• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Alga elleni harc 10 lépésben

Ha április eleji az akvárium, akkor még nem állt be...3 hónaposan már jobb lesz a helyzet. Addig mehet a karate. A Carbo-s lövöldözgetés előtt én letakarnám az akváriumot kb. 4 napra, aztán egy hétig adnék neki carbot rendesen.Heti 20% vízcsere az elég karcsú. Én inkább 50%-ot cserélnék benne.
Valami nagyobb szűrő nem ártana azért, nézz körbe itt a fórumon, mert most is van jó áron használt külső szűrő.


Rendben, a szűrőt már kinéztem a fenti link alapján, mától akkor letakarom 4 napra, és utána megy a carbo. A vízcserét is megfogadom, és növelem az adagot. RO víz segíthet még esetleg? Vagy annak semmi köze ehhez?

Köszönöm mindenkinek ismét a sok segítséget :)
 
A többiek segítségét kiegészíteném annyival, hogy ha van rá lehetőséged akkor rakd is át a tartályt, mert a közvetlen napfény abban a rövid időszakban is kedvez az algáknak. Valamint a szűrő tisztítása is legalább a vízcserék alkalmával akváriumvízben történjen. Ha hozzáférsz a talajhoz, úgy a nem oda való szmötyit is "porszívózd" vízcsere alkalmával.

Nem tudom sajnos eltenni, de meg tudom oldani, hogy ott ne kapjon napfényt :) A szűrő szivacsot a leszívott vízben szoktam mosni. Illetve a porszívózást is meg tudjuk oldani :) Annyit tudok tenni, hogy ott elhúzom a függönyt, és a szoba másik ablakán eresztek be fényt, az nem éri közvetlenül az akváriumot, csak közvetve, valamivel talán jobb lehet úgy a helyzet.
 
Rendben, a szűrőt már kinéztem a fenti link alapján, mától akkor letakarom 4 napra, és utána megy a carbo. A vízcserét is megfogadom, és növelem az adagot. RO víz segíthet még esetleg? Vagy annak semmi köze ehhez?
Köszönöm mindenkinek ismét a sok segítséget :)
A letakararásnál semmi fény ne jusson be! Alufóliával pl. tökéletesen be lehet takarni. Ha van benne állat, akkor a levegőztetés is ajánlott. Előtte/utána csinálhatsz egy-egy nagyobb vízcserét, szűrőtakarítást is, de ezeke le vannak írva a Black out topicban.
 
Remélem jó helyre írok:)

Kis nanom már beindult, garnélák vígan bohóckodnak de....

Az algától ki fogok készülni, és szerintem lassan az akvám is.

Paraméterek továbbra is változatlanok:

Diversa Startup 50 AP set íves akvárium készlet

Akvárium:

50 x 25 x 30 cm
37,5 liter
4-es üveg
üvegtető nélkül
feketével ragasztva

Tető, világítás:

50 x 25 cm-es fekete műanyag tető
1 x 11 W (a tető a kompakt izzót tartalmazza!)

Szűrés:

AquaEl fan mini 260 l/h max vízforgatás, 30-100 l-es akváriumokhoz (ezt tervezem cserélni a nyáron külsőre, mert nem vagyok elégedett)

Fűtés:

25 W hőfokszabályzós fűtő (jelenleg nincs bent, mert a lakás miatt tökéletesen tartja a 25 fokot)

ÉS a problémám: az üveg zöld algás, a növényeknek barna szőre van, a jávai mohámnak meg zöld szőre, ami tuti alga.
Hetente cserélek 20% körüli vizet...

Jelenlegi lakók: ~10 db zöld neon, 2 ideiglenes Cory és anci kölyök, őket deportálom majd, mert lehetőség adódik számukra egy 1000 literesben, nyáron.

Garnikat tegnap kitettegy egy másikba, ami eddig azért üzemlt, hogy majd szülőszoba lesz nekik, de most ott is laknak (az csak egy ~10 literes, szűrővel, fénnyel, aljzattal és egy bokorra meg mohával).

Mit tudok tenni az algák ellen? Nézegettem sok helyen az easy carbot javasolják. Már besötétítettem neki, közvetlen napfény heti 2-3x éri, akkor is 1-2 órát, a lámpa időzítőre állítva 7-19 között.

Minden tanácsot szívesen fogadok továbbra is :)

Induló akváriumod van! Minden fenti tanács jó, csak tudj róla, hogy az első 2-3 hónap is lehet szívás. Naponta kerülnek elő újabb és újabb algák, aztán a végén ugyanilyen tempóval el is tűnnek. Türelem és küzdelem :)

A naplómban a 6. oldalon találsz egyetlen posztban egy részletes leírást arról, nálam mikor és mi ütött ki, és mitől múlt el: https://akvakertesz.hu/threads/275c...keskeny-igazi-kihivas.6674/page-6#post-343844
(A fény, a keringetés, a tápanyagok, stb. is mind számít alga ügyben. Ha tetszik az algás összefoglalóm, lapozz bele a naplóba, ezekről a témákról is írtam 1-1 oldalnyit.)

