• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akváriumok méretezése merevítés nélkül

Sziasztok!
Szeretnék egy opti-white akváriumot egyedi méretezéssel. 114x45x45 lenne a medence. A gyártó ragaszkodik a merevítéshez, én viszont nem szeretem a látványát. 10mm-es üvegből szerintetek vállaható merevítés nélkül?
 
Sziasztok!
Szeretnék egy opti-white akváriumot egyedi méretezéssel. 114x45x45 lenne a medence. A gyártó ragaszkodik a merevítéshez, én viszont nem szeretem a látványát. 10mm-es üvegből szerintetek vállaható merevítés nélkül?
Szia!
Ha megnézed a GA kínálatát, (majdnem) ilyen méretű akvárium van 10mm-es üvegből, merevítés nélkül.
Ugyan akkor, az üveges felel a saját munkájáért. Ha nem akarja vállalni merívítés nélkül, akkor nem lehet rákényszeríteni. Keress másik embert, aki vállalja. (vagy a GA-ban kell csináltatni)
 
Utoljára módosított:
Szia!
Ha megnézed a GA kínálatát, (majdnem) ilyen méretű akvárium van 10mm-es üvegből, merevítés nélkül.
Ugyan akkor, az üveges felel a saját munkájáért. Ha nem akarja vállalni merívítés nélkül, akkor nem lehet rákényszeríteni. Keress másik embert, aki vállalja. (vagy a GA-ban kell csináltani)
Igen, a GA kínálatában merevítés nélkül vannak. Megcsinálja az üveges, viszont garanciát nem vállal rá. Nem szeretném a merevítőt, viszont az alattam lakókat se szeretném eláztatni! Válaszod köszönöm!
 
Sok oldalon keresztül vannak kérdések és válaszok, csak a címben szereplő "méretezés" alig-alig kerül szóba.
A 4. oldalon egyedül @rollreich említ egy képletet, ami alapján valóban lehetne méretezni egy akváriumot, de gyanítom, hogy ez a képlet is empírikus úton született, mert annak idején nem nagyon volt más lehetőség. Már többször nekiveselkedtem, hogy valami szemléletes módon kellene a problémát ábrázolni. Ugyanis erős a gyanúm, hogy a merevítés/nem merevítés pártiakat, gyakran csak a megérzéseik viszik egyik vagy másik irányba. Sokan a kihajlás mértékét veszik górcső alá, azt akarják minimalizálni, pedig szerintem, nem ott van az eb elhantolva. Az erő nem ott hat, ahol nagyon kihajlik az akvárium és (cáfoljatok meg) nem is ott szokott eltörni /ereszeteni, hanem a ragasztásnál, azon belül is az oldalsó-alsó részeken. Ez nem is csoda, hiszen a víznyomás ott a legnagyobb és a ragasztóra ott hat a legnagyobb húzóerő, kis felületen.
Az én akváriumom 120x44x60cm (használtan vettem, nem én találtam ki a méreteit). Viszont valószínűleg cápákra méretezték, mert mindkét végében felül van 2db 10mm-es üvegmerevítés egymáson, és a középén, felül, egymáson volt 3db 10mm vastag, 10-15-20cm széles üveglap, az elejét és a hátulját összefogni!!! No ezek azok, amik szerintem elhagyhatók lettek volna. Amit viszont szerintem nagyon jól csinált a Mester, hogy hosszában alul (!!!) beragasztott elül-hátul 1-1db 5cm széles, 10mm vastag üveglapot teljes hosszában. Én úgy érzem, ez az, ami tényleg kellhet, hasznos.
Vissztérve a valódi méretezésre: Kb. 20 éve használtam egy progit, amivel igen szemléletesen lehetne ábrázolni pl. egy tartályban, a folyadék hatására fellépő erőket. Nem mellesleg, elsősorban folyadékok és gázok áramlásának számítására, demonstrálására találták ki, amivel az általunk használt befolyó, lillik, esőztetők (ki mit használ) működését is be lehetne mutatni. A progi neve: ANSYS. Nekem egy régi 5.7 verzió van meg, de a használatához így is minimum pilótavizsga kell. Ráadásul Win'98 alatt futott, :-( Ha most akarnám használni, elő kellene venni egy korabeli gépet, vagy emulálni a WIn'98-at...
Szóval, van-e esetleg valaki, aki komolyan foglalkozna a dologgal? Esetleg a valódi helyzetet megközelítő szimulálás alapján lehetne kimondani, hogy alkalmas a kérdéses vastagság vagy nem?
(Persze a ragasztó anyaga, a ragasztás felülete, a technológia stb. még akkor is lógna a levegőben, de legalább lenne egy korrekt kiindulási pont.)
 
Utoljára módosított:
Láttam 100x40x40-es akváriumot 6mm-es üvegből hosszmerevítéssel. Elég ez a 6-os üveg neki? Vagy rásózzák az emberre a gagyit?
 
Idő közben megérkezett az üveg. 100x45x40 (széxmélyxmagasság) Nem az eredetileg tervezett méret. Merevítés nélkül 10mm-es üvegből. Hasasodást szemre nem látok, szóval jó döntés volt merevítés nélkül kérni annak ellenére, hogy a gyártó ragaszkodott hozzá.
 
