• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzatok elkülönítése, aljzatvastagság, aljzat fajták...

jó papp

Tapasztalt kertész
Re: JBL Manado

Üdv Mindenkinek!

Kérdés: Ha Manadót és Amazóniát (II.) is használok az akváriumban akkor keverve, vagy Manadó alul és Amazónia felül, vagy fordítva?

...aki holtig tanul
 
Re: JBL Manado

jó papp said:
Üdv Mindenkinek!

Kérdés: Ha Manadót és Amazóniát (II.) is használok az akváriumban akkor keverve, vagy Manadó alul és Amazónia felül, vagy fordítva?

...aki holtig tanul

Manadora a szín miatt szokták pakolni a drágább sötétebb aljzatokat, mert így olcsóbban kijön.
Fordítva nem tudom mi értelme lenne.
 
Re: JBL Manado

Gyakorlatilag így sem sok van ;)

Vagy elindul az ember és csinál egy gazdag ADA aljzatot, vagy spórolunk és csinálunk egy Manadót.
A kettő keverése nekem kicsit olyan mint amikor a kis Fábiára rátuszkolsz egy 19-es Bömös felnit, mert a nagy autókon is az van ;)
Na jó a hasonlat nem túl jó, de ha engem kérdezel én téves útnak érzem két teljesen eltérő aljzat keverését.
 
Re: JBL Manado

viktorlantos said:
Gyakorlatilag így sem sok van ;)

Ezzel nem értek egyet. A manado technikailag nem nyújt kevesebbet mint az amazonia (CEC), a többi marketing bullshit.
Amivel kevesebbet nyújt az a szín. Szó mi szó az amazonia nagyságrendekkel jobban mutat mint a manado.

Kis akváriumoknál nem számít annyira, de azért 200L felett már erősen megérződik az árkülönbség. Abban az esetben ha fejben össze tudja rakni az akváriumot és nem szedi ki a növényeket 2hetente átalakítás céljából, akkor a két aljzat használata egy járható út.

Tehát én ezt nem vetném el, van rá sok példa hogy ez egy működő dolog.
Kezdőknek persze nem ajánlott...
 
Re: JBL Manado

A Manado nem egy kategória a japán talajokkal. Árban is ezért tud ennyire olcsó lenni. Ha csak a CEC számítana használhatnánk sokminden mást is. pl. macska almot ;)

Az előző gondolatmenethez visszakanyarodva...A baj az, hogy minden talaj máshogyan hat a vízre és máshogyan fejlődnek benne a növények, más a tápanyag szint. Ezért írtam, hogy a kombó nem jó. Tulajdonképpen nem tudom miért használsz fedőrétegnek Amazoniát.
Színe miatt? Tápanyag miatt? Ha a színe miatt, szerintem drága móka. Tápanyagban viszont nem tartalmaz elégséges tápanyagot az üres Manadora pakolva. Ennyi erővel talajtápozás vagy bőséges folyékony táppal ugyanott vagy. Jobb növényfejlődés sem lesz, mintha AquaSoilt használnál teljesen. És ahogy írtam mindkét talaj máshogy hat a víz paramétereire.

Nézd meg csak az AquaSoil-ok közül mennyire más paraméterekkel rendelkezik egy egy talaj. Pedig csak színben látod különbözőnek:
http://aquascaping.flowgrow.de/aquascap ... il-analyse
http://aquajournal.net/na/notes/001/index.html

A Manado keményíti a vizet emeli a GH-t növeli a víz vezetőképességét, növekszik a pH
Az Amazonia csökkenti a víz keménységét ezzel csökken a pH is. - ezt ténylegesen növényes aljzatnak fejlesztették.

Ettől persze még keverheted ahogy gondolod, csak ahogy írtam nem jó megoldás. Használd az egyiket vagy a másikat.
Vagy építs spórolós Amazonia aljzatot. Csalj a dekorhomokkal és a táptalajjal legyen csak ott AquaSoil ahol növény is van stb.

