír 10x-es szorzót!
Ha úgy döntesz, hogy barkácsolsz egyet, sok sikert hozzá! :thumbup:
 
Valószínű hogy a barkácsolásnál maradok!
Esetleg nem tudja valaki hogy hol és milyen áron tudok ilyen üvegragasztót kapni, vagy elég hozzá a sima áttetsző szaniter szilikon is?
 
mardelboy said:
Valószínű hogy a barkácsolásnál maradok!
Esetleg nem tudja valaki hogy hol és milyen áron tudok ilyen üvegragasztót kapni, vagy elég hozzá a sima áttetsző szaniter szilikon is?
Az nem jó, kifejezetten akváriumragasztót keress. Pl. barkácsboltban, festékboltban lehet kapni akváriumragasztót. Az AquaDepoban is van, 1500-2000 Ft között van egy kartus.
 
Üdv Mindenkinek!

Most láttam egy alsó polcos megoldást. Megosztom veletek. A "jojo féle" megoldást (kb az aki felső 1/3 felett fúrt lyuk) ötvözi a Nigro által bemutatott gyári megoldással (kisebb méretben) oly módon, hogy az akváriumban lévő kis üveg hasáb ( :?: :!: ) alja az akvárium talajszintje felett kb. 5-10 centivel szabaddá van téve. Így az alsó polcos szűrőbe kerülő víz nem felülről, hanem alulról kénytelen szívni a vizet, így a mulm is hamarabb "kiröppen".= fizika

... egyébként ez a megoldás áramszünet esetén is ugyanazt a biztonságot adja.

Kérdés az alsó polcos szűrővel rendelkezőknek. Milyen gyakran kell az "szűrő akváriumot" után tölteni a párolgó víz pótlása céljából? Hiszen az alkalmazott szivattyúk nem szeretik a "szárazon futást".

...aki holtig tanul
 
Hali!

Ez a párolgástól függ.Nekem kb. fél liter naponta, úgy hogy az akvárium is és a tech. tartály is elég jól zárt.Nagy melegben néha 1 liter is elpárolog.

Egy nagy aksinál ami ráadásul nyitott és még ventik is vannak felette akár 3-5 liter is lehet a párolgás.

Ezért érdemes naponta feltölteni a felnyomópumpa rekeszét, bár ez függ annak nagyságától.Javaslom a niveautomatot, vagyis az automatikus utántöltő rendszert.

http://www.aqua-medic.de/freshwater/sha ... SP3000.jpg
 
Üdv Jojo!

Köszi választ kb ezt vártam. ..közeledünk hi-tech akvárium felé. :lol: Édesvíznél ez Ok is, de mit csinálsz a tengerinél, ha szabadságra mész?
Alkalmazol egy vízfeltöltőt??? :idea:
A párolgás újabb kérdéseket vet fel.
1) érdemes minél jobban zárttá tenni a szűrőakváriumot a párolgás csökkentése végett? (pl tető)
2) körülötte a bútorra, falra fokozottan vigyázni kell - penészedés, korhadás. Bár ezekre lehet megoldást találni pl, vörösfenyő bútor, parafa a falon. :!: :?:

...aki holtig tanul
 
A tengerinél is sima RO vízzel megy az utánpótlás, hisz a só nem párolog.

És igen alkalmazok egy vízfeltöltőt.Nem áll sokból elkészíteni, pár óra alatt megvan.

Én most egy polikarbonáttal nagyon szorosan lefedtem a tartályt, sokkal kevesebb a párolgás a Tunze ugyanígy oldja meg.A kis házi párátlanító hatásos a szekrényben.
 
jojo said:
A tengerinél is sima RO vízzel megy az utánpótlás, hisz a só nem párolog.

És igen alkalmazok egy vízfeltöltőt.Nem áll sokból elkészíteni, pár óra alatt megvan.

Én most egy polikarbonáttal nagyon szorosan lefedtem a tartályt, sokkal kevesebb a párolgás a Tunze ugyanígy oldja meg.A kis házi párátlanító hatásos a szekrényben.

Szia
Nem osztanád meg velünk az utántöltőd rejtelmeit?
 
Scar said:
jojo said:
A tengerinél is sima RO vízzel megy az utánpótlás, hisz a só nem párolog.

És igen alkalmazok egy vízfeltöltőt.Nem áll sokból elkészíteni, pár óra alatt megvan.

Szia
Nem osztanád meg velünk az utántöltőd rejtelmeit?

Nem akarok beleokoskodni, de mondok egy egyszerű megoldást.
Talán töltöttél ki sört úgy korsóba, hogy egy mozdulattal befordítottad szájjal lefelé a korsó aljába, majd szép lassan emelted. A sör minimális habzással olyan sebességgel folyik ki, amilyen gyorsan emeled. Amíg az üveg szája a víz (elnézést, a sör) szintje alatt van, addig az üvegben keletkező vákuum nem engedi kifolyni a sört. Ha nem próbáltad, akkor érdemes kipróbálni, a sört utána el lehet fogyasztani.

Az egyszerű utántöltő ezen az elven működik. A megfelelő méretű, vízzel töltött ballont úgy kell nyílásával lefelé berögzíteni stabilan az alsó polcos szűrő felnyomó pumpa rekeszébe, hogy a szája a kívánt vízszinten legyen. Ha a szint lejjebb megy, a víz kifolyik, ha eléri a nyílást, akkor megáll.
Természetesen ez csak túlfolyós akváriumnál megoldás, ahol a vízszint állandó és az alsó polcos szűrőben csökken a vízszint.
Ez a megoldás furcsa hangokat adhat, amikor a levegő beáramlik, ezért lehet bonyolítani egy levegőcsővel, amelyet a felső részbe rögzítünk, a másik végét rögzítjük a vízszinthez. Ilyenkor az üveg szája jóval a vízszint alatt legyen. Ha a vízszint lejjebb megy a levegőcső vége kikerül a vízből, levegő áramlik a ballon felső részébe, így víz tud ki tud folyni belőle.
Ez a megoldás közvetlenül az akvárium utántöltésére is használható, csak két cső kell és az üveget sem kell fejre állítani, fel lehet rakni az aki tetejére. A levegőcsövet a felső részbe kell rögzíteni, másik végét az aki vízszintéhez, a másik csövet (ez lehet vastagabb) a ballon alsó részébe, ennek vége a vízszint alatt legyen néhány centivel. Legfontosabb, hogy a csövek rögzítése a ballonba tömített legyen, ja és a kupak rajt legyen.
 
Aha, kösz, a sörös trükköt ismertem (nem szeretem a sört) ilyen elven működött a régi önitató a baromfiaknál is.
Nekem az a bajom ezzel hogy nem fúrt az akváriumom, és nem is alatta van a szűrő, hanem mellette és egy "U" alakú cső vezeti a vizet. Ilyen technikai adottságokhoz milyen automata utántöltő lenne jó?
 
Mosógépből kiszedett vákuum kapcsoló is jó lehet csak az a hátránya hogy 1-2 cm a tűrése, de egy próbát lehet megér
 
Back
Oldal tetejére