• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium karbantartás

viktorlantos

Alapító
Admin
Egy külföldi fórumon láttam a minap, hogy az egyik akvakertész gyerek (aki egyébként csodákat művel időnként) leírta milyen cuccokat használ karbantartásra.
Fotókkal stb. Nézegettem és még egy ilyen egyszerű dologban is érdekeseket mutatott.

Az üveget speckó kesztyűvel takarítja. Mint a cérnakesztyű csak ez valami orvosi darab lehet. Így nem karcolja az üveget és az újjaival a legtöbb helyre odaér.
Ugyanezt használja fogkefe mellett a kövek algátlanítására is.
Használják a lejárt mágneses kártyákat pl aljzat és üveg közötti részek tisztítására. A kártya könnyen befér az aljzat és az üveg közé.
Egész kisméretű csövekkel szívja le a vizet a cső végén pedig Marina kézi pumpát használt, hogy ne kelljen szivogatni.

Nálam hasonló a szitu, bár sokkal hétköznapibb dolgokat használok:

Mágnesek. Egy nagy és egy kicsi erős szennyeződés ezzel jól leszedhető.
Pengés algakaparó. Azokon a helyeken ahol mágnessel nem férek el, vagy mágnes nem hozza a várt eredményt.
Fogkefe. Kövek takarítása és fonalalga eltüntetésére is jó.
Aljzat egyengető. Az aki üvegét elöl ezzel szoktam megigazítani, hogy szép legyen. A kártyás megoldást még nem próbáltam.
Áztató folyadék az üveg cuccoknak
2 komplett csőtisztitó szett az üveg csővezésekre. Egy merevebb szárú és egy flexibilisebb. Ugyanezt használom a szűrő csövekhez.
Eheim szűrőkhöz adott tisztítőkefe. Üvegekhez és a szűrő pumpa házának takarítására is használom.
Leszívó csövek. 3 méretben. Ahol gyors csere kell ott jo a vastag, ahol lassabb cserét és közben porszívózást akarok ott a kis csöveket használom.
Kétféle olló. A kis hajlítottal a legtöbb helyre elférek és könnyű forgatni. Nagy olló olyan helyekre ahol nem férek el vagy túl messsze van a vágandó dolog.
Csipeszek. Kis precíz "tű" végű csipesz. Ültetésekhez precíz műveletekhez. Nagy csipesz ahol erősebb tompa fogás kell vagy tul messze kell turkálni.
Áztató tartály. Difik, drop checker kisméretű üvegekhez. Jó mert akár napokig benne tudom tartani az üveget az áztatóban.
Damil, cérna, kötözők. Ha menet közben egy egy növényt meg kell igazítani.
Pipetta, drop checker feltöltéshez és leszíváshoz, bubiszámláló feltöltéshez és difik takarítása után az áztató leszíváshoz.
Mosogató szivacs. Mindenre :) Üveg takarítás, eszközök takarítása, vízkő eltávolítás
Ablaktisztító folyadék. Az aki üvegét kívülről hetente érdemes áttörölni vele.
Egy marhanagy vödör. Vízcserék, telepítések.
Slag. Az utóbbi időben a nagy akit közvetlen csapról töltöm álló szűrővel és a vízkezelőt is az akiba adom közvetlen.
Papír törlő. A legjobb barátunk az aki mellett. Mert jó nedvszívó. Üveg takarításra stb.

Huh szép kis lista lett. Ha kihagytam valamit majd szólok.

Kiváncsi lennék nálatok mi szerepel még amit én esetleg nem használok.
 
Sziasztok,
problémám: tegnap az akvárium takarításakor a talajban ráakadtam egy gilisztának látszó élőlényre... cca. három centiméter, gyűrűs szerkezet, tökéletes giliszta szín, horgászok álma - biztosan nem tubifex -, szerintem egy növénnyel jöhetett, viszont nem tudom milyen formában, hiszen gondosan "átöblögettem" őket. Elképesztő. A talajjal kizárt, hogy érkezett, hiszen az Ada... Nem értem... Mit is tegyek... :oops:
 
dr.drake.ramoray said:
Sziasztok,
problémám: tegnap az akvárium takarításakor a talajban ráakadtam egy gilisztának látszó élőlényre... cca. három centiméter, gyűrűs szerkezet, tökéletes giliszta szín, horgászok álma - biztosan nem tubifex -, szerintem egy növénnyel jöhetett, viszont nem tudom milyen formában, hiszen gondosan "átöblögettem" őket. Elképesztő. A talajjal kizárt, hogy érkezett, hiszen az Ada... Nem értem... Mit is tegyek... :oops:

Hát a talajoddal tuti nem jött. Ezek duplán égetett agyagok. Max kukacpor lehetne :lol:

Sajnos a növényekkel mindenféle földi jót be lehet hurcolni. Sok esetben attól függ hogy tárolják őket stb. De pl a Tropica növényekkel kevesebb bajom volt eddig. Minden növényre igaz, hogy nagyon át kell takarítani. Bár mondtad, hogy ez megtörtént még mindig be lehet vinni az akiba.

