• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor

Elkészült egy látványterv. A korábbi egyetlen hosszú polcot különvettem két részre. Így a terhelés (remélhetőleg) jelentősen csökken.

Ami érdekelne:

A) - ha 10cm széles és 2cm vastag deszka egy-egy polc alá kerül merevítésnek, leghátul az megfelelő?

B) - ugyanilyen méretű deszkából oldalt és hátul érdemes-e átlóban merevítéseket rakni?

C) - mennyi az az oszlop keresztmetszet, amit érdemes hagyni? 11*11cm-el számoltam

82552112_841774532922114_9168332091086077952_n.jpg 82815048_2638007536320265_4604426003278725120_n.jpg
 
A) - ha 10cm széles és 2cm vastag deszka egy-egy polc alá kerül merevítésnek, leghátul az megfelelő?

B) - ugyanilyen méretű deszkából oldalt és hátul érdemes-e átlóban merevítéseket rakni?

C) - mennyi az az oszlop keresztmetszet, amit érdemes hagyni? 11*11cm-el számoltam
A: ha élére állítva rakod akkor elég
B: szerintem merevítés sosem árt
C: 11*11 cm-es gerenda lábakra házat lehet alapozni, bőven elég
 
Elkészült egy látványterv. A korábbi egyetlen hosszú polcot különvettem két részre. Így a terhelés (remélhetőleg) jelentősen csökken.

Ami érdekelne:

A) - ha 10cm széles és 2cm vastag deszka egy-egy polc alá kerül merevítésnek, leghátul az megfelelő?

B) - ugyanilyen méretű deszkából oldalt és hátul érdemes-e átlóban merevítéseket rakni?

C) - mennyi az az oszlop keresztmetszet, amit érdemes hagyni? 11*11cm-el számoltam

View attachment 85881 View attachment 85882
A: szerintem is bőven elég, értelme viszont csak akkor van, ha kétoldalt (elől és hátul IS) van alátámasztva a polc.
B: átlós merevítés egy ilyen polcnál szerintem kötelező az oldalirányú igénybevétel miatt. (kivétel, ha legalább 4 ponton a falhoz rögzíted) A hátulját elegendő merevíteni vagy átlósan, vagy úgy, hogy egy lapot (bútorlap pl) telibe rácsavarozol körbe a széleinél. Ami a keresztmetszetet illeti: a gyalult cserépléc az átlós merevítéshez bőven elegendő.
C: felesleges ekkora keresztmerszet (@Pamacs -nak teljesen igaza van). Szerintem ha az asztalosod hosszában elfelez egy 7,5/15-ös szarufának való gerendát és legyalulja bőven elegendő. (~ 7/7 cm-es "lábak" lesznek)
Visszatérve az A ponthoz: mivel itt minden cm megmaradó hely számít, a polcok alá a merevítést csinálhatod úgy is, hogy a 7,5/15-ös anyagot négy felé szeletelitek és gyalulás után ~3/7 cm-es anyagokat kapsz. Ezt élére állítva el kell bírnia ennyi terhelést és nyertél 3 cm-t.;) (nekem anno ~1,7 m fesztávval volt ilyen anyagból a nevelő akváriumos polcom...)
 
Szerintem elsősorban a rezgést érdemes csillapítani az érintkező felületeknél (szűrő/szekrény - szekrény/padló), mert a szűrő hangjának ígyis-úgyis lesz valamennyi szabad útja kifelé, pl szűrőcsövek kivezetésénél stb. A szekrény belseje meg amennyit felerősít a szűrő zajából, azt pedig lehet minimalizálni megfelelő akusztikai anyagokkal. Leegyszerűsítve a szigetelő anyagok olyanok, mint a szűrőanyagok az akvarisztikában, vagyis minél több felülete legyen a tömören elhelyezett szemcséknek. Azaz legyen sűrű, apró szemcseméretű anyag, lehetőleg minél nagyobb tömegű. EGYÉB..
Szia! Csak most olvastam a bejegyzésed. A szűrőm egy műanyag dobozban áll a szekrényben.
A szekrény halk morgásának csökkentésére mit tudnál ajánlani? Jól sejtem, hogy hatékonyabb lenne "gumipapucsot" adni a szűrőre és a dobozára, mint szivacsbélést adni a szekrénynek?
Gumilábakra gondolok, de ötletem sincs, honnan lehet ilyet szerezni.
Most találtam a zajcsillapitas pont net honlapot. De jó lenne tudni, melyik termék lenne jó nekem/nekünk/a szűrőnek.. :-D
 
Utoljára módosított:
Gondolkodtam, hogy én is várjak-e újabb két évet :D Na de nem.
Jól sejtem, hogy hatékonyabb lenne "gumipapucsot" adni a szűrőre és a dobozára, mint szivacsbélést adni a szekrénynek?
Azért sem tudok erre válaszolni, mert nem tudom hogy mekkora zajról beszélünk. A szekrény bélelés - bármilyen anyagból is - biztosan csökkent valamennyit a zúgáson, de csak bizonyos mértékig és bizonyos frekvenciákat (pl. elnyeli a hangot, amit a szekrény akusztikája amúgy akár fel is erősíthetne). A papucs úgyszintén, de az max a rezgést csillapítja, amit amúgy szekrény tovább csillapít - vagy akár felhangosít.
Hagyjuk az elméletet, próbáld inkább ki. Tegyél valamit a szűrő alá, pl egy összehajtogatott törülközőt. Észlelsz javulást?
 
