• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium indítása algamentesen!?

SlyChocolate

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Kerestem de nem találtam topicot, így bátorkodtam nyitni egyet!
Amennyiben ezt a nem megfelelő helyen teszem kérem helyezzétek át!
Azért ide mert a "Tereprendezés" is az akvárium életének első és talán legfontosabb időszaka!
Úgy mint azok a dolgok amik ahhoz kellenek, hogy ne legyen indítást követően algavirágzás!
És talán itt több odafigyelést kell az első pár napban mint pl. egy sügéres akinál!?
Gondoltam egyet mivel itt vannak az ünnepek és a rengeteg szabadidőm.
Kitakarítom az akit és megpróbálok kicsit jobb talajjal egy-két szebb növénnyel valami mást kihozni az 54 literből!
Jelen pillanatban alul Tropica felette a JBL manado és egy vasfa...
Két napja üresen "áznak" és egy 50%-os vízcsere is megvolt!
A halak, garnélák, régi és új növények másik aksiban pihennek egyenlőre.
Szívesen veszek minden jó tanácsot/parktikát ami ahhoz kell, hogy messze elkerüljön az alga!
 
SlyChocolate said:
Sziasztok!
Kerestem de nem találtam topicot, így bátorkodtam nyitni egyet!
Amennyiben ezt a nem megfelelő helyen teszem kérem helyezzétek át!
Azért ide mert a "Tereprendezés" is az akvárium életének első és talán legfontosabb időszaka!
Úgy mint azok a dolgok amik ahhoz kellenek, hogy ne legyen indítást követően algavirágzás!
És talán itt több odafigyelést kell az első pár napban mint pl. egy sügéres akinál!?
Gondoltam egyet mivel itt vannak az ünnepek és a rengeteg szabadidőm.
Kitakarítom az akit és megpróbálok kicsit jobb talajjal egy-két szebb növénnyel valami mást kihozni az 54 literből!
Jelen pillanatban alul Tropica felette a JBL manado és egy vasfa...
Két napja üresen "áznak" és egy 50%-os vízcsere is megvolt!
A halak, garnélák, régi és új növények másik aksiban pihennek egyenlőre.
Szívesen veszek minden jó tanácsot/parktikát ami ahhoz kell, hogy messze elkerüljön az alga!

Nigro írt erről a blogján.
Algamentes növényes akvárium indítása I. (Bacik)
Algamentes növényes akvárium indítása II. (Vízcsere)
Algamentes növényes akvárium indítása III. (CO2)
 
Talán egy praktikus tanáccsal egészíteném ki. A Tropica táptalajt rendesen be kell fedni. Ahol táptalaj réteget tervezel legyen fölötte legalább 4-5 cm vastag talaj. Az angoloknál írták páran, hogy nem megfelelő rétegezés után a Tropica talaj miatt állandó köd volt az akiban.

Mivell a JBL nem Amazonia nem kell attól tartanod, hogy a szokásosnál is több ammónia lesz az akiban. Így csak a szokásos bejáratási módszert kell kivárni.
Ha bejáratott a szűrő akkor eleve max pár napig kell járatni, de akkor sem kell elkenődni, ha teljesen új a szűrő.

Sokan indítanak baktériumok nélkül én mostanában mindig baktériummal indítom az akit. Tetra Safestart, JBL Denitrol, ADA Bacter Ball, ADA Green Bacter bármelyiket használhatod.
 
Szia!
szerintem egy hétig mindenképp járasd üresen, vagyis fény bekapcsolása nélkül az akváriumot, valamint baktériumkultúra használata is előnyös lehet. Én személy szerint a sera-s baktériumkultúrát valamint ADA bacterball-t használtam. A bacterball nagyon jó választás. nyugodt szívvel ajánlom. :thumbup:
A megfelelő mennyiségű növényzet is lényeges.
Ezekre érdemes odafigyelni!
 
viktorlantos said:
Talán egy praktikus tanáccsal egészíteném ki. A Tropica táptalajt rendesen be kell fedni. Ahol táptalaj réteget tervezel legyen fölötte legalább 4-5 cm vastag talaj. Az angoloknál írták páran, hogy nem megfelelő rétegezés után a Tropica talaj miatt állandó köd volt az akiban.

Mivell a JBL nem Amazonia nem kell attól tartanod, hogy a szokásosnál is több ammónia lesz az akiban. Így csak a szokásos bejáratási módszert kell kivárni.
Ha bejáratott a szűrő akkor eleve max pár napig kell járatni, de akkor sem kell elkenődni, ha teljesen új a szűrő.

Sokan indítanak baktériumok nélkül én mostanában mindig baktériummal indítom az akit. Tetra Safestart, JBL Denitrol, ADA Bacter Ball, ADA Green Bacter bármelyiket használhatod.
A táptalaj lefedése szerintem bőven elég lehet.
Mert a falak mentén körben elhagytam egy 1,5-2 cm-t és erre ment a manado elől 4 hátul 7-8 cm vastagon.
Most mértem a víz KH értékét értékét mivel írtátok, hogy a manado keményítheti a vizet.
De nem tapasztaltam növekedést!
Egy nap után is 12-13dKH-s marat a víz az aksiban!
Bár lehet több idő mire felkeményíti a vizet!?
 
peti44 said:
SlyChocolate said:
Sziasztok!
Kerestem de nem találtam topicot, így bátorkodtam nyitni egyet!
Amennyiben ezt a nem megfelelő helyen teszem kérem helyezzétek át!
Azért ide mert a "Tereprendezés" is az akvárium életének első és talán legfontosabb időszaka!
Úgy mint azok a dolgok amik ahhoz kellenek, hogy ne legyen indítást követően algavirágzás!
És talán itt több odafigyelést kell az első pár napban mint pl. egy sügéres akinál!?
Gondoltam egyet mivel itt vannak az ünnepek és a rengeteg szabadidőm.
Kitakarítom az akit és megpróbálok kicsit jobb talajjal egy-két szebb növénnyel valami mást kihozni az 54 literből!
Jelen pillanatban alul Tropica felette a JBL manado és egy vasfa...
Két napja üresen "áznak" és egy 50%-os vízcsere is megvolt!
A halak, garnélák, régi és új növények másik aksiban pihennek egyenlőre.
Szívesen veszek minden jó tanácsot/parktikát ami ahhoz kell, hogy messze elkerüljön az alga!

Nigro írt erről a blogján.
Algamentes növényes akvárium indítása I. (Bacik)
Algamentes növényes akvárium indítása II. (Vízcsere)
Algamentes növényes akvárium indítása III. (CO2)
Olvastam a cikkeket!
Szerintem jó ha itt a fórumon is össze vannak gyűjtve a témával kapcsolatos összes fontos infók!
 
Apropó!
Jut eszemben a növényeket visszaültetés előtt kellene-e valamilyen fertőtlenítő oldatban átmosnom!?
Amik amúgy láthatóan nem algásak de az alga spórákat úgysem látnám szabad szemmel!
Vagy csak egyszerűen ami egészséges és megmarad mehet is vissza!?
 
SlyChocolate said:
Apropó!
Jut eszemben a növényeket visszaültetés előtt kellene-e valamilyen fertőtlenítő oldatban átmosnom!?
Amik amúgy láthatóan nem algásak de az alga spórákat úgysem látnám szabad szemmel!
Vagy csak egyszerűen ami egészséges és megmarad mehet is vissza!?

Én semmilyen oldatban nem áztatnám. Jó helyről jó növényeket kell venni.
Így max a csigák stb miatt kell sima vízben átmosni őket.
 
viktorlantos said:
Talán egy praktikus tanáccsal egészíteném ki. A Tropica táptalajt rendesen be kell fedni. Ahol táptalaj réteget tervezel legyen fölötte legalább 4-5 cm vastag talaj. Az angoloknál írták páran, hogy nem megfelelő rétegezés után a Tropica talaj miatt állandó köd volt az akiban.

Mivell a JBL nem Amazonia nem kell attól tartanod, hogy a szokásosnál is több ammónia lesz az akiban. Így csak a szokásos bejáratási módszert kell kivárni.
Ha bejáratott a szűrő akkor eleve max pár napig kell járatni, de akkor sem kell elkenődni, ha teljesen új a szűrő.

Sokan indítanak baktériumok nélkül én mostanában mindig baktériummal indítom az akit. Tetra Safestart, JBL Denitrol, ADA Bacter Ball, ADA Green Bacter bármelyiket használhatod.
Az ammóniát, hogy kell érteni ADA talajok esetében?
Ez veszélyes is lehet ha idő előtt teszünk halakat az aksiba?
 
viktorlantos said:
Talán egy praktikus tanáccsal egészíteném ki. A Tropica táptalajt rendesen be kell fedni. Ahol táptalaj réteget tervezel legyen fölötte legalább 4-5 cm vastag talaj. Az angoloknál írták páran, hogy nem megfelelő rétegezés után a Tropica talaj miatt állandó köd volt az akiban.

Mivell a JBL nem Amazonia nem kell attól tartanod, hogy a szokásosnál is több ammónia lesz az akiban. Így csak a szokásos bejáratási módszert kell kivárni.
Ha bejáratott a szűrő akkor eleve max pár napig kell járatni, de akkor sem kell elkenődni, ha teljesen új a szűrő.

Sokan indítanak baktériumok nélkül én mostanában mindig baktériummal indítom az akit. Tetra Safestart, JBL Denitrol, ADA Bacter Ball, ADA Green Bacter bármelyiket használhatod.

Én az ADAPower Sand Spec,Amazonia párosításnál tapasztalom ugyanezt.3.hét után még mindig...kicsit kezd már idegesíteni,gdoltam,h a vízcserék majd megszüntetik,de nem!
 
Egy fontos kérdésem lenne még!
A Tropica táptalaj mennyi ideig lesz a növényeim számára használható?
Halottam olyat is, hogy akár egy évig is kitarthat, igaz ez?
Illetőleg a folyékony tápozást mikor kezdhetem majd újra el?
 
Én az ADAPower Sand Spec,Amazonia párosításnál tapasztalom ugyanezt.3.hét után még mindig...kicsit kezd már idegesíteni,gdoltam,h a vízcserék majd megszüntetik,de nem!

Mármint a felhősödést?
Olvasd el kérlek: http://www.adana.co.jp/_e_Aqua_Soil/

SlyChocolate said:
Az ammóniát, hogy kell érteni ADA talajok esetében?

Te is olvasd el a fenti linket., bár angol, de akár google translate is segíthet.
Természetes velejárója az Amazonia talajoknak. Gyakori vízcserével pár hét alatt megszüntethető.

Ez veszélyes is lehet ha idő előtt teszünk halakat az aksiba?

Igen, ha idő előtt teszed be, nem méred a vizedet stb akkor lemérgezheted a halaidat. Várd ki az időt, figyelj a vízcserékre pár hét és mehetnek a halak is, ha mindent jól csináltál és a szűrőd is jó. Az indító baktériumokat pont a kezdőknek találták ki, más kérdés, hogy egy remek találmány és profik is használják.

Egy fontos kérdésem lenne még!
A Tropica táptalaj mennyi ideig lesz a növényeim számára használható?

A tápanyag valószínű 1 évig kitart. Utána már csak sima talajként funkcionál. A baktériumok azért megtelepednek rajta. Ha később tápozás kellene a napi tápozásod mellett akkor gyökértáppal lehet pótolni a táptalaj funkcióit.

Halottam olyat is, hogy akár egy évig is kitarthat, igaz ez?

Általában igaz.

Illetőleg a folyékony tápozást mikor kezdhetem majd újra el?

Pontosan nem értem, de a tápozást attól a pillanattól kell kezdened amikor növény kerül az akidba. Ha ez az első nap akkor onnantól.
 
Mikor frissen indul az aki és főleg a szűrő nincs még beállva.
Akkor, hogy minimális mulm keletkezzen kevesebbet/ritkábban etetitek-e a halakat?
 
SlyChocolate said:
Mikor frissen indul az aki és főleg a szűrő nincs még beállva.
Akkor, hogy minimális mulm keletkezzen kevesebbet/ritkábban etetitek-e a halakat?

