• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alsópolcos szűrők

Nigro said:
Pontosítanád? Vagy egy fotót is dobhatnál. Az "U" nem fordított?

Pontosan úgy ahogy gondolod, egy fordított "U", úgy kell elképzelni mintha egy külső szűrő csöve lenne, nem a végén nem a szilikon cső van, hanem belelóg a vízbe.
 
Üdv Mindenkinek!

Ha jól olvasom és értelmezem az alsó polcos szűrő nem sokkal olcsóbb, mint egy "jófajta" (eheim) külső szűrő a szűrőanyag mennyiség miatt. ...de sokkal hatékonyabb, mert nagyobb l/perc és a szűrőanyag mérete.

A probléma a 1) párolgás, 2) áramkimaradás.

Nem megoldás (kérdezem, mint fizikából 2-es) előbbi kettőre a visszafolyásgátló szelep, (nem kell megfúrni az akit, és áramkimaradás esetén sem önti el a lakást) és a szárazon és vízben is egyaránt működő szivattyú (pl. eheim compact +)????

...aki holtig tanul

ui. Az Aqua Medic hasonló szivattyúval van vkinek tapasztalata???
 
Hali!

Az alsó polcos rendszer sokkal olcsóbb mint egy jófajta Eheim külső.A szűrőanyag itt is és ott is kell.
Ami az alsónál tétel: maga a tartály, a felnyómópumpa, a becsövezés, és ugyebár a felső díszaksi megfúrása, ez lyukanként max 1000 Ft.

A párolgást egy polikarbonát lemezzel nagyon le tudod csökkenteni, a Tunze is ezt alkalmazza.Mióta én is ezzel zártam le, hihetetlenül kicsi a párolgás.

Az áramkimaradás sem nagyobb gond mint a többi szűrőnél.

Az én 45 literes tartályom cakk- pakk 7000 Ft volt.(értelemszerűen szűrőanyag nélkül.)
 
Hali Jojo!

Én a következőképp számoltam.

1 db 100 literes (kivéve, ha nem kell biztonsági tartalék, mert a visszafolyásgátló elegendő áramleállási biztosíték gyanánt,mert úgy elég 50 liter is) szűrőakvárium kb 400 literes akváriumhoz több (kb 6) rekesszel =alsó hang 20 eFt.
Szivattyú minimum az említett Eheim Compact + 3000 szivattyú = 19 eFt. (max 3000 l/perc) az akvárium "tisztán" legalább 5x-i megforgatására.
Szűrőanyag: 3 féle szivacs (durva, közepes, fimom) + kerámia gyűrű + eheim substrat pro + Ada Bio Rio + vmi Seachem matrix de szóba jöhet a szűrőanyag topicban leírt "másolat" is az olcsóbb. összesen szivacs nélkül kb 30 liter.
Csövek, szelepek, tető, egyebek. kb 5e Ft. Ez így együtt kb 60 eFt. = Eheim III-as széria 2075.

Hol számoltam el????

... aki holtig tanul
 
Igaz, hogy ez nem lehet kiindulási alap, de a szűrőaksinak való aksik az utcán szó szerint hevernek.Lomtalanításnál 100 méteren belül 3 épp akváriumot találtam, és az egyik 96 literes volt.(és még kb. 10-et láttam, volt közöttük 400 literes is de már nem fért be a kocsiba és egyedül meg sem bírtam emelni)Ha ez nem okés akkor ott a piactér az akvaristán.Tehát már nem is 20 e. az a 20 e.

A felnyomó pumpát közel feléért is megkapod, bár nem Eheim.

A szivacsok teljesen feleslegesek, a visszatérő vizet egy filterbag-ba bele kell engedni és kész a mechanikai szűrés.Ezáltal a kerámiagyűrűk is teljesen feleslegesek.Veszel pl. 10 liter siporaxot az még egy 20-as.Persze rakhatsz bele Eheim substratot és Mátrix-ot nálam is van.Jók, de nem muszály, a sipo is jó, v. akár más is, erről már sokszor volt szó.
A csövezés fogjuk rá okés.

De ne feledd, hogy itt a szűrőanyag mennyiségét fokozatosan növelheted, egy külső szűrőbe meg nemigen tudsz 30 litert bepakolni.
 
