• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alsópolcos szűrők

Sziasztok!

Palut építek, és ötleteket szeretnék gyűjteni alsópolcos szűréshez, amiről egyelőre több elképzelésem van, de nincs elég infóm a döntéshez. Nehezítő tényező, hogy ha megvan a végleges módszer, és ahhoz a furatok elhelyezése, akkor első körben mèg két külső szűrővel fogom üzemeltetni, melyeket párhuzamosan kötnék be.

Szóval a kritériumok:
- 150x60x50cm víztömeg
- közepes biológiai terhelés
- kevés submers növénytömeg
- a zárt rendszerről nyitottra váltok, amint elkészül a sump
- a szekrényben van elég hely
- örülnék, ha tudna az alsóbb vízrétegből is szívni, de az elfolyásbiztonság fontos feltétel, amit nem feltétlenül bíznék kütyükre, szóval ez csak a “jó lenne” kategória

Három megoldás van a fejemben:
1. Külső overflow box, benne 3 lefolyóval (Bean Animal)

2. A vízfelszínnél 2-3 furat, tank unionnal + outlet strainer a szívókra. Ebben az esetben egy könyökkel le tudom vezetni a szívóágat olyan mélyre, amennyi víztömeg majd a sump pufferkapacitása lesz. Ez a prosztóbb megoldás :)

3. Belső overflow box, fenéklapon fúrva (ez csak végső megoldás, ha valami nagyon mellette szól, de a hellyel spórolnék a beltéren

Valószínűleg kihagytam részinfókat, de majd pótolom, ha mondjátok, mi kell…

Köszi :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Palut építek, és ötleteket szeretnék gyűjteni alsópolcos szűréshez, amiről egyelőre több elképzelésem van, de nincs elég infóm a döntéshez. Nehezítő tényező, hogy ha megvan a végleges módszer, és ahhoz a furatok elhelyezése, akkor első körben mèg két külső szűrővel fogom üzemeltetni, melyeket párhuzamosan kötnék be.

Szóval a kritériumok:
- 150x60x50cm víztömeg
- közepes biológiai terhelés
- kevés submers növénytömeg
- a zárt rendszerről nyitottra váltok, amint elkészül a sump
- a szekrényben van elég hely
- örülnék, ha tudna az alsóbb vízrétegből is szívni, de az elfolyásbiztonság fontos feltétel, amit nem feltétlenül bíznék kütyükre, szóval ez csak a “jó lenne” kategória

Három megoldás van a fejemben:
1. Külső overflow box, benne 3 lefolyóval, a neve nem jut az eszembe, de a legcsöndesebb megoldást néztem

2. A vízfelszínnél 2-3 furat, tank unionnal + outlet strainer a szívókra. Ebben az esetben egy könyökkel le tudom vezetni a szívóágat olyan mélyre, amennyi víztömeg majd a sump pufferkapacitása lesz.

3. Belső overflow box, fenéklapon fúrva (ez csak végső megoldás, ha valami nagyon mellette szól, de a hellyel spórolnék a beltéren

Valószínűleg kihagytam részinfókat, de majd pótolom, ha mondjátok, mi kell…

Köszi :)
A Majorban láthatod mindhárom megoldást. :)
Ha mákod van, Matyi bent lesz, és meg is mutatja. ;)
 
Sikerült megfogalmaznom a kérdést, mégpedig azt, hogy két megoldás között hezitálok:

1. A vízszint magasságában, az oldalfalon lévő furatok + külső overflow box + Bean Animal lefolyó (3 csöves).
Előny: kis helyet foglal,
Hátrány: a mulmozás teljesen a vízcserére korlátozódik a felszínleszívás miatt.

2. Vagy a fenéken lévő furatok + a beltéren egy fekete boxban elhelyezett Bean Animal lefolyó.
Ez utóbbinál elvileg a box fésűit ki lehetne alacsonyabb vízközben is alakítani, így mélyebbről szívna mulmot, viszont a 3 lefolyó mégis elég magasan maradna a dobozon belül, így a sump pufferkapacitását jól méretezve egy elégé biztonságos rendszer lenne kialakítható. Hátrány: több helyet foglal.

