• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzatba nyomható növényi tápok

Feccc

Tapasztalt kertész
Bátorkodom nyitni egy új topicot, hogy itt tudjunk beszélgetni ezen tápok hasznáról, hatásáról és a velük szerzett tapasztalatokról! Pl: lehet e csupán ilyen tápokkal növényes akváriumot fenntartani, egyáltalán mely növényeknek hasznosak, érdemes e táptalajt kiváltani ezekkel a tápokkal? Remélem lesz érdekelt a témában! ;)
 
Szia

Csak növényest nem hiszem hogy fenn lehet tartani velük. Általában azokhoz a növényekhez szokták alkalmazni amik főleg a gyökerükön veszik fel a tápanyagot. Táptalaj kiváltására sem az igazi, de ha kimerült a táptalaj, akkor a főleg gyökéren keresztül táplálkozó növényeknek sokat segít!
 
táp

Sziasztok! Az egyik akvarista oldalon találtam ezt az összeállítást! Csak véleményeket szeretnék róla, mert gondolkodom hogy kipróbálom! köszi
A táp tartalma:
K - KCl – 40,000mg/L – 0,4ppm(1ml/100L adagolás mellett)
Fe - Fe-DTPA – 4000 – 0,04
Mn – Mn-DTPA – 2000 – 0,02
B - H3BO3 – 1200 – 0,012
Zn – Zn-EDTA – 800 – 0,008
Cu – Cu-EDTA – 400 – 0,004
Mo - Na2MoO4 – 400 – 0,004
Citromsav – 5g
hormon mix!


A port desztilláltvízhez keverjük.
Ha lehetséges, akkor csak annyit keverjünk ki, amennyit 3-4 hónap alatt fel is használunk.

Adagolás heti 50% vízcsere mellett:
1ml/100L/nap (ajánlott adagolás)
10ml/100L/hét
20ml/100L/2hét
Maximum 4ml/100L/nap-50% vízcsere/hét mellett.

Amennyiben az 1ml napi táp adagolása macerás, abban az esetben a tápot nyugodtan hígíthatjuk:
1 adag port 2-3… adag vízhez vagy
1/2-1/3… adag por 1 adag vízhez (ajánlott módszer)
Az adagolás ennek megfelelően módosul
 
Re: táp

Sziasztok!

Tudom, hogy van kifejezetten aljzatba nyomható táp topic, de ahogy nézem már régen nem írt oda senki, ezért itt kérnék segítséget tőletek. Találtam egy táprudat, de nem ismerem így kíváncsi lennék, hogy az összetevők alapján mit szóltok hozzá.

Az összetevők:

Ammonium nitrate 24.6%

Potassium nitrite 48.2%

Potassium dihydrogen phosphate 5.1%

Magnesium chloride 13.9%

Sodium tetraborate 0.3%

Copper sulfate 0.3%

Ferric Ammonium Citrat 4.8%

Manganese sulfate monohydrate 1.5%

Ammonium molybdate 0.1%

Zinc acetate 1.5%

Előre is köszönöm a válaszokat!
 
En a JBL täp golyot hasznälom.fel evente 1-2 golyot nyomok a talajba.a 180 literes aksiba jo szolgälatot tesz.ajänlani tudom.
 
Valaki próbált már ki Osmocote földkeverékbe való műtrágyát akvárium aljzatban? Ezek magas kálium és mikroelem tartalmú virág tápok, amik vegyszermentesek.
 
ADA multi bottom vagy multi iron? lehet, hogy nem jó helyre írom, de azt hiszem nem értem a különbséget a kettő között. Mármint azt értem, hogy az egyikben van (több) vas, mint a másikban, de melyiket jobb használni? Mikor jobb az egyik és mikor a másik? Ha van ilyen topic, akkor bocs!
 
Topic áthelyezve.

Iron Bottomot abban az esetben amikor kifejezetten vasigényes növényed van, vagy vashiányod. Amikor csak a talajt akarod felturbózni akkor a Multi Bottom a te barátod :).
 
Sziasztok!

Kb. mennyi idő az amíg egy frissen szabályosan beállított akvárium talajból elfogy a tápanyag? Tételezzünk fel egy dúsan beültetett medencét optimális (átlagos) aljzat vastagsággal. Ha letelik ez az x idő úgy az ADA és a JBL talajba nyomható táprudak, golyók adagolására lennék kíváncsi. Időintervallum, terület /db.
Gondolok valami ilyesmire (2 havonta 10 db elosztva egy 100 literes akváriumba). Mert sajna erről én spec. nem találok sehol infót. :( Ill. aJBL írja, hogy évente ismételjük, valóban elegendő ezeket évente pótolni??? Számomra ez elég hihetetlen.

Én eddig csak megérzés alapján adagoltam ezeket :).
 
Szia Feca!

Én eddig csak megérzés alapján adagoltam ezeket :).
Ez a legjobb módszer!

Nem lehet konkrét adagolási útmutatást adni!
Mert eltérőek a növények tápanyag felvételi szokásai és igényei (a két véglet hínárok - lótusz).
Ezen kívül még az is kérdés hogy melyik táptalajt használod, milyen aljzattal (kavics - ADA Amazónia), adagolsz-e CO2-ot, és mennyit, mivel világítasz!
De ha mindezeket leírod, akkor is csak azt tudjuk mondani hogy figyeld a növények fejlődési ütemét és mikor valami nem tetszik ("megérzés"), akkor nyomod a gyökerek mellé!

A.ttila
 
Éreztem, hogy valami ilyesmi választ fogok kapni :). Magyarul sasoljuk a növényeket és ha belassulnak kapnak egy kis "kokót" amitől egy időre ismét felpörögnek. :rolleyes:
Vágom! ;)

Köszi!
 
Re: táp

Sziasztok!

Tudom, hogy van kifejezetten aljzatba nyomható táp topic, de ahogy nézem már régen nem írt oda senki, ezért itt kérnék segítséget tőletek. Találtam egy táprudat, de nem ismerem így kíváncsi lennék, hogy az összetevők alapján mit szóltok hozzá.

Az összetevők:

Ammonium nitrate 24.6%

Potassium nitrite 48.2%

Potassium dihydrogen phosphate 5.1%

Magnesium chloride 13.9%

Sodium tetraborate 0.3%

Copper sulfate 0.3%

Ferric Ammonium Citrat 4.8%

Manganese sulfate monohydrate 1.5%

Ammonium molybdate 0.1%

Zinc acetate 1.5%

Előre is köszönöm a válaszokat!
Akváriumban nem jó ötlet ammóniavegyületeket használni. A szárazföldi növényeknek jó, mert gyorsan felhasználható nitrogénforrás, akváriumban viszont csak a halakat mérgezi és az algákat táplálja. Ezért nem használható a szárazföldi növényeknek tervezett tápok 99%-a akváriumban. Így egy év után valakinek csak hasznos infó lesz :)
 
Hello!
Az emers kertemet szeretném kicsit megturbózni, de nem akarok rá jbl golyót, vagy hasonló cuccot rááldozni, anyósomnak viszont van egy rahedli cserepes virághoz való táprúdja (talán substral). Működhet emers körülmények között?
 
Hello!
Az emers kertemet szeretném kicsit megturbózni, de nem akarok rá jbl golyót, vagy hasonló cuccot rááldozni, anyósomnak viszont van egy rahedli cserepes virághoz való táprúdja (talán substral). Működhet emers körülmények között?
Alapvetően az összes növénynek ugyanazok a tápanyagok kellenek és ugyanabban az arányban, szóval elviekben működhet. Viszont a legtöbb táp egy adott felhasználási területhez van igazítva. A JBL táp például egy szem nitrátot és foszfátot nem tartalmaz, így magában kevés lenne egy emers növénynek, amit nem trágyáznak a halak. A cserepes virághoz való táp már közelebb van az emers igényekhez, de itt a mikroelemek minőségében vannak kétségeim. A wabi-kusa tálakban akváriumtalajt szoktunk használni, ami nem tartalmaz szerves anyagokat, így tápanyagokban szegény a virágföldhöz képest. Viszont ha fogsz egy szobanövény táprudat, és mikroelemes akváriumvízzel locsolod, már jónak hangzik. A vizes agyaggolyók között sokkal szabadabban mozog a víz, így hamarabb kioldódnak a rúdból a tápanyagok, ezért óvatosan kell használni, mert túladagolhatod. A nitrát-túladagolás meg csúnyán kiégeti a növényeket.

Egyébként kipróbáltam. Majd valamikor készítek fotót a mostani állapotról. Egy fél centis darabkát raktam a rossmannos táprúdból a talaj alá, agyag nélkül, mert itt nem kell félteni a halakat. A Crypto hozott 2 miniatűr levelet, a Monosolenium sok új hajtást és becikkcakkosodott. A Riccia viszont elkezdett kidögleni, de valszeg azért mert fázik a két ablak között. Van még Lomariopsis is benne, de úgy tűnik nem szereti az emers világot. Ezen a képen még csak két napos, csupa submers levél látható:
oliva.jpg
 
Ma megérkeztek a JBL 7+13 tápgolyók. Hatalmas méretűek. Abban a reményben rendeltem, hogy a parvula sárga szálai teljesen eltűnnek és olyan szép, egészséges lesz a gyep, mint az akvárium 5-6 hónapos koráig volt.
De ezeket így nem tudom lenyomni a talajba.
Mit mondtok? Feldarabolhatom és úgy jó lesz?
 
Ma megérkeztek a JBL 7+13 tápgolyók. Hatalmas méretűek. Abban a reményben rendeltem, hogy a parvula sárga szálai teljesen eltűnnek és olyan szép, egészséges lesz a gyep, mint az akvárium 5-6 hónapos koráig volt.
De ezeket így nem tudom lenyomni a talajba.
Mit mondtok? Feldarabolhatom és úgy jó lesz?
persze, szeleteld a golyót és darabokba dugdosd szét.
Nekem most attól tért észhez a parvula (mert nem volt eszénél) hogy felszedtem, szétszedtem pici darabkákra és újraültettem.:confused:
 
Sziasztok!

A JBL kugeln balls-okat milyen távolságra és mélységre kellene ledugdosni? Úgy néz ki hogy az én táptalajom is kimerülőben, de minden tenellus tőhöz csak nem kellene nyomni :)
 
Sziasztok!

A JBL kugeln balls-okat milyen távolságra és mélységre kellene ledugdosni? Úgy néz ki hogy az én táptalajom is kimerülőben, de minden tenellus tőhöz csak nem kellene nyomni :)

A legtöbb talaj kapszulát 10cm-ként kell lenyomni.
 
Back
Oldal tetejére