• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium karbantartás

Én ha vizet cserélek megszívok egy csövet és lefolyik az akvárium vize. Ha levegőt kap a cső, leáll a vízfolyás.
Matyi úgy csinál karbantartást, hogy a cső levegőt kap, azzal porszívózza a mulmot és a levágott darabokat is felszívja vele.
Itt pl. a 30 mp-nél. Első gondolat valami szimpla emeim vagy oase vízpumpa. De azok szerintem nem küzdenek meg a kosszal vagy a levágott levéllel. Mi az ami szívja a vizet, de közben nem baj ha keresztül megy rajta ez az? Van itthon merülőbúvárom akkor mint egy kisebb porszívó, abba mehet iszap is. Nem hiszem hogy ilyennel csinálja.

 
Jó rég "halott" topic, de én kiváncsi lennék a többségre, mert valahogy erre nem találtam "tömeges" beszélgetést, hogy ki mennyi időt tölt a heti, havi karbantartással és mit milyen időközönként csinál. Persze nyilván ahány akvárium, annyi féle feladat és az élővilágtól, etetéstől, szűréstől kezdve sok mindenen múlik a dolog, de engem érdekelne mégis ez az. Már csak azért is mert egyik másik beszélgetés során annyira szélsőségeket is hallok, ami bizonyos dolgokba elgondolkodtat.
Én a bruttó 240 literbe heti jelleggel cserélek kb. 70-80 liter vizet. Minden héten a vízcserét megelőzően aljzat tisztítok (apró kavicsos) és a növényeket is metszem. Front és oldal üvegeket takarítom. Kőből csak egy közepes méretű van, így azt hagyom "patinásan"...a garnélák, oto-k szinten tartják.
Több ember említette már, hogy talajt csak havonta...vagy akár csak fél évente tisztít és csak a vízcserék mennek hetente vagy 2 hetente. Nekem ez mindig furcsa, mert a heti talaj takarításnál is elég sok koszt leszedek, az mellett hogy nagy a szűrő, és a halak is csak annyi kaját kapnak, amit azonnal megesznek...sőt...és mindezek mellett még csak a határán sem vagyok a literszám/halmennyiség aránynak. Lehet én "patikázom" túl az akvát...a normál életben is elég rend szerető vagyok, de nekem nehéz lenne elképzelni, hogy hetekig, hónapokig ne nyúljak az aljzathoz. Mindazonáltal egy heti takarítás, vízcsere, növény metszés így mindig benne van a minimum 2-3 órába ami azért nem is kevés, még ha nem is unottan csinálom.
Ki, hogy, milyen rendszerességgel takarít?
 
Jó rég "halott" topic, de én kiváncsi lennék a többségre, mert valahogy erre nem találtam "tömeges" beszélgetést, hogy ki mennyi időt tölt a heti, havi karbantartással és mit milyen időközönként csinál. Persze nyilván ahány akvárium, annyi féle feladat és az élővilágtól, etetéstől, szűréstől kezdve sok mindenen múlik a dolog, de engem érdekelne mégis ez az. Már csak azért is mert egyik másik beszélgetés során annyira szélsőségeket is hallok, ami bizonyos dolgokba elgondolkodtat.
Én a bruttó 240 literbe heti jelleggel cserélek kb. 70-80 liter vizet. Minden héten a vízcserét megelőzően aljzat tisztítok (apró kavicsos) és a növényeket is metszem. Front és oldal üvegeket takarítom. Kőből csak egy közepes méretű van, így azt hagyom "patinásan"...a garnélák, oto-k szinten tartják.
Több ember említette már, hogy talajt csak havonta...vagy akár csak fél évente tisztít és csak a vízcserék mennek hetente vagy 2 hetente. Nekem ez mindig furcsa, mert a heti talaj takarításnál is elég sok koszt leszedek, az mellett hogy nagy a szűrő, és a halak is csak annyi kaját kapnak, amit azonnal megesznek...sőt...és mindezek mellett még csak a határán sem vagyok a literszám/halmennyiség aránynak. Lehet én "patikázom" túl az akvát...a normál életben is elég rend szerető vagyok, de nekem nehéz lenne elképzelni, hogy hetekig, hónapokig ne nyúljak az aljzathoz. Mindazonáltal egy heti takarítás, vízcsere, növény metszés így mindig benne van a minimum 2-3 órába ami azért nem is kevés, még ha nem is unottan csinálom.
Ki, hogy, milyen rendszerességgel takarít?
Szia!
Pontos Excel táblázatot vezetek minden vízcseréről, tápadagolásról, mért vízparaméterről 2019.11.10-től. Mért paraméterek (nem minden a kezdetektől): PO4; NO3; Fe; K; SiO2; pH; TDS; gH; kH
Vízcsere és karbantartás: 40% (120liter) 1-4 havonta
Mulmozás: átlag 6 havonta.
Időráfordítás a karbantartásra: 40-60 perc/alkalom. (vízcsere, növényvagdosás, mulmozás)
Vízparaméter mérés és tápozás: 2-6 hét (ha komoly gáz van, esetleg sűrűbben)
 
Szia!
Pontos Excel táblázatot vezetek minden vízcseréről, tápadagolásról, mért vízparaméterről 2019.11.10-től. Mért paraméterek (nem minden a kezdetektől): PO4; NO3; Fe; K; SiO2; pH; TDS; gH; kH
Vízcsere és karbantartás: 40% (120liter) 1-4 havonta
Mulmozás: átlag 6 havonta.
Időráfordítás a karbantartásra: 40-60 perc/alkalom. (vízcsere, növényvagdosás, mulmozás)
Vízparaméter mérés és tápozás: 2-6 hét (ha komoly gáz van, esetleg sűrűbben)
Egy darabig én is vezettem ilyen excelt, de aztán egyre ritkább lett a mérés és áttértem az "érzésre" tápozásra, illetve a megfigyeléseken alapuló és összefüggéseket kereső érzésre tápozásra és azóta sokkal jobb minden mint amikor a mérések befolyásoltak. Mérni most havonta vagy két havonta én is szoktam, de főleg No3, FE, Po4 szinten csak a "hogy állunk" kedvéért. GH/KH/PH is főleg ekkor. A TDS-t meg vicsere alkalmával mérem.
Ami viszont már nálad rögtön teljesen más az a vízcsere és a talaj takarítás. Csak 1-4 havonta cserélsz 40% vizet? Ez meglep az átlag minimum két heti de inkább jellemzően heti vízcserélőktől. Én is azon agyaltam az elmúlt időszakban, hogy áttérek a 2 heti vízcserékre és megnézem mit változtat de a havi vagy még nagyobb intervallum meglep.
 
Egy darabig én is vezettem ilyen excelt, de aztán egyre ritkább lett a mérés és áttértem az "érzésre" tápozásra, illetve a megfigyeléseken alapuló és összefüggéseket kereső érzésre tápozásra és azóta sokkal jobb minden mint amikor a mérések befolyásoltak. Mérni most havonta vagy két havonta én is szoktam, de főleg No3, FE, Po4 szinten csak a "hogy állunk" kedvéért. GH/KH/PH is főleg ekkor. A TDS-t meg vicsere alkalmával mérem.
Ami viszont már nálad rögtön teljesen más az a vízcsere és a talaj takarítás. Csak 1-4 havonta cserélsz 40% vizet? Ez meglep az átlag minimum két heti de inkább jellemzően heti vízcserélőktől. Én is azon agyaltam az elmúlt időszakban, hogy áttérek a 2 heti vízcserékre és megnézem mit változtat de a havi vagy még nagyobb intervallum meglep.
Sajnos nincs meg a képességem, hogy szemre megtudjam ítélni a dolgokat. Még a vonatkozó képeket tanulmányozva sem tudom behatárolni, hogy vajon melyik növénynek miből van hiánya vagy éppen többlete?
Azt nem állítom, hogy kiállításra lehetne vinni az akváriumom. Nem véletlen, hogy nincs naplóm. ;) Régebben 2-4 hetente cseréltem vizet, de bizonyos okok miatt, most csak ennyi időnként tudok hozzáférni. Azt sem állítom, hogy ez így jó. Kérdeztél, leírtam. :) A növények nőnek (ezért is kell ritkítani őket :D ) az állatok, pedig egy szóval sem említették, hogy valami problémájuk lenne... Ha jobban belegondolunk a Balatonban sem cserélik sűrűbben a vizet. 😄
 
Otthon két akvárium van. Egy tengeri 60l és egy növényes 54l. Én két-három hetente csinálok ~54 liter ro vizet. 18l tengerit, 18l növényest és 18 l sima ro vizet. Minden héten 9-9 litert cserélek. A 18 liter sima ro-t vagy utántöltésre és egyebekre (terrárium) használom, vagy kimaradt vízkészítő héten használom fel.
A víz készítésére alkalmanként ~2 órát szánok. Ilyenkor általában fórumozni szoktam. Vízcserék mind a két akváriumban kb. 30-30 perc alatt megvannak. 2 havonta szoktam nagyobb pucevát csinálni (csőtisztítás stb), ez kb 1 óra akváriumonként. Szűrő (lehabzó stb) tisztítás kb 6 havonta ilyenkor kb 1,5 óra akváriumonként.
Halak etetése, esetleg kis matatás, tápozás napi átlag 5 perc mind a kettőre.
Ha ezeket az időket összeadod, akkor heti szinten kb. (lefelé kerekítve) 2,5 órát töltök az akváriumokkal, ha jól számoltam. Viszont nem vagyok matematikus ezért lehet rosszul számoltam. Ha a vízkészítést nem veszem figyelembe, akkor 1,5 óra.

Irodai akváriumokra (2 növényes, 1 tengeri) kb heti 40 percet fordítok mindennel együtt. Ott ro víz készítés közben dolgozom. Az irodaiban a növènyeseket csak utántöltöm. Kb 6-8 havonta cserélek rajtuk vizet.
 
Jó rég "halott" topic, de én kiváncsi lennék a többségre, mert valahogy erre nem találtam "tömeges" beszélgetést, hogy ki mennyi időt tölt a heti, havi karbantartással és mit milyen időközönként csinál. Persze nyilván ahány akvárium, annyi féle feladat és az élővilágtól, etetéstől, szűréstől kezdve sok mindenen múlik a dolog, de engem érdekelne mégis ez az. Már csak azért is mert egyik másik beszélgetés során annyira szélsőségeket is hallok, ami bizonyos dolgokba elgondolkodtat.
Én a bruttó 240 literbe heti jelleggel cserélek kb. 70-80 liter vizet. Minden héten a vízcserét megelőzően aljzat tisztítok (apró kavicsos) és a növényeket is metszem. Front és oldal üvegeket takarítom. Kőből csak egy közepes méretű van, így azt hagyom "patinásan"...a garnélák, oto-k szinten tartják.
Több ember említette már, hogy talajt csak havonta...vagy akár csak fél évente tisztít és csak a vízcserék mennek hetente vagy 2 hetente. Nekem ez mindig furcsa, mert a heti talaj takarításnál is elég sok koszt leszedek, az mellett hogy nagy a szűrő, és a halak is csak annyi kaját kapnak, amit azonnal megesznek...sőt...és mindezek mellett még csak a határán sem vagyok a literszám/halmennyiség aránynak. Lehet én "patikázom" túl az akvát...a normál életben is elég rend szerető vagyok, de nekem nehéz lenne elképzelni, hogy hetekig, hónapokig ne nyúljak az aljzathoz. Mindazonáltal egy heti takarítás, vízcsere, növény metszés így mindig benne van a minimum 2-3 órába ami azért nem is kevés, még ha nem is unottan csinálom.
Ki, hogy, milyen rendszerességgel takarít?
Hali. 200 literesben 60 litert cserélek, ritkán jön össze a heti. Leggyakrabban 2-3hetente,de volt már, hogy egy hónapig sem piszkáltam cserével. A vízcsere kb 30 perc, olyankor mást nem szoktam. Kaszálni 2-4hetente, kb. 2 óra. Mulmozni nem szokásom, arra a szűrő, meg a garnélák vannak. Kizárólag azért kerül elő egy mulmozó, hogy a nyamvadék Riccia fluitans telepeket kitakarítsam a rendes gazok közül. Leginkább a gyep a fertőzött. 2-4havonta kitakarítom az előszűrő modult, az kb 20 perc. Szűrőpuceva maximum évente, az 1 óra is lehet.

Szűrő nélküli el naturál üveghez leginkább kaszálással nyúlok, 2-3 havonta. Üvegfedő van, párolgás alig.

Tápozás, etetés napi öt perc. Bámulás, produktum nélküli tervezgetés, heti 2-3 óra.
 
Jó ez a topic :)
A 6 db akváriumomat hetente szoktam karbantartani, két napra elosztva. Az egyik napon csinálom a 4 kicsit (2x30, 2x60 l), majd 1-2 nap múlva a másik kettőt (60, 180 l). Az alap heti munka nálam ezekből áll:
- 20-40% vízcsere (akváriumtól függően) mulmozással
- növények megigazítása
- frontüveg tisztítása
- tápozás
Ez így összesen kb. heti 2-3 órát vesz igénybe. Vannak ezen kívül még feladatok, amiket ritkábban csinálok. Általában havonta szoktam az előszűrőket vagy a belső szivacsokat kinyomkodni, illetve a fedőüvegeket ecettel letisztítani (mindegyik akvárium fedett). Évi 2-3 alkalommal szoktam a csövezést kitisztítani, illetve nagyobb takarítást csinálni. A szűrőket ennél is ritkábban szedem szét. Néha szükség van alapos metszésre vagy a növények átültetésére is. Dekoráció nincs, azzal nem kell foglalkozni :)
Ritkán előfordul, hogy kimarad egy karbantartás, ez még nem baj. Azt viszont észrevettem, hogy ha több mint 2 hétig nem nyúlok valamelyik akváriumhoz, abból már lehet gond (fokozott algásodás, beteg halak). Nálam bevált a heti vízcsere, régóta így csinálom.
 
:D Na már most néhány hozzászólás mellett látszik, hogy működnek az akvák teljesen más karbantartási fajták mellett is de jó olvasni, hogy ki, hogy, mennyit, mit csinál, mert ebből is lehet tapasztalatot, ötletet gyüjteni.
Jó ez a topic :)
A 6 db akváriumomat hetente szoktam karbantartani, két napra elosztva. Az egyik napon csinálom a 4 kicsit (2x30, 2x60 l), majd 1-2 nap múlva a másik kettőt (60, 180 l). Az alap heti munka nálam ezekből áll:
- 20-40% vízcsere (akváriumtól függően) mulmozással
- növények megigazítása
- frontüveg tisztítása
- tápozás
Ez így összesen kb. heti 2-3 órát vesz igénybe. Vannak ezen kívül még feladatok, amiket ritkábban csinálok. Általában havonta szoktam az előszűrőket vagy a belső szivacsokat kinyomkodni, illetve a fedőüvegeket ecettel letisztítani (mindegyik akvárium fedett). Évi 2-3 alkalommal szoktam a csövezést kitisztítani, illetve nagyobb takarítást csinálni. A szűrőket ennél is ritkábban szedem szét. Néha szükség van alapos metszésre vagy a növények átültetésére is. Dekoráció nincs, azzal nem kell foglalkozni :)
Ritkán előfordul, hogy kimarad egy karbantartás, ez még nem baj. Azt viszont észrevettem, hogy ha több mint 2 hétig nem nyúlok valamelyik akváriumhoz, abból már lehet gond (fokozott algásodás, beteg halak). Nálam bevált a heti vízcsere, régóta így csinálom.
Nekem is nagyjából ez a rend...a 240 literes mellett a viszonylag friss 55 literes is párhuzamosan heti takarításban megy. Utóbbival egyébként indítás óta sokkal kevesebb a tenni való...igaz a nagy üveg volt a "tanulópénz". A nagy akvába most én is még beraktam egy szivacsos előszűrőt, hogy ne a nagyot keljen túl gyakran piszkálni, na, na meg innen könnyebb a skimmeren (hibába a szunyogháló rostély, ezek mindig megtalálják a réseket :D) távozó sokasodó garnéla gyerekeket kiszedni.
Hali. 200 literesben 60 litert cserélek, ritkán jön össze a heti. Leggyakrabban 2-3hetente,de volt már, hogy egy hónapig sem piszkáltam cserével. A vízcsere kb 30 perc, olyankor mást nem szoktam. Kaszálni 2-4hetente, kb. 2 óra. Mulmozni nem szokásom, arra a szűrő, meg a garnélák vannak. Kizárólag azért kerül elő egy mulmozó, hogy a nyamvadék Riccia fluitans telepeket kitakarítsam a rendes gazok közül. Leginkább a gyep a fertőzött. 2-4havonta kitakarítom az előszűrő modult, az kb 20 perc. Szűrőpuceva maximum évente, az 1 óra is lehet.

Szűrő nélküli el naturál üveghez leginkább kaszálással nyúlok, 2-3 havonta. Üvegfedő van, párolgás alig.

Tápozás, etetés napi öt perc. Bámulás, produktum nélküli tervezgetés, heti 2-3 óra.
Érdekes, amit írsz, hogy a szűrő megoldja a mulmot meg a garnélák...utóbbiak nálam mondjuk a hulló, tönkremenő leveleket elnyamnyogják de mulm azért akad szépen. A szűrő nekem ezt nem szedi össze. Lehet a keringés nem jó, bár pont néhány héttel ezelöttig kicsit még nagy volt a flow...játszottam is az aganccsal rendesen de kezdett nyerésre állni hiába a carbo meg a kaparás. Kicseréltem a Lily-t akrillról üvegre és bekerült az előszűrő is ami megfogta a szűrőt is így pont olyan lett az áramlás, hogy elkezdett az agancs eltünni. Nekem talaj takaró nincs viszont a karácsonyi moha már marha nagyra nőt és az is szedi a piszkot rendesen....takarítani, metszeni viszont nagyon körülményes mert hemzseg benne az apró garnéla, így ez olyan sakk matt helyzet. Na meg utálom metszeni is mert minden mással szemben ez ugye lesüllyed, aztán ott kell összeszedni mindenhonnan mert különben csak terjeszkedik tovább.

Remélem még lesz aki leírja mit, hogy csinál. Sok kezdőnek de "haladónak" is lehet benne hasznos infó.
 
Ki, hogy, milyen rendszerességgel takarít?
Huj, azt hiszem, jelenleg én vagyok a leghanyagabb.
Szándékosan úgy terveztem az akváriumot, hogy ne legyen vele macera. 56l-es, szürö és fütö nélküli. Csak garnélák és csigák lakják (de üzemelt régebben fütövel + bettával). Két hetente cserélek kb 1/3 vizet, ekkor mulmozok is.
Tápozni érzésre szoktam, amikor az úszóvények lassabban fejlödnek, de legkésöbb amikor ezek hiánytüneteket mutatnak. "Enyhén" szikes csapvizzel zajlanak a vizcserék.
Elültetva csak lassabban növö növények vannak (pogostemon, bucé, és egy csokor bacopa), ezeket 6-8 hetente szoktam ritkitani, cserébe az úszónövényéket, és az itt Ott fennakadó mohákat vizcserekor sokszor megfelezem-megtizedelem.
Az üveget a csigák tisztitják, vizkölerakódás -ha van-, azt 2-3 havonta letörlöm kh- -ba mártott vattapamaccsal. Nem a legszebb akváriumom, de havi kevesebb, mint 2 óra törödést igényel. A mostani helyzetemnek (munka mellett föiskola) ez felel meg a legjobban.
 
Huj, azt hiszem, jelenleg én vagyok a leghanyagabb.
Szándékosan úgy terveztem az akváriumot, hogy ne legyen vele macera. 56l-es, szürö és fütö nélküli. Csak garnélák és csigák lakják (de üzemelt régebben fütövel + bettával). Két hetente cserélek kb 1/3 vizet, ekkor mulmozok is.
Tápozni érzésre szoktam, amikor az úszóvények lassabban fejlödnek, de legkésöbb amikor ezek hiánytüneteket mutatnak. "Enyhén" szikes csapvizzel zajlanak a vizcserék.
Elültetva csak lassabban növö növények vannak (pogostemon, bucé, és egy csokor bacopa), ezeket 6-8 hetente szoktam ritkitani, cserébe az úszónövényéket, és az itt Ott fennakadó mohákat vizcserekor sokszor megfelezem-megtizedelem.
Az üveget a csigák tisztitják, vizkölerakódás -ha van-, azt 2-3 havonta letörlöm kh- -ba mártott vattapamaccsal. Nem a legszebb akváriumom, de havi kevesebb, mint 2 óra törödést igényel. A mostani helyzetemnek (munka mellett föiskola) ez felel meg a legjobban.
Ne hogy azt hidd!
Tudok nálad hanyagabbat... 🤣
Én május óta nem nyúltam hozzá a szűrőhöz, a víz csere pedig azzal együtt van.
Olyankor is csak visszapótlom, ami kijön a szűrőből, plusz kb. 10-20 litert leszívok a 96-ból, és ennyi.
Egyébként csak a párolgást pótlom.
Mindkét esetben kezelt csapvízzel.
Mulmozni nem szoktam.
Mondjuk nincsenek is extra igényű növényeim. 😎
 
Beállok a lustábbak táborába… 🤭
Nálam egy 55 literes Scaper’s tank 3 hetente kap vízcserét szűrt csapvízzel. Hetente a párolgást pótlom.
Az akváriumot tudatosan olyan növényekkel raktam össze, ami lassan fejlődik.(microsorum, anubias, buce, ammania bonsai, montecarlo). Jó a Montecarlo az zsákbamacska volt, de visszafogott tápozással azt is elég 1-2 havonta nyírni.
Persze az indításnál így is odafigyeletem és ment 3 hónapig a heti vízcsere.
A tapasztalatom az, hogy 55 literben 10 amano 10 süncsiga, meg pár versenycsigusz komoly rendet tud tartani. 😉
A gyerek egy 30 literes garnélaneveldét tart. Ott is kb ez az ütem van.
 
Király...ne hagyjátok abba....írjátok le sokan még a heti-havi-évi rutinokat. Asszem én is áttérek a két heti vízcserékre kezdetben...aztán majd meglátom mi, hogy változik és a heti állandó talaj porszívóról is leszokom kicsit, mert nagyon sok időt vesz el a két akvárium ultra patika karban tartása. :p
 
Király...ne hagyjátok abba....írjátok le sokan még a heti-havi-évi rutinokat. Asszem én is áttérek a két heti vízcserékre kezdetben...aztán majd meglátom mi, hogy változik és a heti állandó talaj porszívóról is leszokom kicsit, mert nagyon sok időt vesz el a két akvárium ultra patika karban tartása. :p
Ha ultra-patika, bemutatótermi minőségben akarod tartani, akkor nem tudod elkerülni a heti (napi) karbantartást, ahogy "A Boltban" is csinálják. A ritkább karbantartás, csak kisebb igények- , illetve teljesen más filozófia szerinti akvarizálás esetén működik!
 
Back
Oldal tetejére