Esetleg használhatsz az első részben krumpliszsákot, ami nem csak mechanikailag, de biológiailag is eléggé jól szűr :)

Tömhetsz bele lávakövet, égetett agyaggolyót (vízkultúrás növényekhez használják) - ez is egész jó. Szóval egy fentebb említett 96 lityis akiba bele lehet cuccolni 60-80 liternyi szűrőanyagot, ami azért nem semmi. Gyári szűrővel meg egyenesen elérhetetlen, és még hordóval sem menne...
 
Ha megengeditek, akkor megjegyezném alsó hangon hogy azért egy 400 literes aksihoz a Eheim III-as széria 2075. kicsi, szóval amit az árából összeraktál szűrőakit jobb nála. Szóval azért egy Eheim compact 3000+ nem egy Eheim III-as széria 2075, ne keverjük össze őket. 400 literhez elkellene 3-4 2080-as, az meg nem EGY Eheim III-as széria 2075 ára, De lehet én vagyok a hülye.
Nekem a 40 literes aksira van 10 literes oldalpolcos szűrő, se fúrás se semmi, kifolyni esélye sincs, igaz nem tartja az akvárium vízszintjét, és nagy akvánál nem nagyon megoldható, mert nem tudod az akva mellé/mögé rakni. Van benne egy hydor l20, meg garven substrate plusz sipo, pumpa alatt perlon, víz tiszta, halak úsznak, már csak azt sajnálom hogy kavics van benne nem rendes talaj.
 
Üdv Néktek!

Köszi a válaszokat!
Jojo, ha az utcán jártad, keltedben "felesleges" akváriumokat látsz légyszíves szólj. A kocsimba egy 400 literes is elfér. Ha kell markos legényeket is hozok Egyebekben biztos meg tudunk egyezni. :D

Scar, Jojo! Valószínűleg félreérhető voltam. Csak egy általam (úgy tűnik rosszul) elképzelt áron létrehozható szűrőaksi árát hasonlítottam össze egy külső szűrő árával. Ezzel nem azt akartam mondani, hogy egy 400 literes akihoz elég egy 2075-ös. Melyből következik, hogy bizonyos akvárium méret felett talán nem is nagyon érdemes másban gondolkodni, mint szűrőakváriumban. ...esetleg kerti tószűrőben :D Így Ár/érték arányban - és nem csak abban - még akkor is jobb, ha automatikus utántöltő rendszert is használok.
A szivattyú esetében nem ragaszkodom az eheimhez, mint márkához, de a teljesítmény és a db-el mértéket igen fontosnak tartom, mielőtt végleg döntenék a melyiket vegyem kérdéskörben.

Alex! Szerintem egy 98 literes "szűrőbe" szerintem nem lehet bepakolni (de lehet, hogy tévedek :?: ) 60-80 liter szűrőanyagot, ha kell a biztonsági tartalék (lsd. korábbi hozzászólásom) az áramkimaradás miatt. Igaz így is minimum 45 liter belemegy és az nagyon sok 2080-as hasznos szűrőtérfogatát teszi ki.

...aki holtig tanul
 
Üdv Mindenkinek!

A DIY-hez értő hölgyekhez és urakhoz fordulnék az alábbi kérdéssel.

Elegendő-e egy (nyilván komolyabb, mint amit a CO2 rendszerhez használunk) visszafolyásgátló szelep egy bármely ponton megfúrt akvárium + alsó polcos szűrő használata esetén annak megelőzésére, hogy egy esetleges áramkimaradáskor az a lakás elöntését megakadályozza???

...vagy ez csak és kizárólag az akvárium meghatározott és a szűrőakváriumhoz méretezett és kiszámított felső pontjának megfúrásával érhető el???

Jelige: maximális biztonság :D

...aki holtig tanul


A kérdések nyilvánvalóan az akvárium fúrásával
 
A víz nem visszafolyik, hanem lefolyik. A legtutibb megoldás a szintben való fúrás. A visszafolyásgátlónak hogy mondod meg, hogy mikor engedje át a vizet és mikor ne? Mondjuk erre is lehetne megoldást találni, esetleg egy mágnesszeleppel, ami csak akkor van nyitva, ha áram is van. De ez sem küszöböli ki azt a verziót, amikor a visszatoló motorral történik valami...
 
jó papp said:
Üdv Mindenkinek!

A DIY-hez értő hölgyekhez és urakhoz fordulnék az alábbi kérdéssel.

Elegendő-e egy (nyilván komolyabb, mint amit a CO2 rendszerhez használunk) visszafolyásgátló szelep egy bármely ponton megfúrt akvárium + alsó polcos szűrő használata esetén annak megelőzésére, hogy egy esetleges áramkimaradáskor az a lakás elöntését megakadályozza???

