• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alsópolcos szűrők

Szerintem a mechanikai szűrő 50 mm-es szélessége (inkább mélysége) nagyon kevés. Ha 8-as üvegből készül belül 34 mm marad, ide szivattyú sem fér be, de legfőképp benyúlni, kezelni sem lehet. Legalább olyan mélységű kellene ahová a karod befér úgy, hogy 60 cm-es magasságnál tudj benne matatni szükség esetén.
 
A mechanikai szűrő egy rekesze 50mm*100mm. 50mm már nem jön le az üveg vastagsága. Ide egy JBL szivattyú kényelmesen befér.
A 8mm üvegvastagságot a alsó-polcos bioszűrőre írtam.
 
átterveztem egy szűrőrekesz 100mm*100mm. hallgatok rátok.
Már csak a bioszűrő része az amit nem tudom hogy is méretezzek 650mm hosszú és 424mm mély magassága 500mm lehet.
Ötletek?
 
átterveztem egy szűrőrekesz 100mm*100mm. hallgatok rátok.
Már csak a bioszűrő része az amit nem tudom hogy is méretezzek 650mm hosszú és 424mm mély magassága 500mm lehet.
Ötletek?

Nem tudsz építeni inkább egy alsópolcos szűrőt? vagy akár egy bazi nagy hordó szűrőt alsópolcosként üzemeltetve (overflow + és lent nyitott, nem nyomásálló tető). Sokkal nagyobb mozgástered lenne, és azt csinálsz, amit akarsz... Ha nem fér el az aki alatt, teheted mellé egy csinos kis szekrénybe, vagy akár egy falfúrással (és okos csövezéssel) a mellette/mögötte lévő helyiségbe (nem tudom, hogy hogy néz ki a lakásod).
 
Sajnos korlátozottak a lehetőségeim. Mellete felette mögötte sajnos nincs semmi hely. Ezért gondoltam hogy az akvárium mögött 160cm*12cm*60cm 10mm üveg mechanikai szűrőt építek. Az akvárium alatt kapna helyet a alsópolcos bioszűrő melynek méretei ezek lehetnek max 65cm hosszú / 42,4cm mély / 50cm magassága / üveg 8mm.

A fenti szűrőt két 5 cm átmérőjű cső táplálja jobb és baloldalt. Az aki meg lenne fúrva. A szűrő közepén lenne egy szivattyú mely a mechanikalag szűrt víz egy részét az aksiba nyomja, a másik rész menne le a bioszűrőbe. innen egy külön szivattyú az akiba nyomná a vizet.
 
Köszönöm a tanácsokat. Megfogadom. Már csak az elrendezés kérdése maradt.
Van tanácsotok?
Én csináltam egy egyszerűbbet (lásd a képet), csak szeretném tudni a véleményeteket?!
sz_r__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/151116/sz_r__www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Találtam egy érdekes videót, amiben úgy nézem kimondottan alsópolcos szűrőhöz készült műanyag edények vannak az akváriumok alatt