Csak azért írtam, mert nem szeretném ha ez a rossz szokás idegződne be ;)
 
Re: JBL Manado

Kicsit off, és vitát sem szeretnék generálni, de nem egészen úgy van ahogy leírod.

viktorlantos said:
A Manado nem egy kategória a japán talajokkal. Árban is ezért tud ennyire olcsó lenni. Ha csak a CEC számítana használhatnánk sokminden mást is. pl. macska almot ;)
Használnak is, olyat ami csak zeolitból áll, ami CEC tekintetében az agyagot felülmúlja... de megint csak a színe miatt nem az igazi... ezt is alulra pakolják "talajnövelőnek".
Az ár: Szerinted az ADA tápok alapanyagai mennyibe kerülnek és ez milyen viszonylatban áll azzal amennyiért árulják ? Ajánlom Tom Barr ehhez kapcsolódó ADA táp elemző cikkét (asszem a fizetős részlegben van).
Ugyanez igaz az üveg cuccaira, a lámpáira, stb. Egyeduralkodó márka, minőség mindenekelőtt stb... Megteheti hogy ennyit kér érte. De gondolom ezt nem kell magyarázni senkinek.

Félreértés ne essék nem vagyok ADA ellenes, nekem is van pár ADA cuccom, elégedett is vagyok vele. Ha versenyre állítanék össze akváriumot, vagy ha a pénz nem számítana ADA-t használnék.
Viszont ne járjunk már csukott szemmel... és ne higgyünk el mindent, a tápjai nem tesznek csodát, az üveg cuccai nem törnek kevésbé mint más gyártóé, és a táptalaj sem rendelkezik természetfeletti képességekkel.

viktorlantos said:
Színe miatt? Tápanyag miatt? Ha a színe miatt, szerintem drága móka. Tápanyagban viszont nem tartalmaz elégséges tápanyagot az üres Manadora pakolva. Ennyi erővel talajtápozás vagy bőséges folyékony táppal ugyanott vagy.
Az a baj hogy nem veszed észre hogy ennek az egész talajkeverésnek egy oka van: a pénz. Akinek ez nem számít az valóban nem szórakozik ilyenekkel. :roll:

viktorlantos said:
Jobb növényfejlődés sem lesz, mintha AquaSoilt használnál teljesen.
Így van, de rosszabb sem lesz, így egy nagy aksinál akár 40L talajárat tudsz megspórolni (megint megjegyzem, senki nem mondta hogy ez így jobb, egyetlen oka van az egésznek, az hogy jelentős mennyiségű pénzt lehet vele spórolni....).

viktorlantos said:
A Manado keményíti a vizet emeli a GH-t növeli a víz vezetőképességét, növekszik a pH
Az első pár hétben.
De ha végig növelné is, az járna hátránnyal? A folyamatos vízcserék miatt ez a hatás nem jelentene semmit, pontosan annyit érne mintha egy olyan településen laknál, ahol kicsit keményebb víz folyik a csapból. Ezek szerint akkor ott rosszabbul lehet kertészkedni és elengedhetetlen az RO hogy visszalökjük a KH-t a "helyes útra"... ?
Arról nem is beszélve hogy a magyar csapvíz jelentősen keményebb az "akvakertész nagyhatalom" országaihoz képest, mégis milyen egészséges akváriumokat láthatunk a naplóknál...
Ugyancsak Tom Barr kisérleteit javaslom a vízkeménység hatásaival kapcsolatban. Ezek valós számok, teszt eredmények, nem pedig marketing szöveg.

viktorlantos said:
Az Amazonia csökkenti a víz keménységét ezzel csökken a pH is. - ezt ténylegesen növényes aljzatnak fejlesztették.
Magyar csapvíz mellett az első pár hónapban, aztán annyi...
Garnéla tartáshoz mondjuk ez a tulajdonság jól jön és sokáig is tart a kevesebb vízcsere miatt. De egy növényes akváriumnál nem jelent pluszt. (Itt lehet emlegetni nagyobb gyökérfejlődést, vagy jobb tápanyag felvételt stb... de ez nem lesz igaz (a PH csökkentést és egyéb csodatevés tekintetében, hasonló CEC-el rendelkező talajjal összehasonlítva), aki szeret kísérletezni az tehet egy próbát ;) )

Remélem senki nem érti félre a hozzászólásomat, és építő jellegűnek tekinti, nem pedig vitagenerálónak :oops:
 
Re: JBL Manado

Akkor már inkább bazaltot szórnék rá,ha csak a szín a lényeg..én sem látom értelmét keverni a 2 talajt.
Egyébbiránt meg a kis akvériumok védelmében..kisebb méret esetében is össze lehet hozni gyönyörű medencéket.
Ez szerintem relatív elég drága hobbi,szerintem mindeki tisztában van a saját anyagi kereteivel,ergo ha nincs pénzed egy 200 literes medencét telerakni aqua soil talajjal..akkor csinálj kisebb medencét.
Off:szépen,lassan össze lehet spórolni,én már egy éve spórolok,barkácsolok össze egy 20 literes nanot..addigis böngészek,okosodom a fellelhető infók alapján,amg minden meg nem lesz hozzá és akkor úgy indítom el ,hogy ne fájjon amiatt a fejem,hogy ez kell - az kell.Türelem tornaterem.
 
