• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzatba nyomható növényi tápok

Jó estét! A szakértöktől kérdezném hogy a GrowCap táptabletta amit 10-100 L -hez ajánlanak honnan tudhatja hogy pl 30 L vízben kell biztosítani a tápanyagot vagy 100 L-ben? Szóval ez hogy működhet? Mert talán nem mindegy hogy mennyi a vízben az annyi.Valakinek van tapasztalata. ?
Üdv
Nem vagyok szakértő, sem matematikus :) de 5 kapszula van a csomagban, innentől eléggé adja magát a dolog...
Az ilyen kapszulák nem a vízbe oldják a tápanyagot, hanem a talajba, nagyobb akváriumoknál pedig általában arányosan nagyobb az alapterület is. De ha neked van egy 40x40x200(m) akváriumod, akkor a 300 literre is elég lesz egy-két kapszula :)
 
Nem vagyok szakértő, sem matematikus :) de 5 kapszula van a csomagban, innentől eléggé adja magát a dolog...
Az ilyen kapszulák nem a vízbe oldják a tápanyagot, hanem a talajba, nagyobb akváriumoknál pedig általában arányosan nagyobb az alapterület is. De ha neked van egy 40x40x200(m) akváriumod, akkor a 300 literre is elég lesz egy-két kapszula :)
Köszönöm hogy foglalkozol a kérdéssel.Nem egészen értem a" 40x40x200(m) akváriumod, akkor a 300 literre"mondatod ,de lehet hogy csak elgépeltél valamit.A használati utasításon az van hogy az 5 db kapszulát bele kell nyomni a talajba,mindegy hogy 4L talaj vagy 20L talaj.A kioldódó tápanyag a vizet is tápozza,a leveleiken keresztül tápanyagot felvevő növények számára.De a tápanyag koncentráció nem azonos(gondolom én) a 10L vízben és a 100 L vízben.Tudom ,nem én vagyok a legélesebb kés a fiókban ,de nem értem hogy lesz megfelelő a tápanyag mennyiség az elég tágan megadott tartományban.Nem tartok túl igényes növényeket ,de főleg epifita fajok igy érdekelne a dolog. És ezért ez a kapszula lenne nekem megfelelő mert van hogy 2 hétig csak vízcserét todok csináltatni az akváriumon. Köszönöm!
 
Köszönöm hogy foglalkozol a kérdéssel.Nem egészen értem a" 40x40x200(m) akváriumod, akkor a 300 literre"mondatod ,de lehet hogy csak elgépeltél valamit.A használati utasításon az van hogy az 5 db kapszulát bele kell nyomni a talajba,mindegy hogy 4L talaj vagy 20L talaj.A kioldódó tápanyag a vizet is tápozza,a leveleiken keresztül tápanyagot felvevő növények számára.De a tápanyag koncentráció nem azonos(gondolom én) a 10L vízben és a 100 L vízben.Tudom ,nem én vagyok a legélesebb kés a fiókban ,de nem értem hogy lesz megfelelő a tápanyag mennyiség az elég tágan megadott tartományban.Nem tartok túl igényes növényeket ,de főleg epifita fajok igy érdekelne a dolog. És ezért ez a kapszula lenne nekem megfelelő mert van hogy 2 hétig csak vízcserét todok csináltatni az akváriumon. Köszönöm!

A talajba nyomható tápkapszulák egy adott területen lévő növények gyökereit táplálják. Ha 40x40-es alapterületű az akvád, akkor lehet akár 200 magas is, elég az egy doboz. 😉

Nem hallottam még olyan aljzat tápról, ami a leveleket táplálná. Ezek kifejezetten gyökértápok. A leveleknek ott vannak a folyékony tápok.

Szóval az egy doboz kapszula azért 10-100 literig mert általában, ahogy nő az alapterület, úgy nő a térfogat is.
10 literbe egy kapszula. Nagyobb akvákba 20x20 vagy 30x30 területenként 1 kapszula.

Így érthető? 🤔
 
Egyébként a leírásában is ez van...

A Growcap kapszulákban megtalálhatók ezek a fontos esszenciális baktériumok. Egyszerűen helyezzen az akvárium méretéhez való kapszulát a talajba vagy kavicságyba, így a növények gyökerei felszívják a tápanyagot. Kb. 10 hétig fejti ki hatását. Ezalatt az idő alatt az összes komponense kioldódik, majd elbomlik.



Nem tudom a leveleken keresztül felszívódást hol olvastad.
 
A growcap baci koktel (mint az ada bacter ball), nem tapkapszula! A bacik bontasabol eredo tapanyagokat hasznaljak fel a novenyek, indirekt segit.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
A Tropica talajtáp kapszulával kapcsolatban kinek mi a véleménye, tapasztalata? De legfőképpen az érdekelne, hogy mennyire növeli meg a víz nitrát vagy foszfát tartalmát ha aktív talajba van helyezve?

https://greenaqua.hu/hu/tropica-talajtap-kapszula-10db.html
Nem emelheti jelentősen, legalábbis váltottam úgy tápozàst, hogy a szábdéknak megfelelően változott, miközben kapszula volt bent mindenhol.

Latvanyosan szeretik a növények.
 
Amikor kezdtem, még JBL kugli sem volt, szóval ideje kérdeznem.

Inert aljzatra fogok váltani (Dennerle Crystal Quartz), így kérdésem: melyik talajba nyomható cucc a legjobb? (Egy 60P és egy 46 literes aksikban kell gondolkodnom.)

A webshopot átböngészve néhányat elméletben kizártam (de nyitott vagyok az észérvekre):
- JBL mállik, mint a fene
- SC Flourish leírás szerint 3-6 havonta, kicsit lejjeb meg az szerepel, hogy 1-3 havonta kell pótólni (nálam ez a "meg a jó édes anyád" kategória)
- 2hr APT Jazz 2 havonta kell pótolni, na nem vagyok krőzus

Elméletileg maradtak:
- ADA Bottom Plus
- Tropica
- Dennerle - ez is agyag alapú, és fenntartásaim olyanok, mint az Eheim haltápjaival (suszter maradjon a kaptafánál)

Tehát ár/érték, ill. tápanyag/taápanyagleadás hatékonysága/ideje tekintetben melyiket szeressem?

Érdekel fórumtársaim véleménye és tapasztalata.
@inadsz @danyi03 Ti mit javasoltok?
 
Amikor kezdtem, még JBL kugli sem volt, szóval ideje kérdeznem.

Inert aljzatra fogok váltani (Dennerle Crystal Quartz), így kérdésem: melyik talajba nyomható cucc a legjobb? (Egy 60P és egy 46 literes aksikban kell gondolkodnom.)

A webshopot átböngészve néhányat elméletben kizártam (de nyitott vagyok az észérvekre):
- JBL mállik, mint a fene
- SC Flourish leírás szerint 3-6 havonta, kicsit lejjeb meg az szerepel, hogy 1-3 havonta kell pótólni (nálam ez a "meg a jó édes anyád" kategória)
- 2hr APT Jazz 2 havonta kell pótolni, na nem vagyok krőzus

Elméletileg maradtak:
- ADA Bottom Plus
- Tropica
- Dennerle - ez is agyag alapú, és fenntartásaim olyanok, mint az Eheim haltápjaival (suszter maradjon a kaptafánál)

Tehát ár/érték, ill. tápanyag/taápanyagleadás hatékonysága/ideje tekintetben melyiket szeressem?

Érdekel fórumtársaim véleménye és tapasztalata.
@inadsz @danyi03 Ti mit javasoltok?
Az APT Jazz esetén nem láttam időtartamban és erőben különbséget a Tropica kapszulától. Mindkettőt ajánlom inert kavicshoz. A Jazz előnyére szól, hogy nem színes drazsé marad utána, ami látványszennyezi a fekete dekorkavicsot. Az Easy life root sticket használtam még a nagyok közül. Ha nem kavarom felülre, akkor nem gáz az agyagos hordozó sem. Attól is szépen nőttek. Ráadásul a fatipli alakú rudacskák lenyomkodása sem problémás, ellentétben a labdacsokkal. 🙂
 
Amikor kezdtem, még JBL kugli sem volt, szóval ideje kérdeznem.

Inert aljzatra fogok váltani (Dennerle Crystal Quartz), így kérdésem: melyik talajba nyomható cucc a legjobb? (Egy 60P és egy 46 literes aksikban kell gondolkodnom.)

A webshopot átböngészve néhányat elméletben kizártam (de nyitott vagyok az észérvekre):
- JBL mállik, mint a fene
- SC Flourish leírás szerint 3-6 havonta, kicsit lejjeb meg az szerepel, hogy 1-3 havonta kell pótólni (nálam ez a "meg a jó édes anyád" kategória)
- 2hr APT Jazz 2 havonta kell pótolni, na nem vagyok krőzus

Elméletileg maradtak:
- ADA Bottom Plus
- Tropica
- Dennerle - ez is agyag alapú, és fenntartásaim olyanok, mint az Eheim haltápjaival (suszter maradjon a kaptafánál)

Tehát ár/érték, ill. tápanyag/taápanyagleadás hatékonysága/ideje tekintetben melyiket szeressem?

Érdekel fórumtársaim véleménye és tapasztalata.
@inadsz @danyi03 Ti mit javasoltok?
JBL-t kerülném, az összes többi teljesen jó. Kezelhetőség szempontjából nekem a Tropica kedvenc. De miért nem táptalaj? Az egyik nyűgöd a pótlás sűrűsége (ami ugye növényektől típusától és mennyiségétől is függ, valójában senki nem tudja megmondani neked előre, hogy 1 vagy 3 hónap, a jó minőségűekre mind ez a tartomány igaz). Táptalajjal meg az első 8-16 hónapra meg van oldva (az időtartam pontatlan megjelölésének indoklását lásd feljebb).
 
Érdekel fórumtársaim véleménye és tapasztalata.
...csak mert kérdezted... :)
Sosem használtam táptalajt. Ismersz, "retroDIY" vagyok, sosem követem a "mainstream"-et. ;) Jelenleg sóder+szűrőhomok a talajom. Azért merek ide írni, mert szó szerint követem a topic címét:

"Aljzatba nyomható növényi tápok"

Folyékony tápokat nyomok a talajba. Ehhez egy injekciós fecskendőből kialakított eszközt használok, amivel egy 60cm magas akváriumba úgy tudok tápot nyomni a talajba, hogy közben nem nyúlok a vízbe. A tápot a talaj legalsó rétegébe nyomom, közvetlenül a gyökerekhez, és onnét szivárog fel annyi a vízbe, amennyi a nem talajból táplálkozó növényeknek kellhet. A fő vízparamétereket folyamatosan mérem, és ennek alapján állítom össze a macro+micro koktélt, amit befecskendezek.

...És, hogy mit nyomok bele? G.A. micro, kicsit megtámogatva más nyomelemmel is + porokból kevert macro, ahol az összetevők mennyiségét, mindig a mérések alapján változtatom.
Mivel nem túl sűrűn cserélek vizet (legutóbb 2024.01.14-én cserétem 50%-ot), ezzel a módszerrel próbálom a növénykék igényét kielégíteni.
 
Utoljára módosított:
...csak mert kérdezted... :)
Sosem haszáltam táptalajt. Ismersz, "retroDIY" vagyok, sosem követem a "mainstream"-et. ;) Jelenleg sóder+szűrőhomok a talajom. Azért merek ide írni, mert szó szerint követem a topic címét:

"Aljzatba nyomható növényi tápok"

Folyékony tápokat nyomok a talajba. Ehhez egy injekciós fecskendőből kialakított eszközt használok, amivel egy 60cm magas akváriumba úgy tudok tápot nyomni a talajba, hogy közben nem nyúlok a vízbe. A tápot a talaj legalsó rétegébe nyomom közvetlenül a gyökerekhez, és onnét szivárog fel annyi a vízbe, amennyi a nem talajból táplálkozó növényeknek kellhet. A fő vízparamétereket folyamatosan mérem, és ennek alapján állítom össze a macro+micro koktélt, amit befecskendezek.

...És, hogy mit nyomok bele? G.A. micro, kicsit megtámogatva egyéb nyomelemmel + porokból kevert macro, ahol az összetvők arányát a mérések alapján változtatom.
Mivel nem túl sűrűn cserélek vizet (legutóbb 2024.01.14-én cserétem 50%-ot), ezel a módszerrel próbálom a növénykék igényét kielégíteni.
Bámulatos, hogy az, amit anno kiokoskodtam, hogy hogyan kéne csinálni, az működik nálad. Megint megleptél, a különutas vonal létjogosultságát igazolva. 👍🙂
 
JBL-t kerülném, az összes többi teljesen jó. Kezelhetőség szempontjából nekem a Tropica kedvenc. De miért nem táptalaj? Az egyik nyűgöd a pótlás sűrűsége (ami ugye növényektől típusától és mennyiségétől is függ, valójában senki nem tudja megmondani neked előre, hogy 1 vagy 3 hónap, a jó minőségűekre mind ez a tartomány igaz). Táptalajjal meg az első 8-16 hónapra meg van oldva (az időtartam pontatlan megjelölésének indoklását lásd feljebb).

Nagyon köszönöm a tanácsodat, Tomi. 😘
Most ADA Power Sand és Amazonia (eredeti, nem a Ver. 2) van. Csereérett. Rá kellett jöjjek, hogy egyre nehezebben tudom kivitelezni a talajcserét, ezért kötöttem kompromisszumot.
Tropica eddig Wabiba ment, ill. az emers nevelő tálcákba. Ott nagyon bevált.

Az APT Jazz esetén nem láttam időtartamban és erőben különbséget a Tropica kapszulától. Mindkettőt ajánlom inert kavicshoz. A Jazz előnyére szól, hogy nem színes drazsé marad utána, ami látványszennyezi a fekete dekorkavicsot. Az Easy life root sticket használtam még a nagyok közül. Ha nem kavarom felülre, akkor nem gáz az agyagos hordozó sem. Attól is szépen nőttek. Ráadásul a fatipli alakú rudacskák lenyomkodása sem problémás, ellentétben a labdacsokkal. 🙂

Köszi, hogy válaszoltál, Zsolti! 😘
A Jazz-el az a bajom, hogy 3-szor kellene pancsolnom (aki feltölt, egy részét kiszovornyáz, utána megint feltölt. A 60P heti vízcseréjével ellövöm a puskaporomat.
Említetted az Easy Life-ot, meg "ha nem kavarom felülre". Mivel ingatag lábakon állok, kezem sem a régi, kétlem, felkavarás nélkül tudnám használni.
Megint egy pont a Tropica-nak.

Folyékony tápokat nyomok a talajba. Ehhez egy injekciós fecskendőből kialakított eszközt használok, amivel egy 60cm magas akváriumba úgy tudok tápot nyomni a talajba, hogy közben nem nyúlok a vízbe. A tápot a talaj legalsó rétegébe nyomom, közvetlenül a gyökerekhez, és onnét szivárog fel annyi a vízbe, amennyi a nem talajból táplálkozó növényeknek kellhet. A fő vízparamétereket folyamatosan mérem, és ennek alapján állítom össze a macro+micro koktélt, amit befecskendezek.

...És, hogy mit nyomok bele? G.A. micro, kicsit megtámogatva más nyomelemmel is + porokból kevert macro, ahol az összetevők mennyiségét, mindig a mérések alapján változtatom.
Mivel nem túl sűrűn cserélek vizet (legutóbb 2024.01.14-én cserétem 50%-ot), ezzel a módszerrel próbálom a növénykék igényét kielégíteni.

Köszi Rudi, hogy válaszoltál. 😘
Ez nálam végképp nem játszik, és nem azért, mert nem kell vízbe nyúlni.
Amúgy heti tápot használok (Colombo Flora Grow Pro), ami nemcsak jó, de kifejezetten nyomi-barát. Kár, hogy a GA nem forgalmazza.

Bámulatos, hogy az, amit anno kiokoskodtam, hogy hogyan kéne csinálni, az működik nálad. Megint megleptél, a különutas vonal létjogosultságát igazolva. 👍🙂
Most én is egy különutas megoldáson agyalok. A korom és egészségi állapotom nem szabad hogy elzárjon ettől a fantasztikus hobbitól. :)
 
...csak mert kérdezted... :)
Sosem haszáltam táptalajt. Ismersz, "retroDIY" vagyok, sosem követem a "mainstream"-et. ;) Jelenleg sóder+szűrőhomok a talajom. Azért merek ide írni, mert szó szerint követem a topic címét:

"Aljzatba nyomható növényi tápok"

Folyékony tápokat nyomok a talajba. Ehhez egy injekciós fecskendőből kialakított eszközt használok, amivel egy 60cm magas akváriumba úgy tudok tápot nyomni a talajba, hogy közben nem nyúlok a vízbe. A tápot a talaj legalsó rétegébe nyomom, közvetlenül a gyökerekhez, és onnét szivárog fel annyi a vízbe, amennyi a nem talajból táplálkozó növényeknek kellhet. A fő vízparamétereket folyamatosan mérem, és ennek alapján állítom össze a macro+micro koktélt, amit befecskendezek.

...És, hogy mit nyomok bele? G.A. micro, kicsit megtámogatva más nyomelemmel is + porokból kevert macro, ahol az összetevők mennyiségét, mindig a mérések alapján változtatom.
Mivel nem túl sűrűn cserélek vizet (legutóbb 2024.01.14-én cserétem 50%-ot), ezzel a módszerrel próbálom a növénykék igényét kielégíteni.
Szia! Érdekes... Milyen a talajod és milyen időközönként fecskendezed bele a folyékony tápot?
 
Szia! Érdekes... Milyen a talajod és milyen időközönként fecskendezed bele a folyékony tápot?
Szia!
"Jelenleg sóder+szűrőhomok a talajom."
2-2,5 hetente mérem a vízben az Fe, NO3, PO4 tartalmat, és 1-1,5 havonta a K-t. Mivel vegyesen vannak nagyon gyorsan növő növények és nagyon lassan növő növények is, ezért kiszámíthatalan, hogy mikor, miből, mennyit vesznek fel a vízből? Ráadásul, nem nyírom rendszeresen a növényeket, tehát meglehetősen változó az éhes növények mennyisége. Igyekszem nagyjából a 10 - 1(0,8) - 0,1(0,08) (N-PO-Fe) mg szintet tartani. A talajban viszont ennél nyilván több táp áll rendelkezésre. Az is igaz, hogy nem kényszerítem a növényeket pirosságra, se túlzott világítással, se tápanyag megvonással.
Tehát a válasz: 2-3 hetente nyomok tápot a talajba, de csak abból és annyit, amennyi kell az arány megtartása érdekében.
 
Back
Oldal tetejére