• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alga leküzdése régen algás akváriumban

pataslo

Új regisztrált
A készülő akváriumokról íródott naplók között megtalálható a múlt és terv a jövőre.
https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=11&t=387

Azt a topic-ot viszont szeretném megtartani a tervezésre és nem a problémák megoldására.
Így az a kérdés inkább ide tartozik, hogy hogyan indítsam be az akváriumot, hogy ne lepjen el az alga ismét mindent?
Azaz a cél, hogy a hátteren lévő alga ne terjedjen tovább, illetve visszaszoruljon.

Kiindulás
-90x30x65 (hossz X mély X magas), hasznos tér, 100x35x65 össztér, egy háttér mögöttu szervízrekesszel, ahonnan kiszív a szűrő
-Működő szűrő
-Belső háttér (Aquamorf), amin előző felállásból van barna alga, zöld alga, de nem vastagon,
-ezt megsúroltam kefével 100%-ban. Jelentősen megkopott az algamennyiség rajta.
-lekezeltem a felületek 80%-át gyenge kénsavas oldattal.

Tervezett talaj
ADA Soil Amazonia
ADA Power Sand és a korábbi aksiba bekevert JBL Florapol között örlődök
Felszerelés
Eheim külső, 2026
Eheim belső, 600L /h
-4x25Watt Philips Aquarelle 10.000K(ca. 1600lm), 2x25W Arcadi Tropical ca 6500K (ca. 750lm)
Ebből kivettem 2 Philips-et.
Co2
Green Aqua Micro&Macro

Tervezett Növények
Sagittaria spec.
E. tenellus.

Kérdések részleteiben:
Hogy tápozzak? Első időkben? Utána?
Milyen gyakran cseréljjek vizet?
Mennyire menjen a CO2?
hogy lőjjem be a világítást?
Távolítsam-e el a florapol--os táptalajt, vagy maradhat?
 
Szia!

pataslo said:
hogyan indítsam be az akváriumot, hogy ne lepjen el az alga ismét mindent?
Azaz a cél, hogy a hátteren lévő alga ne terjedjen tovább, illetve visszaszoruljon.

Egyszerű: kiszeded a hátteret. :)
Lehet, hogy a szívedhez nőtt, de csak a gond lesz vele: akármilyen szűrőd is legyen, valószínű lesznek olyan holt pontok a háttér mentén (egyenetlensége miatt), ahova nem igen jut a vízáramlat, ergo nem jut oda Co2, és bizony az alga meg fog jelenni.

Nekem is volt, állandóan algásodott, képtelenség volt teljesen letakarítani, az alga megszűntetéséről nem is beszélek. Kivettem, azóta nincs az a pénz, hogy betennék bármilyen hátteret.

pataslo said:
Milyen gyakran cseréljjek vizet?
Green Aqua Micro és macro EI alapján kevert és adagolandó táp. EI egyik alapelve a heti 50% vízcsere.
Ja és ha már ADA AS Amazonia, akkor első 1-2 hétben naponta 50%, utána kétnaponta 50%, majd csökkentheted egészen heti 50%-ig. :)

pataslo said:
Mennyire menjen a CO2?
Ez akváriumfüggő. Legyen lime zöld a 4 dKh-s vízzel kevert reagens oldatod a dropcheckerben.
 
Hali!

Amennyiben a bonyolultabb megoldást választod és benne hagyod a hátteret akkor talán a következő bejön.

Key, Viktor, Nigro, ezt el se olvassátok, mert rosszul lesztek!(vagy akár többen)

Tehát a háteremet az amit erősen ellepett az ecsetalga, egy fogkeféhez hasonló erős drótkefével aprólékosan lekeféltem.Pepecs munka, és közben be kell állítanod egy erős szivacs szűrőt, hogy a lekapart algát összeszedje.Aztán egy 50 % (vagy több) vízcsere.A csere víz 80% RO víz és 20% csapvíz.Egy kis vásárlás és mindjárt kezedben van a Happy Life Algin-Regular és az előírás szerint beleöntöd.Egy kúrát végigcsinálsz 5-6 hét alatt.Ami nem árthat egy Tetra algetten pár tablettája.A Happy-t utána megelőzésként tovább használhatod.
A vízcseréknél érdemesebb Ro vizet használni mivel az algagátlóknak így sokkal jobb a hatása!