Re: JBL Manado

Én is inkább keresek mindenből olcsóbbat,de ha valami nem sokkal drágább inkább tovább spórolok:
Nekem spec a manado nagy csalódás volt mind szerkezet,ültetés szempontjából és persze egy bizonyos mennyiségig nem sokkal olcsóbb mint az ada talajok.Nem reklámozni akarok,de ég és föld...
 
Re: JBL Manado

ZaCK said:
Én is inkább keresek mindenből olcsóbbat,de ha valami nem sokkal drágább inkább tovább spórolok:
Nekem spec a manado nagy csalódás volt mind szerkezet,ültetés szempontjából és persze egy bizonyos mennyiségig nem sokkal olcsóbb mint az ada talajok.Nem reklámozni akarok,de ég és föld...

Én használom mindkettőt, és ugyanazt a fejlődési ütemet tapasztaltam. Szerkezetileg tényleg kicsit gyengébb/könnyebb, halak könnyebben kimozdítják a frissen ültetett növényeket.
Másik részével is egyetértek, kis akváriumba nem éri meg ezen spórolni.
Itt főleg a nagy aksikról van szó 200++, ahol a "talajnövelő aljzat" elég méretes.

Amúgy én sem kevernék össze két aljzatot, csak arról írtam hogy nem kéne ilyen (nem valós) indokokkal elvetni a lehetőségét.
 
Re: JBL Manado

Ha már Tom-ot hoztad fel példának, aki jellemzően ADA ellenes, a sok ADA termék közül egyedül az AquaSoilt használja. Nem keveri sosem. Miért? ;)
Tele vannak az amerikai, angol fórumok, hogy aquasoilt használ táptalaj nélkül.

Használ(t) kevert talajt, amikor spec aljzatot épített, de ilyen keverést én még nem olvastam tőle.

A Manado nem tartozik a prémium talajok közé. Egy olcsó alternatíva agyagozásra. Ott az Akadama is, ha már olcsó talajokat keresünk. Nincs ezzel baj. Macerásabb, de működik.
De eredményességben NEM hozza azt amit egy jó növényes talaj. Szintén Tom-ra hivatkoznék ha már említetted.

Zbacsi said:
Az a baj hogy nem veszed észre hogy ennek az egész talajkeverésnek egy oka van: a pénz. Akinek ez nem számít az valóban nem szórakozik ilyenekkel.

Nem arra hegyeztem ki a mondanivalómat, hogy akinek kevesebb pénze van az ne is növényezzen. ;) Valahogy mindig ez jön elő pedig pénzről szó sem volt. ;)
Azt írtam, hogy a talajok keverése nem jó megoldás. És vagy használjon inkább egyfélét, ami azonos hatással bír a vízre és a növényekre, vagy meg lehet oldani okos, sporolós telepítéssel amikor úgy alakítjuk a tájat és csak ott használunk növényes aljzatot ahol valóban kell. Ha kevés a pénz nem gond, csak ne javasoljunk olyan megoldást ami nem jó, mint két eltérő talaj keverése pl.

Sőtt ha kevés a pénz pazarlásnak is érzem belekeverni az Aqua Soilt a másik talajba.

Zbacsi said:
Az első pár hétben.
De ha végig növelné is, az járna hátránnyal? A folyamatos vízcserék miatt ez a hatás nem jelentene semmit, pontosan annyit érne mintha egy olyan településen laknál, ahol kicsit keményebb víz folyik a csapból. Ezek szerint akkor ott rosszabbul lehet kertészkedni és elengedhetetlen az RO hogy visszalökjük a KH-t a "helyes útra"... ?

Mondjuk úgy hogy értelmetlenül használtuk akkor a drága talajt. A növények inkább lágyabb vízben érzik jól magukat, minden ilyen keményítés csak ellened dolgozik.

Zbacsi said:
Arról nem is beszélve hogy a magyar csapvíz jelentősen keményebb az "akvakertész nagyhatalom" országaihoz képest, mégis milyen egészséges akváriumokat láthatunk a naplóknál...

