• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium indítás 1 nap alatt

viktorlantos

Alapító
Admin
Sok esetben előjött már a kérdés nem lehetne e gyorsítani az akvárium bejáratási időszakot? Persze a legtöbben így is felpörgetjük egy kicsit mindenféle filter booster termékkel, bejáratott szűrővel, baci adalékokkal.
Persze sok tényező csavarhat még a sztorin, pl ha ADA talajokat használunk (Amazonia), az eleve több ammóniát lök ki magából megnehezítve a gyors indítást.

Tegnap olvastam egy cikket. Pont a témáról és írtak és egy 1 napos indításról. http://www.aquariumslife.com/headline/aquarium-cycle/

Persze a többi is érdekes így áttekintve:
Hal nélküli indítás (4-8 hét)
Tradicionális indítás “indító hallal” (4-8 hét)
Indítás működő aki vízzel és szűrő médival a korábbi akváriumból (24-48 óra)
Indítás Aktív szénnel és bacikkal (24 óra)

Most az utóbbi miatt írok. A dolog egyszerű. Jó minőségű aktív szén + Indító baktérium, erős (10x forgatás) http://www.aquariumslife.com/store/
Bár itt egy spec terméket említenek, gyanítom ugyanez megoldható nálunk is kapható jóféle aktív szénnel és folyékony baktérium adalékkal mint a Green Bacter.
A Green Bacter-t azért vettem ki példának, mert a 100 féle baktériumtörzs ami megtalálható benne nagyobb valószínűséggel dolgozik azonnal és ott ahol kell. Jelen esetben az Aktív szén felületén.
Elképzelhető, hogy hagyományosabb indítókkal is ugyanaz lenne a hatás.

Az arányok persze érdekesek lehetnek mondjuk egy nagy akváriumnál. És persze bejön a képletbe a fenti változó, a talaj, ami kitolhatja az időszakot kicsit.

Mindenesetre ha valaki kísérletező kedvében van akár ADA talajjal akár anélkül kipróbálja kiváncsian várjuk az eredményt.
Mivel a fenti két terméket egyébként is sokan használjuk, nem igényel további invesztálást egyszerűen csak a módszer az ami érdekelne, hogy működik e.
Én nano akit indítok el a következő 1-2 hétben ott ki fogom próbálni.
 
A garnijaid sanszos, hogy nem viseltetnek majd túláradó szeretettel feléd, ez esetben... Elképzelhetőnek tartom, hogy működhessen ez a módszer, a te esetedben talán kicsit könnyebben is, ha nem cseréled le a már meglévő Amazonia-t. Viszont én amondó vagyok, és kövezzetek meg érte, nem hinném, hogy a garnélák és a kényesebb halak tolerálnák ezt a fajta akvárium indítási formát. Ezt a kijelentést leginkább arra alapoznám, hogy a szűrőbe, a vízbe, vagy az aljzatba "manuálisan" nem fogsz tudni annyi baktériumot bejuttatni, mint amennyi abban kifejlődik akár 1-2 hét alatt is... Szóval én nem lennék ennyire bátor azokkal a kis garnéla csodákkal. :) :oops:
 
Luna said:
A garnijaid sanszos, hogy nem viseltetnek majd túláradó szeretettel feléd, ez esetben... Elképzelhetőnek tartom, hogy működhessen ez a módszer, a te esetedben talán kicsit könnyebben is, ha nem cseréled le a már meglévő Amazonia-t. Viszont én amondó vagyok, és kövezzetek meg érte, nem hinném, hogy a garnélák és a kényesebb halak tolerálnák ezt a fajta akvárium indítási formát. Ezt a kijelentést leginkább arra alapoznám, hogy a szűrőbe, a vízbe, vagy az aljzatba "manuálisan" nem fogsz tudni annyi baktériumot bejuttatni, mint amennyi abban kifejlődik akár 1-2 hét alatt is... Szóval én nem lennék ennyire bátor azokkal a kis garnéla csodákkal. :) :oops:

Hát a tesztelést természetesen nem a garnikon kezdem ;) Inkább arra leszek kiváncsi, hogy mérésekkel alátámasztva hogy viselkedik a víz. Nem szeretnék halakkal garnikkal kisérletezni :p
 
