• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Algairtás vegyszerekkel

Nálunk nagyon ritka vendég az ecsetalga. Szerintem ideális körülmények között nem jelentkezik.
Túl sok áramlás, gyér telepítés az aljzaton, elhanyagolt koszos akvárium. Túl sok szennyeződés a talajon. Sűrű növényzet ami nincs takarítva. Az ecsetnél a legkönnyebb megtalálni az okot.





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nálunk nagyon ritka vendég az ecsetalga. Szerintem ideális körülmények között nem jelentkezik.
Túl sok áramlás, gyér telepítés az aljzaton, elhanyagolt koszos akvárium. Túl sok szennyeződés a talajon. Sűrű növényzet ami nincs takarítva. Az ecsetnél a legkönnyebb megtalálni az okot.
Két igazság van:
1) Valóban nehéz jól megszűrni, ahogy @Molroth is mondja.
2) A víz áramlását is nehéz visszafogni, mert a keskeny akváriumban még a befolyótól 50cm-re is erős sodrása van. Egyelőre úgy variáltam át, hogy legalább ne a növények közelében legyen a befolyó...
 
Sziasztok ismeri valaki ezt a cuccot ?
Ultralife Blue Green Slime Stain Remover

Visszajött a cyano a restart után?

Ultralife Blue Green Slime Stain Remover-re nem írják rá, hogy mit tartalmaz. Biztonsági adatlapot sem találtam. Jelenlegi leírása ultralife honlapon elég zavaros és értelmezhetetlen szerintem. Megint egy "csodaszer"?

Leírásában ez szerepel: "No need for Water changes or Removal of Carbon Filtration." Ha tényleg nagyon hatásos lenne és cyano-t gyorsan elintézné, mint mondjuk bizonyos antibiotikumok, akkor valószínűleg ezt nem írták volna rá. Ha sok BGA hirtelen elpusztul, akkor jobb, ha vizet cserélsz utána.
 
Visszajött a cyano a restart után?

Ultralife Blue Green Slime Stain Remover-re nem írják rá, hogy mit tartalmaz. Biztonsági adatlapot sem találtam. Leírása elég zavaros és értelmezhetetlen szerintem. Megint egy "csodaszer"?

Leírásában ez szerepel: "No need for Water changes or Removal of Carbon Filtration." Ha tényleg nagyon hatásos lenne és cyano-t gyorsan elintézné, mint mondjuk bizonyos antibiotikumok, akkor valószínűleg ezt nem írták volna rá. Ha sok BGA hirtelen elpusztul, akkor jobb, ha vizet cserélsz utána.
Szia
Igen két nap után megint látok kis foltokat.
Pedig bíztam benne :S
Erre cuccra nem írnak rosszakat.
Most már mindent kipróbálok hogy tűnjön el ez a dög ..
 
Sziasztok!

Van egy 300 literes növényes akváriumom CO2-vel.
Valószínűleg túladagoltam a JBL Algolt. Előtte a növények ezerrel bubiztak, most meg egyáltalán nem.
A használata után másnap vettem észre, hogy valami nem stimmel, a halak is pipáltak egy kicsit.
3-4 nap alatt kétszer csináltam 50%-os vízcserét, de a növények még mindig nem bubiznak.

Tudok még valamit csinálni azon kívül, hogy várok?
 
Tudok még valamit csinálni azon kívül, hogy várok?
Nem. Figyelj oda a gazokra, mert ha elkezdenek bomlani, akkor ammóniamérgezéssel fognak pusztulni a halak. Nem ismerem ezt a szert, de egy biztos, nem tesz jót a túladagolás egyik alga elleni szerrel sem. Nem szoktunk a "folyékony CO2" -n kívül mást, azt is csak mértékkel. Ha valamit azzal nem oldasz meg, akkor valamit eleve rosszul állítottál be. Azt kellene feltárni.
 
Nem. Figyelj oda a gazokra, mert ha elkezdenek bomlani, akkor ammóniamérgezéssel fognak pusztulni a halak. Nem ismerem ezt a szert, de egy biztos, nem tesz jót a túladagolás egyik alga elleni szerrel sem. Nem szoktunk a "folyékony CO2" -n kívül mást, azt is csak mértékkel. Ha valamit azzal nem oldasz meg, akkor valamit eleve rosszul állítottál be. Azt kellene feltárni.
Szerencsére csak néhány levél sínylette meg, azokat levágom, illetve úgy látom, hogy a talajtakaró növénynek egy része kuka.
Úgy látszik, hogy tényleg csak várni kellett, mert tegnap este már elkezdtek bubizni a növények.
 
Ezt ne csináld!

okos ember a más kárán tanul.
Elvoltam egy hónapig és mind két akváriumom (120 és 180l) bealgásodott, de keményen. az egyikbe ecsetalga, a másikba aggancs alga.
Először az agancs algával kezdtem. Fertőtlenítés és újraindítás.
Ami biztos az biztos legyen – hipoval fertőtlenítettem a növényeket. Igenám de nem 5%-os oldat 1 percig áztatva, hanem 10% és 2 percig. miután az akvárium aljzatát cseréltem és a szűrő anyagokat fertőtlenítettem (főzéssle – nehogy abból valami is visszamásszon – ezt már megjártam csigákkal) visszaültettem a nővényeket. Az alga mind egy szálig elpusztult, igen ám de a nővények gy megsinylették, hogy egy heten keresztúl minden nap az elhalt növénydarabkákat vágtam, és hálóval halásztam.

Most a másik akváriumot vettem kezelésbe – viszont itt betartottam az 5%-os oldatot 1 percig. A kövwtkwző napok megmutatják mi az eredmény ( igaz ezt még nem ültettem vissza csak az akváriumba vannak bedobva, míg az alga meg nem mutatja milétét.
 
Ezt ne csináld!

okos ember a más kárán tanul.
Elvoltam egy hónapig és mind két akváriumom (120 és 180l) bealgásodott, de keményen. az egyikbe ecsetalga, a másikba aggancs alga.
Először az agancs algával kezdtem. Fertőtlenítés és újraindítás.
Ami biztos az biztos legyen – hipoval fertőtlenítettem a növényeket. Igenám de nem 5%-os oldat 1 percig áztatva, hanem 10% és 2 percig. miután az akvárium aljzatát cseréltem és a szűrő anyagokat fertőtlenítettem (főzéssle – nehogy abból valami is visszamásszon – ezt már megjártam csigákkal) visszaültettem a nővényeket. Az alga mind egy szálig elpusztult, igen ám de a nővények gy megsinylették, hogy egy heten keresztúl minden nap az elhalt növénydarabkákat vágtam, és hálóval halásztam.

Most a másik akváriumot vettem kezelésbe – viszont itt betartottam az 5%-os oldatot 1 percig. A kövwtkwző napok megmutatják mi az eredmény ( igaz ezt még nem ültettem vissza csak az akváriumba vannak bedobva, míg az alga meg nem mutatja milétét.
Kíváncsian várom az algaírtás hosszútávú eredményét.
Megfigyelésem szerint, az alga a "semmiből" is ki tud alakulni, ha a körülmények kedvezőek.
...és ennek az ellenkezője is igaz: hogyha a körülményeket számukra kedvezőtlenné tesszük, akkor maguktól elpusztulnak.
Az algaírtó szerek vagy módszerek csak lokális és/vagy ideiglenes megoldást adnak. A "semmiből" kialakulást persze csak képletesen értettem. Valójában egyetlen sejtből kitud alakulni bármilyen élőlény. Az pedig lehetetlen, hogy egyetlen sejt se maradjon semmilyen eszközön, semmilyen növényen vagy állaton(!). Ha hosszú ideig nem jön vissza az alga, az csak azt jelenti, hogy ügyes voltál, és ismét sikerült jól belőnöd a vízparamétereket. De ha megint elmarad a karbantartás, akkor megint előbukkannak azok az algák, amiket mind egy szálig kiirtottál. ;)
A figyelmeztetést köszi mindenki nevében, aki olvassa a bejegyzésed, és hasonló módon próbálna algát irtani. 🙏
 