Milyeneket? ;) Van még hova fejlődnünk növényezésben, és sajnos a növények igényeit még mindig nem tudjuk maradéktalanul kiszolgálni. Addig pedig nem lesznek olyan akváriumok amire referenciaként lehetne hivatkozni.
Sok akvárium ami szép a fórumon is, lágyítással megy. 15-ös keménység felett is megélnek növények, de erősen limitált melyik és azok sem úgy fejlődnek mint egy egészségesebb lágyabb vízben.
A kemény víz nem segít. Tom rendszeresen kampányol mellette, hogy ez jó és felesleges a lágyítás majd visszasózás, közben bármerre nézel a szép akváriumok kivétel nélkül lágyabb vizesek.

Zbacsi said:
Garnéla tartáshoz mondjuk ez a tulajdonság jól jön és sokáig is tart a kevesebb vízcsere miatt. De egy növényes akváriumnál nem jelent pluszt. (Itt lehet emlegetni nagyobb gyökérfejlődést, vagy jobb tápanyag felvételt stb... de ez nem lesz igaz (a PH csökkentést és egyéb csodatevés tekintetében, hasonló CEC-el rendelkező talajjal összehasonlítva), aki szeret kísérletezni az tehet egy próbát )

Ez a baj, amikor az elmélet megy a gyakorlat ellen. ;) Gyakorlatban valahogy mégis jobban fejlődik a növényzet az Amazoniaban.
Természetesen nagyban függ a körülményektől, de ebben az egy dologban egyetertés van a legtöbb akvakertész fórumon.

Elnézést, hogy kicsit elcsavartam a témát.

Hogy Manadoról is írjak egy keveset. A JBL elismerte, hogy a talaj keményíti a vizet, bár a csomagoláson továbbra sem figyelmeztetik a vásárlót és nem publikálnak mérési adatokat sem.
A keményítés okát a gyártási folyamat alatt bekerülő adalékok okozzák. Nem minden talaj egyformán keményít, de voltak egész extrém esetek. GH15-ről GH30-ra pl. A gyártó azt javasolja, hogy felhasználás előtt meleg vízben mossuk ki a Manado-t akkor ez a hatás csökkenthető.

:angel:
 
Re: JBL Manado

viktorlantos said:
Ha kevés a pénz nem gond, csak ne javasoljunk olyan megoldást ami nem jó, mint két eltérő talaj keverése pl.
Biztos én nézek rossz fórumokat, de elég elterjedt hogy aljzat növelésére lávaköveket használnak, meg zeolitot, néhol bármilyen követ ami az ember kezébe akad... ez semmivel sem különb ennél.
A keverést nem úgy kell érteni hogy összekeverem vele, hanem egymásra rakom... akár hálóval elválasztva.

Sosem javaslok olyat ami nincs elmélettel alátámasztva...
 
Re: JBL Manado

Ufff!!!!

A hozzászólásokat, mint mindig köszönöm. Nem gondoltam volna, hogy egy egyszerűnek gondolt kérdéssel egy ilyen általam mélységében is jónak minősített vitát generálok. - s miközben ezt írom még jelenleg is folyik ;)

Zbacsinak mindenféleképpen igazat adok abban, hogy 200+ plusz akvárium méret felett (= 648 liter) igenis a gazdasági számítások is figyelembe veendők amikor a különböző "növényfejeknél" használatos aljzatokban kezdesz gondolkodni. Jelenleg átlagosan kb. 10 cm magas talajjal (növénytáptalaj + általános aljzat) számolok. Ez kb. 100 kg :!:

ZaCK a fentiek tükrében meddig spóroljak? :D ... mert nem lesz kisebb medence méret :!: ... az általam tartott diszkoszok okán sem. Off: Én nem hiszek a 100 liter alatti akváriumban, (hal + növény) mint miniatürizált ökoszisztémában.

Viktornak igazat adok abban, hogy megoldás lehet a "spórolós, csalós" megoldás. Ez egyébként egy kicsit macerásabb annál mint, hogy csak "beöntöm" a talajt az akiba. A hardscape ugyanakkor még alakul a fejembe. Mindenesetre "csak a szép ződ gyep az hiányzik" Érteni vélem Viktor azon törekvését, hogy ne "bátorítsunk" ilyen - olyan megfontolásból született öszvér megoldásokat. Amit (keverés) mellesleg Zbacsi sem támogat.

A pH, GH kérdésben döntetlen "részeredményt hirdetek" :lol:
Összességében "ítéleti indokolásom" :) szerint a pro és kontra válaszokkal a "nagyérdemű" olvasó és tanuló közönség nyert.