seamless-sump-aquarium-1.jpg


seamless-sump-aquarium-5.jpg
 
Utoljára módosított:
átterveztem egy szűrőrekesz 100mm*100mm. hallgatok rátok.
Már csak a bioszűrő része az amit nem tudom hogy is méretezzek 650mm hosszú és 424mm mély magassága 500mm lehet.
Ötletek?
Ne bonyolítsd ennyire!
A szűrőd keresztmetszete kicsi:12x60 cm, a mélysége viszont túl sok:67 cm. A vége az, hogy a hatékonysága -a nagy térfogat ellenére- gyenge lesz, nem fogod azt elérni, amit szeretnél.
Mutatok eg sügéres akvához tervezett hátsópolcosat, ezt próbáld meg adaptálni, ha tetszik az elrendezése:
proxy.php?image=https%3A%2F%2Ffarm8.staticflickr.com%2F7289%2F16461482606_320801dc62_b.jpg
ülepítőnek az általad tervezett 70 mm-t 100-ig kitolnám, középre a szivattyú teret az alkalmazni szánt szivattyú méretei szabják meg, de számoljunk ~100 mm-el.
Közbenső elválasztó lapokat nyugodtan csinálhatod 3-4 mm-e süvegből, a szűrőakváriumot 6-osból (a négy szakaszoló üveglap merevítésként is szolgál, ezért nem kell olyan vastag üveg)
Amit fontosnak tartok:
- ülepítőből felül bukjon át a víz (átemelő cső lemegy alulra -végét 45°-ban elvágnám- és innen kell felküzdje magát a víz)
- szivacsról alul menjen a víz a szivattyúkamrába, így a szivattyú alá tudsz tenni még ezt-azt, kiemelten perlont, purigent.
- 12 cm-el számolsz, majd' 11 cm belső tered lesz, ezért mindenképpen 5 cm vastag TM30-as szivacsot javasolok. Lehet a sűrűbbet is, azt viszont gyakrabban kell takarítanod, cserében több cuccot szed össze.
- 160 cm - 3x10 cm - 2x0,6 cm - 4x0,3 cm = 127,5 cm/2 = 2x 63,75 cm tehát ha pár centit itt-ott elszórsz, akkor is marad 2 x 60x60 cm = 7200 cm2, ami elég nagy felület ahhoz, hogy kicsi legyen rajta a víz áramlás sebessége, így ki tud alakulni érdemi biológiai szűrésed (esetedben nitrifikáció): még 3000 l/h szűrő teljesítménnyel számolva is ~7 cm/perc lenne a víz sebessége, ami kb a felső határa az érdemi biológiai szűrésnek mattenfiltereknél.
 
Szervusztok.
Kopasz vagyok még az alsópolcos szűrők terén.
Segítségre lenne szükségem.
Tervben van egy 190X65X65 803L akvárium, egy 120X40X50 240L szűrőakváriummal!
A nagy akváriumon hova fúrassam az kifolyó lukat, mennyire a tetejétől?
Még egy kérdés, a szűrőakváriumnak a fakkjai milyen magas üveglapokból legyenek?
Mekkora réseken folyjon egyik fakkból a másikba a víz?
Köszönöm a segitséget.
Gömbi.
 
Tervem a következő!!!
Bal hátuljánál vizvonalon 40-es lefojóval indulok,nem függőlegesen le hanem szögben a jobb alja felé.
Az alsó szürőakváriumba jobbról érkezik a viz. végig megy a fakkokon (6db) majd a bal oldali utolsó fakkból fölnyomom a nagy aksiba 16-os vagy 20 as csövön.
A lényeg, hogy utólag nem szeretném furkálni az akváriumot!
Köszönöm.
Gömbitomi.
 
Írtam anno egy agymenést itt: https://akvakertesz.hu/threads/mattenfilter.753/
Van benne sok alsópolcosnál is hasznosítható gondolat.
A javaslataim:
- ne fúrj, hanem ablaufot használj még akkor is, ha nem teljesen hangtalan, viszont cserében 100%-ig biztonságos (garantáltan nem áztatod el a szobát áramszünet esetén, nem tud fellevegősödni a rendszer, stb)
- átemelőnek használj ragasztós PVC csövet és idomokat legalább 50-es méretben
- felnyomónak az AquaMedic Ocean Runner kerámia tengelyes szivattyúit tudnám javasolni (nálam 2008 óta dolgozik egy 3500-as, teljes megelégedésemre, hangtalanul)
- ne csinálj olyan sok fakkot, nincs annyi haszna, mint sokan gondolják, inkább a minél nagyobb felületre és az egyszerűségre törekedj
- jó lenne tudni, mi lesz az akváriumban megvalósítandó cél, mert a szűrő méretezése ennek a függvénye
- a szűrőakváriumot a lehető legmagasabbra tervezd, mert akkor tudod hatékonyabban kihasználni a teret: 50 cm magasságnál kisebbet ne csinálj, mert a puffer tartállyal túl sokat kell majd feláldoznod a szűrő térből
Indulásnak, talán ennyi. A konkrét kérdésekre szívesen válaszolok, amire csak tudok.:)
 
Back
Oldal tetejére