Nos én megpróbáltam az egy nap alatt való indítást, mert nem budapesti vagyok (és nincs is lehetőségem gyakran menni), ezért egyszerre tudtam beszerezni a növényeket és az állatokat is. 25 literes akváriumról van szó (JBL manado talaj, Tetra EX400 szűrő). A szűrőbe egy nagyobb, működő szűrőből került 1 liter Siporax, és a nagyobb akváriumból víz is került az új feltöltéséhez; plusz ioncserélt víz. Tegnap indult a dolog; a növények mára úgy látom kezdenek magukhoz térni, viszont reggelre több hal elpusztult (az Amano garnélák bírják - eddig). Tesztcsíkkal néztem a víz paramétereket (PH, KH, GH, NO2, NO3), és nem találtam semmit, ami végzetes lehetne a halakra. Igaz a Manado jelentősen keményíti a vizet.
Reggelre fehéres-opálos lett a víz. Infuzóriára gyanakszom, és arra, hogy elszaporodása miatt fulladhattak meg a halak (az egysejtűek felvették az oxigént a vízből). Mit lehet ez ellen tenni?
 
Ha oxigénhiányra gyanakszol, akkor szellôztetni - sztem. Nyilván kérdés, hogy a halak voltak-e akklimatizálva az adott TDS-hez.
 
Egész éjjel ment egy légpumpa, és betettem a szűrőbe az aktív szenet. Reggelre eltűnt a fehéresség.

A konklúzió, hogy igazából nem kellene egy nap alatt akváriumot indítani.
 
Sziasztok.

Lassan kap egy restartot a nano akváriumom és szeretném 24 órába sőt ha lehet 12-be belesűríteni az újraindítását. Mivel nincs felesleges szűrőm és +1 akváriumom az élővilágot nem tudom sehova sem menekíteni csak egy 10l-es kis vödörbe....ezért akarom a leggyorsabban lezongorázni az újraindítást a legkevesebb stresszel a halaknak s nekem. :D

A szűrő bejáratott Tetra Ex700-as megfelelő biológiai töltettel. (Matrix + Substrat pro.) A Medence 27l. így a vízforgatás is bőségesen elegendő 25*ös értéket képvisel. Igazándiból már lezongoráztam az egészet fejben és arra jutottam, hogy olyan égetett agyagos aljzatot kellene választanom ami kevés ammóniát ereget a vízbe indítást követően.

A GA-ban kapható japán Environment Aquarium Soil-ra gondoltam (alá Tropica táptalaj.), hogy talán megfelel-e célnak és nem mérgezem le vele az első 24 órában az élővilágot betelepítés után.
Mi a véleményetek erről? Vessem-e el inkább az ötletet? Vagy csapjak a lecsóba....khm a halak közé.

Persze a Tetrához kapott gyári aktívszenet is hasznosítanám az indítás időszakára (2-3 hét, az állatok védelmében.)

Esetleg a halak / garnélák ellenének a vödörben pár napig amíg ellenőrzöm / jónak ítélem a víz paramétereket az akiban? Persze naponta cserélném a vödörben lévő vizet + kapnának levegőztetőt.


A segítséget előre is köszi. És tényleg mindenféle kísérletező kedv nélkül írtam eme "segítség" kérést. Nem szeretnék egyetlen élőlényben sem kárt tenni az esetleges rossz döntésemmel.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok.

Lassan kap egy restartot a nano akváriumom és szeretném 24 órába sőt ha lehet 12-be belesűríteni az újraindítását. Mivel nincs felesleges szűrőm és +1 akváriumom az élővilágot nem tudom sehova sem menekíteni csak egy 10l-es kis vödörbe....ezért akarom a leggyorsabban lezongorázni az újraindítást a legkevesebb stresszel a halaknak s nekem. :D

A szűrő bejáratott Tetra Ex700-as megfelelő biológiai töltettel. (Matrix + Substrat pro.) A Medence 27l. így a vízforgatás is bőségesen elegendő 25*ös értéket képvisel. Igazándiból már lezongoráztam az egészet fejben és arra jutottam, hogy olyan égetett agyagos aljzatot kellene választanom ami kevés ammóniát ereget a vízbe indítást követően.

A GA-ban kapható japán Environment Aquarium Soil-ra gondoltam (alá Tropica táptalaj.), hogy talán megfelel-e célnak és nem mérgezem le vele az első 24 órában az élővilágot betelepítés után.
Mi a véleményetek erről? Vessem-e el inkább az ötletet? Vagy csapjak a lecsóba....khm a halak közé.

Persze a Tetrához kapott gyári aktívszenet is hasznosítanám az indítás időszakára (2-3 hét, az állatok védelmében.)

Esetleg a halak / garnélák ellenének a vödörben pár napig amíg ellenőrzöm / jónak ítélem a víz paramétereket az akiban? Persze naponta cserélném a vödörben lévő vizet + kapnának levegőztetőt.