...én beszéltem ...aki holtig tanul
 
Re: JBL Manado

Magam részéről szeretek ilyen vitákat olvasni, mert amíg kulturális mederben folyik és nem egymás nyakának esnek a felek, addig feltétlen és rendkívül hasznos a pro és kontra, hiszen legalább érvek vannak megjelenítve és esetenként publikációk vannak belinkelve. Sokkal hasznosabb lehet egy vita mind egy egyoldalú beírás.
Persze ismerve Viktor stílusát túl politikus ahhoz hogy az egész vérre menjen és persze mindig olcsó ellen ágál :)D csak viccelek).
Rendben van ez, nekem hasznos és most is tanultam valamit.
 
Re: JBL Manado

Ismét Üdv Mindenkinek!

Korábbi döntésemet saját hatáskörben felülvizsgálva. :D úgy tenném fel a kérdést, hogy:
"talajnövelő aljzatként" alkalmasabb-e a Manadó, mint más egyéb (pl a Zbacsi által említett lávakő, vagy a Viktor által említett "egyéb megengedett "csalás". Előrebocsátva, hogy némi (12 liter) Amazoniával már rendelkezem, míg Manadóval és mással még nem!

Off. A zeolitot az általam olvasott tulajdonsága (egy idő után telítődik és cserélni kell) miatt meghagynám csak annak amire azt általában használják cserélendő szűrőanyagként.

...aki holtig tanul
 
Re: JBL Manado

jó papp said:
"talajnövelő aljzatként" alkalmasabb-e a Manadó, mint más egyéb (pl a Zbacsi által említett lávakő, vagy a Viktor által említett "egyéb megengedett "csalás". Előrebocsátva, hogy némi (12 liter) Amazoniával már rendelkezem, míg Manadóval és mással még nem!

Igazából attól függ mire akarod használni.
- áramlás segítése a talajban: lávakő, műanyag rács, olcsó szűrőanyag
- tápanyag raktár: agyag (agyaggolyó, manado, akadama, stb.), zeolit
- bacitelep: olcsó szűrőanyag (pl. Van Gerven Substraat)

jó papp said:
Off. A zeolitot az általam olvasott tulajdonsága (egy idő után telítődik és cserélni kell) miatt meghagynám csak annak amire azt általában használják cserélendő szűrőanyagként.

Ilyen felhasználás esetén ez nem számít, mert nem mint kémiai szűrőanyagot veszed igénybe.
 
Re: JBL Manado

Zbacsi said:
Igazából attól függ mire akarod használni.
- áramlás segítése a talajban: lávakő, műanyag rács, olcsó szűrőanyag
- tápanyag raktár: agyag (agyaggolyó, manado, akadama, stb.), zeolit
- bacitelep: olcsó szűrőanyag (pl. Van Gerven Substraat)

No most megfogtál! Akkor próbálom abszolválni ezt a kérdéskört. :)
Bacitelepre talán nem lesz szükségem a szűrőaki térfogat mellett (min 50 liter) Bár az is igaz "túlszűrt" akvárium nincs!
A tápanyagraktár az bizony jól jön a növényeknek. off: Hiszen mi kell a növényeknek amit egy "közönséges" akiban nem kapnak meg? 1) fény, 2) megfelelő talaj és tápanyaggal történő ellátás 3) CO2

Áramlás segítés??? Ezt nem értem, ha bővebben kifejtenéd. Segíti az 02 ellátottságot? A növények nem elhanyagolható "gyökér szűrési tevékenysége" mellett, ami egyébként a műanyag rácsot is benövi idővel.? Különösen ha zöld "fű tengert" szeretnék az akváriumban? Nem lehet valamilyen formában ezeket "keverni." Hiába no ez a mániám. Vagy ebben az esetben egyik funkciónak sem fognak megfelelni? Ha a lávakövet vagy a substratot ráccsal "takarom" akkor is óhatatlanul ezen anyagok közé megy az egyébként vitathatatlanul szükséges "tápanyagraktár"

Amit eddig terveztem a következő
1) szint ADA aljzat adalékok (bacter, penac W ) + némi aktív szén
2) szint JBL Aqua Basis Plus
3) szint Manado + Amazonia

...aki holtig tanul
 
Re: JBL Manado

jó papp said:
Áramlás segítés??? Ezt nem értem, ha bővebben kifejtenéd. Segíti az 02 ellátottságot?
Igen, 12-14cm felett ajánlott, még akkor is ha ADA márkamániások vagyunk és a kerítést is abból szeretnénk :lol:

jó papp said:
A növények nem elhanyagolható "gyökér szűrési tevékenysége" mellett, ami egyébként a műanyag rácsot is benövi idővel.? Különösen ha zöld "fű tengert" szeretnék az akváriumban?
Ez nekem egy kicsit kusza, nem igazán értem.

