• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium újraindítása

Tudom, hogy egy elég zavaros év van mögöttünk, de picit próbáljunk meg normálisabban fogalmazni.
A fórumon emberek próbálnak segíteni egymásnak. Mindezt lehetőleg feszkók és sértegetés nélkül.
Minél többet tudnak az akváriumról annál pontosabb diagnózist vagy tanácsot tudnak adni.
Lehet lesz olyan tanács, ami megerősít és működik később hálás leszel érte, és lehet kapsz olyat is, ami esetleg nem annyira működik majd.
A szelektálás része rád van bízva, de szerintem egy szuper dolog, hogy beírsz és válaszolnak rá.

Ezért úgy gondolom minden válaszért köszönet jár, ha már időt szán rá valaki.

GA viszonylatban is eltérőek lehetnek a tanácsok. Részben azért mert évtizedekig azt hallottuk, hogy a régi víz a tuti. Bejáratott vizet átrakod és minden működik....
Miközben pl egy működő szűrő sokkal többet ér. Így teljesen elhagyhatod a vizet, ha a szűrőd egyébként nem állt, vagy nem teljesen friss.
Jó példa erre, hogy működő szűrővel pl a friss Amazonia-s akváriumok bejáratási ideje is elhagyható.

A privátozás helyett szerintem nyugodtan írj a megfelelő topikba:
- Mert így nyoma marad és más is tanulhat belőle.
- Mert ha valakinek nincs ideje más lehet segít
- Mert ha nagyon félremenne a tanács biztos kijavítanak a többiek.

Köszi :)
Köszönöm a választ. Úgy érzem és senkit nem sértettem meg.Minden választ előre és utolag is megköszöntem akkor is ha az számomra nem volt hasznos.És most is köszönöm. Valamit nagyon elrontottam pedig azt hittem már sinen vagyok. Nem gondolnám hogy a fórumon kapott tanácsok miatt. De mindegy.Készül az új hardscape.Pénteken újraindul.Rakok két képet a szerintem "jó" állapotról.Köszi.
 

Attachments

  • IMG_20210326_160626.jpg
    IMG_20210326_160626.jpg
    303.3 KB · Megtekintések: 32
  • IMG_20210331_152454.jpg
    IMG_20210331_152454.jpg
    277.9 KB · Megtekintések: 29
Köszönöm a választ. Úgy érzem és senkit nem sértettem meg.Minden választ előre és utolag is megköszöntem akkor is ha az számomra nem volt hasznos.És most is köszönöm. Valamit nagyon elrontottam pedig azt hittem már sinen vagyok. Nem gondolnám hogy a fórumon kapott tanácsok miatt. De mindegy.Készül az új hardscape.Pénteken újraindul.Rakok két képet a szerintem "jó" állapotról.Köszi.
Na igen, valószínűleg máshol tanácsolhatták, hogy sima homokot tegyél altalajnak.
 
Na igen, valószínűleg máshol tanácsolhatták, hogy sima homokot tegyél altalajnak.
Amúgy teljesen fals a Kérdező részéről a válaszok minősítgetése hasznos vagy haszontalan alapon,
végtére is, ha kérdezek valamit és arra egy pontatlan vagy akár hibás válasz érkezik, ez a válasz megjelenik mint
"új hozzászólás" és emellett olyanokra is nyilatkozási kényszert gyakorol, akik egyébként nemigen vették volna nyakukba
a Kérdező nyűgjét, de a hibás választ amúgy már csak szakmai alapon sem tudják elnézni.
Így ezután, végülis egynéhány korrekciós hozzászólás, esetleg vita után kialakulhat a megfelelő megoldás, a felvetett problémára.
Ja, és hogy melyik volt egyébként a legfontosabb válasz? Talán a legelső, az a pontatlan, amelyik elindította a vitát. :) :) :)
 
Amúgy teljesen fals a Kérdező részéről a válaszok minősítgetése hasznos vagy haszontalan alapon,
végtére is, ha kérdezek valamit és arra egy pontatlan vagy akár hibás válasz érkezik, ez a válasz megjelenik mint
"új hozzászólás" és emellett olyanokra is nyilatkozási kényszert gyakorol, akik egyébként nemigen vették volna nyakukba
a Kérdező nyűgjét, de a hibás választ amúgy már csak szakmai alapon sem tudják elnézni.
Így ezután, végülis egynéhány korrekciós hozzászólás, esetleg vita után kialakulhat a megfelelő megoldás, a felvetett problémára.
Ja, és hogy melyik volt egyébként a legfontosabb válasz? Talán a legelső, az a pontatlan, amelyik elindította a vitát. :) :) :)
Akkor ezentúl minden kérdésre írok valami baromságot, hogy hasznos vitát generálják. 🤭🤭🤭
 