A segítséget előre is köszi. És tényleg mindenféle kísérletező kedv nélkül írtam eme "segítség" kérést. Nem szeretnék egyetlen élőlényben sem kárt tenni az esetleges rossz döntésemmel.
Szerintem egy napig biztos, hogy kibírják a vödörben, én is csináltam már ezt, levegőztetővel nem lett semmi bajuk. Én mondjuk a garnélákat külön vettem a halaktól.
Adagolj bacit és beállt akváriumvizet az újraindításhoz. Tudomásom szerint az Enviroment nem aktív talaj, így az ammóniaszintet nem fogja feltolni.
 
Esetleg a halak / garnélák ellenének a vödörben pár napig amíg ellenőrzöm / jónak ítélem a víz paramétereket az akiban? Persze naponta cserélném a vödörben lévő vizet + kapnának levegőztetőt.
Semmi bajuk nem lesz a vödörben pár napig ha megy a levegőztetés, csak vigyázz ki ne ugorjanak, és ne etesd nagyon őket, ha muszáj akkor csak kicsit, egy két nap koplalás még nem ártott meg egy halnak se.
Ja és ne a felmosós vödört használd :D:p
 
Sajnos rákényszerülök erre a megoldásra. Ahogy a topicot végigolvastam, összegzem a hasznos dolgokat:

- jó, ha van egy bejáratott szűrőnk
- jó, ha tudunk a régi akváriumvízből minél többet felhasználni
- jó, ha várunk legalább 1 hetet a betelepítés előtt

1. Az átmosott talajról leöntött piszkos vizet érdemes leszűrni (pl. egy pamut rongyon) és felhasználni az új medencében?
(a mechanikai szennyeződés kimarad, de egy jó nagy adag baktérium rendelkezésre áll)

2. A szűrő szivacsot jobb egyszerűen áttenni, vagy előbb inkább a tartalmát belemosni a vízbe?

3. Kell a szűrés mellé +levegőztetés legalább arra az 1 hétre?
 
Sajnos rákényszerülök erre a megoldásra. Ahogy a topicot végigolvastam, összegzem a hasznos dolgokat:

- jó, ha van egy bejáratott szűrőnk
- jó, ha tudunk a régi akváriumvízből minél többet felhasználni
- jó, ha várunk legalább 1 hetet a betelepítés előtt

1. Az átmosott talajról leöntött piszkos vizet érdemes leszűrni (pl. egy pamut rongyon) és felhasználni az új medencében?
(a mechanikai szennyeződés kimarad, de egy jó nagy adag baktérium rendelkezésre áll)

2. A szűrő szivacsot jobb egyszerűen áttenni, vagy előbb inkább a tartalmát belemosni a vízbe?

3. Kell a szűrés mellé +levegőztetés legalább arra az 1 hétre?

1.: Szerintem nem. Lesz elég a szűrőben és a vízben.
2.: Elég áttenni, de bele is moshatod, ugyanúgy a szűrőben köt ki majd a nagyrésze.
3.: Szerintem nem kell, Nálam pl nincs is légpumpa.
 
Most talatam ra erre a topicra . En az akimat 7 ora alatt inditottam ujra . Telyes reszet . Vedrekbe leszivtam a vizet , ki a halaka novenyt . A homokot jo becsuletesen kimostam , betettem a JBL aquabasis plus terma talajt , be a koveket , homok , novenyek , viz , halak . a szurom csak addig nem mukodott meg kitakaritottam 1 reszet . Nagyon orvendek hogy szumpot hasznalok . :D Masnap nem vegeztem vizteszteket de egy halam se pusztult el .
 
na végre megtaláltam ezt a fórumot is. Pont egy sügeres akváriumot indítok. Most kb 1,5 hete megy az akvárium halak nélkül. 2db külső szűrővel. megmondom őszitén sokat olvastam, hogy mi lenne az idelis kivárás a vízzel kapcsolatban de pontos választ nem kaptam. 2-3 nap múlva megérkeznek a növendék sügereim és nem hiszem, hogy várni fogok a betelepítéssel. Nálam csak Anubias növények vannak ültetve semmi más. Már most másfél hét után iszonyatos rohamléptékben nőnek. A vizet a feltöltés után Sera aquatan-nal és parakill-el készítettem elő. Mivel a környéken kemény a víz ezért a vízkeménységgel nem foglalkoztam. Annyit tudni kell, hogy az aki új és minden ami belekerült új. (gondolok itt a 2db külső szűrőre is) Remélem a 2 hét elegendő lesz az indításhoz többet sajnos nem tudok várni. Majd betelepítés után leírom a tapasztalataimat. Akinek esetleg van ötlete, hogy mi kéne még bele írja meg. Még tudok változtatni de csak 3 napom maradt:)
 
Sok esetben előjött már a kérdés nem lehetne e gyorsítani az akvárium bejáratási időszakot? Persze a legtöbben így is felpörgetjük egy kicsit mindenféle filter booster termékkel, bejáratott szűrővel, baci adalékokkal.
Persze sok tényező csavarhat még a sztorin, pl ha ADA talajokat használunk (Amazonia), az eleve több ammóniát lök ki magából megnehezítve a gyors indítást.

