• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium üzemeltetés

Tegzes

Kertész tanonc
Sziasztok!

Felmerült bennem egy kérdés... Tervezgetem az új akit, és már nagyjából megvan a mérete, szűrés, stb. fejben... High-technek tervezem és ezért is lenne ez a kérdés.
Szerintetek lehetne-e biztonságosan üzemeltetni egy high-tech növényes akváriumot, úgy, hogy kéthetente tudnám csak rendbe tenni (vízcsere, tisztítás, stb)?
Természetesen az első hétben gyakrabban lenne vízcsere, azt megtudom oldani és a napi táp sem lenne gond. Csak a vízcsere... Meg a co2 ellátás működhetne időzítővel?
Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv, Tegzes
 
Ha a tápozást, etetést meg tudod oldani minden nap akkor miután beállt már az akvárium a legtöbb esetben a kétheti vízcsere nem okoz gondot. Nálam is két hetente megy a vízcsere.
CO2-t meg mindenki időzítővel használja akinek van mágnesszelepe.
 
Ha a tápozást, etetést meg tudod oldani minden nap akkor miután beállt már az akvárium a legtöbb esetben a kétheti vízcsere nem okoz gondot. Nálam is két hetente megy a vízcsere.
CO2-t meg mindenki időzítővel használja akinek van mágnesszelepe.
Köszi a választ!;) Rendben, akkor most már bátran neki merek ugrani egy kis víz alatti dzsungelnek.:) Az első hétben kétnapi vízcsere elég lenne? Vagy napi kellene? Max. masfél hétig tudnám csinálni a kéthetinél gyakoribb vízcseréket.
Köszi
 
Talajtól függ milyen gyakori vízcsere kell. Amazoniánál illik a napi, de legalább 2 napi az első héten. A többi ADA talajnál elég a 2-3 napi. Manado meg hasonlóknál nem kell túlparázni, de azért 3 naponta ott is kéne.
 
Szia! Ismét köszi a választ! ;) Amazoniára, Malayára, vagy Environment Soilra gondoltam. Manadot nem szeretnék, volt egyszer és nem lopta be magát a szívembe...:confused:
 
Azért ez függ az elrendezéstől és növényektől is. Szerintem sokat kockáztatsz, ha az első három hónapban már lazára veszed a figurát. Az algák miatt nagyon eldurvulhat helyzet, ha nem lépsz időben.
 
Csak automatika kérdése az egész ;)

Azért ez illúzió. Sokat segíthet, de nem tuti recept semmire. A karbantartásokat nem lehet helyettesíteni. A vízcsere meg csak az első lépés a sorban. Pont itt lehet megcsúszni és megágyazni az algáknak. Frissen indított szűrő + friss akvárium egy igazi kötéltánc tud lenni.
 
hát... amit most készítek oda ezek vannak tervbe (Remélem TDKra minél több dolog elkészűl):
- világítás (napfelkelte/nyugta)
- szűrés
- co2
- fűtés
- hűtés
- 3 pumpa (programba állítható kitöltés jelenleg 0,5ml pontos, de ha lesz 1ml fecskendőm akkor 0,1ml)
- hőmérő
- vízszintmérő
- LCD kijelző
- Bluetooth kapcsolat pc felé.

Vízcserét így oldanám meg (De erre nincs lehetőségem albérlet miatt + 27L es nanoban kézen állva is tudok cserélni) .
Befele: Csap/Ro - Mágnesszelep - akvárium
Kifele: akvárium - szivattyú - lefolyó
Az akváriumba 2 vízszintérzékelő (max-min)
Tulajdonképpen mint egy mosógép :ROFLMAO:

Kell egy kuka robotkar és mehet az ültetés is :D:eek:
 
A vezérlődre majd én is kíváncsi leszek. Nálam már működik, és vizet is cserél, de kell majd kicsit finomítani. A felső úszókapcsoló alacsony vízszintnél ,vízcserénél lekapcsolja az áramoltatót. Viszont ha belenyúlok az akváriumba, amitől persze hullámzani fog a víz, akkor egyből megőrül a rendszer, nincs (még) vízutántöltés így nem tölt túl az akvárium,viszont az áramoltató pumpa elkezd ki-be kapcsolgatni amitől öngerjesztő lesz a rendszer és nem hagyja abba a hullámzást míg le nem fogom az úszót, úgyhogy ide szerintem kell majd valamiféle késleltetés programoznom.
 
Sziasztok! Köszi a válaszokat! ;) Sajnos én nem vagyok ilyen szaki, nem tudok vízcserélő robotot alkotni.:eek::D Mondjuk egy stemes ryuboku akinál gondolom én, józan paraszti ésszel, kevesebb az algák esélye, mint egy minimál iwagumiban. Amúgy valószínűleg a ryuboku stílus lesz a befutó.
 
Szerintem a kétheti víz cserével nincs gond de lehet nem egy harmadot hanem min. 50%-ot.A szűrésed legyen minél jobb, sok biológiai szűrő anyaggal. Jobb lenne 40 liternél nagyobb aki mert mert az ennél kisebb nanokra jobban oda kell figyelni mert könnyebben borul az egyensúly.
 
Köszi a választ!;) Az aki valószínűleg 128 literes lesz, és ahogy írtad kéthetente 50-60%-os vízcserék lennének.
 
Utoljára módosított:
Megpróbálok jó szűrőt választani, bár nincs sok tapasztalatom ezzel kapcsolatban. Mi a véleményetek a Tetratech és Jbl szűrőkről? Eddig ezeket néztem... Előre is köszönöm. ;)
 
A vezérlődre majd én is kíváncsi leszek. Nálam már működik, és vizet is cserél, de kell majd kicsit finomítani. A felső úszókapcsoló alacsony vízszintnél ,vízcserénél lekapcsolja az áramoltatót. Viszont ha belenyúlok az akváriumba, amitől persze hullámzani fog a víz, akkor egyből megőrül a rendszer, nincs (még) vízutántöltés így nem tölt túl az akvárium,viszont az áramoltató pumpa elkezd ki-be kapcsolgatni amitől öngerjesztő lesz a rendszer és nem hagyja abba a hullámzást míg le nem fogom az úszót, úgyhogy ide szerintem kell majd valamiféle késleltetés programoznom.
Ha szoftverből csinálod a kikapcsolást, akkor inkább egy aluláteresztő szűrő lenne szerintem jobb, ami akkor kapcsol le, ha mondjuk az utolsó 10 mérés mindegyike szerint a limit alatt volt a vízállás (pl. másodpercenkénti mérés esetén). Ugyanez mehet bekapcsolásra is. A hullámzás ebben az esetben egy "nagyfrekvenciás zaj" a hasznos jelhez, vagyis a vízszinthez képest :)
 
A fórumon többen tetrát használnak ,nekem, is van egy EX700 használtan vettem nincs vele gondom. A szűrő anyagot cserélni kell részben. Keress rá az ilyen méretű akikra a fórumon és nézd meg mivel szűrnek .
 
Ha szoftverből csinálod a kikapcsolást, akkor inkább egy aluláteresztő szűrő lenne szerintem jobb, ami akkor kapcsol le, ha mondjuk az utolsó 10 mérés mindegyike szerint a limit alatt volt a vízállás (pl. másodpercenkénti mérés esetén). Ugyanez mehet bekapcsolásra is. A hullámzás ebben az esetben egy "nagyfrekvenciás zaj" a hasznos jelhez, vagyis a vízszinthez képest :)

Omron ZEN programozható relé csinálja az egész akvárium vezérlését, kap majd kikapcsoláskésleltetést az úszókapcsoló áramoltatót leállító része
 
Back
Oldal tetejére