Amúgy teljesen fals a Kérdező részéről a válaszok minősítgetése hasznos vagy haszontalan alapon,
végtére is, ha kérdezek valamit és arra egy pontatlan vagy akár hibás válasz érkezik, ez a válasz megjelenik mint
"új hozzászólás" és emellett olyanokra is nyilatkozási kényszert gyakorol, akik egyébként nemigen vették volna nyakukba
a Kérdező nyűgjét, de a hibás választ amúgy már csak szakmai alapon sem tudják elnézni.
Így ezután, végülis egynéhány korrekciós hozzászólás, esetleg vita után kialakulhat a megfelelő megoldás, a felvetett problémára.
Ja, és hogy melyik volt egyébként a legfontosabb válasz? Talán a legelső, az a pontatlan, amelyik elindította a vitát. :) :) :)
Nem minősítgettem a válaszokat.Ahogy Viktorlantos írta szelektálok. Vitát meg főleg nem akarok gerjeszteni.
 
Akkor ezentúl minden kérdésre írok valami baromságot, hogy hasznos vitát generálják. 🤭🤭🤭
Szerintem meg nem is tudnál Te baromságot írni. :)
Amúgy jó péda az előzőekre, hogy egy Topikban évek óta porosodó kérdésre adott válaszomat,
egy "Guru" szinte perceken belül helyesbítette. :) :) :)
Köszönöm Neki ezúton is.
 
próbáltam összeszedni minden infót a korábbiakból, de nem tiszta még mindig a fejemben, segítsetek

szeretném "újraindítani" az akváriumot, gyakorlatilag a halak és rákok kivételével mindent nulláról. tehát vennék új talajt, új növényeket, új hardscapet. ez az újraindítás eléggé drasztikus formája, tud a meglévő cucc segíteni bármiben? tehát a szűrőt életben tartom (állás nélkül), akkor az kiváltja a kezdeti beszoktató időszakot, vagy az új hardscape miatt baszhatom az egészet, és a későbbiekben rosszabbul járok, ha nem tartom be az állatmentes időszakot.
 
próbáltam összeszedni minden infót a korábbiakból, de nem tiszta még mindig a fejemben, segítsetek

szeretném "újraindítani" az akváriumot, gyakorlatilag a halak és rákok kivételével mindent nulláról. tehát vennék új talajt, új növényeket, új hardscapet. ez az újraindítás eléggé drasztikus formája, tud a meglévő cucc segíteni bármiben? tehát a szűrőt életben tartom (állás nélkül), akkor az kiváltja a kezdeti beszoktató időszakot, vagy az új hardscape miatt baszhatom az egészet, és a későbbiekben rosszabbul járok, ha nem tartom be az állatmentes időszakot.
Szerintem bejáratott szűrővel berakhatod az állatokat egyből, ha nem tudod őket máshol tartani hosszabb ideig. Én is így csináltam már 2x, de asszem így is csak 1-2 nap után engedtem be őket, addig egy nagyobb ládában éldegéltek egy levegőporlasztóval.
 
próbáltam összeszedni minden infót a korábbiakból, de nem tiszta még mindig a fejemben, segítsetek

szeretném "újraindítani" az akváriumot, gyakorlatilag a halak és rákok kivételével mindent nulláról. tehát vennék új talajt, új növényeket, új hardscapet. ez az újraindítás eléggé drasztikus formája, tud a meglévő cucc segíteni bármiben? tehát a szűrőt életben tartom (állás nélkül), akkor az kiváltja a kezdeti beszoktató időszakot, vagy az új hardscape miatt baszhatom az egészet, és a későbbiekben rosszabbul járok, ha nem tartom be az állatmentes időszakot.
Jól gondolod. Ha életben tartod a beállt szűrőben élő baktériumokat, megspórolhatod a bejáratást. Egy nagy vödörbe vagy hordóba kellene kifogni az állatokat. A szűrő be/kifolyót is ide kellene applikálni, hogy a szűrő működni tudjon. Így akár napokig is elhúzódhat az akvárium átrendezése, nem lesz belőle probléma. Ha kész vagy, utána néhány hétig érdemes gyakrabban vizet cserélni.
 
2hr aquariston vannak nagyon jo cikkek az ujrainditasrol, azokat nezd meg szerintem.