Types_of_Overflow_Drains-03.jpg

Szóval a kérdés valójában a mulm nagyobb arányú automatikus kivételének fontossága és a helykihasználás között billeg...
 
Sziasztok! Véletlenül nyitottam egy külön témát a szűrésen belül ugyanennek a kérdéskörnek. Nem akarom bemásolni ide is, de ránéznétek?
 
Sziasztok Srácok!

Úgy döntöttem, hogy régi álmomat fogom megvalósítani, amire nagy nehezen még a feleségem is rábólintott.
Egy 2500X60X60 as akváriumot szeretnék alsópolcos szűréssel megoldani. Öszíntén bevallom, amikor elterveztem, hogy lesz egy ekkora aksim, fogalmamsem volt, hogy mibe vágok bele.
Jelenleg a tervezés fázisában vagyok. Az elképzelés, az egy "vissza a természetbe" jellegű akvárium, amiből faágak állnak ki, esetleg még levelek is vannak az alján elszórva és gyenge pontszerű pontszerű fényforrás adja a fényt. Nem szeretném túltelepíteni, maximum néhány száz lazac és egy csapat altum vitorláshal.. bár ez még teljesen képlékeny.

Ami a valódi nehézséget okozza jelenleg, az a szűrés és annak a kialakítása. Zárójelben jegyzem meg, hogy az előző aksimból megmaradt két darab tetra Ex1200 biologiai töltettel (mátrix,substrat pro, stb), de ezekből maximum a töltetet szeretném felhasználni. Úgy vélem, kevések lennének ide.

A jó hír, hogy az akvárium alatt kb 200 hosszú 50 széles és kb 60 magas hely adott a szűrő akváriumnak, tehát ezzel a résszel nem lesz bajom. Ami a nehézséget okozza, hogy az ezen a fúrómon lévő hivatkozások, képek nagy többsége már elavult.
Igyekeztem a Youtube-n körbenézni, ott egész sok infót találtam. Mivel jelenleg még az akvárium tervezés alatt van, így tudok kérni rá furatokat, olyat és annyit amennyire szükségem van.
Jelenleg arra jutottam, hogy alul lenne négy furat. Ebből három, a fentebb is látható módszerhez kellene, míg a negyedik a tiszta víz visszajutattására használnék. A csöveket körbevenné az akváriumon belül egy box, ami azt a célt szolgálja, hogy egy esetleges cső menti eresztéskot ne legyen váratlan felmosás. A box az akvárium hátfalára és az oldalfalára zárna rá, illetve terveznék bele egy vízszintes lapot négy furattal, amit azért húznék rá a csövekre, illetve a ragsztanám be ebbe a zárt részbe, hogy ne tudjon a csövek köré mélyre beülni a kosz, könnyebb legyen karbantartani... -bocsánat a zavaros fogalmazásért.:)

Rengetek kérdés merült fel bennem mindennel IS kapcsolatban. Ilyen főbb pontok pl.:
- a csövezések átmérői,
- a szívattyú méretezése,
- az alsó szűrőakvárium kialakítása, feltöltése, stb..

Ahogy számolgattam az alsó polcos szűrés sem olcsó mulatság, ha már csak egy digitális, megfelelő hozamú szívattyút nézek, ami kb 50-80 K.

Rengetek a pro-kontra bennem, így ha esetleg meg tud győzni valaki valamiről azt is megköszönöm.
Amúgy azért preferálnám az alsó polcost, mert valamivel olcsóbb és nagyon kevés a karbantartás ígénye. (Persze a külső zárt rendszerek bár drágábbak, teljesen megbízhatóak, de sajnos gyakrabban kell karbantartani őket.)