jó papp said:
Nem lehet valamilyen formában ezeket "keverni." Hiába no ez a mániám. Vagy ebben az esetben egyik funkciónak sem fognak megfelelni? Ha a lávakövet vagy a substratot ráccsal "takarom" akkor is óhatatlanul ezen anyagok közé megy az egyébként vitathatatlanul szükséges "tápanyagraktár"
Úgy kevered a dolgokat ahogy tetszik. Tetejére raksz valami hálót ami védi a felső réteget az összekeveredés ellen, aztán kész. De újabban az terjed hogy külön zsákokba rakják, így még jobban kezelhető.

Ha én ilyet csinálnék akkor csak zeolitot vagy valami agyagos cuccot használnék. (Ha hosszútávra tervezünk akkor inkább zeolit, mert az agyag összeesik, aztán nuku áramlás....)

Megjegyzés: nem biztos hogy jó kifejezést használtam a "tápanyag raktár" tekintetében, mert bár igaz rá, de ha nem felejtünk el rendszeresen tápozni, akkor úgy tűnik mintha nem lenne értelme. De egyben könnyebben elérhetővé is teszi a tápanyagot a növények számára.

jó papp said:
Amit eddig terveztem a következő
1) szint ADA aljzat adalékok (bacter, penac W ) + némi aktív szén
2) szint JBL Aqua Basis Plus
3) szint Manado + Amazonia
Én ezeknek az adalék cuccoknak nem vagyok híve, de biztos van értelme.

Nagyon elkanyarodtunk a témától, lehet új topicot kéne nyitni.
 
Re: JBL Manado

Zbacsi said:
Nagyon elkanyarodtunk a témától, lehet új topicot kéne nyitni.

Igazad van, viszont nincs értelme szerintem ez okból új topicot nyitni, hiszen van olyan, vagy hasonló amelyik ezzel a témával foglalkozik. Ez okból tisztelettel megkérném a modik, vagy a hasonló jogosultsággal rendelkezők valamelyikét, hogy a "ízlésük szerint" a nem ehhez a témához szorosan kapcsolódó hozzászólásainkat (Zbacsi és jó papp) átteni szíveskedjenek a Tereprendezés/ Alzatok v. Aljzatok elkülönítése témakörbe.

Köszönettel

...aki holtig tanul

ui. Zbacsi ha nem bánod ott folytathatnánk a "továbbképzést" ;)
 
Re: JBL Manado

Ehhez lazán kapcsolódik, amit ide idéztem...

keymaker said:
Találtam pár érdekes felvetést a cau-aqua maláj csapatától:
(...) 2. Ha 12 cm-nél magasabb aljzatot használsz, akkor tegyél könnyű lávaköveket vagy egyéb laza aljzatot alá, hogy a víz mozgását és a talaj oxigénellátását biztosítsd. (Az anaerób baktériumok elszaporodását meggátolandó...) (...)

Ha megfelelő minőségű általános növénytalajt használtok (pl. Aqua Soil), és 12 cm-nél magasabb a talaj, akkor mehet alá lávakő nyugodtan. Egyéb cuccot (Manado, stb) én nem használnék, hiszen egyetlen célom lenne: egy oxigéngazdag, nem anaerób környezet biztosítása, a talaj "egészségesen" tartása. Ehhez pedig minél jobb flow kell. A lávakövön pedig azért meg tud tapadni egy kisebb mennyiségű baci is, ez is fontos.

Zbacsi, az adalék cuccoknak van pár olyan híve, akik olyan akikat raktak össze, hogy eldobjuk az agyunkat... ;) Ha én magas aljzatot pakolok (most fogom, egyszercsak, ha végre, stb...) és mondjuk spórolni akarok (nem akarok, mert nem kötök kompromisszumokat), akkor nyomnék legalulra 2-3 cm-re összetört lávakövet, szórnék rá általános növénytalajt, aljzat adalékokat (baktérium-szaporodást elősegítő Bacter100-at, némi aktívszenes szűrőanyagot, PenacW-t) és jöhetne rá az Aqua Soil. Ilyen egyszerű.
 
Pele, most épp egy szűrőanyagos magasításról írt a blogján:
http://peleblogs.blogspot.com/2010/10/c ... ntaje.html

3.jpg
 
Back
Oldal tetejére