• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Állandó csiga pusztulás

Atesz2000

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem, valamivel több mint egy éve kezdtem el ezt a hobbyt. Egy 65 literes aksim van, eheim külső szűrővel, egy fénycső és egy saját gyártású LED világítással, fűtővel, élesztős CO2 rendszerrel és egyre több növénnyel. Guppykat (4) tartok és ékfoltos rabzorát (7) és még red cherryt(kb10 db). Használok növény tápot - easy life profito hetente 2ml. Hetente aljzat porszívózást tartok ilyenkor a víz 30%-át cserélem állót csapvíz és RO víz fele fele arányba kerül vissza, az akvárium állandó 26 fokos.
A problémám a következő: Régebb óta próbálkozom különböző csigák tartásával, de egy idő után mindig elpusztulnak.... 1 hete kaptam 10 db alma csigát és ők is erre a sorsa jutottak, első nap még mászkáltak következő napokban már bevoltak húzodva és 1 héten belül el is tűntek a házukból, nem tudom felfogni, hogy miért van ez az állandó soha pusztulás. A halak nem látom, hogy bántanák a csigákat, de valamiért mindig így járok, ha csiga kerül hozzám. Semmi más nem pusztul csak a csiga.
 
Ez érdekes kérdés. Biztosan azért nem válaszoltak, mert senki sem tudja.
A kezdet kezdetén nekem is sikerült behurcolnom csigákat, akaratomon kívül. Nem tudom milyen fajta. Tányér csiga, 2-3mm átmérővel. Minden esetre nem örültem neki, de mivel nem volt sok, nem nagyon bántam.
Aztán amikor töménytelen mennyiségű fonal algám lett (1-1,5 éven át), akkor ezek a csigák is borzasztóan elszaporodtak. Iszonyú sok lett, és nem tudtam kellően irtani őket.
Aztán sikerült tökéletesen megszabadulnom a fonalalgától és ezzel együtt a csigák is eltűntek, szépen kipusztultak. De annyira eltűntek, hogy hónapok óta egy darabot nem láttam.
Viszont azóta van rengeteg ecset algám. :-( Lényegesen nem változtattam a kezdetek óta semmin. Csapvíz, időnként egy kis macro és Easy Life micro Vízcsere pár hetente, amikor éppen kedvem van hozzá.

Jó lenne, ha valaki tudná ezeknek a dolgoknak az okát, és nem csak empirikus úton, (néha ellentmondó) megfigyelések alapján kerülnének info-k a köztudatba.
 
Az egyik baratnomnel is folyamatosan pusztulnak a csigak, es a Cherry garnelek egy allando 15-20 darabszamon tartjak a letszamot.
Halak viszont jol vannak.

Rendszeresen adok neki olyan igenytelen csigakat, Mint malaj tornyoscsiga, holyagcsiga es postakurt. Egy Maximum Ket het mulva elpusztulnak.

Egy ido utan arra jutottam, hogy egyszeruen ehen pusztulnak nala.
A csigak annyira igenytelen elolenyek, hogy az olyan vizparameterek mellett, ahol a halak jol erzik magukat, nekik is rendben Kell lenniuk.

Az alabbi feltetelezesemet arra is alapozom, hogy a garnelas akvariumban mininalis etetes mellett egyreszt sokkal kevesebb garnela nö Fel, masreszt, a csiga-agyondzaporulat megszunik es beall egy allando ertekre.

A csigak annyira lassuak, hogy csak tuletetes esetén van eselyuk enni.

Visszaterve a baratnomre, o hetente egyszer, Maximum ketszer eteti a halait. Tobbszor Kertem, hogy egy honapra alljon at heti 5szori etetesre, hogy kideruljon, amiatt pusztulnak-e a csigak, de ezt az "agyonetetest" istenkaromlasnak veszi, es hallani sem akar rola. :D
 
Az egyik baratnomnel is folyamatosan pusztulnak a csigak, es a Cherry garnelek egy allando 15-20 darabszamon tartjak a letszamot.
Halak viszont jol vannak.

Rendszeresen adok neki olyan igenytelen csigakat, Mint malaj tornyoscsiga, holyagcsiga es postakurt. Egy Maximum Ket het mulva elpusztulnak.

Egy ido utan arra jutottam, hogy egyszeruen ehen pusztulnak nala.
A csigak annyira igenytelen elolenyek, hogy az olyan vizparameterek mellett, ahol a halak jol erzik magukat, nekik is rendben Kell lenniuk.

Az alabbi feltetelezesemet arra is alapozom, hogy a garnelas akvariumban mininalis etetes mellett egyreszt sokkal kevesebb garnela nö Fel, masreszt, a csiga-agyondzaporulat megszunik es beall egy allando ertekre.

A csigak annyira lassuak, hogy csak tuletetes esetén van eselyuk enni.

Visszaterve a baratnomre, o hetente egyszer, Maximum ketszer eteti a halait. Tobbszor Kertem, hogy egy honapra alljon at heti 5szori etetesre, hogy kideruljon, amiatt pusztulnak-e a csigak, de ezt az "agyonetetest" istenkaromlasnak veszi, es hallani sem akar rola. :D
Tényleg, eddig erre nem is gondoltam. Eddig ez tűnik a legvalószínűbb oknak. Igazad lehet.
Régen (sok-sok éve) low-tech körülmények között, a centis nagyságú tányércsigákból rengeteg volt. Szűrés gyakorlatilag nem volt, és a mulmut már csak akkor szívtuk le, ha centi vastagon állt. A csigák meg vígan éltek százával.
Amikor ez előző hozzászólásomban említett fonálalga mentesítést csináltam akkor ezt a teljes talaj átporszívózásával értem el. Gyakorlatilag bomló anyag nem volt a talajban/talajon. Csak annyit etettem a halaknak, amit az utolsó szemig meg is ettek. Szó szerint. A csiguszoknak semmi sem jutott. És eddig csak kisméretű csigákról beszéltem. Egy almacsiga eszméletlen mennyiségű algát vagy hulladékot (lenne) képes megenni. No de ha nem talál...
 
Utoljára módosított:
Sajnos nalam a planaria tizedelte oket. Folyamatosan tele voltam ures csigahazakkal. A maradek kb. 10 csigat kimentettem planaria oles elott, majd a vizcserek utan visszakoltoztettem oket. Koszonik azota szepen szaporodnak. En azota is gyulolom es rettegem a planariakat.
 
Köszönöm mindenkinek a jó tanácsát, közben 3 hete, lassan egy hónapja vettem pár almacsigát és azt ajánlották, hogy szoktassam több ideig őket a vizhez, mint a halakat és sikerrel jártam. 1 órán keresztül 10 percenként 1 dl vízet öntöttem a vízhez amiben elhoztam őket. Azóta élnek és virulnak.
 
Back
Oldal tetejére