Gondolkodtam, hogy én is várjak-e újabb két évet :D Na de nem.

Azért sem tudok erre válaszolni, mert nem tudom hogy mekkora zajról beszélünk. A szekrény bélelés - bármilyen anyagból is - biztosan csökkent valamennyit a zúgáson, de csak bizonyos mértékig és bizonyos frekvenciákat (pl. elnyeli a hangot, amit a szekrény akusztikája amúgy akár fel is erősíthetne). A papucs úgyszintén, de az max a rezgést csillapítja, amit amúgy szekrény tovább csillapít - vagy akár felhangosít.
Hagyjuk az elméletet, próbáld inkább ki. Tegyél valamit a szűrő alá, pl egy összehajtogatott törülközőt. Észlelsz javulást?
Igen, a szűrő alatt most is egy szivacsos műanyag valami, de az túl puha. Láthatóan összenyomja a szűrő súlya. Ezért keresnék jobb anyagot. Egyszerűen keressek "rezgéscsillapító" anyagot a szűrő alá, és "hangelnyelő"-t a szekrény burkolására?
 
Igen, a szűrő alatt most is egy szivacsos műanyag valami, de az túl puha. Láthatóan összenyomja a szűrő súlya. Ezért keresnék jobb anyagot. Egyszerűen keressek "rezgéscsillapító" anyagot a szűrő alá, és "hangelnyelő"-t a szekrény burkolására?
Lehet kapni a mosógép alá való keményebb gumilapot.
Próbáld meg hátha.
 
Elhagytam a vörösfenyőt: 60*40*4 és 60*60*4-es zártszelvény lenne helyette.

Kérdések, amikre választ szeretnék kapni:

I.)
Milyen vastagok legyen a polcok?

II.) Bútorlap helyett használható valami más a polcok anyagának?
III.) Mit lehetne lábnak használni? Ezzel szeretném a szintezést megoldani.

IV.) A kábeleket kábelcsatornában gondoltam elvezetni, elegánsabb lenne.
Ehhez megfúrhatom a fémet?

V.) Szeretném az állványokat majd egymáshoz rögzíteni. Bútorösszehúzó csavar megfelelő? Ha igen, milyen átmérőben?

IV.) Az állványok egy szoba sarkába kerülnének. A falhoz állványonként négy ponton gondoltam rögzíteni, ami
CK lapból van. Mivel lehet biztonságosan megoldani?

82570138_2578226492498096_2444984951578296320_n.jpg
 
1. Nem sok jelentősége van. Min 10 mm.
2. Igen. Fém, fa, műanyag, bármi. Fa alapanyagból is OSB, BBS, MDF, tömör fa stb.
3. Szelvényzáró dugó (zártszelvény dugó), belső menettel.
4. Igen.
5. Igen. Nagy a szakítószilárdsága (és ha a lábak jól be vannak állítva, csak nagyon minimális nyíró és húzóerőt kell elviselnie), bármilyen méret lehet, akár M4-től felfelé.
6. Könnyű szerkezetes a fal? Tehát a betonyp lemez mögött üreges? Ez esetben szárnyas gipszkarton tiplit használnék.
 
1. Nem kell polc, ha kap keresztbe is kötést, 2-3 db-ot akár, akár vékonyabb anyagból. Akkor elég rá 2 cm puha (nem lépésálló!!!) hungarocell, vagy polifoam.
2. Ha ragaszkodsz hozzá, akkor rétegelt lemez, 16 mm-es pozdorja becsomagolva (PE zsákba, vagy zsugorfóliába - én utóbbival csináltam, iszonyat sziszifuszi munka, de megéri).
3. FB-n leírtam az én verziómat, annál jobb megoldás nem létezik ;) :) A fotóval még lógok???
4. Persze, simán.
5. Lehet, ha szükségesnek érzed. Sima csavar, M4-M6, több nem kell, terhelés nem érheti elvileg, ha mindent jól beállítasz előtte. (Talán rozsdamentest használnék, mivel festés után fogod összehúzni.)
6. Kell ez egyáltalán?

+1. A választott zsz. méretét teljesen indokolatlannak érzem :) A 60*40*4 mm-es egy tankot elbírna. Ráadásul iszonyú nehéz lesz az egész monstrum. A két nagyobb állványt 40*40*3-asból, a kisebbeket 40*20*2 max *3 mm-esből csinálnám. A hosszanti sarkokban érdemes csomólemezeket használni 50*5 mm-es laposvasból kivágva a kis háromszögeket.
 
Sziasztok!

Egy ADA stílusú akvárium bútor készítése van folyamatban.
A hátlap is bútorlapból készül, a kérdésem az lenne, hogy a víz miatt azt is érdemes élfóliázni vagy nem szükséges?
A hátlapot körben fedi a teteje, az alja és a két oldallap.
 
Sziasztok!

Egy ADA stílusú akvárium bútor készítése van folyamatban.
A hátlap is bútorlapból készül, a kérdésem az lenne, hogy a víz miatt azt is érdemes élfóliázni vagy nem szükséges?
A hátlapot körben fedi a teteje, az alja és a két oldallap.
nem árt, sőt kiszilózni ajánlott később
 
Sziasztok!

Egy ADA stílusú akvárium bútor készítése van folyamatban.
A hátlap is bútorlapból készül, a kérdésem az lenne, hogy a víz miatt azt is érdemes élfóliázni vagy nem szükséges?
A hátlapot körben fedi a teteje, az alja és a két oldallap.
Az élfólia nem véd a víztől csak minimálisan, a PVC egy kicsit többet bír, csatlakozó élekre teljesen felesleges szilóval kendbe az éleket úgy állítsd össze a bútort.
 
Sziasztok!
Adott a lenti képen látható komód.
130x40x90 méretekben. kb 16mm lapokból (papír szerint a teherbírás 100 kg)
Ha a felső lapot cserélem 25 mm vastag rétegelt lemezre, van esély rá hogy elbír egy 160-200 literes akváriumot (berendezve).
A jelenlegi felső lapból hátul megmerevíteném még, mert jelenleg csak egy vékony (4mm) hátlap (faforgács lap, gondolom) van.
komod.jpg
 
Sziasztok!
Adott a lenti képen látható komód.
130x40x90 méretekben. kb 16mm lapokból (papír szerint a teherbírás 100 kg)
Ha a felső lapot cserélem 25 mm vastag rétegelt lemezre, van esély rá hogy elbír egy 160-200 literes akváriumot (berendezve).
A jelenlegi felső lapból hátul megmerevíteném még, mert jelenleg csak egy vékony (4mm) hátlap (faforgács lap, gondolom) van.
View attachment 89701
A 4db függőleges alátámasztásnak köszönhetően kényelmesen el fog bírni nagyobb súlyt is. Jól látod, a gyenge pontja a hátsó (kereszt-) merevítés, ezért csak 100 kg a teherbírása. Ha ezt megerősíted, akkor a felső lapot sem kell cserélned.
 
A 4db függőleges alátámasztásnak köszönhetően kényelmesen el fog bírni nagyobb súlyt is. Jól látod, a gyenge pontja a hátsó (kereszt-) merevítés, ezért csak 100 kg a teherbírása. Ha ezt megerősíted, akkor a felső lapot sem kell cserélned.
Köszönöm szépen a megerősítésedet :)
 
Sziasztok!
Adott a lenti képen látható komód.
130x40x90 méretekben. kb 16mm lapokból (papír szerint a teherbírás 100 kg)
Ha a felső lapot cserélem 25 mm vastag rétegelt lemezre, van esély rá hogy elbír egy 160-200 literes akváriumot (berendezve).
A jelenlegi felső lapból hátul megmerevíteném még, mert jelenleg csak egy vékony (4mm) hátlap (faforgács lap, gondolom) van.
View attachment 89701
A szekrény hátuljára csavarozz fel 18mm-es bútorlapból egy plusz hátfalat merevítésnek, a rétegelt lemez elég a tetejére elég merev lesz. A képen látom minden függőleges oldal alatt van láb, arra nagyon figyelj a beállításkor mindegyik feküdjön a földön hogy egyenletesen adják át a terhelést.
 
A szekrény hátuljára csavarozz fel 18mm-es bútorlapból egy plusz hátfalat merevítésnek, a rétegelt lemez elég a tetejére elég merev lesz. A képen látom minden függőleges oldal alatt van láb, arra nagyon figyelj a beállításkor mindegyik feküdjön a földön hogy egyenletesen adják át a terhelést.
Köszönöm szépen neked is.
Arra gondoltam még, hogy a lábakat cserélem szintezhetőre, valamint a 8 helyett 12 láb lenne alatta.
 
A szintezhetőségre optimális esetben nincs szükség. Vizsgáld meg a tervezett helyén a padlót.
Meg ha már ennyi beavatkozást tervezel (szűrőcsövek miatt is be kell avatkoznod), akkor miért nem csinálsz inkább egy bútort nulláról, teljesen a saját elképzelésedhez igazítva? A késztermék vásárlásának pont az lenne az értelme, hogy ne kelljen barkácsolni...
 
Back
Oldal tetejére