Tegnap olvastam egy cikket. Pont a témáról és írtak és egy 1 napos indításról. http://www.aquariumslife.com/headline/aquarium-cycle/

Persze a többi is érdekes így áttekintve:
Hal nélküli indítás (4-8 hét)
Tradicionális indítás “indító hallal” (4-8 hét)
Indítás működő aki vízzel és szűrő médival a korábbi akváriumból (24-48 óra)
Indítás Aktív szénnel és bacikkal (24 óra)

Most az utóbbi miatt írok. A dolog egyszerű. Jó minőségű aktív szén + Indító baktérium, erős (10x forgatás) http://www.aquariumslife.com/store/
Bár itt egy spec terméket említenek, gyanítom ugyanez megoldható nálunk is kapható jóféle aktív szénnel és folyékony baktérium adalékkal mint a Green Bacter.
A Green Bacter-t azért vettem ki példának, mert a 100 féle baktériumtörzs ami megtalálható benne nagyobb valószínűséggel dolgozik azonnal és ott ahol kell. Jelen esetben az Aktív szén felületén.
Elképzelhető, hogy hagyományosabb indítókkal is ugyanaz lenne a hatás.

Az arányok persze érdekesek lehetnek mondjuk egy nagy akváriumnál. És persze bejön a képletbe a fenti változó, a talaj, ami kitolhatja az időszakot kicsit.

Mindenesetre ha valaki kísérletező kedvében van akár ADA talajjal akár anélkül kipróbálja kiváncsian várjuk az eredményt.
Mivel a fenti két terméket egyébként is sokan használjuk, nem igényel további invesztálást egyszerűen csak a módszer az ami érdekelne, hogy működik e.
Én nano akit indítok el a következő 1-2 hétben ott ki fogom próbálni.

Low Tech NPT-t (El Natural, Walstad, stb) minden bűvészkedés nélkül el lehet indítani halastól egy nap alatt, de ehhez nem árt némi rutin és ismert "anyagok" használata.

Többek között:
  • megfelelő, ismert talaj (föld)
  • megfelelő mennyiségű és minőségű növény
  • tapasztalat (halak megfigyelése, stb)
  • megfelelő állapotú halak (/garnélák)
Szerintem pár NPT módszert simán át lehet venni High Tech esetére.

upload_2016-11-28_20-12-50-png.21540.png

Például indítás után ennyi Pistia mellett ammónia elég nehezen tud labdába rúgni. Ha nem tetszik, idővel fokozatosan le lehet szedegetni és kidobálni. Pistia, mint sok más növény este is felveszi az ammóniát (NH4+), és más N forrás jelenléte esetén is ammóniát preferálja. (forrás: http://www.bookmasters.com/marktplc/images/BiolFiltration_BookWebsite.pdf )

Egy nem sterilizált talajban (földben) irdatlan mennyiségű baktérium van.

Én első nap néha csak 1 halat vagy garnélát teszek bele. Kanári a szénbányában.

"A műszerek előtti időkben a szénbányászok egy kanárit vittek magukkal kalitkában a bánya mélyébe. A kanári érzékenyebb az oxigénhiányra mint az ember, így metán vagy szénmonoxid gáz felgyülemlés esetén a kanári korai figyelmeztető rendszerként működött. Már viszonylag kis szénmonoxid koncentrációnál sem kap levegőt. Ilyenkor abbahagyja a folyamatos csivitelést, éneklést. Ha hallgat a kanári, a bányászok tudják, hogy el kell hagyni a járatokat."

Elhullásom sosem volt, minden esetre, ha lehetőségek adottak, nem kapásból tenném be a halakat, de ez sajnos nem mindig megoldható.

Ha valaki biológiai szűrők lelki világára kiváncsi (amire tipikusan nincs szükség NPT-ben), itt találtam egy érdekes linket:

https://uwspace.uwaterloo.ca/bitstream/handle/10012/8239/Szabolcs_Natasha.pdf?sequence=1

31. oldalon van egy grafikon, amit érdemes megnézni.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére