• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzat emelése

Képes. De most éppen nem erre gondoltam. Elég ha a nagy testével végigpásztázza a dombot, a szemcsék le fognak csúszni egymáson, ha túl nagy az emelés és nincs támaszték, vagy fejlett gyökérzet.
 
Akkor már tíz darab garnéla egész szépen letudná bontani a dombocskát amit szeretnék, ezt át kell jól gondolni remélem az rc garnélák kisebb méretükből adódóan nem ennyire tevékenyek.
 
Az uj scape-be talaj emelésnek zsakba kötözött Power sand-ot raktam,ez sztem mar kimerült a (tápanyag),de biztos többet ér mint valami bazalt,vagy lávakö zúzalék!Különben én mar évek óta zsákba rakom a táptalajt,így könnyebb az Amasoniat felhasználni!
 
Bio ball-al próbálkozott már valaki? Amit a szűrőmhöz adtak nem használom,és azzt raknék a táptalaj felé, rá amazoniat, kb 20° emelkedésü buckát képzeltem.
 
Bio ball-al próbálkozott már valaki? Amit a szűrőmhöz adtak nem használom,és azzt raknék a táptalaj felé, rá amazoniat, kb 20° emelkedésü buckát képzeltem.

Csak masszív,stabil, szilárd anyagot használj. Folyami kavics sem jó, mert elcsúszik egymáson. Ha meg könnyű, akkor instabil lesz aljzat. Szóval lávakő, alaposan kimosva ;)
 
Ha őrölve (20-30kg zsákban van aprószemű) veszed a lávakövet, válogasd át, mert van benne kavics is, ami viszont oldódhat.
 
Én a nanoban 3 cm polisztirolt tettem alulra és rá greslap darabot, erre ment a talaj. Nem úszik fel. Viszont a bioball szerintem nem jó ötlet talajemelésre... keress valami mást, ezt meg egyszerűen ne használd. Amúgy nem vagyok meggyőződve, hogy a bioball nem jó szűrőanyagnak, de ez már más kérdés...
 
Köszönöm a tanácsokat, akkor a lávakőt fogom kipróbálni harisnyás megoldással.
Amúgy nem vagyok meggyőződve, hogy a bioball nem jó szűrőanyagnak, de ez már más kérdés...
Nem is az, hogy nem jó de van jobb ...
 
Én lávakövekkel tervezek emelni. A kérdésem az, hogy mit rakjak alulra, hogy a kövek ne rongálják az akvárium alját?
Én a geotextilre gondoltam. Próbálta már valai? Az elvileg nem rothad be.
 
Én lávakövekkel tervezek emelni. A kérdésem az, hogy mit rakjak alulra, hogy a kövek ne rongálják az akvárium alját?
Én a geotextilre gondoltam. Próbálta már valai? Az elvileg nem rothad be.
Némi idő elteltével megválaszolom a saját kérdésemet:
A geotextil az jó megoldás, de a lávakőbe hajlamos beleakadni, és onnantól kezdve sokkal nehezebb a kövek igazítása.
Jó megoldás lehet egy 2-3mm vastag plexilap lefektetése, a kövek alá. Úgy mégjobb, ha a plexilap majdnem akkora, mint az akvárium alapterületete, és a szélek kivételével az egészet befedi.
 
A geotextil remek, van belőle finomabb szövésű is. Nálam a nagyobb kövek alá ez ment, a hátsó harmad lávakő emelése alá viszont szúnyoghálót tettem, ami felhajlik a falakra is 2-3 cm magasságig. Eltart az üvegtől, és jól átjárja a víz.

A lávakő, amit erre használok, gesztenye méretnél kicsit kisebb szemcséjű, viszonylag egyenletesre koptatott felülettel. (Ennél nagyobb szerintem nem megfelelő az emeléshez.)

Felesleges túlgondolni ezt a dolgot plexizéssel (mondom ezt én a fentiek után, hehe), mert az akvárium fenekét úgysem fogod nézegetni. A legtöbb kertész még idáig sem megy el: beleteszik pőrén a sziklákat, hadd kongjon az az üveg! :)
 
Utoljára módosított:
Én a kövek alá polifoam matracból vágtam egy darabot. De a legutóbbi GA-összejövetelen is valami hasonló anyagot használtak ide
 
A geotextil remek, van belőle finomabb szövésű is. Nálam a nagyobb kövek alá ez ment, a hátsó harmad lávakő emelése alá viszont szúnyoghálót tettem, ami felhajlik a falakra is 2-3 cm magasságig. Eltart az üvegtől, és jól átjárja a víz.

A lávakő, amit erre használok, gesztenye méretnél kicsit kisebb szemcséjű, viszonylag egyenletesre koptatott felülettel. (Ennél nagyobb szerintem nem megfelelő az emeléshez.)

Felesleges túlgondolni ezt a dolgot plexizéssel (mondom ezt én a fentiek után, hehe), mert az akvárium fenekét úgysem fogod nézegetni. A legtöbb kertész még idáig sem megy el: beleteszik pőrén a sziklákat, hadd kongjon az az üveg! :)
Én geotextilt a kövek és a hátsó üveg közé tettem, hogy ne karcolódjon. Kissé félek, hogy esetleg szétázik, hiszen kvázi nyílt vízben "lebeg" egy része, de 3 hét alatt még a világon semmit nem változott.
 
Én geotextilt a kövek és a hátsó üveg közé tettem, hogy ne karcolódjon. Kissé félek, hogy esetleg szétázik, hiszen kvázi nyílt vízben "lebeg" egy része, de 3 hét alatt még a világon semmit nem változott.
A geotextil az igazából nagyon vékony műanyag szálakból van, ezért nem hiszem, hogy a víz bármilyen bomlasztó hatással lenne rá.
 
Sziasztok.
Még pár apróság megvétele és végre el tudom kezdeni építgetni az új berendezést. Viszont szeretném megemelni a talajt és az a kérdésem hogy a régi Tropica általános aljzatot betehetem az új talaj alá?
Gondolom ezt úgy hogy vékony réteg táptalaj, ahol vastagabban megy oda be a Tropica talaj és azt lefedném plusszba még amazoniával.
Mi a véleményetek erről?
 
Aljzatemelesre otlet: Lavako zuzalek + szunyoghalo + ragaszto (aki nagyon raer osszevarrhatja damillal) . Valtozo formaju zsakocskak megtoltve lavakovel. Igy nem kell plusz anyag ala, hogy ne karcoljon es strapabirobb, mint a harisnya.
IMG_20170501_170153.jpg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére