• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium indítása algamentesen!?

Vitatkozhatunk erről...
Amano minden ADA terméket felhasználhat és fel is használ. Így az indítóbaktériumos készítmények, a baba kis szűrőanyagok, stb. Ezek a dolgok kis hazánkban nem igazán jellemzőek, szóval szerintem ne hasonlítsuk össze magunkat azzal, amit a Mester csinál, csinálhat, mert közel sem azokkal a dolgokkal ügyködünk, amivel ő. Ráadásul nincs két egyforma akvárium.
 
Lunának abban igaza van, hogy inkább tovább járatódjon az aki mint túl rövid ideig. Abból még sose volt baj :) Én úgy tervezem hogy 3. hét végén kerül bele néhány garnéla, egy héttel később pedig az a pár hal ami a régi akváriumból megmaradt. Aztán majd még jön néhány hal később...
 
Egy pár eretnek gondolat...

Ugyebár én éltem az Őskorszakban is, volt kezdetben amikor 5-6 hetente a kezdők módszerét csináltam azaz:

Az akvárium teljes szétbombázása, talaj tök kimosása, a légpumpás harangszűrő steril indítása, a növények hajtáscsúcsának újbóli elültetése, 100 % új víz, mindenfajta indító "starter" nélkül.Halak azonnali visszarakása.Eredmény: a növények kb. 1 heti stagnálása után erőteljes növekedés, majd dzsungel, a halak némelyike ívni kezdett. Az évi 8 "setup" meg se kottyant nekik, ment az egész "ala natur".Nem tudtam üresen járatni az akváriumot mert addig nem volt hol tartani őket, azonnal zsupsz vissza a megmelegített csapvízbe!Pusztulás semmi. Alga semmi. Az algát 4-5 éve ismertem meg (életemre esküszöm). Na erről ennyit.
És nem azért mert "az emlék mindent megszépít" !

Érdekes, most ezt nem merném megcsinálni.Valami történt a halakkal, a növényekkel, a csapvízzel és az egész világgal.........
 
hát annyit hozzátennék jojo gondolataihoz, hogy a bejáratást nem is igazán az algák miatt csinálom sosem. leginkább a halak, garnélák miatt.
az alga egy állapot ami kezelhető. ha kicsit gyakorlott az ember a legtöbb alga leküzdhető náhány nap alatt. a keményebb fajok néhány hét.
megfelelő szűrő, co2, flow és néhány szerszám. ha nincs egekben az ammonia, nitrit nitrát már a kezdetekben akkor meg tökmind1.
 
viktorlantos said:
hát annyit hozzátennék jojo gondolataihoz, hogy a bejáratást nem is igazán az algák miatt csinálom sosem. leginkább a halak, garnélák miatt.
az alga egy állapot ami kezelhető. ha kicsit gyakorlott az ember a legtöbb alga leküzdhető náhány nap alatt. a keményebb fajok néhány hét.
megfelelő szűrő, co2, flow és néhány szerszám. ha nincs egekben az ammonia, nitrit nitrát már a kezdetekben akkor meg tökmind1.

Azért megjegyzem nem bíztatok senkit a bejáratás mellőzésére, sőt mindenhol ezt javaslom.Még magamnak is! :lol:
Okt. 15.-e óta csak ma kerültek halak a kis 25 literes aksimba, úgy gondolom ez elég..vagy átestem a ló túloldalára? :)
 
Én is már 30 éve tartok halakat és anno feltöltés után beraktuk a halakat.
Én mondjuk azok közé tartoztam, akik nem tisztították ki teljesen az akit (csak 3-4 évente), hanem 2-3 havonta 60-70 %-os vízcserét végeztem, amikor már nagyon "érett" volt a víz.
De tudomásul kell venni, hogy akkor kevésbé igényesebb halakat, növényeket tartottunk, a neonhal, vitorlások már az igényesebb hal kategóriába tartozott.
Ha elpusztult néhány hal néhány hét múlva, nem az indítási hibákra gondoltunk.
Az akváriumokhoz egyszerűbb technika tartozott, az egyensúly fenntartása természetesebb volt, manapság a korszerű technikára támaszkodva túlpörgetett akikat tartunk fenn, vagy különleges igényű, érzékenyebb élőlényeket tartunk, ezért fokozottabban kell figyelni mindenre, apró bakik nagyobb gondot okoznak.

Ennek ellenére a több hetes hal nélküli tartást túlzásnak tartom, ha valaki nem stresszérzékeny halakat telepít, akkor néhány nap után berakhatóak a halak, természetesen nem túlterhelve egyből. Én inkább a "csúcsrajáratással" vigyáznék, erős fénnyel, tápozással csak fokozatosan a szúrés menjen a maximumon.

Én most is a frissen indított akikba néhány nap múlva teszek halakat, főleg ha "kereskedelmi bacikkal" besegítek, eddig nem volt gondom.