Írtásra nincs ötlet. Lehet figyelned kell és kikapni ha meglátod.
 
dr.drake.ramoray said:
Sziasztok,
problémám: tegnap az akvárium takarításakor a talajban ráakadtam egy gilisztának látszó élőlényre... cca. három centiméter, gyűrűs szerkezet, tökéletes giliszta szín, horgászok álma - biztosan nem tubifex -, szerintem egy növénnyel jöhetett, viszont nem tudom milyen formában, hiszen gondosan "átöblögettem" őket. Elképesztő. A talajjal kizárt, hogy érkezett, hiszen az Ada... Nem értem... Mit is tegyek... :oops:

Talán egy giliszta életmódú jószeg nem is hátrány egy akváriumban.
Iszaposodás megelőzésére, talaj átforgatásra?

Ha árúsítani kezdenéd őket az én ötletem alapján akkor részesedést kérek. :lol:
 
Láttam a Stop Shop-ba (Müller) 600 Ft-ért radiátor tisztítóként árult eszközt, mely olyan, mint egy hagyományos üvegflakon tisztító (hengeres kefe), csak kp. egy méter hosszú. Tökéletes lehet max 2m-es csővezetékek tisztítására. Veszek egyet és felrakom a fényképét.
 
viktorlantos said:
dr.drake.ramoray said:
Sziasztok,
problémám: tegnap az akvárium takarításakor a talajban ráakadtam egy gilisztának látszó élőlényre... cca. három centiméter, gyűrűs szerkezet, tökéletes giliszta szín, horgászok álma - biztosan nem tubifex -, szerintem egy növénnyel jöhetett, viszont nem tudom milyen formában, hiszen gondosan "átöblögettem" őket. Elképesztő. A talajjal kizárt, hogy érkezett, hiszen az Ada... Nem értem... Mit is tegyek... :oops:

Hát a talajoddal tuti nem jött. Ezek duplán égetett agyagok. Max kukacpor lehetne :lol:

Sajnos a növényekkel mindenféle földi jót be lehet hurcolni. Sok esetben attól függ hogy tárolják őket stb. De pl a Tropica növényekkel kevesebb bajom volt eddig. Minden növényre igaz, hogy nagyon át kell takarítani. Bár mondtad, hogy ez megtörtént még mindig be lehet vinni az akiba.

Írtásra nincs ötlet. Lehet figyelned kell és kikapni ha meglátod.

Esetleg törpeharcsa (Corydoras)...?
Valójában csak Tropica és Pruitt növények vannak a vízben.
Szóval nincs ötlet... :cry: A-mano-ba!
 
Halakra úgy láttam nem veszélyes, de mégis nekem ne legyen ott egy pióca az akiban. :evil:
Teljes takarítás, egy ideig nem is volt aztán újra lett, és egyre tönnb megint. A talaj forralása után kb. 30-40db pióca került elő csak a talajból :evil: . talán a sera snail ex hatásos lehet, de nem igen használnék ilyen szereket.
 
inadsz said:
Halakra úgy láttam nem veszélyes, de mégis nekem ne legyen ott egy pióca az akiban. :evil:
Teljes takarítás, egy ideig nem is volt aztán újra lett, és egyre tönnb megint. A talaj forralása után kb. 30-40db pióca került elő csak a talajból :evil: . talán a sera snail ex hatásos lehet, de nem igen használnék ilyen szereket.

Hát, nem lenne sok kedvem egy három hetes, 300 literes akváriumot szétszedni...
 
Ehhez a lényhez nekem is volt szerencsém, a Tubifexnél nagyobb a gilisztánál kisebb. Iszap giliszta ezt az infót kaptam, valószínűleg a növényekkel érkezett. Elcsíptem és az afrikai sügereim jóízűen elfogyasztották.

Nem hinném, hogy túl nagy gondot okozna...

Nálam sósavval volt kezelve a talaj abban biztos nem bújt meg, ezért gondoltam a növényekre. A növények is alapos vizsgálat után kerültek be. Illetve egy kis ideig bent voltak az eredeti kőzetgyapotos, műanyag cserepes formájukban. Csak ekkor költözhetett be a nem kívánatos lakó.
 
Emperor_ said:
Ehhez a lényhez nekem is volt szerencsém, a Tubifexnél nagyobb a gilisztánál kisebb. Iszap giliszta ezt az infót kaptam, valószínűleg a növényekkel érkezett. Elcsíptem és az afrikai sügereim jóízűen elfogyasztották.

Nem hinném, hogy túl nagy gondot okozna...

Nálam sósavval volt kezelve a talaj abban biztos nem bújt meg, ezért gondoltam a növényekre. A növények is alapos vizsgálat után kerültek be. Illetve egy kis ideig bent voltak az eredeti kőzetgyapotos, műanyag cserepes formájukban. Csak ekkor költözhetett be a nem kívánatos lakó.

Remélem, neked lesz igazad... ;)
 
dr.drake.ramoray said:
Sziasztok,
problémám: tegnap az akvárium takarításakor a talajban ráakadtam egy gilisztának látszó élőlényre...

Szia!
Van egy hasonló topic itt a fórumon is:
https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=20&t=523

Lehet nem is kell szétszedned az akit (csak a halakat / garikat kiszedni belőle) , mert állítólag a szóda is jó a piócák száműzéséhez/kidöglesztéséhez (ha az), de ha egy is benne marad, akkor sajna szaporodni fog, mert hímnősek...a co2 meg jó a növényeknek is (bár csak fénnyel együtt hasznosul), bár, nem tudom mennyire "kényes /igényes" növényeid vannak. Vannak olyanok, akik nem szeretik a a túl sok co2-t mert a víz paramétereit megváltoztatják. (ha jól tudom)
 
A listához visszatérve:

- ecet: az akváriumi üveg külső részének megtisztításához ( bár egy kicsit büdös,) remekül eltávolítja a vízkőfoltokat, rászáradt vízcseppeket, a nagyobb kövekről is leszedi a vízkövet/algákat ha beáztatod
- csőtisztító: nálam egy 1,5m-es acéldrót a végén egy kis szövetdarab van ráaplikálva (mint a fültisztító): a leszívőcsövet szoktam vele megpucolni, mert ha víz marad benne, bealgásodik.
- régi törölközők, kinőtt pamut pizsamanacik/ felsők : nagyon jól fel tudják szívni a vizet, nedvességet. :D
- régi leselejtezett zuhanyfüggöny: ezt szoktam leteríteni és rá a törölközőt a nagyobb vízcseréknél : megvédi a szőnyeget/padlót :D
- nagyobb diszperzites/falfestékes dobozok tetővel: vízcserekor szoktam hideg vizet beleengedni, hogy szoba-hőmérsékletűre melegedjen és hogy a klór eltávozzon. A leeresztett vizet, pedig kis vízszivattyúval a wc-tartályba szoktuk felküldeni, így az aki leeresztett vizét még egyszer felhasználjuk. :D ha azonos méretűek a vödrök, egybetéve kevesebb helyet is foglalnak (most veszem észre: tiszta recycling) :D :D

viktorlantos said:
Használják a lejárt mágneses kártyákat pl aljzat és üveg közötti részek tisztítására. A kártya könnyen befér az aljzat és az üveg közé.
Erre nem is gondoltam!Ötletes!! :D

viktorlantos said:
Egész kisméretű csövekkel szívja le a vizet a cső végén pedig Marina kézi pumpát használt, hogy ne kelljen szivogatni.

tipp:
1. ha a működő szűrő kifolyó ágához teszed a leeresztő cső végét, akkor automatikusan elindítja a vízfolyamot, így nem kell megszívni a csövet
2. ha a leeresztő cső végét jobban beleereszted az akváriumba, majd befogod az egyik végét és vissza húzod, majd elengeded a végét, akkor is elindul
3. Ha a cső egyik végét hozzáillesztve a csaphoz, megnyitod azt és ha vársz addig ameddig a víz már kifolyik a másik végén, akkor ha a másik végét megfogod és ugyan olyan szinten tartod (vagy befogod a két lyukat), majd az egyik végét beleteszed az akiba, miközben a másik végét folyamatosan befogod, majd azt pedig a vödörbe, akkor sem kell szivogatni :D
 
A köveken lévő barna/pont/ecset algát hogyan tudnám hatékonyan eltávolítani, ha nem reagál nagyon a csipeszelésre és a fogkefézésre, kivenni meg nem tudom őket...?
 
dekalabda00 said:
A köveken lévő barna/pont/ecset algát hogyan tudnám hatékonyan eltávolítani, ha nem reagál nagyon a csipeszelésre és a fogkefézésre, kivenni meg nem tudom őket...?

Barna alga: nekem elektromos fogkefével lejött, kicsi körkörös mozdulatok ha nem jön, akkor sikálósan, vagy törpe szívóharcsa.
Pontalga: ??? foszfátot a pofájába és eltűnik remélhetőleg.
Ecset: én a tetra algakaparó pengéjét használtam, vagy sziámi algaevő.
 
Én mobilra alakítottam ki az elrendezést=ki tudom cuppantani a köveket. Kiszedem őket és kapnak egy cloroxos fürdőt :) pár perc aztán átsikálás, jó alaposan utána le kell mosni őket, viszont az eredmény utánozhatatlan :cool:
 
Back
Oldal tetejére