A talaj teljes cserèt - hacsak nem feltetlenul szukseges - gondold át. Az ott bacikultura kidobasaval eleg sokat veszthetsz + az uj talaj tapfelszivo hatasat is teljesen el fogod szenvedni
 
Egy eve huzza mar, nem az van hog egy ido utan “kimerul” a talaj? Vagy az csak az also taptalajra vonatkozik es az amazonia amit erdemes vinni?

+BBA-m van, es azt is bekepzelem h ha kinel kevesebb dolog kerul at akkor kevesebb az esely h atkoltoztetem a gonosz ecsetet is
 
A sima talajban nincs tápanyag, nincs minek kimerülnie, akkor érdemes cserélni ha elfáradt (iszaposodik, stb). Én mondjuk fele fele arányban meg fogom tartani az enyémet hozzáadva újat.

A táptalaj kimerül, azt felesleges átvinni.

Ecsetet passzolom. Csírátlanítani úgysem tudsz (főlef ha viszed a szűrőt bejáratva), így ha kedvezőek a körülmények neki úgyis kifejlődik újra, max nyersz pár hetet.
 
Egy eve huzza mar, nem az van hog egy ido utan “kimerul” a talaj? Vagy az csak az also taptalajra vonatkozik es az amazonia amit erdemes vinni?

+BBA-m van, es azt is bekepzelem h ha kinel kevesebb dolog kerul at akkor kevesebb az esely h atkoltoztetem a gonosz ecsetet is
A táptalajt úgysem fogod tudni újra felhasználni. Az aktív talaj szerintem akkor 'merül ki', ha már nem viszi le a ph-t, elkezd iszaposodni stb. Ha egyszer kiveszed, az is lehet, hogy elmorzsolódik egy része. Attól függ milyen fajta, mennyire kemények a szemcsék. Ha frissíteni akarod, talán jó megoldás lehet, ha teszel új táptalajt és valamennyi friss aktív talajt, majd a tetejére teszel a régi talajból is. Ilyet már láttam pár embernél, elvileg ha lefeded a friss talajt a régivel, barátibb lesz az indulás.
Nekem egyszer sikerült ecsetet varázsolni anubiasokra és bucephalandrákra, átraktam egy másik akváriumba őket és viszonylag hamar elmállott róluk az ecset. Ebből kiindulva szerintem csak az számít, hogy a körülmények megváltozzanak. Ha az újraindítás után is megteremted az algának a megfelelő környezetet, ugyanúgy elő fog jönni akkor is, ha nagyon igyekeztél nem betenni algás növényt.
Ha járatod a szűrőt közben, akkor nem kell 3 hetet várni az élőlényekkel, beteheted őket azonnal.
 
A táptalajt úgysem fogod tudni újra felhasználni. Az aktív talaj szerintem akkor 'merül ki', ha már nem viszi le a ph-t, elkezd iszaposodni stb. Ha egyszer kiveszed, az is lehet, hogy elmorzsolódik egy része. Attól függ milyen fajta, mennyire kemények a szemcsék. Ha frissíteni akarod, talán jó megoldás lehet, ha teszel új táptalajt és valamennyi friss aktív talajt, majd a tetejére teszel a régi talajból is. Ilyet már láttam pár embernél, elvileg ha lefeded a friss talajt a régivel, barátibb lesz az indulás.
Nekem egyszer sikerült ecsetet varázsolni anubiasokra és bucephalandrákra, átraktam egy másik akváriumba őket és viszonylag hamar elmállott róluk az ecset. Ebből kiindulva szerintem csak az számít, hogy a körülmények megváltozzanak. Ha az újraindítás után is megteremted az algának a megfelelő környezetet, ugyanúgy elő fog jönni akkor is, ha nagyon igyekeztél nem betenni algás növényt.
Ha járatod a szűrőt közben, akkor nem kell 3 hetet várni az élőlényekkel, beteheted őket azonnal.
az azonnallal óvatosan fogalmaznék, főleg ha van kényes, drága faj. A szűrőben valóban menthetőek a bacik, de a régi talajt hiába teszed át az új akiba, nem fogod tudni az azon lévő bacikat életben tartani. Egy erősebb mulmozással is ki lehet írtani őket, nemhogy átpakolással(azért a régi talajt illik átmosni, főleg ha alatta táptalaj is volt.... és mosáskor tuti kinyifannak a bacik). Az új talajjal, kevés bacival pedig egy ammónia csúcs is jár, amit a kényesebb fajok nem bírnak. Természetesen a bejáratot szűrő enyhít ezen a fázison, napi vízcserék mellett csökkenthető is ez az időtartam, de ha kényes, drága élőlényeid vannak én nem kockáztatnék, folyamatos mérések mellett legalább 7-10 napot várnék, amennyiben van rá lehetőség.
 
az azonnallal óvatosan fogalmaznék, főleg ha van kényes, drága faj. A szűrőben valóban menthetőek a bacik, de a régi talajt hiába teszed át az új akiba, nem fogod tudni az azon lévő bacikat életben tartani. Egy erősebb mulmozással is ki lehet írtani őket, nemhogy átpakolással(azért a régi talajt illik átmosni, főleg ha alatta táptalaj is volt.... és mosáskor tuti kinyifannak a bacik). Az új talajjal, kevés bacival pedig egy ammónia csúcs is jár, amit a kényesebb fajok nem bírnak. Természetesen a bejáratot szűrő enyhít ezen a fázison, napi vízcserék mellett csökkenthető is ez az időtartam, de ha kényes, drága élőlényeid vannak én nem kockáztatnék, folyamatos mérések mellett legalább 7-10 napot várnék, amennyiben van rá lehetőség.
Ez mind igaz, de ha adagolsz a talajba bacikultúrát, meg mondjuk easy startot vízbe, még ez az ammónia csúcs is csökkenthető valamelyest.
 
az azonnallal óvatosan fogalmaznék, főleg ha van kényes, drága faj. A szűrőben valóban menthetőek a bacik, de a régi talajt hiába teszed át az új akiba, nem fogod tudni az azon lévő bacikat életben tartani. Egy erősebb mulmozással is ki lehet írtani őket, nemhogy átpakolással(azért a régi talajt illik átmosni, főleg ha alatta táptalaj is volt.... és mosáskor tuti kinyifannak a bacik). Az új talajjal, kevés bacival pedig egy ammónia csúcs is jár, amit a kényesebb fajok nem bírnak. Természetesen a bejáratot szűrő enyhít ezen a fázison, napi vízcserék mellett csökkenthető is ez az időtartam, de ha kényes, drága élőlényeid vannak én nem kockáztatnék, folyamatos mérések mellett legalább 7-10 napot várnék, amennyiben van rá lehetőség.
Persze, az extra kényes fajokkal érdemes óvatosabbnak lenni, de nem írták miről is van szó. Szerintem a legtöbb élőlény bírná. Ha fedve van a friss talaj, járatta a szűrőt, adagolt baktériumkultúrát és ugye gyakrabban cserél vizet az első időszakban.
Nem tudom mi számít kényes fajnak, én garnélákkal megcsináltam ezt és nem lett bajuk, pedig rájuk azt mondják érzékenyek a vízminőségre, még kb egy nagyobb vízcserére is. Teszteltem is a vizet: a szűrő tette a dolgát.
Talán ha leírná a kérdező, hogy milyen élőlényekről van szó, pontosabb tanácsot tudnának adni, akik ismerik a fajt. @cudar^ricsi
 
Sztem sem. Egyebkent ha bejon a titkos tervem az ujrainditas az egy picit nagyobb akvaba koltozest is jelent, szoval az is opcio h szerzek egy barmilyen belso vagy akasztoa szurot, amivel eletben tartom a regit, mikozben a kulso szurot es a co-t az ujba pakolva meg tudom nyomni annak a bejaratasat
 
Sztem sem. Egyebkent ha bejon a titkos tervem az ujrainditas az egy picit nagyobb akvaba koltozest is jelent, szoval az is opcio h szerzek egy barmilyen belso vagy akasztoa szurot, amivel eletben tartom a regit, mikozben a kulso szurot es a co-t az ujba pakolva meg tudom nyomni annak a bejaratasat
Bejáratott és a ki- bepakolás alatt is folyamatosan működtetett szűrővel mehet a rögtön visszatelepítés.
Az új aljzat miatt használhatsz pl. 1 ampullát ebből: Dennerle Aqua Rico BactoElixierBio.
Vagy három alkalommal indítottam újra akváriumot úgy, hogy a lakók aznap mentek vissza (bettákkal, amanó és vagy rc garnélákkal, corikkal, razbórákkal, gébekkel...). Kètszer új talajjal egyszer az újraindítás napján órakig mosogatott régi talajjal.
Mindig használtam a fenti bacikultúrát.
Igaz az indítást követő hèten legaláb két 30-50 %-os vízcserét csináltam és minden vízcserénél adtam a vizhez Easy Life Easystartot.
 
Back
Oldal tetejére