• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akváriumok méretezése merevítés nélkül

Pedig nekem is nagyon tetszik. Jó ránézni.(y)
Szerintem add el! Sokkal egyszerűbb. Majd csináltass egy ugyanekkorát 50cm magassággal, és akkor nem kell merevítés 12-es üvegnél, de talán 10-esnél sem. Ez enyém 120*45*45, 10-es üvegből merevítés nélüln. Csak e magasság és a hossz számít. Valószínű az 50-es magasságot még elbírja a 10-es.
Milyen lámpád van? 60-as magasságnál gyönyörű a stau és a parvula is.
Köszi! :) Lámpa: 120 cm hosszú 4 soros LD4 led világítás, kb. 15800 lumen. Jelenleg kb. 13-14 cm-re van az akvárium felett. Szerintem még mehetne feljebb is. Napi 7 órát világítok, nincs vele gond tényleg szépen nő szinte minden. Persze CO, táp szűrés is megvan rendesen. Egyszer volt hónapokkal ezelőtt egy kis trehányság részemről ill. szerintem túl táp rudaztam a talajt, na akkor az ecset alga megjelent, de mostanra nagyon szépen napról napra fogy ismét. Nagyon gondolkodok ezen az eladáson... Tényleg az volna a legjobb. Viszont az 50 cm magasságot szeretném majd a 120 cm-es hosszhoz mert a lehető legmagasabb emelést tervezem mindkét oldalra, hogy frankó legyen a layout. ;)
 
Amit Imre mond, az sem rossz ötlet...ha megteheted, jobban járnál egy újjal, amit kényed-kedved szerint alakíttatsz..,
De ha marad, szerintem elég lehet 5 cm széles, ami 100 cm hosszú, de nem vagyok akváriumkészítő. Szabolcs hátha jelentkezik...neki nagy tapasztalata van.
Szerintem vízszint felett legyen.
Akkor a scapet majd úgy alakítod, ahhoz a vízszinthez.
Köszönöm! Megvárom Szabolcsot is hátha... Közben meg körbekérdezek lenne-e rá vevő aztán kiderül, hogy melyik lesz a járható út...
 
Köszi! :) Lámpa: 120 cm hosszú 4 soros LD4 led világítás, kb. 15800 lumen. Jelenleg kb. 13-14 cm-re van az akvárium felett. Szerintem még mehetne feljebb is. Napi 7 órát világítok, nincs vele gond tényleg szépen nő szinte minden. Persze CO, táp szűrés is megvan rendesen. Egyszer volt hónapokkal ezelőtt egy kis trehányság részemről ill. szerintem túl táp rudaztam a talajt, na akkor az ecset alga megjelent, de mostanra nagyon szépen napról napra fogy ismét. Nagyon gondolkodok ezen az eladáson... Tényleg az volna a legjobb. Viszont az 50 cm magasságot szeretném majd a 120 cm-es hosszhoz mert a lehető legmagasabb emelést tervezem mindkét oldalra, hogy frankó legyen a layout. ;)
Ha 10 cm-t spórolsz a magasságból, több fronton is sokat nyersz. Ugyanezzel a technikával hatékonyabb lesz a szűrésed (- 60 liter víz ) hatékonyabb lesz a világítás is, ha csak kb 40 cm vízoszlopot kell átvilágítania és nem utolsó sorban sokkal könnyebb nyúlkálni egy alacsonyabb akváriumban. Az enyém előtte 65 cm volt, hát az egy kínszenvedés, pedig 195 cm magas vagyok, szép hosszú karokkal. Én is eladtam. 170*45*65 volt a mérete. Teljesen alkalmatlan a növényezésre.
 
Sziasztok! Kerdesem volna, illetve eroteljes aggodalmam, ezzel parhuzamosan.
Ma inditottam ujra 1 het utan az akvariumom. 603030 feketeragasztasos, valamilyen gyari medence, 4 mm uvegbol.
Lehet, hogy eddig is volt a jelenseg, csak nem neztem utana, most meg kimondottan, aggodalommal utanamertem mindennek, mivel az albit nem szeretnem elontozni. Lenyeg a lenyeg, hogy az akva 60 centi vegein a medence "vastagsaga" 29,8 cm, az akva kozepen, vagyis 30 cm-nel 30,1 cm a vastagsaga, jelenleg 27 cm a vizoszlop, es nagyjabol 12kg szurohomok van az aljan, atlagosan 5 cm-t vesz el, szoval mondhatjuk, hogy 22 cm vastagon van viz. Kinyilik az akvarium szerintetek, vagy ez a 3mm tagulas belefer az uvegbe. Amennyiben problema, ugy el is adom, mivel folyamatos stresszelest nem akarok megelni, akkor az egesz szettet adom termeszetesen, es igen alacsonyaron, mivel akkor szabadulnek tole, ha azt mondjatok ez nem egeszseges.
 
Dennerle 35 illetve 60 literes akvát 5mm-es üvegből készíti, ami ráadásul nem is hagyományos módon ragasztott. 3 mm hasasodás már 90 cm hossznál is érdekes. Nekem a 905045 cm-es akvám az 10mm vastag és 1,2 mm a hasasodás, én úgy voltam vele az itteni kommenteket olvasva, hogy 2,5 mm alatt szeretnék maradni, bár sokaknak van 3 mm 90 cm-nél.

Hogy a 90 cm élhossz 3 mm-e hogy viszonyul a 60 cm élhossz 3 mm-éhez, azt nem tudom, de a laikus véleményem szerint ez már cinkes :)

Ui.: Ebben az értelemben a homok is úgy viselkedik, mint a víz, tehát az 5cm homoknak is van oldalra irányuló erőhatása. Azoknak a nagy köveknek nincs oldalra irányuló erőhatása, amik nem érnek (nem támaszkodnak) az üvegnek. A homok pedig még nehezebb is, mint a víz :)
 
Dennerle 35 illetve 60 literes akvát 5mm-es üvegből készíti, ami ráadásul nem is hagyományos módon ragasztott. 3 mm hasasodás már 90 cm hossznál is érdekes. Nekem a 905045 cm-es akvám az 10mm vastag és 1,2 mm a hasasodás, én úgy voltam vele az itteni kommenteket olvasva, hogy 2,5 mm alatt szeretnék maradni, bár sokaknak van 3 mm 90 cm-nél.

Hogy a 90 cm élhossz 3 mm-e hogy viszonyul a 60 cm élhossz 3 mm-éhez, azt nem tudom, de a laikus véleményem szerint ez már cinkes :)

Ui.: Ebben az értelemben a homok is úgy viselkedik, mint a víz, tehát az 5cm homoknak is van oldalra irányuló erőhatása. Azoknak a nagy köveknek nincs oldalra irányuló erőhatása, amik nem érnek (nem támaszkodnak) az üvegnek. A homok pedig még nehezebb is, mint a víz :)
76958
Akkor le kene feleznem a benne levo homok mennyiseget? Ha a homok eltavolitasa segit, mrgteszem! Nem er annyit a stressz amit
Tegnap ota erzek :)
 
Nézd @Proxer
Senki nem fogja bevállalni, hogy "ne aggódj, nem lesz semmi gond vele", hiába is gondoljuk sokan ezt. Miért helyeznénk át magunkra a felelősséget, mikor semmit nem nyerünk vele, csakis veszíthetünk (szavahihetőséget, presztízst stb.)? Ha az enyém lenne az akvárium, bevállalnám a kockázatot, mert nyernék vele egy teljes újraindítást és egy akváriumcserét. Na de így? Szóval hidd el, aki ezt gondolja, hallgatni fog. Ha pedig addig tervezel lobbizni, amíg valaki meg nem erősít abban hogy ez így nem biztonságos/cseréld le, akkor hát tessék:

76959

:)
 
Utoljára módosított:
Nézd @Proxer
Senki nem fogja bevállalni, hogy "ne aggódj, nem lesz semmi gond vele", hiába is gondoljuk sokan ezt. Miért helyeznénk át magunkra a felelősséget, mikor semmit nem nyerünk vele, csakis veszíthetünk (szavahihetőséget, presztízst stb.)? Ha az enyém lenne az akvárium, bevállalnám a kockázatot, mert nyernék vele egy teljes újraindítást és egy akváriumcserét. Na de így? Szóval hidd el, aki ezt gondolja, hallgatni fog. Ha pedig addig tervezel lobbizni, amíg valaki meg nem erősít abban hogy ez így nem biztonságos/cseréld le, akkor hát tessék:

View attachment 76959

:)
Jogos! :) neki allok gyeriteni a homok mennyiseget , aztan meglatjuk jobb lesz-e
 
Inkább üvegessel csinálj egy keresztmerevítőt középre, de persze kipróbálni ingyen van :)
Lefeleztem a homokot kb, 5 cm ures hely van a tetejen, ergo nem toltottem fel szinultig. Ugy nyertem 0,5 milit. Szoval 2,5 mm a tagulas. Kozben pedig kertem arajanlatot a GAtol masik uvegre. Csak azt banom, hogy a stressz, amit ennek a jelensegnek a felfedezese okozott, kb azt erte el, hogy szivem szerint aron alul eladnom az egesz szettet es abbahagynam a hobbit. Nem tudok jo szemmel nezni az uvegre.. hiaba raktam ossze, mondjuk nem is egy odab....s scape. :Dd
 
A fél éve újraindított és most leállítás alatt lévő régi gyári Diversa akvárium 60 literes, 4 mm üvegből van, középen 3mm-el szélesebb mint a rövid oldalának hossza, a tegnap GA ban megvett 60x45x45, 8mm üvegből 122literest csurig töltve most mértem meg, mindössze 0.5mm-el szélesebb középen. Így nyugodtabban alszom.
 
Hadd okoskodjak már egy kicsit: Tehát üveghasasodás. :)
A vékony üveg jobban hasasodik víznyomásra, de miután hasasodáskor jóval kisebb
feszültségek keletkeznek benne mint vastagabb társában, így a megengedett hasasodás
is nagyobb.
A medence közepén mért érték 3mm esetében, valójában feleződik, tehát csak másfél, és ez már
azért eléggé csekély stressz az üvegre nézve, ennél azért a sima ablaküvegek jóval
inkább spiccen vannak, különösebb gond nélkül, az akváriumüvegek ráadásul minőségben
verik ezeket, bizonyos kivételektől eltekintve.
Az viszont tény, hogy a gyakori vízcserék okozta rugózása az üvegnek a ragasztást is jobban
megviseli, nagyobb eséllyel kezd egy ilyen medence előbb-utóbb folyni.
 
Hadd okoskodjak már egy kicsit: Tehát üveghasasodás. :)
A vékony üveg jobban hasasodik víznyomásra, de miután hasasodáskor jóval kisebb
feszültségek keletkeznek benne mint vastagabb társában, így a megengedett hasasodás
is nagyobb.
A medence közepén mért érték 3mm esetében, valójában feleződik, tehát csak másfél, és ez már
azért eléggé csekély stressz az üvegre nézve, ennél azért a sima ablaküvegek jóval
inkább spiccen vannak, különösebb gond nélkül, az akváriumüvegek ráadásul minőségben
verik ezeket, bizonyos kivételektől eltekintve.
Az viszont tény, hogy a gyakori vízcserék okozta rugózása az üvegnek a ragasztást is jobban
megviseli, nagyobb eséllyel kezd egy ilyen medence előbb-utóbb folyni.
Rákerestem régi BME szilárdságtan pdf-ben és találtam tényleges üveg tesztet is. A szabvány által adott, számított érték és a mért törési határérték nem volt pont azonos. Az üveg vastagság növekedéssel a hajlító-húzószilárdság csökken és függ pl.hőmérséklettől, terhelés sebességétől, stb..Ráadásul az üveg az élénél jobban nyúlik, mint a felület közepén, nem homogén. A teszt alatt a lehajlás / vastagság kb 10 körül volt 6mm-es üvegnél. Tehát 60mm-t hajlott le a terhelésre a 6mm-es üveg mikor eldurrant. Nem gondoltam volna.
 

Attachments

  • uveg-ho-megmunkalasa-04.jpg
    uveg-ho-megmunkalasa-04.jpg
    46.5 KB · Megtekintések: 18
Sziasztok!

Keresgeltem tobbfelekeppen, de nem talaltam erre vonatkozo infot. 60x30x36-os akvariumhoz az 5mm vastagsag elfogadhato?

Koszi
 
Sziasztok!

Keresgeltem tobbfelekeppen, de nem talaltam erre vonatkozo infot. 60x30x36-os akvariumhoz az 5mm vastagsag elfogadhato?

Koszi
Hali! Szerintem kevés. A hajlított (!) frontéles dennerle 38*38*43 cube 6mm üveggel készül. A 60cm hossz jóval nagyobb fessztáv...
Szerk. : Itt egy gyári 60p 6-os üveggel.
Szerk.2. : új avatar? Elsőre azt hittem valaki új... 🤣🤣🤣
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Keresgeltem tobbfelekeppen, de nem talaltam erre vonatkozo infot. 60x30x36-os akvariumhoz az 5mm vastagsag elfogadhato?

Koszi
Nekem pontosan ekkora akvám van (30-as a magasság, vagy a mélység?) 30 magas 6mmes üvegből, GA minőség, és 0 azaz 0mmet hasasodik közepén. Valószínűleg az 5ös is elég 30as magasságnál, de olyan kicsi az árkülönbség hogy szerintem nem éri meg ötösből csináltatni. Ha már kész van viszont, nem aggódnék, ha jó a ragasztás nem lesz vele gond!
 
Nekem pontosan ekkora akvám van (30-as a magasság, vagy a mélység?) 30 magas 6mmes üvegből, GA minőség, és 0 azaz 0mmet hasasodik közepén. Valószínűleg az 5ös is elég 30as magasságnál, de olyan kicsi az árkülönbség hogy szerintem nem éri meg ötösből csináltatni. Ha már kész van viszont, nem aggódnék, ha jó a ragasztás nem lesz vele gond!
Általában nem a hasasodás a fő gond, hanem a ragasztás. 🙄Nem mindegy, hogy 5,vagy 6mm széles a ragasztott felület. A régi vaskeretes akvák pont emiatt sokkal vékonyabb üveggel is jól működtek. 🙂
 
Nekem pontosan ekkora akvám van (30-as a magasság, vagy a mélység?) 30 magas 6mmes üvegből, GA minőség, és 0 azaz 0mmet hasasodik közepén. Valószínűleg az 5ös is elég 30as magasságnál, de olyan kicsi az árkülönbség hogy szerintem nem éri meg ötösből csináltatni. Ha már kész van viszont, nem aggódnék, ha jó a ragasztás nem lesz vele gond!
GA 6mm 39K, egyéb hely 5mm 19K. pont ezért vacillálok ennyire. :/
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére