• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

"Álca-Kaméleon" hatású akvárium berendező stílus.

Szia Mty0018!
Üdv Mindenkinek!

Köszönöm az érdeklődést!

Üzemelnek most már lassan egy hónapja.
Bekerültek a halak, garnélák.
Mivel low-tech projektek, ezért még nem mutatják azt a képet amit szeretnék.
A kicsi (12l) instabilabb, elég sok alga van az üvegein, sok neki a 9w-os világítás szűrés nélkül (lehet hogy mégis megpróbálom beállítani az aksztós szűrőt).
A 45l-es az szépen alakul, egész jól futnak a növények, alga minimális (igaz csak 2x8w megy fölötte)!

Vannak képek, de majd egyben szeretném bemutatni, valószinűleg egy saját cím alatt.

Türelem s -hobbinkban új stílus terem!

A.ttila
 
Sziasztok!

Próbáltam több akváriumomban is a stílusomat csiszolgatni.
A legjobban akkor mutatják a kavicsok a színüket (akkor algásodnak legkevésbé), ha valamilyen ernyős, nagy levelű növény, vagy nagyobb dekor beárnyékolja őket.
Erre nálam a Bolbitis, a Cryptók, Echinodórusok, nagyobb levelű Anubiasok váltak be a legjobban.
A kevésbé árnyékoló, vagy alacsony növények között hamar bealgásodtak, főleg fonal és pont jelenik meg rajtuk.

Ezért csak az első növény sorok közé, vagy elé érdemes elhelyezni a kavicsokat, mert hamar eltünnek a növényzetben, kivéve amikor csak dekorokra ültetett növényekkel van rendezve az akvárium.

A TerraPlazan az utóbbi megoldást választottam (ez gyorsabb is)!

Viszont fényképeket csak mások készítettek róluk!
Ezért azt kérem, hogy aki értékelhető fotót tudott készíteni az töltse fel legyen szíves ide!

Köszönöm!

A.ttila
 
Sziasztok!

Próbáltam több akváriumomban is a stílusomat csiszolgatni.
A legjobban akkor mutatják a kavicsok a színüket (akkor algásodnak legkevésbé), ha valamilyen ernyős, nagy levelű növény, vagy nagyobb dekor beárnyékolja őket.
Erre nálam a Bolbitis, a Cryptók, Echinodórusok, nagyobb levelű Anubiasok váltak be a legjobban.
A kevésbé árnyékoló, vagy alacsony növények között hamar bealgásodtak, főleg fonal és pont jelenik meg rajtuk.

Ezért csak az első növény sorok közé, vagy elé érdemes elhelyezni a kavicsokat, mert hamar eltünnek a növényzetben, kivéve amikor csak dekorokra ültetett növényekkel van rendezve az akvárium.

A TerraPlazan az utóbbi megoldást választottam (ez gyorsabb is)!

Viszont fényképeket csak mások készítettek róluk!
Ezért azt kérem, hogy aki értékelhető fotót tudott készíteni az töltse fel legyen szíves ide!

Köszönöm!

A.ttila
Szép volt Atti.
Üzemelnek még? :oops:
Nem látom a befejezést. 2011.... nem semmi. Öreg vagy már :)
 
Sziasztok!

Szép volt Atti.
Üzemelnek még? :oops:
Nem látom a befejezést. 2011.... nem semmi. Öreg vagy már :)

Köszönöm Henrik az érdeklődést ezen a sivatagi tájon!

Ha üres lett volna a Fekete tenger medre, akkor is megtelt volna azóta!

Nagy volt akkoriban a lelkesedésem, a környezetemben nem sokan méltatták az akvarisztika iránti szenvedélyem és örültem amikor hasonszőrűek között lehettem.
Korábban a TIT-es akvarista összejövetelek, majd "Pasánál" vasárnaponkénti 2 órás látogatások adták a municiót a magyar nyelvű szakirodalom mellett.
Majd az Akvárium Magazinban megjelent @Nigro cikke, ami nyomán jutottam a fórumra a "Kánaán"-ba.
Az elején kicsit túlbuzgó is voltam.
Végigjártam a stációkat (sok akvárium, sok hal, garnéla, rengeteg kipróbált növény, mindenkinek akváriumot- (https://akvakertesz.hu/threads/egy-remenyteli-akvakertesz-kezdeti-botladozasai.1955/) ha nem akkor legalább az oviban minden csoportba -no meg az előtérbe (https://akvakertesz.hu/threads/na-mi-van-az-oviban.1944/) )a mennyiség után megismerkedve Annamarival már a minőséget tűztük szem elé, megszületett @AmegA és az első közös komolyabb akvárium, https://akvakertesz.hu/threads/uj-elet-uj-akvarium.3737/ - innen a történetet már nagyjából ismered.

Visszatérve - volt pár elkezdett projekt otthon: piros-szürke pöttyös kövek, neonzöldes-sárga háttér Endlerekkel, ami egész jó lett, meg ami meghiúsult anyagi okok miatt- fekete-fehér csíkos kavicsok Baltahasú lazacokkal, ahol csak a halak nem kerültek bele. De sajnos a fotók a múlt ködébe vesztek!

A kavicsos vonalat nem engedtem el teljesen és talán lesz még "Álca-Kaméleon" hatású berendezés is egyszer, de most a bizonyítási kényszer inkább nagyobb a versenyzés, mint a stílus népszerűsítése, finomítása terén!

A.ttila
 
Sziasztok!


A nevem Bartos Attila Pál.
Magamról röviden a bemutatkozásban, akváriumaimról bővebben "Egy reményteli akvakertész kezdeti botladozásaiban" olvashattok (El-Natural & Low Tech témák).
A szép kavicsokhoz, sziklákhoz gyerek korom óta vonzódom (van aki kinövi)!
Az ötlet kavicsmosás közben pattant ki a fejemből!
A bátorságot a nyilvánossá tételhez Juhász András (N-dee) tanácsa adta az Akvárium Magazin 79. számában megjelent interjújában, miszerint mindeki vigye bele az akváriumába kicsit saját magát is ne csak egy tiszta stílust valósítson meg!
Így született meg az első publikált magyarországi stílus ( Akvárium Magazin XIV. évfolyam , 84.szám)!

Köztudott hogy a halak a sötét aljzat fölött élénkebb színeket mutatnak.
Rejtőzködésük alaptermészetükből fakad, természetes környezetükben potenciális zsákmány állatok a nagyobb élőlények
és az ember számára.
Ebből a megfigyelésből építkeztem.
Hogy érezheti magát a legnagyobb biztonságban a hal? Úgy, hogy mint a kaméleon a környezetébe olvad.
Ezt az akváriumban elősegítettem azzal, hogy a hátteret és a dekor kavicsokat a halak színéhez igazítottam.

Háttérnek dekorboltokban kapható öntapadós fóliát használok.
A fóliát az alapján hagyom, 1/2cm-rel rövidebbre vágom mint az akvárium hát- vagy esetleg még két oldal lapja.
Az üveget, fóliát mikroszálas kendővel letisztítom, majd a széleknél saját anyagával színével befelé felragasztom.
Arra kell odafigyelni, hogy a fólia sötétebb, a kavicsok világosabbak lesznek a feltöltés után!

A dekornak szánt kavicsokat csap vízzel körülbelül 45 percen keresztül mosom egy vödörben, 1-2mm-es kaviccsal (1/1arányban keverve) nedvesen forgatva, 4-5 percenkénti átöblítéssel.
Ajánlatos ehez a művelethez saválló gumikesztűt húzni, a bőr védelme érdekében.

Az ezközök:
View attachment 45033

View attachment 45034

View attachment 45035

View attachment 45036


Így néz ki a zuhanyrózsa 1 tonna kavics után!
View attachment 45037

A gumikesztyűnek 50kg és mehet a kukába!
View attachment 45038

Száradás után színre, formára, méretre válogatom.
Mielőt az akváriumba teszem sütőben 100c°-on 20-30 percig csírátlanítom (magasabb hőmérsékleten narancsos elszineződés tapasztalható a kavicsokon)

A teríték:
View attachment 45039

Kis színes kupacok:
View attachment 45040

Szürke:
View attachment 45041

Vegyes barna:
View attachment 45042

Berendezésnél egy folyómeder hagulatát próbálom idézni elszórt, nem túl nagy menyiségű, különböző méretű kaviccsal.

Ide Carnegialla strigatat teveztem:
View attachment 45043

Itt Neoheterandria elegansok laknak:
View attachment 45044

A kedvencek lakhelye, Boraras uropthalmoides, Cseresznye garnélák:
View attachment 45045

View attachment 45046

Voltam kint februárban a Terra Plázán bemutatni az elképzelésem.
Négy régi kikozmetikázott akváriumban kaptam lehetőséget.

Köszönöm Pasaréti Gyulának az AME elnökének aki segítette az edényekkel és halakkal a megvalósítást!
A helyet pedig Kárpáthegyi Péternek a Terra Pláza ügyvezetőjének!

Sajnos a fényviszonyok miatt nem sikerüt jobb fotókat készíteni!
Két kép után pedig megtelt a nemória kártyám!


Balról: Corydoras aeneus albínók, Red cherryk, Endlerek, Black mollik
View attachment 45047

View attachment 45048
Mostmar tudom honnan a kavicsos nev.
 
Back
Oldal tetejére