Ezzel párhuzamosan persze az EI módszert kell alkalmazni és ugye a CO2-öt adagolni.Nekem bejött, az algásodás megállt.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Most lustaságból kezelt csapvízzel csináltam 2 vízcserét, most megint beindult az algásodás.
Nyilván valami nem jó, mert volt olyan időszak amikor csapvíz mellett sem volt alga.Na itt a káosz elmélet....
 
Gyerekek. Háttér marad. Ha egy növény nem lesz az akváriumban akkor is. Nincs az a pénz, amiért ennyire szétkapjam az akváriumot.
Azt az utat kell megtalálni amivel
-nem terjed át a berendezésre és növényekre,
-a halak nem döglenek meg
-a növények még nőnek szépen.
-csapvízben (semmi cicó, semmi RO)

Ha ilyen nincs, azt is tudni szeretném.
 
Szerény ismereteim szerint az algamentes növényes akváriumnak négy alappillére van: fény, szűrés, CO2, tápozás. A kulcsszó pedig az egyensúly. Ha az egyikből sok van, egy másikból meg kevés, akkor biztosan megborul a rendszer.

A fényed és a tápozásod (ha az előírtak szerint csinálod, és betartod a gyakori vízcseréket) erős, ezzel nincs gond.

Azonban én a szűrést megnövelném az akváriumban. Bár az látszólag rendben van, hiszen a szükséges vízmozgatásod megvan, de egy belső szűrő nem sok szűrőfelülettel rendelkezik. Én azt mindképpen lecserélném egy rendes külső szűrőre. Ha nem akarsz/nem tudsz sokat rákölteni akár egy kínai szűrő (AquaPro/Atman) is megérné, mert nagyon sokat javítana a szűrőfelületed nagyságán.

A CO2 (gondolom palackos) toljad rendesen, a szintjét 30 ppm körüli értékre érdemes belőni. Ezt egy drop checker illetve pH/kh táblázat segítségével ki tudod kísérletezni. A bubiszám 1-2 bubi/mp között lesz elvileg, de ez függ természetesen a beoldás módjától.
 
A háttér kiszedés bár horrorisztikusan hangzik nem az.

Remel példa erre amit Tibi csinált az akváriumával:
viewtopic.php?f=11&t=224&start=0

A drótkefés módszer csak akkor működhet ha kemény - gipsz - hátfalad van. Nekem a gyári Juwel dekorfalam volt az ilyen habos és semmi drasztikus beavatkozást nem bírt el.

Sajnos én is szívtam a rengeteg algával anno. És én sem tudtam megszabadulni tőle.

Azért meg lehet próbálni, csak nagyon kevés az esély a sikerre... És amíg az alga a hátfalon van remekül szórja tele a spóráival az akit...
 
pataslo said:
Gyerekek. Háttér marad. Ha egy növény nem lesz az akváriumban akkor is. Nincs az a pénz, amiért ennyire szétkapjam az akváriumot.

Ezt azért gondold meg. Én egy nagy konyhakéssel estem neki, bent volt minden... víz, halak, növények... de megcsináltam és mindenki túlélte.

Lehet több pénzbe és bosszúságba kerül a jövőben a hátteres akidat algamentesen fenntartani, meg karbantartani, mint most az egyszer kiszedni a hátteret.
Mindeféle algaölő szert meg ozmokészüléket meg algaellenes cuccot lehet venni, még lehet működnek is, eltűntethetőek a nyomok, de az ok nem fog megszűnni.

Jojo-nak sikerült, nekem és még sok másnak nem. A választás a tied, te ismered a körülményeket, én csak figyelmeztetlek, hogy nem lesz egyszerű a hátteres, algamentes kombináció.
 
Sajnos nekem is ki kellett szednem a 2 hónapos hátterem, mert folyamatosan algásodott az akvárium, főleg a háttér. Mintha már kezdett volna visszahúzódni (a hátteren is), azért elég csúnyán nézett ki, így kikaptam.
Start reggel 8-9 körül.
Halak 20 literesbe kiszed, víz leszív az előző 80L-es akvába, növények ki, talaj kilapától.
Háttér kiszed (nem is volt olyan gázos, mint gondoltam, szépen kijött).
2 órán keresztül pengével FBS maradványok levakar. (Teljesen lejött, még az FBS matt foltja is!)
Üveg vizes tisztítása, talaj visszalapátolás, növények vissza, vízzel feltölt (kb délnél tartunk).
Este halak visssza.