...vagy ez csak és kizárólag az akvárium meghatározott és a szűrőakváriumhoz méretezett és kiszámított felső pontjának megfúrásával érhető el???

Jelige: maximális biztonság :D

...aki holtig tanul

HAhó!

Építettem már alsó polcos szűrő akváriumot teljesen a magam álltal beszerzett anyagokból, szerettem volna mindent minimális költséggel megoldani, mert hiszem hogy lehet némi kreativitással és körűltekintéssel..
na, én ezt a problémát oly módon küszöböltem ki, hogy az akváriumban a szívó cső magasságát úgy állítottam be, hogy egy esetleges áramszünet , vagy szivattyú hibásodás során, mikor a víz el kezd lefolyni a szűrő aksiba hamarabb kilépjen a szívóág a víz felszínre, minthogy a szűrőaksi megtelne vízzel és kifolyna belőle....így az levegőt kap és egyből megszűnik a szívóhatás. Igaz ehhez akkora szűrő akvárium kell ami elbírja azt a vízmennyiséget, míg kilép a szívóág a vízből. De inkább csinálok nagyobb szűrőaksit x literrel, minthogy elázzon a lakás.
Egy másik problémára, hogy a szűrő akvárium vízét ne pumpállja be a nagy akváriumba a szivattyú bármi baj esteén, úgy oldottam meg hogy a szűrő akváriumban a szivattyút nem az akvárium aljára tettem hanem annyira közel a vízfelszínhez, hogy ne tudja az egész vízmennyiséget bepumpállni a nagy akvába, lehet leég a motor , mert nem szív vizet, de megint csak olcsóbb, mint újraparkettáznni :D

Persze ez csak az én megoldásom, nekem bevállt, biztos vannak korlátai és hibái, de működik és nem kellett semmi ketyere hozzá!
Bocs hogy bele vauvau :oops:
 
Köszi., Köszi, Köszi!

Látom nemcsak DIY-ből hanem nyelvtanból is kettest kaptam (le, kifolyik :) )
A visszanyomó részre nem is gondoltam. A kérdéseket nyilvánvalóan egy erőteljes nemként értékelem.

...na de mi az az UPS???

..aki holtig tanul
 
UPS: szünetmentes tápegység, sz.gépeknél használatos.
Áramszünetes problémán segíthet a túlfolyós megoldás. Amit az alsópolcos szűrőakváriumból felpumpálsz, az a mennyiség túlfolyón vissza lefolyik/kifolyik:)
Ha áramszünet van, a túlfolyó nyílás aljáig lemegy a víz, aztán megáll:)
Irányadó a háztartásokban használt csaptelep túlfolyója:)
Hátrány: meg kell fúrni az akvát, cserébe üzembiztos.
 
Nem feltétlenül kell megfúrni. Épp a minap volt szó, egy elmés vízleeresztő megoldásról a blogomon, ami lehetővé teszi a folyamatos engedést fúrás nélkül. ;)

overflow3000.jpg
 

Attachments

  • images.jpg
    images.jpg
    5.2 KB · Megtekintések: 9
Utoljára módosított:
Kösz Proci, kösz Nigro!

Nigro sajnos nem találom (technika címszó alatt kerestem) a blogodon a fenti elmésnek tűnő szerkezetről készített leírást. Kérlek pontosíts. :?

Proci!
Ha jól értem. A szünetmentes tápegység egy ideig jó. Utána csak és "kizárólag az akvárium meghatározott és a szűrőakváriumhoz méretezett és kiszámított felső pontjának megfúrása" az alsó polcos szűrő túlméretezésével és vízzel csak meghatározott hányadig történő feltöltése segít a "baleset" elkerülésében. Így az esetleges hosszabb áramszünet esetén a pumpa egy idő után csak levegőt "szív" mert csak az akváriumban megfúrt lukig tud csak a víz lefolyni. Addig a szintig pedig az alsó polcos szűrő még túlcsordulás nélkül képes azt befogadni. = "jojo módszere"
Helyesen gondolom?

...aki holtig tanul
 
Kösz Ramen!

Elvileg... A fordító program talán segít, mivel no habla espanol.

Sajnos "erőszakos fráter" vagyok nem lehetne egy kicsit bővebben???
A Nigro által belinkelt képet ugyanis nem találom csak a rajzot. Abból, egy nem műszaki... :cry:

előre is köszöntem.

...aki holtig tanul
 
Back
Oldal tetejére