Hümm, hát ha frissen indított setupról van szó, akkor alapba nincsenek is benne halak. Sőt semmilyen állat. A víznek be kell érnie hogy haltelepítésre, garnélatelepítésre alkalmas legyen. Ez legalább 2-3 hét. Ez alatt a bacik is elszaporodnak a szűrőben, sőt ha szerencséd van akkor az aljzatban is lesz már néhány millió. :p
Én a most indított akváriumomnál úgy oldottam meg, hogy a régi 30 literesem tovább üzemel (letéve a földre ;) ). A halak és a garnélák itt vészelik át ezt a három-négy hetet. :cool:
 
outro said:
"A víznek be kell érnie" :cool:
Gondolom ez alatt az idő alatt a növények már benne lehetnek és tehetik a dolgukat!?
Ezzel is minél hamarabb beállítva a biológiai egyensúlyt!?
 
SlyChocolate said:
outro said:
"A víznek be kell érnie" :cool:
Gondolom ez alatt az idő alatt a növények már benne lehetnek és tehetik a dolgukat!?
Ezzel is minél hamarabb beállítva a biológiai egyensúlyt!?

Így van. Beültetheted a növényeket. Persze vannak mostanság más elterjedt indítási módszerek is. PL a sötét indítás. Ilyenkor csak a hard scape van meg (kövek, fák, talaj) és teljes elsötétítés mellet üzemel az aki szűréssel vagy két hétig. Ez arra jó hogy a lebontó bacik frankón el tudnak szaporodni a szűrőben. Így amikor a tényleges ültetés megtörténik már egy kész, teljes értékű szűrőt tudsz hadrendbe állítani az algák ellen.
De lehet egyből növényekkel is kezdeni. Én pl most úgy csinálom, hogy a bejáratás ideje alatt (3-4hét) kevesebb fénnyel és rövidebb ideig világítok, illetve nagyon gyakran cserélek vizet. Remélem ezzel a módszerrel el tudom kerülni az algásodást. ;)
 
Persze vannak mostanság más elterjedt indítási módszerek is. PL a sötét indítás. Ilyenkor csak a hard scape van meg (kövek, fák, talaj) és teljes elsötétítés mellet üzemel az aki szűréssel vagy két hétig. Ez arra jó hogy a lebontó bacik frankón el tudnak szaporodni a szűrőben. Így amikor a tényleges ültetés megtörténik már egy kész, teljes értékű szűrőt tudsz hadrendbe állítani az algák ellen.

Az ilyen típusú indítással nem igazán tudok azonosulni. Illetve inkább azt mondanám, hogy felhasznált anyagoktól függ.
Pl. agyagos talajoknál, ha 3-4 hét múlva akarsz ültetni csak, akkor egyrészt lehet a talajból felszivárgó tápanyagokat elveszted, ami a növény számára fontos lenne, másrészt felkavarod az aljzatot ami nagy valószínűséggel algásodáshoz vezet. Pl talaj környéki növények elképzelhető, hogy azonnal algásodással indulnak majd.

El tudom képzelni, hogy egy merev talajban (bazalt, kavics stb) ilyen problémád nem annyira lesz, de minden más esetben simán lehetséges. Homok, agyag stb.

Lehetőség szerint inkább mindig többet ültetni mint szeretnél és legfeljebb ritkítod később.
 
outro said:
Hümm, hát ha frissen indított setupról van szó, akkor alapba nincsenek is benne halak. Sőt semmilyen állat. A víznek be kell érnie hogy haltelepítésre, garnélatelepítésre alkalmas legyen. Ez legalább 2-3 hét. Ez alatt a bacik is elszaporodnak a szűrőben, sőt ha szerencséd van akkor az aljzatban is lesz már néhány millió. :p

Azért az a 2-3 hét nagyon kevés, ha tényleg vadi új setupról van szó... Inkább mondanék mondjuk 4-6 hetet.
 
Luna said:
Azért az a 2-3 hét nagyon kevés, ha tényleg vadi új setupról van szó... Inkább mondanék mondjuk 4-6 hetet.
Hát nem tudom. Amano már a 3. héten az összes halat és garnélát berakta ebbe az akváriumába.
 
Back
Oldal tetejére