Kíváncsian várom az algaírtás hosszútávú eredményét.
Megfigyelésem szerint, az alga a "semmiből" is ki tud alakulni, ha a körülmények kedvezőek.
...és ennek az ellenkezője is igaz: hogyha a körülményeket számukra kedvezőtlenné tesszük, akkor maguktól elpusztulnak.
Az algaírtó szerek vagy módszerek csak lokális és/vagy ideiglenes megoldást adnak. A "semmiből" kialakulást persze csak képletesen értettem. Valójában egyetlen sejtből kitud alakulni bármilyen élőlény. Az pedig lehetetlen, hogy egyetlen sejt se maradjon semmilyen eszközön, semmilyen növényen vagy állaton(!). Ha hosszú ideig nem jön vissza az alga, az csak azt jelenti, hogy ügyes voltál, és ismét sikerült jól belőnöd a vízparamétereket. De ha megint elmarad a karbantartás, akkor megint előbukkannak azok az algák, amiket mind egy szálig kiirtottál. ;)
A figyelmeztetést köszi mindenki nevében, aki olvassa a bejegyzésed, és hasonló módon próbálna algát irtani. 🙏
A fent leírtakat tudom és tisztába vagyok vele - az algásodás körülményeit kell kizárni. - és tudom is hogy mi okozhatta
1) a feleségem levette a sötétítőt - így a nap rásütött 10 óráig (és utána is kap fényt onnan így) majd bekapcsol a világítás.
2) nem terveztem egy hónap kényszerkiruccanást, így elmaradt egy takarítás
az algának ir magja se maradhatott, főleg az agancsalga – hipoval lett minden fertőtlenítve, az akvárium ecetsavval, a szűrőanyag lett kifőzve. A halak már kétszer át lettek úsztatva tiszta vízelőkészítős vízbe, és betelepítés előtt még egyszer majd.
A víz minősége most GH 14 KH 9 PH 6,8, NO2 0,15; NO3 18. Az NH3-at most nem tudtam pontosan megmérni mivel a tartóstesztet beejtettem a hios vízbe (ezért nem is próbálkozok vele – ma talán újat veszek).

Tudsz esetleg valamilyen megoldást amivel felgyorsíthatom az akvárium előkészítés idejét, az összes hal a két akváriumból egy 40l akváriumba vannak (2 naponta vízcsere) de szegénykéjimet sajnálom.
Cukrot és ecetet teszek hozzá, de az csak a heterotrof baciknak kedvez, nem találok sehol nitrifikáló baktérium kultúrát /ha csak a Sera Bio Nitrive nem jó – ma megnézem hogy mit ír a gyártó a csomagoláson/ ha nem egyéb valahonnan kell szereznem 20l működő akvárium vizet.
Köszönöm a jószándékú tanácsot.
 
A fent leírtakat tudom és tisztába vagyok vele - az algásodás körülményeit kell kizárni. - és tudom is hogy mi okozhatta
1) a feleségem levette a sötétítőt - így a nap rásütött
Van üvegem, ami reggel 7:30-kor kapcsol be, este 21 órakor ki(13,5 óra pirítás🤭), téli alacsony nap telibe süti délelőtt, mégis stabilabb, mint a forint.
10 óráig (és utána is kap fényt onnan így) majd bekapcsol a világítás.
2) nem terveztem egy hónap kényszerkiruccanást, így elmaradt egy takarítás
az algának ir magja se maradhatott, főleg az agancsalga – hipoval lett minden fertőtlenítve, az akvárium ecetsavval, a szűrőanyag lett kifőzve. A halak már kétszer át lettek úsztatva tiszta vízelőkészítős vízbe, és betelepítés előtt még egyszer majd.
Atyaég. Hypo algaírtásra? Csak a tisztítandó ki és befolyó, illetve csövek esetében.
Kifőzött szűrőanyaggal? Az egy újraindítással ér fel. Az alga jön a levegőn keresztül. Fertőtlenítheted, akkor is lesz. Nem a sötét szűrő a szaporodóhelye. Soha nem főzöm ki a filtermédiát. Még akkor sem, ha mástól vettem használtan.
A víz minősége most GH 14 KH 9 PH 6,8, NO2 0,15; NO3 18. Az NH3-at most nem tudtam pontosan megmérni mivel a tartóstesztet beejtettem a hios vízbe (ezért nem is próbálkozok vele – ma talán újat veszek).
Mivel a szűrőt kinyírtad, a nitrit még egy darabig veled lesz. A halak nem szeretik. A hypotól lesérült gazok nem segítenek majd az ammónia felzabálásával.
Tudsz esetleg valamilyen megoldást amivel felgyorsíthatom az akvárium előkészítés idejét, az összes hal a két akváriumból egy 40l akváriumba vannak (2 naponta vízcsere) de szegénykéjimet sajnálom.
Cukrot és ecetet teszek hozzá, de az csak a heterotrof baciknak kedvez, nem találok sehol nitrifikáló baktérium kultúrát /ha csak a Sera Bio Nitrive nem jó – ma megnézem hogy mit ír a gyártó a csomagoláson/
Ezek a szerek serkentik a bacikat, de nem szaporítják fel a szűrőben gyorsan.
ha nem egyéb valahonnan kell szereznem 20l működő akvárium vizet.
Köszönöm a jószándékú tanácsot.
Az kevés lesz. Ha ilyen egyszerűen pótolhatóak lennének a szűrőben élő helyhez kötött bacik, akkor alig olvasnál ezen a fórumon indítási nehézségekről. Idő kell. Sok.
 
Back
Oldal tetejére