Idő közben megérkezett az üveg. 100x45x40 (széxmélyxmagasság) Nem az eredetileg tervezett méret. Merevítés nélkül 10mm-es üvegből. Hasasodást szemre nem látok, szóval jó döntés volt merevítés nélkül kérni annak ellenére, hogy a gyártó ragaszkodott hozzá.
Mindenki a hasasodástól fél, pedig az csak esztétikai probléma lehet annak, aki állandóan azt skubizza, hogy hány millimétert hasasodik az akváriuma? Ez teljesen lényegtelen dolog. A hasasodó résznél (a felső peremnél) éppen nulla az üvegre ható erő. Ki látott már hasasodás miatt eltörni akváriumot? Az üveg hajlékony és rugalmas folyadék. Ha valahol végighasad az üveg, az vagy azért van, mert valami homokszem alákerült, vagy eleve gyártáshibás volt, vagy a vágás során egy mikrorepedés keletkezett.
A nyomás (húzás) a ragasztott felületeken okozhaz problémát. Ha vékony az üveg, akkor kisebb a felület, ahol a ragasztó megtapadhat, és egyszerűen elenged.
Összességében, szerintem, a hosszanti merevítésnek semmi értelme! Aminek értelme van (szélesebb akváriumoknál):
- a frontüveg és a hátsó üveg összekötése felül.
- vékony üvegcsíkkal megnövelni a ragasztási felületet az alsó éleknél.
Egyik megoldás sem egy épületes látvány, de vékonyabb üvegből, csak így érdemes akváriumot ragasztani. (szerintem)
 
Mindenki a hasasodástól fél, pedig az csak esztétikai probléma lehet annak, aki állandóan azt skubizza, hogy hány millimétert hasasodik az akváriuma? Ez teljesen lényegtelen dolog. A hasasodó résznél (a felső peremnél) éppen nulla az üvegre ható erő. Ki látott már hasasodás miatt eltörni akváriumot? Az üveg hajlékony és rugalmas folyadék. Ha valahol végighasad az üveg, az vagy azért van, mert valami homokszem alákerült, vagy eleve gyártáshibás volt, vagy a vágás során egy mikrorepedés keletkezett.
A nyomás (húzás) a ragasztott felületeken okozhaz problémát. Ha vékony az üveg, akkor kisebb a felület, ahol a ragasztó megtapadhat, és egyszerűen elenged.
Összességében, szerintem, a hosszanti merevítésnek semmi értelme! Aminek értelme van (szélesebb akváriumoknál):
- a frontüveg és a hátsó üveg összekötése felül.
- vékony üvegcsíkkal megnövelni a ragasztási felületet az alsó éleknél.
Egyik megoldás sem egy épületes látvány, de vékonyabb üvegből, csak így érdemes akváriumot ragasztani. (szerintem)
Valahol valamilyen fórumon azt olvastam, hogy a hasasodás miatt megváltozik az alsó perem ragasztásánál a feszültség eloszlás. Azaz könnyebben elenged.
 
Valahol valamilyen fórumon azt olvastam, hogy a hasasodás miatt megváltozik az alsó perem ragasztásánál a feszültség eloszlás. Azaz könnyebben elenged.
Ennek ellentmondani látszik az, hogy mindig az oldalsó ragasztás, vagy ahhoz közel enged a ragasztó. Az általad írt gondolat a közepén engedné el az alján, hiszen a felül hasasodó üveg alul nem tud hasasodni. Szerintem.
Megjegyzés : végülis mindegy hol enged el, az biztos, hogy vékonyabb üvegnél a ragasztás nagyobb nyírásnak van kitéve. A merevítések mindig ezt a nyírást csökkentik. A ronda merevítéseket meg nem szeretjük. 🙂
 
Ennek ellentmondani látszik az, hogy mindig az oldalsó ragasztás, vagy ahhoz közel enged a ragasztó. Az általad írt gondolat a közepén engedné el az alján, hiszen a felül hasasodó üveg alul nem tud hasasodni. Szerintem.
Ehhez a fizikai tudásom kevés. Csak elképzelni tudom, és valahogy úgy, hogy -mondjuk a front- üveg alja igyekezne a felső perem hajlását kiegyenlíteni. De remélem erre kevés példa van, és békén hagy minket ez a fajta rémálom. :ROFLMAO:
 
Ennek ellentmondani látszik az, hogy mindig az oldalsó ragasztás, vagy ahhoz közel enged a ragasztó. Az általad írt gondolat a közepén engedné el az alján, hiszen a felül hasasodó üveg alul nem tud hasasodni. Szerintem.
Megjegyzés : végülis mindegy hol enged el, az biztos, hogy vékonyabb üvegnél a ragasztás nagyobb nyírásnak van kitéve. A merevítések mindig ezt a nyírást csökkentik. A ronda merevítéseket meg nem szeretjük. 🙂
Nem, azt nem. Sok akvaristának látok olyan üveget ahol gyakorlatilag alig lehet benyúlni. Ez számomra eszétikai csalódás, és a karbantartást is borzasztóan megnehezítené. Persze van mikor nincs mit tenni kell bele, mert akkora az üveg.
 
Fura ez az üvegvastagság téma, nekem az akváriumokban nagyon járatos és sokak által ajánlott üveges 10 milisből épített 80x35x35-öset, bőven ragasztózva. Szerintem az unokáim is használhatják majd, baromi masszív.
Az Oase meg a 180 literes 90x45x45-ös Scaperline-t, jóval kevesebb ragasztó használatával 6mm-esből gyártja :unsure:
Szerk: Olibetta rosszul írja, 8mm az Oase, a 100x50x50-es meg 10mm
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére