• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Algaland

Tudom, és csábító, hogy kunyizzak tőle én is ilyen csodákat, de most egész szép étcsoki színe van az állományomnak. :D Bár már láttam egy tejcsoki kezdeményt, talán besötétül még.
A vízicsillag megszokott már ott, vagy még nem mutatta jelét, hogy szeretne minden mást elnyomni?
 
Annyira nem kell kunyizzni, szívesen adok, van még belőlük. Kapsz egy hálót és kihalászod magadnak, hogy ne mond te is, mint Rita, hogy lassú vagyok. :DIgaz hogy majdnem hogy 2ivvel szedegetem ki őket.:)
Majd átgondolom, mert tényleg nagyon szépek, néztem őket Ritáéknál is élőben. :) Csak nincs szívem felhigítani a csokikat, ha már vannak, és szaporodnak végre.
 
A vízicsillag megszokott már ott, vagy még nem mutatta jelét, hogy szeretne minden mást elnyomni?
Lowtechben is látványos, ahogy a Limnophila Aquatica és a vízicsillag küzd egymással, hogy melyikük érje el előbb a vízfelszínt :drowning: Amikor beültettük (kb. 2 hete) akkor mindkettő kb. a skimmer aljáig ért :eek:
vizicsillag_vs_LimnophilaAquatica.jpg
 
A staghorn felfedezése után rögtön mértünk egy ammónia és nitrit szintet, egyik sem volt nulla, mindkettő magasabbat mutatott az optimálisnál. Mivel az állatokon nem látszott semmi tünet, ezért túlságosan nem aggódtunk, de a biztonság kedvéért kapott prime-ot (talán nem sokan tudják, de ártalmatlanítja az ammóniát és nitritet, tűzoltásra jól jöhet, ha hirtelen kell beavatkozni) és stability-t. Másnaptól mért értékek már normálisak voltak és a 4. napon felfedeztük az okát:
csonti.jpg
A tippünk az, hogy egy brigi volt :rolleyes:

Múlt héten vízcsere után pedig valószínűleg rájöttünk, hogy mi okozhatta a garnipusztulást pár hónapja: fura volt, hogy hiába cseréltünk vizet, a TDS nem csökkent, ezért rámértünk az RO-ból kijövő "tiszta" vízre, 150-et mutatott. :( Valamivel szétdurranthattuk a membránt és kezeletlenül kapták a részben tisztított csapvizet. Fene tudja, mióta kaphatták már így, a visszasózást mindig feltöltés után csináltuk, ezért nem tűnt fel eddig. Következő projekt: új membrán és új előszűrők beszerzése.
 
Utoljára módosított:
A nagy akvában a stemeket megint meg kellett metszeni, a super red, a rotala és az aquatika már a vízfelszínt nyaldosta, nyissz és visszadugdostuk őket, sűrűsödjenek és sokasodjanak :whistle:
Már a hra is egész pofás, viszont még nem bántottuk, talán a jövő héten ő is megkapja a magáét.
A kicsiben a vízicsillag megnyerte az ambúliával vívott csatát, ő érte el hamarabb a víz tetejét.
Jószágok mind jól vannak (a fenti képen szereplő játékost kivéve), garnélák is szaporodnak lassacskán, hoztunk is pár életképet, már rég lőttünk fotókat. A pandákról borzasztó nehéz értékelhető képet készíteni, hiába kérleljük őket, egy pillanatra sem maradnak nyugton :joyful:
pandusz1.jpg
pandusz2.jpg
amano.jpg
blue1.jpg
blue2.jpg
dudvak.jpg
 
Egy kicsit elkanyarodtunk az akváriumtól, de mégis a közelében maradtunk. Külön naplót nem indítunk, Algaland alatt már úgyis van 3 akva, elfér itt még egy kis változatosság. Szóval, motoszkált már bennünk a gondolat, hogy 1-2 nyírás, átépítés után mindig maradt pár szál növényke, amit visszaültetni már nem akartunk, mennyiségre ahhoz kevés volt, hogy akár ingyen elvihetőbe felrakjuk, kidobni meg mindig olyan rossz érzés, ha már felneveltük őket, mit kezdjünk hát velük? Amit tudtunk, beültettük a munkahelyi akvába, emiatt már elég sok növényfajta van low tech körülmények között, amiknek nem feltétlenül örülnek, de legalább éldegélnek.
Na de mi legyen azokkal, amiket már ide sem tudunk/akarunk (1-2 szál gaz) áttelepíteni. Pont ekkor futottunk bele egy új naplóba, amiben @Dukenukem szaktárs inspirációként belinkelte egy régi munkáját, elsőre megfogott a kreativitás, és ezután ástuk elő mi is az ötletünket, amivel már hónapok óta szemezgettünk, csináljunk wabi kusát. Nem titkoljuk, majdnem copy-paste lett ehhez képest (bízunk benne, hogy nem lesz harag): https://akvakertesz.hu/threads/a-ket-whiskys-wabi.4304/
Azért hallgattunk róla eddig és nem naplóztunk, mert első nekifutás, és olyan sok sikertelen próbálkozást láttunk, inkább kivártuk, lesz-e belőle valami értelmes és majd utólag beszámolunk a részletekről, tapasztalatokról.
Messzemenő következtetést továbbra sem tudunk levonni, de 1 hónapja indultak a pohárkák, eddig minden okésnak tűnik.

Felhasznált eszközök:
1 db whiskey-s pohár (nagyon idétlen a formája, emiatt viszont pont érdekes)
1 db vizes pohár (vagy boros, de natur aqua logó van rajta)
1 db kólás pohár (volt egyszer valami mekis promó, ott osztogatták őket)
1 db véradásért kapott sörös korsó (ne haragudj @Szabó Henrik a nem rendeltetésszerű felhasználási mód miatt!)

1 Colombo tápkapszula (a golyók kb. egyenletesen szétosztva a 4 pohár alján)
Amazonia Light talaj
RO víz

Növények:
mini Fissidens fontanus, karácsonymoha, Alternanthera reineckii ´Mini´, Limnophila Aquatica, Ludwigia Spec. Super Red, Hygrophila Pinnatifida, Hydrocotyle Tripartita, Hemianthus Micranthemoides, Bucephalandra sp., Anubias nana

Világítás:
Az asztal alá a télikert számára szerkesztett DIY LED szalag, napi 14 órában.

Az amazoniát kb. annyira nedvesítettük be, amennyire az akva építésénél az ültetéshez éppen optimális, a poharakba is így ültettünk. Az anubias vékony gyökereit betemettük, de a rizóma teljesen felszín felett van. Mohákat csak hanyagul ráfektettük a talajra, a mini fissi pedig egy mini lávakőre van kötözve damillal.

Indulás után, nulladik nap:
wabi_002.jpg
wabi_001.jpg wabi_003.jpg

Pár gondolatban összeszedtük, hogy mikor mit hogyan csináltunk (spriccelés, szellőztetés stb.)

1-6. nap: egyáltalán nem nyitottuk ki a fóliát (kivéve az anubiasos, az minden nap kapott 2-3 spriccet, mert kezdett fonnyadni a levele)
6. nap: 10 perc szellőztetés (leöntöttünk kicsit a vízből, mert fura szaga volt. A szag másnapra eltűnt). Innentől kezdve lezárás előtt kaptak 1-2 spricc vizet.
7. nap: 20 perc szellőztetés
8. nap: 30 perc szellőztetés
9. nap: 40 perc szellőztetés
10. nap: 50 perc szellőztetés
11. nap: 60 perc szellőztetés
12. nap: 70 perc szellőztetés
13. nap: 80 perc szellőztetés
14. nap: 100 perc szellőztetés
15. nap: 2 óra szellőztetés
16. nap: 3 óra szellőztetés
17. nap: 4 óra szellőztetés, innentől kezdve nyitáskor és záráskor is spricceltük őket.
18. nap: 4,5 óra szellőztetés
19. nap: 6 óra szellőztetés
20. nap: 8 óra szellőztetés, elkezdtünk mic-macot adagolni (2dl-hez 0.2 ml-t kevertünk), a talaj is kapott újra vizet, kb. annyira töltöttük fel, hogy épp elérje a felszínt, 2 pohárban az aquatica leveleinek a vége kicsit barnul/szárad? A 3. jól néz ki a söröskorsóban.
21. nap: 10 óra szellőztetés, kinyitáskor a száradó aquatica-k kaptak 1-1 spricc sima RO-t
22. nap: 12 óra szellőztetés, spricc nyitáskor és este
23. nap: 14 óra szellőztetés, spricc nyitáskor és este
24. nap: 16 óra szellőztetés, spricc nyitáskor és este
25. naptól: 24 óra szellőztetés, spricc reggel 7 körül, este 6 körül és este 10 körül

Néhány képben is összefoglaljuk a napokat:
5. nap:
wabi004.jpg wabi005.jpg

12. nap:
wabi006.jpg

20. nap:
wabi007.jpg wabi008.jpg

27. nap:
wabi009.jpg

Bocsi a hosszúra sikerült poszt miatt, de legalább egyben van minden infó :) Köszi, ha kitartóan végigolvastad! (y)
 
Utoljára módosított:
Ma ritkítottuk kicsit a bucékat, ill. kaptak az algák ellen pár mozdítható anubiassal együtt egy kis carbo-fürdőt (800 ml RO vízbe 8 ml Excel, 10 perc áztatás)
2 pandusz pedig úgy gondolta, segít közben (vagy 5-6 percig biztosan a kezemen voltak, először észre sem vettem, csak amikor már csikizett) :LOL:
pandusz_halp.jpg
 
Próbáltuk korábban azt a receptet is, nekünk nem vált be, semmi hatása nem volt, a fenti viszont működött.
Értem. És mindenki ki is bírta gondolom ha folytatjátok. Jó tudni ezt. Macerásabb esetekhez jól jön.
 
Back
Oldal tetejére