• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium készítés

Nyugodtan kérdezhetsz itt is...
@Pecás kolléga szakértelmét idézném....
Szerintem 15-ös üveg elég lesz. Pláne merevítéssel, ugyan magas lesz, de 15 mm elég kell legyen.
Érdekes projekt lesz ezekkel a méretekkel. Mik a terveid?
Igazság szerint fb-on az akvarista csoportban sokan leakartak beszélni az 1m magasság miatt de nem tudtak, sok a macera vele amiben igazuk is lehet de én úgy gondolom mindent meg lehet oldani, sügeres akváriumot szeretnék oda kevesebb világítás is elég a szűrőn még gondolkozom a világítás ra több alternatíva van szerintem többszöri próbálkozás lesz majd mire meg találom a megfelelőt szerintem sokat fogok még kérdezősködni ha nem baj előre is köszönök minden segítséget :)
 
Hát azért gy már nyugodtabb vagyok :) ,360L akváriumot ragasztottam már de ez kicsit nagyobb kihívás ma adtam le az üvegesnek a méreteket a következő aminek utána kell járnom melyik a megfelelő ragasztó? Eddig az fbs a befutó de ha tudtok jobbat szívesen venném. illetve szűrő akvárium lesz az akva alatt csak azt nem tudom melyik lenne a szerencsésebb ha az alját fúratnám meg vagy az oldalsó üveget kinek melyik vált be?
Én az ablaufot javasolnám. Nincs hibalehetőség, nincs olyan kérdés, hogy mi van áramszünet esetén, nem fog úszni a szoba egy bibis visszacsapószeleptől, sima fizika: közlekedő edények...
Nincs olyan gond, hogy ha a későbbiekben másképp szeretnéd használni az akváriumot gond lenne a furattal, plusz nem gyengíted az üveget. Azt azért tudni kell, hogy bármilyen profi is fúrja, feszültség marad az üvegben. (...és ezt üveges cimbi mondta nekem, nem az én agyszüleményem...)
Csatolok egy képet még 11 évvel ezelőttről, amikor a 940-esemet építettem éppen. Ott a legtávolabbi üvegen van felragasztva, a működése is látszik.😉
72539
 
Igen ez az egyik variáció amelyik szóba került ,csak a tiéd egyszerűbb én úgy gondoltam a tartályt kívülre ragasztom és az oldal üveget meg furatom de a tiéd be erre ahogy látom nem volt szükség, a másik amelyik el gondolkoztatott hogy a fenék üvegbe furatok lukat réz idommal műanyag csővel úgy hogy a cső teteje a megfelelő víz magasságig ér mondjuk ugyanazon az elven működik mint a tiéd 🙂 egy kérdés: mennyire volt hangos a szűrőd nem bugyborekolt vagy csobogott? és még egy kérdés: fbs-t hasznaltatok a 940 akvárium ragaszàsàhoz vagy van talàltatok jobbat?
 
Én az ablaufot javasolnám. Nincs hibalehetőség, nincs olyan kérdés, hogy mi van áramszünet esetén, nem fog úszni a szoba egy bibis visszacsapószeleptől, sima fizika: közlekedő edények...
Nincs olyan gond, hogy ha a későbbiekben másképp szeretnéd használni az akváriumot gond lenne a furattal, plusz nem gyengíted az üveget. Azt azért tudni kell, hogy bármilyen profi is fúrja, feszültség marad az üvegben. (...és ezt üveges cimbi mondta nekem, nem az én agyszüleményem...)
Csatolok egy képet még 11 évvel ezelőttről, amikor a 940-esemet építettem éppen. Ott a legtávolabbi üvegen van felragasztva, a működése is látszik.😉
View attachment 72539
 
Én az ablaufot javasolnám. Nincs hibalehetőség, nincs olyan kérdés, hogy mi van áramszünet esetén, nem fog úszni a szoba egy bibis visszacsapószeleptől, sima fizika: közlekedő edények...
Nincs olyan gond, hogy ha a későbbiekben másképp szeretnéd használni az akváriumot gond lenne a furattal, plusz nem gyengíted az üveget. Azt azért tudni kell, hogy bármilyen profi is fúrja, feszültség marad az üvegben. (...és ezt üveges cimbi mondta nekem, nem az én agyszüleményem...)
Csatolok egy képet még 11 évvel ezelőttről, amikor a 940-esemet építettem éppen. Ott a legtávolabbi üvegen van felragasztva, a működése is látszik.😉
View attachment 72539
Most néztem megint hogyan is működik az ablauf, neked nincs ki fúrva az akva akkor át kell emelni a vizet az üveg felett viszont akkor nem kéne lennie kívül is egy tartàlynak tulfolyóval?
 
Most néztem megint hogyan is működik az ablauf, neked nincs ki fúrva az akva akkor át kell emelni a vizet az üveg felett viszont akkor nem kéne lennie kívül is egy tartàlynak tulfolyóval?
Nincs kifúrva. Egy 50 mm-es ragasztós PVC kiemelő volt, az alsópolcosból meg egy 3500-as AquaMedic OR nyomta vissza a vizet.
 
Nincs kifúrva. Egy 50 mm-es ragasztós PVC kiemelő volt, az alsópolcosból meg egy 3500-as AquaMedic OR nyomta vissza a vizet.
Hogy is van ez? Ha szépen megkérlek, csinálnál egy skiccet? Korábban próbálkoztam ilyesmivel (mert hajra DIY), de pár hónapos használat után feladtam. Első sorban az átemelő rész érdekelne.
 
Nincs kifúrva. Egy 50 mm-es ragasztós PVC kiemelő volt, az alsópolcosból meg egy 3500-as AquaMedic OR nyomta vissza a vizet.
Az ablaufos megoldás értem de ha lesz időd küldenél egy kis rajzot hogy ezt PVC vel hogyan oldottad meg ?
 
Hogy is van ez? Ha szépen megkérlek, csinálnál egy skiccet? Korábban próbálkoztam ilyesmivel (mert hajra DIY), de pár hónapos használat után feladtam. Első sorban az átemelő rész érdekelne.
Az ablaufos megoldás értem de ha lesz időd küldenél egy kis rajzot hogy ezt PVC vel hogyan oldottad meg ?
A dolog végtelenül egyszerű: veszel 2 db ragasztós könyök idomot és némi csövet, no meg kell még hozzá Vinilfix (ragasztó).
Vágsz a csőből egy kb 4-5 cm-es darabot, sorjázás után bekened az egyik végét Vinilfix-el, majd beletolod az egyik könyökbe. Gyorsan megtekergeted kicsit, hogy mindenhova jusson ragasztó, aztán békén hagyod kicsit. A ragasztó elég gyorsan köt! Pár perccel később a másik végét is jól bekened, hasonló technikával rádugod a másik könyököt és kaptál egy U alakot. (ha merevítés van az akváriumod oldalán, annak a szélességét is számold hozzá, hogy szépen átérjen mindent az átemelő!)
Amíg hagyod száradni, beszabod az ablauf és az akvárium oldalára kerülő két csövet, szárazon belepróbálod, hogy a hosszakkal ne legyen gond, majd ezeket is beragasztod. Van egy szép nagy, aszimetrikus U alakod.
Veszel egy 5,5-ös, vagy 6-os fúrót és a tetejébe belefúrsz egy lyukat, amibe beragasztasz egy légpumpa csövet. Ezt van, hogy többször is át kell kenni, hogy 100%-ban légzáró legyen.
Beüzemelés: akvárium feltöltve üzemi vízszintig, ablauf első kamrája (amibe a kiemelő cső jön) feltöltve az elválasztó üveglap tetejéig. Pohár víz készenlétbe helyezve az esetleges utántöltéshez. A levegőpumpa cső végét elkezded szívni addig, amíg már nem jön buborék a csőből, közben ha az ablauf kamrájában nagyon lemenne a vízszint, utántöltöd. Ha a levegőt mind kiszívtad a csőből, a víz szépen elindul az alsópolcos szűrődbe. A csövet megtöröd, majd miután a végét belenyomtad a vízbe elengedheted és kész is vagy. Ha levegősödne, akkor azt szépen látni fogod a légtelenítő csőben, ekkor meg kell ismételni ezt a játékot. Ha jól ragasztottál, ez ritka dolog lesz.
 
A dolog végtelenül egyszerű: veszel 2 db ragasztós könyök idomot és némi csövet, no meg kell még hozzá Vinilfix (ragasztó).
Vágsz a csőből egy kb 4-5 cm-es darabot, sorjázás után bekened az egyik végét Vinilfix-el, majd beletolod az egyik könyökbe. Gyorsan megtekergeted kicsit, hogy mindenhova jusson ragasztó, aztán békén hagyod kicsit. A ragasztó elég gyorsan köt! Pár perccel később a másik végét is jól bekened, hasonló technikával rádugod a másik könyököt és kaptál egy U alakot. (ha merevítés van az akváriumod oldalán, annak a szélességét is számold hozzá, hogy szépen átérjen mindent az átemelő!)
Amíg hagyod száradni, beszabod az ablauf és az akvárium oldalára kerülő két csövet, szárazon belepróbálod, hogy a hosszakkal ne legyen gond, majd ezeket is beragasztod. Van egy szép nagy, aszimetrikus U alakod.
Veszel egy 5,5-ös, vagy 6-os fúrót és a tetejébe belefúrsz egy lyukat, amibe beragasztasz egy légpumpa csövet. Ezt van, hogy többször is át kell kenni, hogy 100%-ban légzáró legyen.
Beüzemelés: akvárium feltöltve üzemi vízszintig, ablauf első kamrája (amibe a kiemelő cső jön) feltöltve az elválasztó üveglap tetejéig. Pohár víz készenlétbe helyezve az esetleges utántöltéshez. A levegőpumpa cső végét elkezded szívni addig, amíg már nem jön buborék a csőből, közben ha az ablauf kamrájában nagyon lemenne a vízszint, utántöltöd. Ha a levegőt mind kiszívtad a csőből, a víz szépen elindul az alsópolcos szűrődbe. A csövet megtöröd, majd miután a végét belenyomtad a vízbe elengedheted és kész is vagy. Ha levegősödne, akkor azt szépen látni fogod a légtelenítő csőben, ekkor meg kell ismételni ezt a játékot. Ha jól ragasztottál, ez ritka dolog lesz.
Köszönöm.
Szegény Apámmal minden beszélgetésünk végén arra jutottunk, hogy mi már csak rajzban értjük meg egymást. ... és valóban. Pár vonal többet ér, mint egy oldalas litánia. Ilyen részletes leírás mellett is van pár homályos pont (nem a ragasztóval való bekenésre gondolok...) :).
A lényeg az utolsó két-három mondatban van: "Ha levegősödne" "meg kell ismételni". Hát, nekem ez elég sűrűn megtörtént, de nem a ragasztás hibájából (mert fordított U alakú csövet hajlítottam, nem volt ragasztás). Kísérleteim csúcspontja az volt, amikor naponta kétszer légtelenítettem, automatikusan, egy szivattyúval, ami kiszívta fentről a levegőt. De vagy sokáig üzemelt (1-2 másodperc) és a vékony csőbe is felszívta a vizet, vagy keveset és akkor csak annyi történt, hogy lassabban levegősödött le a rendszer (mondjuk egy hét alatt). Tovább spilázhattam volna, mondjuk figyelve a kiemelő csőben a víz/levegő szintjét, de végül is ment a téma a levesbe... :(
Örülök és gratulálok, hogy neked sikerült működő rendszer alkotni.
 
Ot nezted mar?
Köszönöm mindkettőnk nevében.
Úgy tűnik, majdnem jó úton jártam. Csak nem levegő szivattyút kellett volna beépíteni, hanem vízszivattyút. Egy pici perisztaltikus szivattyú is megfelelt volna... ... de ez a hajó már elment. :(
 
Köszönöm.
Szegény Apámmal minden beszélgetésünk végén arra jutottunk, hogy mi már csak rajzban értjük meg egymást. ... és valóban. Pár vonal többet ér, mint egy oldalas litánia. Ilyen részletes leírás mellett is van pár homályos pont (nem a ragasztóval való bekenésre gondolok...) :).
A lényeg az utolsó két-három mondatban van: "Ha levegősödne" "meg kell ismételni". Hát, nekem ez elég sűrűn megtörtént, de nem a ragasztás hibájából (mert fordított U alakú csövet hajlítottam, nem volt ragasztás). Kísérleteim csúcspontja az volt, amikor naponta kétszer légtelenítettem, automatikusan, egy szivattyúval, ami kiszívta fentről a levegőt. De vagy sokáig üzemelt (1-2 másodperc) és a vékony csőbe is felszívta a vizet, vagy keveset és akkor csak annyi történt, hogy lassabban levegősödött le a rendszer (mondjuk egy hét alatt). Tovább spilázhattam volna, mondjuk figyelve a kiemelő csőben a víz/levegő szintjét, de végül is ment a téma a levesbe... :(
Örülök és gratulálok, hogy neked sikerült működő rendszer alkotni.
Itt egy hevenyészett rajz egy korábbi agymenésemből:
Ugyanilyen átemelőket használok az oldalpolcosaimhoz is. Majd ha hazamentem estefele fotózok egyet. Faék egyszerű és eddig mindegyik bevált.
 
Én az ablaufot javasolnám. Nincs hibalehetőség, nincs olyan kérdés, hogy mi van áramszünet esetén, nem fog úszni a szoba egy bibis visszacsapószeleptől, sima fizika: közlekedő edények...
Nincs olyan gond, hogy ha a későbbiekben másképp szeretnéd használni az akváriumot gond lenne a furattal, plusz nem gyengíted az üveget. Azt azért tudni kell, hogy bármilyen profi is fúrja, feszültség marad az üvegben. (...és ezt üveges cimbi mondta nekem, nem az én agyszüleményem...)
Csatolok egy képet még 11 évvel ezelőttről, amikor a 940-esemet építettem éppen. Ott a legtávolabbi üvegen van felragasztva, a működése is látszik.😉
View attachment 72539

Egy ideje már nem aktiv ez a topik, de én új vagyok itt és csak most találtam ide...
Szeretném majd az akváriumom nagyobbra cserélni amihez alsópolcos szűrőt akarok használni. Nagyon jó a fórum, rengeteg tudás van már itt leirva, csak győzze az ember olvasni. :)

Sajnos nem tudok szó nélkül elsétálni a kijelentés felett, miszerint nincs hibalehetőség, nincs gond áramszünet esetén, mert szerintem ez így ebben a formában félrevezető.
Régen voltak már a fizika órák, meg a közlekedő edény, de ha nem tévedek áramszünet esetén leáll a pumpa és csak akkor nincs baj ha jól van méretezve a szűrő és elfér benne az a vizmennyiség ami az ablauf levegősödéséig lefolyik.
De nem esett szó arról sem, hogy milyen óvintézkedéseket kellene tenni arra az esetre, ha visszajön az áram és mi nem vagyunk az akvárium mellett. A furt akváriumnál nem kell az levegős ablauf miatt aggódni.
 
Sajnos nem tudok szó nélkül elsétálni a kijelentés felett, miszerint nincs hibalehetőség, nincs gond áramszünet esetén, mert szerintem ez így ebben a formában félrevezető.
Régen voltak már a fizika órák, meg a közlekedő edény, de ha nem tévedek áramszünet esetén leáll a pumpa és csak akkor nincs baj ha jól van méretezve a szűrő és elfér benne az a vizmennyiség ami az ablauf levegősödéséig lefolyik.
De nem esett szó arról sem, hogy milyen óvintézkedéseket kellene tenni arra az esetre, ha visszajön az áram és mi nem vagyunk az akvárium mellett. A furt akváriumnál nem kell az levegős ablauf miatt aggódni.
Ha megnézed a csatolt képet, akkor látod, hogy van egy elválasztó üveglap benne. Az egyik cellába jön a víz, átbukik rajta és a fúrt cellán keresztül lemegy a szűrőbe. Sima túlfolyós rendszer.
A rendszer méretezésén, majd beüzemelésén van a lényeg. Az alsópolcosban két rekesz van kialakítva: egyikben vannak a szivacs táblák (mattenfilter), ami elé opcionálisan esetleg egy ülepítő is kerülhet, ez esetben tudod tehermentesíteni a szivacsokat elég rendesen, mert a mulm darabosát megfogod, de ez az ülepítő nem kötelező. A másik a puffer tartály, amiben a felnyomó szivattyú is van.
A puffer tartály méretezése a lelke a dolognak: én úgy számoltam mindig, hogy az áramszünet esetén lefolyó víz mennyiségének minimum a négyszerese el kell férjen benne. A két rekeszt elválasztó üveglap biztosítja, hogy a szivacsokon állandó a vízszint, a szivacsokról átbukik rajta a szűrt víz a puffer tartályba.
Beüzemelés: az akváriumot feltöltöd a tervezett üzemi vízszintig, ami az ablaufban lévő elválasztó üveglap felső síkja + 1 cm. Ezután az ablauf fogadó celláját is feltöltöd, amíg már át nem kezd bukni a víz az elválasztó üveglapon. Légteleníted a kiemelő csövet, ekkor az a +1 cm-nyi víz szépen lefolyik a szűrőbe. Ezután feltöltöd a szűrőt is vízzel, majd elindítod a felnyomó szivattyút. Elindul a körforgás, amit még egyensúlyba kell hoznod.
Ha jól méretezted a kiemelő csövet, akkor nem lesz 1 cm-nél több a vízszint különbség az akvárium és az ablauf között. (nálam ennél az akváriumnál valahol 0,5-1,0 cm között volt, de közelebb a 0,5 cm-hez) Ha emelkedni kezd, tehát a szivattyúd többet tol fel, mint amit a kiemelőd szállítani tud, akkor a szivattyúd nyomóágába épített csappal el kell kezdeni fojtani a szivattyút, amíg be nem áll az egyensúlyi állapot. Ez max egyórányi játékot jelent.
Ha beállt a kiemelt és a felnyomott víz egyensúlya, akkor egy filccel meg kell jelölni a puffer tartály falán a vízszintet, ugyanis a párolgási veszteséged itt fog jelentkezni és vízpótlásnál csak eddig töltheted fel a puffer tartályodat, ha nem akarsz szobát elárasztani áramszünet esetén.
Méretek: ennél a 940 literes akváriumomnál 50 mm-es ragasztós PVC cső volt a kiemelő. 32-es a lefolyó, 20-as a felnyomó és AquaMedic OR 3500 l/h-ás szivattyú hajtotta. Emelőmagasság ~ 1 méter lehetett.

Ennél a rendszernél tehát a kiemelő csöved nem tud lelevegősödni, mivel egyik vége az akváriumban, másik pedig az ablauf fogadó cellájában van, mindkettő állandóan víz alatt. A kis légtelenítő csövedet, amit beleragasztasz az egyik 90°-os könyökbe, szintén vissza van dugva a víz alá, ott sem kaphat levegőt. Áramszünet esetén szépen lemegy az a kb 1 cm vízoszlopnak megfelelő mennyiségű víz és ennyi. Annak hagytál helyet a puffer tartályodban. Ha megjön az áram, a szivattyúd elkezd dolgozni, beáll újra az egyensúly és Te nyugodt vagy, a szoba száraz maradt. ;)
 
Az elválaszó üveglap elkerülte a figyelmem és így már valóban más a leányzó fekvése.
Köszönöm a részletes leírást is. Közben rájöttem másik topikok lapján hogy te nagyon sokat foglalkoztál ezzel a témával, biztos lesznek még kérdéseim hozzád :) Még nincs elég hozzászólásom privát üzenetet küldeni, valószínü itt fogom majd megtenni.
 
Az elválaszó üveglap elkerülte a figyelmem és így már valóban más a leányzó fekvése.
Köszönöm a részletes leírást is. Közben rájöttem másik topikok lapján hogy te nagyon sokat foglalkoztál ezzel a témával, biztos lesznek még kérdéseim hozzád :) Még nincs elég hozzászólásom privát üzenetet küldeni, valószínü itt fogom majd megtenni.
Rendicsek! Kérdezz bátran, amiben tudok, segítek;)
 
Rendicsek! Kérdezz bátran, amiben tudok, segítek;)
Átemelő cső levegősödésről olvastam itt, de gondolom ez nem egy gyakran előfordulő jelenség. Egyelőre nem is aggódom miatta, nem hiszem hogy ez az elem egy gyenge láncszem kellene, hogy legyen.

Kérdésem most inkább az lenne, hogy ez mennyire hangos?
A képeken még csak egy lefolyó ág van bekötve az oldalsó tartáyba. Ugyan tapasztalatom még nincs ezzel kapcsolatban, de főleg sósvizes fórumokat olvasva ez így zavaró, csobogó hangot kellene, hogy adjon. A zavaró hang kiiktatásával kapcsolatban is sokmindent olvasni. Te hogy oldottad meg, mi az ami nem látszik aképen? :)
 
Sziasztok! Egyedi méretű akváriumot szeretnék csinaltatni (a hely és bútor méret miatt). A mérete 50x25x30(35),lenne. Szerintetek hol lenne érdemes megcsináltatni és milyen vastag üvegből? A 4mm elég vagy inkább 5-6 kellene?
 
Back
Oldal tetejére