Amit - egyetértve a többiekkel - javasolok: 50% vízcsere hetente, külső szűrés bio és kémiai (Seachem Purigen) szűrővel, kevesebb fénnyel (napi 7 óra elég). Carbo is menjen előírás szerinti mennyiségben, de direktbe a fertőzött levelekre (keringetés 5 percre leállítva ilyenkor). A keringetés ne legyen túl agresszív, Mikro és Makro tápanyagokat is adagolj!
(Én nem aggódnék heti 3x 1-2 óra napfény miatt. Akkor főleg nem, ha ez egybeesik a világítással. Nálam nem mozdítható az akvárium, éri a nap ősztől tavaszig, de nem okoz gondot.)
 
Induló akváriumod van! Minden fenti tanács jó, csak tudj róla, hogy az első 2-3 hónap is lehet szívás. Naponta kerülnek elő újabb és újabb algák, aztán a végén ugyanilyen tempóval el is tűnnek. Türelem és küzdelem :)

A naplómban a 6. oldalon találsz egyetlen posztban egy részletes leírást arról, nálam mikor és mi ütött ki, és mitől múlt el: https://akvakertesz.hu/threads/275c...keskeny-igazi-kihivas.6674/page-6#post-343844
(A fény, a keringetés, a tápanyagok, stb. is mind számít alga ügyben. Ha tetszik az algás összefoglalóm, lapozz bele a naplóba, ezekről a témákról is írtam 1-1 oldalnyit.)

Amit - egyetértve a többiekkel - javasolok: 50% vízcsere hetente, külső szűrés bio és kémiai (Seachem Purigen) szűrővel, kevesebb fénnyel (napi 7 óra elég). Carbo is menjen előírás szerinti mennyiségben, de direktbe a fertőzött levelekre (keringetés 5 percre leállítva ilyenkor). A keringetés ne legyen túl agresszív, Mikro és Makro tápanyagokat is adagolj!
(Én nem aggódnék heti 3x 1-2 óra napfény miatt. Akkor főleg nem, ha ez egybeesik a világítással. Nálam nem mozdítható az akvárium, éri a nap ősztől tavaszig, de nem okoz gondot.)


Szia, már olvasom is :)

Most leszaladtam az aquadepoba, mert itt dolgozom vele szemben, és vettem easycarbot :) A keringetés a fentebb írt szűrőn maxon megy, este vissza veszek belőle, de az már ugye csere lesz akkor külsőre. Tápot sera florena-t használok, 2 naponta csepegtettem, és ugye algatabival etetem a lenti halaimat, meg aquatic nature tropicallal etetem a neonjaimat. Néha kis tubifex, kb eddig 2x kaptak.

Remélem ennyi infóval már eredményesen fel tudom venni a harcot :)
 
Induló akváriumod van! Minden fenti tanács jó, csak tudj róla, hogy az első 2-3 hónap is lehet szívás. Naponta kerülnek elő újabb és újabb algák, aztán a végén ugyanilyen tempóval el is tűnnek. Türelem és küzdelem :)

A naplómban a 6. oldalon találsz egyetlen posztban egy részletes leírást arról, nálam mikor és mi ütött ki, és mitől múlt el: https://akvakertesz.hu/threads/275c...keskeny-igazi-kihivas.6674/page-6#post-343844
(A fény, a keringetés, a tápanyagok, stb. is mind számít alga ügyben. Ha tetszik az algás összefoglalóm, lapozz bele a naplóba, ezekről a témákról is írtam 1-1 oldalnyit.)

Amit - egyetértve a többiekkel - javasolok: 50% vízcsere hetente, külső szűrés bio és kémiai (Seachem Purigen) szűrővel, kevesebb fénnyel (napi 7 óra elég). Carbo is menjen előírás szerinti mennyiségben, de direktbe a fertőzött levelekre (keringetés 5 percre leállítva ilyenkor). A keringetés ne legyen túl agresszív, Mikro és Makro tápanyagokat is adagolj!
(Én nem aggódnék heti 3x 1-2 óra napfény miatt. Akkor főleg nem, ha ez egybeesik a világítással. Nálam nem mozdítható az akvárium, éri a nap ősztől tavaszig, de nem okoz gondot.)
Egyébként itt az emberek többsége ugyanazon megy keresztül, az algák szinte sorrendben ugyanúgy jönnek, és ha valamit nem ront el, akkor mennek is. @#Áron jól leírta, türelem és küzdelem.
Jó az a napló, érdemes elolvasni.
 