Eredmény: Jobb áramlás, mivel a hátlapra tehettem a 2 esőztetőt. Barna és fekete alga nincs sehol. Nem árnyékolja be a hátsó neoncsővet sem.
A sziámi algaevő végre nem xarta teli az aljzatot. Poén, de mióta nincs háttér és rajta lévő algatelep, alig szemetel:) Korábban még szidtam is őket Inadsznak, hogy mennyit piszkolnak ezek a halak...hogyne, mikor folyamatosan terülj-terülj asztalkám volt:)

Fájó szívvel tettem, mert sokat dolgoztam a háttérrel, de be kellett látnom, nem jó növényesbe. Amint elkezdtem tápozni, algásodott. Low-techbe vélhetően nem lett volna gond (hisz másnak sincs, akvaristán számtalan hátteres akva van).
 
Gyerekek,

Ha kidobom a hátteret, ADA-talaj, minden ahogy írtátok és ahogy működik, új szűrő, új növények, üveg csövezés. Ismerem magam, hogy maximalista vagyok és elszállok a költségekben a sikerélmény miatt. Rűadsául bizony egy-egy köültségtényező nem várhat, mert ugye az idő ha minden jól megy nekünk, ha valami nem, ellenünk dolgozik, tehát hajlamos lennák túlköltekezni is.
Ezt figyelembe véve és azt, hogy elég utazós életet tervezek a közeljövőben elkezdeni, azt sugallja, hogy most álljak meg. A tanultakat, hallottakat raktározzam el és talán máskor, később alkalmazva visszatérjek a minidzsungelek témájához. De nem most. Most abból kell élnem, amim van, ami nem kevés a jelenelgi konfigot figyelembe véve, de nem is sok. Létezik jobb, szebb. De a célom, hogy ebből ami van a legszebbet hozzam ki, amiben ha kapok Tőletek segítséget megköszönöm továbbra is.
Háttér marad, hiszen ha egy növény sem lesz benne, ez még akkor is néz ki valahogy (tudom szörnyen hangzik)

Indulásnak tervezek betenni pár Sagittariat, Valisneria-t, Echinodorus-t és kagylótutatjt.

-Co2 menjen, vagy ne szerintetek?

- EI szerint tápozzak Green Aqua Micro-Macro-val, vagy mást javasoltok? (keymaker, mint a lötyik atyaj, mit javasolsz adagolás tekintetében?) Érdemes ebben gondolkodnom, vagy inkább toljam az No3-t, a Micro-t és és hanyagoljam a PO4-et folyamatosan, csak puffer jelleggel egy-egy vízcserénél engedjem el, mert ugye ebből a növények raktároznak ahogy az NO3-ból is.

-Táptalajt tervezek lefektetni mindenhova egyenletesen, mert ezek a növények zabálnak gyökéren keresztül is bőven. Plusz ugye az Ada Amazonica nem szimpla kavics, hanem speckó tápanyagleadású ültetőközeg, hogy szép nevezzem. Az ugye nincs elzárva a flow-tól. Minden esetben használ a növényeknek, vagy csak nagyobb gondokat okoz, ha a többi tápanyag nincs rendben? Ha mondjuk úgy döntök, hogy nem lesz növény az aksiban csak mondjuk vékonyan alga a háttéren, akkor nem oszt nem szoroz az ADA Amazonica, vagy segít az algának is - egyem a szívét.
 
Egy kis info.
HappyLife Algin Regular-t bírják a garnélák gond nélkül.
Hatóanyagra szalicilsav van írva.
 
A növényes akvarisztikának van egy nagyon fontos alapelve: NEM HASZNÁLUNK természet ellen való vegyszereket az üzembetartáshoz! Szomorúan olvasom mindig, hogy ilyenekkel kísérletezgettek, még akkor is, ha "látható problémák" nincsenek az élővilággal utána. Nem ez a cél. :(

És a megoldás sem ez. Az alga okkal van jelen, az okot kell megtalálni és megszüntetni. Utána türelemmel és fizikai eltávolítással megoldódik... A tüneti kezelések újabb és újabb kudarcokhoz fognak vezetni. A vége az, hogy szétkapjátok az akit - amit pedig nem kellene - mert mindig van megoldás!
 
Back
Oldal tetejére