• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium újraindítása

Rögtön egy kérdéssel kezdeném, ugyanis nálam lassan aktuális lesz a dolog.
Tehát körülbelül 3/4 éve megy az akvárium, és most eljött az idő egy átalakításra. A kérdés az, hogy mennyi vizet tároljak majd ebből (60L), és hogy érdemes-e a szűrőt takarítás nálkül tovább üzemeltetni, hogy a megfelelő baktériumok már az elejétől meglegyenek?
 
Érdemes megtartani a víznek felét és a szürőt óvatosan kimosva a régi vizben.

Nem érné meg a teljes tisztogatás mert az akvárium kb 2 hónap után stbilizálodik elfogadható módon, persze ha nem zavarjuk meg a folyamatot.
Az egészet teljesen átmenteni sem érdemes, mert általában a régi akváriumok nitrogén szegénységgel küzdenek.
 
dekalabda00 said:
Rögtön egy kérdéssel kezdeném, ugyanis nálam lassan aktuális lesz a dolog.
Tehát körülbelül 3/4 éve megy az akvárium, és most eljött az idő egy átalakításra. A kérdés az, hogy mennyi vizet tároljak majd ebből (60L), és hogy érdemes-e a szűrőt takarítás nálkül tovább üzemeltetni, hogy a megfelelő baktériumok már az elejétől meglegyenek?

Én úgy 20 litert megtartanék a régi vízből. A szűrőt ha leállítod, akkor pár óra alatt a hasznos baktériumok nagy része elpusztul. Tehát ha az átalakítás hosszabb időt vesz igénybe, akkor érdemes kitakarítani a szűrőt és boltban vásárolt baktériumkultúrát adni a szűrőanyaghoz.
 
Tegyük fel, hogy szétkapjuk az akit, és eltelik kb. egy-két hét, amíg időt tudunk szánni az összerakásra, agyalunk az új látványon, beszerezzük a dekorokat, stb. Az akvárium szétszedése és az új hardscape összerakása között eltelt időben hogyan tároljuk a növényeket, amiket vissza szeretnénk ültetni? Kibírják addig csak egy vödörben?
 
Hát amikor engem ellepett az ecsetalga az akváriumban, akkor én kitettem a növényeket egy vödörbe letakarva (teljes sötétségben) kb 2 hétre olyan 15 fokos vízbe, fűtetlen szobába télen. Végeredmény alga mentes növény lett:) Bár gondolom, hogy az igényesebb növények megsínylenék a dolgot, de a jàvai moha, cryptocorine,valisneria,Anubias biztos hogy kibír 2 hetet, sőt még a brazil Mini kardfüvet is így algátlanítottam. Lehet, hogy egy részét a leveleknek ugyan elveszti, ezt főleg a valisneriáknál vettem észre,de a tövek egészségesek maradtak, az anubiasoknak meg meg sem kottyant a 2 hét sötétség.
 
Utoljára módosított:
Tegyük fel, hogy szétkapjuk az akit, és eltelik kb. egy-két hét, amíg időt tudunk szánni az összerakásra, agyalunk az új látványon, beszerezzük a dekorokat, stb. Az akvárium szétszedése és az új hardscape összerakása között eltelt időben hogyan tároljuk a növényeket, amiket vissza szeretnénk ültetni? Kibírják addig csak egy vödörben?

Azt is megteheted, hogy beteszed a vödörbe, akváriumvízzel, és beleteheted a szűrődet is, akkor még az sem megy "tönkre". Lesz élővized az újraindításhoz és egy "működő" szűrőd is.
 
Azt is megteheted, hogy beteszed a vödörbe, akváriumvízzel, és beleteheted a szűrődet is, akkor még az sem megy "tönkre". Lesz élővized az újraindításhoz és egy "működő" szűrőd is.

Azt mondom, hogy ha már valakinek ez a hobbija, akkor legyen otthon egy tartalék akvárium is ilyen esetekre. Nem kell, hogy nagy legyen. Csak pont akkora, amibe pl. tudja tárolni a növényeket, tápozni is lehet őket, napfény elég lehet, a szürű mehet benne. Nem nagy dolog, majdhogynem filléres dolog, viszont jól jöhet és növényeknek is kényelmesebb.
 
Azt mondom, hogy ha már valakinek ez a hobbija, akkor legyen otthon egy tartalék akvárium is ilyen esetekre. Nem kell, hogy nagy legyen. Csak pont akkora, amibe pl. tudja tárolni a növényeket, tápozni is lehet őket, napfény elég lehet, a szürű mehet benne. Nem nagy dolog, majdhogynem filléres dolog, viszont jól jöhet és növényeknek is kényelmesebb.

Igaz. És karanténnak sem rossz...
 
Azt is megteheted, hogy beteszed a vödörbe, akváriumvízzel, és beleteheted a szűrődet is, akkor még az sem megy "tönkre". Lesz élővized az újraindításhoz és egy "működő" szűrőd is.

Köszi a tanácsokat, a szűrőt természetesen járatni fogom egy vödörben, én is arra gondoltam, hogy ebbe teszem majd a növényeket. Csak abban nem voltam biztos, hogy fény és táp nélkül meddig bírják majd.
Karantén akim van, abban lesznek a halacsok, amíg beáll az egyensúly a nagy akváriumban. Nővények tárolására az a baj, hogy jó nagy karantén kellene, a 180l-es akiból elég sok zöldség ki fog kerülni, amit vissza szeretnék majd ültetni.
 
Végül megtörtént az újraindítás? Kíváncsi lennék az eseményekre... :)

Igen, megtörtént, múlt pénteken összeraktam a scape-t, szombaton meg beültettem.. Naplózni is tervezem az új layout-ot, csak legyen egy kis időm majd valamikor...:)
 
Hát amikor engem ellepett az ecsetalga az akváriumban, akkor én kitettem a növényeket egy vödörbe letakarva (teljes sötétségben) kb 2 hétre olyan 15 fokos vízbe, fűtetlen szobába télen. Végeredmény alga mentes növény lett:) Bár gondolom, hogy az igényesebb növények megsínylenék a dolgot, de a jàvai moha, cryptocorine,valisneria,Anubias biztos hogy kibír 2 hetet, sőt még a brazil Mini kardfüvet is így algátlanítottam. Lehet, hogy egy részét a leveleknek ugyan elveszti, ezt főleg a valisneriáknál vettem észre,de a tövek egészségesek maradtak, az anubiasoknak meg meg sem kottyant a 2 hét sötétség.
Ės a többi fronton? Hogy bántál el az ecsttel? Szűrőtöltet, csövek, kellèkek?
 
Hát amikor engem ellepett az ecsetalga az akváriumban, akkor én kitettem a növényeket egy vödörbe letakarva (teljes sötétségben) kb 2 hétre olyan 15 fokos vízbe, fűtetlen szobába télen. Végeredmény alga mentes növény lett:) Bár gondolom, hogy az igényesebb növények megsínylenék a dolgot, de a jàvai moha, cryptocorine,valisneria,Anubias biztos hogy kibír 2 hetet, sőt még a brazil Mini kardfüvet is így algátlanítottam. Lehet, hogy egy részét a leveleknek ugyan elveszti, ezt főleg a valisneriáknál vettem észre,de a tövek egészségesek maradtak, az anubiasoknak meg meg sem kottyant a 2 hét sötétség.
Most tervezem újrarendezni az akit, a szűrőt csak pár héttel az újraindítás után takarítom ki, hogy a bacik elszaporodjanak az új talajban gyorsabban, tehát a szűrőhöz nem nyúlok most. Viszont olvasom, hogy a két hetes sötétítés után az algák eltűntek Neked a növényekről. A mostaniban van Bacopa, Crypto, Anubias, ami elég ecsetalgás (léggyökerek végig), zöld pontalgás. Ha két hetes sötétítést csinálok teljesen eltűnhet róla az alga nyomtalanul? Mert akkor úgy tenném vissza. Egykét szűrőalkatrésszel együtt :)
Másik kérdésem, hogy mivel komplett talajcsere is lesz a (sóder helyett táptalaj+manado), pontosabban a sóder egy része alapos mosás (kifőzés?) után visszakerül, tehát a halakat, garnélákat mennyi idő múlva tehetem vissza? A vízből is igyekszem megmenteni 30-40%-ot.
 
Az a kérdés fordult meg a fejemben, hogy mennyi ideig lehet egy növényes akváriumot üzemeltetni, újraindítás nélkül? Mikor kell mindenképp restart?
 
Az a kérdés fordult meg a fejemben, hogy mennyi ideig lehet egy növényes akváriumot üzemeltetni, újraindítás nélkül? Mikor kell mindenképp restart?

Egy nagy akiban, ha minden feltétel adott utólagos talajtápozással és folyamatos alakítgatással szerintem nagyon sokáig. Nekem eddig két év volt a max, de simán működött volna tovább.
Kérdés az ,hogy akarod-e olyan sokáig ugyanazt az akit bámulni! Ha lehetőségem lenne félévenként restartolnék!:):)
 
Most tervezem újrarendezni az akit, a szűrőt csak pár héttel az újraindítás után takarítom ki, hogy a bacik elszaporodjanak az új talajban gyorsabban, tehát a szűrőhöz nem nyúlok most. Viszont olvasom, hogy a két hetes sötétítés után az algák eltűntek Neked a növényekről. A mostaniban van Bacopa, Crypto, Anubias, ami elég ecsetalgás (léggyökerek végig), zöld pontalgás. Ha két hetes sötétítést csinálok teljesen eltűnhet róla az alga nyomtalanul? Mert akkor úgy tenném vissza. Egykét szűrőalkatrésszel együtt :)
Másik kérdésem, hogy mivel komplett talajcsere is lesz a (sóder helyett táptalaj+manado), pontosabban a sóder egy része alapos mosás (kifőzés?) után visszakerül, tehát a halakat, garnélákat mennyi idő múlva tehetem vissza? A vízből is igyekszem megmenteni 30-40%-ot.
Ilyenkor jön jól egy ammónia teszt.
Az új akváriumban túl sok lesz belőle, míg be nem áll a rendszer.
Járasd 1 hétig halak garnélák nélkül, aztán mérj ammóniát, ha nincs gáz, akkor nincs gáz :)
 
Az enyém márciusban 2 éves lesz. :facepalm:
Már ronda is mint a bűn. :ROFLMAO:
Ez enyém is ment majdnem 2,5 évet probléma nélkül, de ennyi idő alatt meguntam, ezért lett átrendezve. Szerintem még bőőőőven ment volna évekig probléma nélkül, de nem hiszem,hogy a többség ne unná meg a layoutot ennyi idő után, így főleg ez az átalakítás oka.
 
Back
Oldal tetejére