Tehát, mint azt az írásomból is érezhetitek, hajlok az alsó polcos szűrés fele, de félek tőle. Amúgy erős műszaki vénával vagyok megáldva, de mégis nehéznek érzem. (vagy épp ezért :LOL:)


A kérdésem az lenne, hogy tudna-e valaki segíteni egy ilyet szűrőt megtervezni, vagy akár elkészíteni velem. Valójában kicsit be vagyok f*sva. :ROFLMAO:


Köszönöm előre is a segítségeteket!
 
Egy 250X60X60 as akváriumot szeretnék alsópolcos szűréssel megoldani. Öszíntén bevallom, amikor elterveztem, hogy lesz egy ekkora aksim, fogalmamsem volt, hogy mibe vágok bele.
Ekkora mélységnél simán át lehetne gondolni a projektet hátsópolcosra. 10cm-t lerekesztesz a hátfal előtt. A 60cm magasságnál a 60cm mélység már nekem a kezelhetetlen távolság a berendezésnél és a karbantartásnál. Egy hátsópolcos üzemeltetése biztonságosabb és csendesebb is. 🙂
 
Ekkora mélységnél simán át lehetne gondolni a projektet hátsópolcosra. 10cm-t lerekesztesz a hátfal előtt. A 60cm magasságnál a 60cm mélység már nekem a kezelhetetlen távolság a berendezésnél és a karbantartásnál. Egy hátsópolcos üzemeltetése biztonságosabb és csendesebb is. 🙂
Ráadásul nem is feltétlen kell telibe a hátulja, elég lehet akár a fele-harmada is, megfelelő mélységgel (12-15 is akár).
Ha a scape koncepció is hozzá van tervezve, még fel sem tűnik hogy ott keskenyebb lett.
 
Én nem választanék le a 60cm ből szűrőakváriumnak hacsak nem a 2500 ből faragnék le oldalpolcosnak . Akkor raknék alsópolcost ha ott van a víz és a csatorna az automata vízcseréhez. Amúgy 2080 párti vagyok.
 
Sziasztok!

Köszönöm a tanácsokat!

Az oldalpolcos teljesen lehetettlen, mert központi helyen lesz, ahol nagyon csúnya lenne. Sajnos se csatorna, se víz nincs ott, de minkettőt meg tudnám oldani slaggal. Nem túl komfortos, de sajnos szükősek a helység adottságai.
Viszont ez a 2080 bogarat tett a fülembe. Ahogy néztem, egy jó állapotú használt kb. 100-120 K.

Ezzel szemben az alsó polcos szűrő technika része:
- Akvárium használtan: 20K
- Digitális emelő szivattyú 4000L/h kb: 70K
- Csövek, idomok, csapok, konzolok stb: 25K
- Furatok kialakítása, üveglapok, fésű, stb: 10K

A szűrőanyakot nem tekintve, ha nem is pontosan, de hasonló árfekvésben van mindkét megoldás. Nyílván az alsó polcosnál rengeteg a befektett munka és idegeskedés, viszont vélhetően sokkal kevesebb a karbantartás ígénye.
Egyedül abban nem vagyok biztos, hogy a hatékonyságuk lehet-e azonos.
Illetve, ha hadrendbe állítom a két tetra1200-est akkor együtt képesek-e lesznek tisztán tartani az akváriumot?

Ebben tudnátok segíteni?
Köszönöm előre is!🫣🤗
 
Szerintem a két tetra 1200 kevés lesz 900 literhez.
Érdemes megnézni a többi nagy külső szűrőt is: Eheim 2260, Fluval FX6, Aquael Hypermax 4500 (nekem ez a legszimpatikusabb, habár itthon kevésbé ismert).
 
Szerintem a két tetra 1200 kevés lesz 900 literhez.
Érdemes megnézni a többi nagy külső szűrőt is: Eheim 2260, Fluval FX6, Aquael Hypermax 4500 (nekem ez a legszimpatikusabb, habár itthon kevésbé ismert).
Bocsánat, rosszul fogalmaztam. Én egy eheim 2080-2180 mellé gondoltam az Tetrákat pluszban. Úgy elegendő lenne?
 
Back
Oldal tetejére