Javaslok én is egy magyar akvarista honlapot, ahol a főlapon lejjebb található a vízkémiáról nagyon jó és részletes cikk. Akinek az akváriumban működő nitrogén körforgásról kevés ismerete van, annak kötelező.
http://www.cichlids.hu/
 
Emperor_: Nagyon jó a grafikon, köszönet érte;)

Jojo felvetésére: Régen nem lőttünk 1W/L fénnyel. Ez ma nagyban megnehezíti a dolgunkat:)
Júniusban indítottam a 112 literesem. Második héttől algásodott, később fogyott, de még a második hónapban is sok volt, főleg barna, ami elvileg elégtelen szűrésre utal.
Szeptemberben akva szétszed, akva,dekor,talaj átmos, újra az egészet, de a szűrőt meghagyva. Eredmény: Elenyésző algásodás ami hamar el is tünt.
Arra enged következtetni, hogy beállt a 10 literes bio szűrő és jól megtámogatta az újraindítást.
Szerintem idővel az első indítás után is beállt volna, de jóval később, mert az alga fojtogatta a növényeket, amik ontották magukból az ammóniát(?), szenvedtek. A jól megedződött szűrő pedig "lazán" vette az új indítás terheit.

A történetből nekem az jött le, hogy igen áldásos a néhány hétig nyugiban járatott akva+szűrő.
 
Tudom, tudom fiatalka vagyok még, de a hőskorról nekem is vannak rémképeim. Nálunk ez a dolog úgy működött, hogy évente, másfél évente szétszedtük az akváriumot, és újraindítottuk teljesen.
Itt azt azért mindenféleképpen el kell mondani, hogy teljesen más dolgokkal játszunk már. Manapság már a halak is finnyásabbak, még a guppik is, hála a túltenyésztettségnek...
A magam részéről úgy vagyok ezzel, hogy inkább plusz 1-2 hét, hogy biztosan ne kerüljön életekbe...
 
Sziasztok!

Valószínűleg nem ide tartozik, de hasonló témát nem találtam. Akváriumot szeretnék újraindítani, a kérdésem az lenne, hogy az akváriumot, belső szűrőt, stb-t milyen szerrel fertőtlenítsem, mielőtt újra használnám? Nem szeretnék semmi örökséget begyűjteni. Köszi a segítséget!
 
Hát ez nem könnyű.Ha nem voltak betegek a halak/gondolok itt fertőző betegségekre/akkor szerintem elég ha csapvízben kimosod a belső szűrő szivacsát,esetleg ki is főzheted.Aljzatot,fákat szintén.De ha az alga miatt aggódsz az akkor is lesz ha kifőzöl mindent.Főleg ha még a régi,hagyományos akvarisztikát űzöd.Bár high-tech akiknál is előfordul az alga/saját tapasztalat/Ha elfogadsz egy tanácsot,OLVASD EL A FÓRUMOT.
Tudom nem kevés idő,de nem fogod megbánni,és kérdezz bátran,inkább többször mint egyszer sem.
Üdv a fórumon. :)
 
Szia!
Már folyamatosan olvasom itt a témákat, sokat tanultam is. Az aksim nem lesz high-tech, ez biztos, és a halaknak sem volt semmi bajuk régen. Köszönöm a segítséged!
 
Nincs mit!
Nem lesz high-tech?Lehet, erre azért én nem vennék mérget :D
Sokan így kezdtük,aztán mi lett belőle :lol:
 
Az alga ellen semmilyen kimosás vagy főzés nem segít... Spórák mindenhol vannak és lesznek. Fölösleges szenvedni a "fertőtlenítéssel".
 
Persze,mert nem csak a régi cuccal kerülhetnek be a spórák,hanem az újjal is.
A főzést az esetleges baktérium fertőzésekre gondoltam,csírátlanításnak.Már ha volt ilyen egyáltalán.
 
gelo said:
Persze,mert nem csak a régi cuccal kerülhetnek be a spórák,hanem az újjal is.
A főzést az esetleges baktérium fertőzésekre gondoltam,csírátlanításnak.Már ha volt ilyen egyáltalán.
Sajnos a csapvizben is van, tehát tényleg esélytelen és ezért felesleges bíbelődés.
 
Proci said:
gelo said:
Persze,mert nem csak a régi cuccal kerülhetnek be a spórák,hanem az újjal is.
A főzést az esetleges baktérium fertőzésekre gondoltam,csírátlanításnak.Már ha volt ilyen egyáltalán.
Sajnos a csapvizben is van, tehát tényleg esélytelen és ezért felesleges bíbelődés.
Sőt. Próbáljátok meg a következőt: tegyetek egy pohár ioncserélt vizet az ablakba és nézzétek meg hány nap/hét múlva lesz algás. ;) Mert csak idő kérdése.
 
Nem akarom ismételni magam.A főzés az estlegesen előforduló hal betegségekre gondoltam./dara kór és társai/
Az alga ellen én is tudom,hogy annyit ér mint a sz..nak egy pofon. ;)
 
Egy barátom a mikrósütőbe rakja be egy kis ideig a dekort.Igaz, kígyótenyésztő de mióta ezzel a módszerrel fertőtlenít még semmit nem hurcolt be, ami ezt megelőzően előfordult.
 
Back
Oldal tetejére