Tiszteletem!
Vadiúj fórumozóként, magamhoz ragadnám a szót...
Két nemrég indított akvárium alga-történetét vázolnám Nektek, a teljesség igénye nélkül.
Az akvák összes paraméterét, technikáját, fotóit majd később, ha lehetőségem nyílik erre a megfelelő helyen.
Nagy: bruttó 140L, szűrés 1500L/ó, perlon, Matrix, első hónapban szén, Víztér 80x60x32cm, lámpa DIY Led ~100W vegyes spektrum, TC420 vezérlő (idők később) víz felett 30cm, CO2 palackos, külső reaktor, solenoid (idők később), vízhőfok 26°, szén-ezüst szűrő után csapvíz, heti 50%, UVC-ha kell, GA mikro, makro, EL Carbo (algáknak csak EL Nino). Indítás ideje: 2017. 12. 24. :D
Élőlények: Intermultikultinacionális... Növények, halak, rákok, csigák (remélem, már elfogyott), algák és algaevők, teknős...o_O

Kicsi: Brutto 54L, szűrés 700L/ó, töltet a JBL sajátja + perlon+az első 3 hétben szén.
lámpa ua. ~40W, vezérlés a nagyból, víz felett 15cm, CO2 ugyanaz, a nagyból, beoldás: kis akril diff. vízhőfok 26°, csapvíz, jelenleg még kézi csere, Heti 50%, vízelőkészítős fél-egy napot állott vízzel, tápozás most ua, mint a nagyban.
Élőlények: növények, halak, algaa...

Huhh, ennyi kellett talán, hogy az algáim környezete tiszta legyen.

A nagy akva karácsonykor indult, növényekkel, ADA Amazónia talajjal, víz alatti és feletti növényekkel, CO2-vel, akkor kb.netto 12ó világítással (a napkelte és naplemente színes kavalkádja nélkül), akkor még tápozás nélkül, új szűrővel, aktívszénnel, szigorúan UVC-nélkül.


folyt köv...
 
Utoljára módosított:
Sajnos, a telepítéskor sikerült jól felkeverni az amazóniát, így rengeteg barna cucc került lassan a növényekre, a szűrőbe és úgy mindenhova. Mire a víz letisztult és a sok lerakódott trutyit is letisztogattam, addigra szépen megjelent a barna alga. Ez a leírások alapján az egyik legkönnyebben kezelhető alga, ami kb. magától is eltűnik egy idő után, így nagyon nem is takarítgattam tökéletesre, a legtöbb növény leveléről is csak részben. Nos, így utólag visszagondolva ettől simán szenvedhettek a növények, mert nem kaptak elég fényt.
Növény növekedés nem volt (csak a gyökérzet erősödése), és eközben sok levél pusztult.

Az első héten szépen belőttem a CO2 adagolását a DC stabil lime zöld állapotáig a világítás mellé:
Lámpa (brutto) 7-19ó, CO2 6-17ó ment.
Barna alga takarítás, később megjelenő zöld pont alga az üvegen, sikamika, növényszabdalás, levélmorzsolgatás, szűrőtakarítás... Napi kb. 20% vízcsere
Második hét kb. ugyanez, annyi eltéréssel, hogy kezdtem a víz paramétereit tesztelni, hogy a szűrőben a bacikultúra kialakulására tudjak következtetni, emellett bedöntöttem némi általános vízinövény tápoldatot (Ferropol). Vízcsere kétnaponta 20%
A harmadik hétre a gyorsan növő növények elkezdtek láthatóan fejlődni, az új levelek már tiszták voltak, a víz-gyorsteszt szerint a nitrát eltűnt, elérkezettnek láttam az időt arra, hogy a teknősünk (ő egy külön sztori) mellet 40 literben éldegélő néhány kis hal egyesével átköltözzön.
Ezen a héten kezdtek cserélődni az algák, a barna eltűnődött, helyette jött a zöld szőr a leveleken, dekoron és az üvegen. 2 nap alatt a 7 halam átköltözött, elképesztő örömmel birtokba véve az új paradicsomot. Közben a zöld szőr a dekoron barna szőrré alakult...
4. hét: Terkó költözik, új halak érkeznek, új algatípusok alakulnak. Feketévé alakuló szőrbunda néhány dekoron, zöldes homály az üvegen, ez utóbbi könnyen, egy szivaccsal letörölhető.
Növények egyre gyorsabban nőnek, de ezzel együtt pusztulnak is az öregebb levelek. Tápanyag hiányt gyanítok. Vízcsere 3-4 naponta 20-30% ad-hoc.
5. hét: Hirtelen ötlettől vezérelve (melyet az itteni fórumok böngészése motivált) beszereztem egy GA mikro-makro tápot és EL carbo-t. Szűrőtakarítás, aktívszén ki, perlon be.
Most: A víz a a perlon vatta hatására már apró lebegő részeket sem tartalmaz, kristálytiszta. A növények a GA-lórugás hatására beindultak, nőnek mint a gomba, az új levelek nem pusztulnak, csak az öregebb, helyenként algás, mélyebben lévők. A dekor barna-fekete szőre kapott tömény carbo-s injekciós tűs kezelést, azóta kifehéredett (albínó alga). :)
Átálltam a heti 40-50% vízcserére, a világításból visszavettem 2 órát, a CO2 adagolást ehhez igazítottam.

Jelenleg nem kell algákat takarítgatni, ami maradt az visszafejlődik, újak nincsenek, egész beállt látványt nyújt már az akvárium.
Kemény menet volt, tele kezdeti nehézségekkel és az én akvarista gyermekbetegségeimmel.

Szerintem a tápozást, carbo adagolást már az akvárium indításakor kellett volna kezdeni, akkor kevesebb lett volna a szívás...
 
Back
Oldal tetejére