• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akváriumok méretezése merevítés nélkül

Szerintem a hidrosztatikai nyomáson túl ez azért egy ennél összetettebb dolog. De nem tudom, csak elképzelésem van róla. Mindenesetre eléggé határozottan nyomatékosítottad, hogy a témában vitának helye nincs! :) Elfogadom.
Tényleg igaza van, egyszerű fizika. Fogadd el. :)
 
Szerintem a hidrosztatikai nyomáson túl ez azért egy ennél összetettebb dolog. De nem tudom, csak elképzelésem van róla. Mindenesetre eléggé határozottan nyomatékosítottad, hogy a témában vitának helye nincs! :) Elfogadom.
Egyáltalán nem lekezelő jelleggel írtam, csak kiemeltem egy egyszerű fizikai jelenséget. Természetesen rengeteg múlik a ragasztáson, és az üveglap anyagán is, de az elsődlegesen az akvárium tervezett magasságát kell szem előtt tartani, amikor az üveg vastagságáról van szó. Merevítés nélkül Én mindig a nagyobbra szavazok, hiszen 8-as és 10-es üveg között nincs hatalmas árkülönbség, viszont a nyugodt alvás/nyaralás megéri ezt a differenciát.
 
Egyáltalán nem lekezelő jelleggel írtam, csak kiemeltem egy egyszerű fizikai jelenséget. Természetesen rengeteg múlik a ragasztáson, és az üveglap anyagán is, de az elsődlegesen az akvárium tervezett magasságát kell szem előtt tartani, amikor az üveg vastagságáról van szó. Merevítés nélkül Én mindig a nagyobbra szavazok, hiszen 8-as és 10-es üveg között nincs hatalmas árkülönbség, viszont a nyugodt alvás/nyaralás megéri ezt a differenciát.
Részben hasonlókra gondoltam én is.
Meg arra, hogy mivel a hidrosztatikai nyomás minden irányba egyenlően hat, ezért az oldalüveg irányába is. És ez is minél hosszabb, az üveg anyagtulajdonságai miatt annál nagyobb erővel feszíti - ugyanazt - a függőleges ragasztást, mint ahogy a frontüvegnél. Erre gondoltam, minden tudomány mellőzésével. De lehet tévedek, abszolút parasztésszel közelítettem meg a témát.
Mint ahogy a víz áramlásának köszönhető mozgási energiát sem keverem be a képletbe, mert azzal sem tudok pontosan számolni.

Nem tudom, miért gondolod hogy lekezelőnek éreztem a bejegyzésedet. Tudomásul vettem, hogy valószínűleg jobban értesz hozzá nálam és nem csak egy elhamarkodott kijelentés volt az eggyel korábbi bejegyzésed (amit cáfolni próbáltam).
 
120x50x50 akvát elvisz 10-es üveg merevítés nélkül?

12-es üveg már bitang vastag... meg az áron is elég sokat dob ilyen méretnél.
 
120x40x50-et is simán elbírja azt vágom, ez meg csak a rövid oldalakon több 10 centivel ja jobban belegondolva sima ügy, ami aggaszt az a angyobb víztömeg a 240 literhez képest ami a 120as oldalt nyomja kifelé. :(
 
120x50x50 akvát elvisz 10-es üveg merevítés nélkül?
szerintem simán.
105x47 35 magas 6-os elbírta merevítés nélkül. Kicsi hasa volt, de semmi baja nem volt, így ment egy évig, addig kiderült volna. Te ugyan nagyobbat tervezel, de az üveged is jócskán erősebb lesz.
no para;)
 
Erősen még csak tervezési fázisban van, de ha bontom a dryads-t, akkor eladom a mostani akva+szekrényt és kicsit mélyebbet szeretnék...
 
120x50x50 akvát elvisz 10-es üveg merevítés nélkül?

12-es üveg már bitang vastag... meg az áron is elég sokat dob ilyen méretnél.
Nekünk az új aki egy 120x60x50-es opti tizes üvegből. Oldalanként kb. 1,5 mm. a hasasodása. Nem lesz gond a Tiéddel sem!
 
Sziasztok!

Jövőre, ha minden igaz, tervezek építeni, vagy építtetni egy 174 cm hosszú 70 cm széles 75 cm magas akvát. Kérdésem az volna, hogy 15 mm-es üveg megbírná-e, úgy, hogy csak hosszmerevítése lenne alul felül teljes hosszban (15mm-es üvegből az is) 5 cm széles üvegcsíkkal? Illetve a jobb tartás érdekében alul széltében is 5 cm-es üvegcsík lenne (nagyobb ragasztófelület). A ragasztása FBS-ből lenne (erősebb ragasztót nem láttam, de ez is kb. 3-szor nagyobb szakítószilárdsággal rendelkezik mint a sima akva ragasztók).

Köszönöm szépen előre is a válaszokat.
Üdv,
KRisz
 
Szia @BKRisz !


174 cm hosszú 70 cm széles 75 cm magas akvát.
Mit szeretnél csinálni benne?
Növényezéshez már a 60cm-es magasság is határeset.
A 70-es mélységgel (nálad szélességként definiált méret) is elég megküzdeni, kivéve ha térelválasztó az akvárium és mindkét irányból karbantartható.

AmegA
 
Szia @BKRisz !



Mit szeretnél csinálni benne?
Növényezéshez már a 60cm-es magasság is határeset.
A 70-es mélységgel (nálad szélességként definiált méret) is elég megküzdeni, kivéve ha térelválasztó az akvárium és mindkét irányból karbantartható.

AmegA

Szia @AmegA !
Low-tech növényes lesz, többféle hallal. Nem baj, hogy "küzdés" lesz, szeretem a kihívásokat. A világítást is tudom, hogy nem lesz elég lent szép gyepre. De vannak szép low-tech pázsitok. De ha nem sikerül gyep az sem baj.
15 mm elég lesz vastagságnak hosszmerevítéssel, vagy 19 mm kell?
Itt szerepelt egy képlet, amivel úgy számoltam, hogy merevítés nélkül 4 mm-t hasasodna, de nem akarom elhinni, lehet elszámoltam, ezért kérnék segítséget.
 
Szia @AmegA !
Low-tech növényes lesz, többféle hallal. Nem baj, hogy "küzdés" lesz, szeretem a kihívásokat. A világítást is tudom, hogy nem lesz elég lent szép gyepre. De vannak szép low-tech pázsitok. De ha nem sikerül gyep az sem baj.
15 mm elég lesz vastagságnak hosszmerevítéssel, vagy 19 mm kell?
Itt szerepelt egy képlet, amivel úgy számoltam, hogy merevítés nélkül 4 mm-t hasasodna, de nem akarom elhinni, lehet elszámoltam, ezért kérnék segítséget.
Az előző akváriumunk 52cm magas volt (-1cm az alsó üveg) szintén ugyanilyen mélységgel és mikor a hátsó szélen kellett matatni előfordult hogy vágta a hónaljamat (A.ttila) az üveg még csipeszes munkálatoknál is (182cm magas vagyok).
Nyugodtan elhagyhatsz a magasságából 15-20cm-ert, a nyereség: kisebb súly, -nyomás az oldal üvegekre, kevesebb fény, -táp elég és úgy még vékonyabb üvegből (12mm) is csináltathatod.
A mostani 120X67X50-es medencénk 10-es üvegből, 7cm-es felső hossz merevítéssel készült.
Egy 50-55 cm magas akváriumban már szinte bármilyen halat tarthatsz (pl Vitorlás)!

AmegA
 
Szia @AmegA !
Low-tech növényes lesz, többféle hallal. Nem baj, hogy "küzdés" lesz, szeretem a kihívásokat. A világítást is tudom, hogy nem lesz elég lent szép gyepre. De vannak szép low-tech pázsitok. De ha nem sikerül gyep az sem baj.
15 mm elég lesz vastagságnak hosszmerevítéssel, vagy 19 mm kell?
Itt szerepelt egy képlet, amivel úgy számoltam, hogy merevítés nélkül 4 mm-t hasasodna, de nem akarom elhinni, lehet elszámoltam, ezért kérnék segítséget.
Elmondom neked nem fogsz pázsitot nevelni ilyen magasságnál. Tapasztalat, 66os magasságnál kipurcan minden strapabíróbb gyepnek való is, vagy csak stagnál. 45 cm maximum.
 
Elmondom neked nem fogsz pázsitot nevelni ilyen magasságnál. Tapasztalat, 66os magasságnál kipurcan minden strapabíróbb gyepnek való is, vagy csak stagnál. 45 cm maximum.

Ez gondolom T5/led fényforrásokra értendő. Azért hqi alatt illene megmaradnia a gyepnek, de abból is kell rendesen.
 
Nyugalom, nyugalom srácok!:)

Naplót fogok nyitni ha elkezdődik a kivitelezés, ott kibeszélhetjük a növénylistát. Egyelőre azt szeretném megtudni, hogy hanyas üvegből csináltassam/csináljam a fent leírt akváriumot (keresztmerevítés nuku, csak hosszmerevítés). Azért gondoltam, hogy titeket kérdezlek először, mert ide járnak hozzáértő emberek is. Nem szeretnék egy hanyag üveges (Miskolcon van ilyen sajnos) miatt 200 ezret feleslegesen kidobni üvegre, mert próbafeltöltéskor elrobban az akva. Ha megvan a vastagság, akkor elkezdhetek a különböző cégeknek ajánlatkérő leveleket írni és gyűjteni az ajánlatokat. 15 mm-esre már számoltam fejben egyet, de 19 mm-esre még nem (hátha nem is kellene).
Segítségeteket megköszönöm előre is.
 
Ez gondolom T5/led fényforrásokra értendő. Azért hqi alatt illene megmaradnia a gyepnek, de abból is kell rendesen.
Low-techben gondolkodik az úriember, ott esélye sincsen. Ott a példa a munkahelyemen a Juwel rio 400as aki, 150*50*66 (ha jól emlékszem) a Montecarlo kidöglött 0,5 W/liternél.
 
Sziasztok! A véleményetekre lennék kíváncsi, gondolkodom egy akvárium megvételén... 100x50x50 Opti ... 8mm üvegvastagsággal. Szeritetek nem nagyon kevés ez ? Merevítés nélküli persze..
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére